укр eng

Звіт за результатами моніторингу миколаївського телебачення за період 15.09 – 26.10.2014


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Миколаївська область

  1. Загальні тенденції.

Миколаївське телебачення висвітлювало вибори відносно активно, та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 60%. Майже вся інформації була представлена в позитивній тональності, а найменше у нейтральній та негативній тональностях. За десять днів до дати голосування висвітлення передвиборчої діяльності кандидатів у депутати було винесено за рамки новинних телепрограм та застосоване маркування сюжетів як політична реклама (але не всіх). Таким чином частка виборчого контенту в загальному обсязі новин зменшилась до 40% від усього ефірного часу. При чому перехід між блоками політичної реклами та, наприклад, новинами, був відсутній. Тому складалося враження що дивишся одну велику програму новин.

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити впевнений висновок про те, що телеканали ОДТРК Миколаїв та ТК МАРТ не забезпечили їм рівний доступ до медіа.

Також можна зробити попередній висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення.

Посадові особи Петро Порошенко, Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. У більшості випадків вищезазначені особи не мали прямої мови у сюжетах.

Найактивніше на телеканалах були представлені "Блок Петра Порошенка". Другими за активністю (близько 20%) представлення були кандидати від "Опозиційного блоку". Натомість виборці отримали мінімум інформації про "Батьківщину", "Народний фронт", Радикальна партія та "Сильну Україну". Про таких, як, "Свобода", КПУ, "Самопоміч", "Громадянська позиція" телеканали взагалі не інформували.

ІІ. Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали "Блок Петра Порошенка" та "Опозиційний блок". Також досить високою була представленість Петра Порошенка як виконавця обов’язків Президента (тональність – нейтральна).

"Блок Петра Порошенка" отримав найбільше прямої мови. Також пряму мову мали представники "Опозиційного блоку", "Сильної Украйни", "Народного фронту" та "Батьківщини".

"Блок Петра Порошенка" та "Батьківщина" були найчастіше представлені у перших сюжетах.

Кандидати у депутати від "Блоку Петра Порошенка" були найчастіше представлені у контексті святкування Дня миру у Миколаєві, вітанні з Днем похилої людини, відвідування ними виборчих округів (населених пунктів: м. Миколаїв, м. Очаків, Миколаївський, Жовтневий та Очаківський райони) задля спілкування з місцевими мешканцями, надання обіцянок у вирішенні негайних соціальних проблем, вітання з нагоди поточних свят та подій (День вчителя, День села, День бібліотекаря тощо), вручення подарунків. При висвітленні діяльності кандидата від "Блоку Петра Порошенка" Олександра Жолобецького зафіксовано два медіа ефекти: 1) в сюжеті ОДТРК Миколаїв демонстрували зустріч мешканців Жовтневого району з депутатами Миколаївської міськради. У об’єктиві телекамери завжди попадала символіка з виборчими гаслами Жолобецького (прим.: сюжет не маркувався як політична реклама); 2) на ТК МАРТ під час сюжету щодо відкриття дитячого майданчика за кошти міста постійно у кадрі був Олександр Жолобецький.

Основними спікерами за час моніторингу були: Блок Петра Порошенка – Борис Козирь, Олександр Жолобецький, Андрій Вадатурський, Володимир Опришко. Спікерами від Опозиційного блоку виступили Юрій Павленко, Нестор Шуфрич, Олександр Вілкул, Юрій Бойко та Наталя Королевська (вони не є мешканцями Миколаївщини), та Володимир Пащенко. Від Народного фронту – Тарас Кремінь, Вадим Підберезняк та Олег Мудрак. Від партії Батьківщина – В’ячеслав Симченко, Василь Капацина. Сильна Україна – Микола Жук, Світлана Фабрикант, Валерій Хорошковський, Сергій Тигипко. Від Радикальна партія – Олег Найда, Олег Ляшко.

Впевнено можна заявляти, що всі сюжети кандидатів Бориса Козиря, Володимира Опришко, Андрія Вадатурського та Олександра Жолобецького від "Блоку Петра Порошенка" були замовними (джинса). В тому числі зафіксовано, що деякі матеріали знімалися однією командою, а потім транслювалися на двох телевізійних каналах. "Опозиційний блок", кандидати Олександр Вілкул (відвідування Миколаєва) та Наталя Королевська – замовні матеріли (джинса). Більшість сюжетів знято не на Миколаївщині.

В тому числі зафіксовано, що деякі матеріали знімалися однією командою, а потім транслювалися на двох телевізійних каналах.

 

2.  ОДТРК «Миколаїв»

  • Батьківщина 1040 (нейтрально 0, позитивно 1040, негативно 0)
  • Блок Петра Порошенка 22981 (нейтрально 140, позитивно 22841, негативно 0)
  • Народний фронт 3500 (нейтрально 0, позитивно 3500, негативно 0)
  • Опозиційний блок 8779 (нейтрально 420, позитивно 7294, негативно 1065)
  • Радикальна партія 950 (нейтрально 0, позитивно 950, негативно 0)
  • Сильна Україна 1140 (нейтрально 0, позитивно 1140, негативно 0)
  • Арсеній Яценюк (+уряд, як виконавець обов’язків) 2464 (нейтрально 350, позитивно 2114, негативно 0).
  • Петро Порошенко (як Президент) 3012 (нейтрально 1757, позитивно 1255, негативно 0).

ТК «Март»

  • Батьківщина 82 (нейтрально 0, позитивно 82, негативно 0)
  • Блок Петра Порошенка 24163 (нейтрально 0, позитивно 24163, негативно 0)
  • Народний фронт 200 (нейтрально 0, позитивно 200, негативно 0)
  • Опозиційний блок 2797 (нейтрально 360, позитивно 1877, негативно 560)
  • Арсеній Яценюк (+уряд, як виконавець обов’язків) 1180 (нейтрально 580, позитивно 600 , негативно 0)
  • Олександр Турчинов (як виконавець обов’язків) 152 (нейтрально 152, позитивно 0, негативно 0)
  • Петро Порошенко (як виконавець обов’язків) 396 (нейтрально 156, позитивно 240, негативно 0)