Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Івано-Франківські телеканали ОТБ «Галичина» та «24 канал Івано-Франківськ» в період з 15 вересня по 26 жовтня 2014 року тематику виборів народних депутатів України висвітлювали відносно активно, проте не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була приблизно на рівні 35 %. Найбільше інформації було подано у позитивній тональності представлення суб’єктів моніторингу, а найменше у негативній.
За період моніторингу в ефірі новин Івано-Франківських каналів були згаданими усі політичні сили, що були суб’єктами спостереження. Проте, з результату спостереження можна зробити висновок про те, що місцеві телеканали не змогли забезпечити рівний доступ до медіа політичних сил, а тому виборці не змогли отримати достатньої інформації для прийняття усвідомленого рішення. Ті ж політичні сили які були представлені, отримали нерівномірний розподіл згадок у ефірному часі випуску місцевих теленовин.
Сюжети виборчого контенту, які подавались телеглядачам, в основному носили характер оперативного висвітлення подій чи заяв політичних сил, але не аналітичного висвітлення кампанії.
У списку згаданих посадових осіб, як у якості виконання своїх обов’язків, так і як членів політичних сил, були:
Найбільший обсяг інформації у випусках теленовин Івано-Франківська, за період спостереження, подано про Блок Петра Порошенка. Другий показник за обсягом поданої інформації отримали мажоритарні кандидати. Мінімальний показник представлення отримала партія «Сильна Україна» - всього 6 секунд.
Щодо тональності представлення, то найбільше позитивної інформації прозвучало про Блок Петра Порошенка, про окремих мажоритарних кандидатів та про ВО «Свобода». Найменше ж позитиву звучало про політичну партію «Громадянська позиція». Не були згаданими у позитивній тональності Комуністична партія України, «Опозиційний блок» та партія «Сильна Україна».
У нейтральній тональності представлення найбільше інформації подано про Арсенія Яценюка у якості керівника уряду, про мажоритарних кандидатів та про Петра Порошенка як Президента України. Найменше інформації нейтральної тональності подано про партію «Народний фронт». Знову ж не були згаданими у нейтральній тональності Комуністична партія України, «Опозиційний блок» та партія «Сильна Україна».
У негативній тональності найбільше інформації подано про Блок Петра Порошенка про Радикальну партію та ВО «Свобода». Не були згаданими у негативній тональності партії «Громадянська позиція», «Народний фронт» та Об’єднання «Самопоміч».
Найбільше інформаційного часу прямої мови отримали спікери Блоку Петра Порошенка.
Як і ОТБ «Галичина», так і «24 канал Івано-Франківськ», як правило, сюжети виборчого контенту подавали у другій частині випуску новин, тому пріоритетність представлення окремих політичних сил телеканалами визначалось за частотою згадок впродовж періоду спостереження. Можна твердити, що пріоритетністю представлення у тележурналістів області користувалися представники Блоку Петра Порошенка.
Серед основних тем, які були представлені у випусках новин, були:
Спікерами політичних партій в ефірі теленовин були:
Івано-Франківське обласне телебачення «Галичина»
Телеканал комунальної власності ОТБ «Галичина» впродовж періоду з 15 вересня по 26 жовтня 2014 року висвітлював виборчий контент інформації не активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту поданої інформації була на рівні 15 %. У випусках програми новин «Вісті» найбільше інформації за цей період прозвучало про Блок Петра Порошенка, про ВО «Свобода» та про Арсенія Яценюка у якості керівника уряду. Мінімальний показник присутності в ефірі випуску новин отримало Об’єднання «Самопоміч», а політична партія «Сильна Україна» взагалі не була згаданою.
Попри те, що в рамках виконання закону телеканал якісно надавав ефірний час кандидатам та політичним силам для агітації, сюжети випуску новин не були збалансованими.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканал не створив рівних можливостей доступу до ефіру представників усіх політичних сил, а тому не забезпечив глядачу можливості прийняття усвідомленого вибору.
Телеканал «Галичина» активно висвітлював діяльність посадових осіб:
Як уже вказувалось - найбільше інформації за цей період прозвучало про Блок Петра Порошенка, про ВО «Свобода» та про Арсенія Яценюка у якості керівника уряду. Мінімальний показник присутності в ефірі випуску новин отримало Об’єднання «Самопоміч», а політична партія «Сильна Україна» взагалі не була згаданою.
У позитивній тональності максимально представленими були Блок Петра Порошенка, ВО «Свобода» та Арсенія Яценюка у якості керівника уряду. Не були згаданими у позитивній тональності – ВО «Батьківщина», Комуністична партія України, «Опозиційний блок» та Об’єднання «Самопоміч».
У нейтральній тональності найбільше повідомлень було про Арсенія Яценюка у якості керівника уряду, про Петра Порошенка у якості Президента України та про Олександра Турчинова у якості голови Верховної Ради України.
У негативній тональності телеканал порівно згадав Комуністичну партію України, «Опозиційний блок», Радикальну партію України та ВО «Свобода».
Серед політичних сил пріоритетністю представлення на ОТБ «Галичина» явно користувалось ВО «Свобода».
Спікерами політичних партій в сюжетах теленовин були:
Основними темами сюжетів стали:
Щодо медіаефектів, то будучи на 50 % комунальної власності ОТБ «Галичина» з обережністю відноситься до висвітлення виборчо-політичної тематики. Проте, 15 вересня 2014 року, телеканалом було трансльовано сюжет про встановлення дитячого майданчика та облаштування одного із дворів у Івано-Франківську. У сюжеті прямо не вказано про заслуги представників ВО «Свобода», проте на задньому плані спікерів майорить символіка ВО «Свободи», а також у сюжеті дає коментар секретар міської ради Микола Вітенко, який є представником цієї політичної сили.
10 жовтня 2014 року, під час випуску теленовин, на телеканалі трансльовано сюжет, який побудований на коментарі лідера партії «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Цей сюжет не мав жодної прив’язки до Івано-Франківської області, чи то до якихось подій поточного дня. Очевидним завданням сюжету було подати точку зору вказаної політичної сили та її лідера.
Також заслуговує на увагу сюжет про прес-конференцію голови Івано-Франківської ОДА та кандидата від Блоку Петра Порошенка щодо сприяння у ремонті об’їзної дороги Івано-Франківська, на якій голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук дякує за сприяння Олександру Шевченку (кандидат по 83 округу, Блок Петра Порошенка).
Телеканал «24 канал - Івано-Франківськ»
Телеканал «24 канал – Івано-Франківськ» значно активніше висвітлює виборчу тематику аніж ОТБ «Галичина». Частка виборчого контенту інформації телеканалу становила близько 40 %. Щодня у випуску теленовин під спеціальною рубрикою «Події» транслювалися сюжети виборчої тематики, які у більшій своїй мірі носили характер агітаційного продукту, аніж висвітлення актуальної новини міста чи області. Найбільше інформації було подано в позитивній тональності, а найменше – у негативній.
Попри значний обсяг інформації виборчого контенту, представленого за цей період на телеканалі, редакції та журналістам не вдалось забезпечити рівний доступ до новинного ефіру політичних сил та їх представників. Різниця між максимальними та мінімальними показниками інформації щодо окремих суб’єктів є дуже значимою.
Так, найбільше інформації каналом «24 канал – Івано-Франківськ», подано про Блок Петра Порошенка, про мажоритарних кандидатів та про Об’єднання «Самопоміч». Найменше – про політичну партію Комуністичну партію України, про партію «Громадянська позиція» та про партію «Сильна Україна».
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що телеканалу не вдалось забезпечити рівний доступ до новинного ефіру політичних сил та їх представників.
У позитивній тональності представлення найбільше інформації на телеканалі прозвучало про Блок Петра Порошенка, про мажоритарних кандидатів та про Об’єднання «Самопоміч». Найменше – про «Громадянську позицію», про Арсенія Яценюка у якості керівника уряду та про Петра Порошенка у якості Президента України.
Частка інформації нейтральної тональності є дуже низькою, проте тут максимально представленими були окремі мажоритарні кандидати та Арсенія Яценюка у якості керівника уряду.
У негативній тональності представлення каналом максимально було згадано Блок Петра Порошенка, менше критики звучало на адресу ВО «Батьківщина», Комуністичної партії України, «Опозиційного блоку», Радикальної партії України, ВО «Свободи» та партії «Сильна Україна».
У зв’язку із тим, що максимальний показник прямої мови отримали представники Блоку Петра Порошенка, а також з огляду на те, що повідомлення про цю політичну силу подавались найчастіше та у найбільших обсягах, ця політична сила і користувалась пріоритетністю представлення каналу.
Спікерами політичних партій в ефірі теленовин були:
Основними темами сюжетів каналу були:
Телеканал «24 канал Івано-Франківськ» як і під час попередніх виборчих кампаній продовжує застосовувати технології «окремої рубрики». Так звана технологія «окремої рубрики» застосовується телеканалом після випусків теленовин, коли в ефірі продовжується подача інформації політичного характеру під рубрикою «Події».
Так, 8 вересня 2014 року, під час випуску новин на «24 канал Івано-Франківськ» трансльовано сюжет «Очищення влади». Сюжет побудований на пікеті перед будівлею Верховної Ради України, під символікою політичної партії «ВОЛЯ» так званих «активістів з цілої України» з вимогою законного розгляду законопроекту «Про люстрацію». У сюжеті транслюють пряму мову людей з надписами на футболках «ВОЛЯ» тим самим підписуючи їх як «громадський активіст». Раніше, 5 вересня 2014 року, аналогічний сюжет був трансльований у випуску новин ОТБ «Галичина», проте на цьому каналі представників згаданої вище політичної чітко підписували членами партій.
Максимальний показник прямої мови в ефірі телеканалу отримала Радикальна партія. 18 вересня в ефірі під час випуску новин було трансльовано пряму мову Олега Ляшка. Цей сюжет також являється і основним маніпулятивним прийомом телеканалу за тиждень, адже під час випуску місцевих теленовин звернення Ляшка сприймається виключно як спроба згадати про себе, та шляхом медіа ефекту переконати виборця у своїй правоті.
3 жовтня 2014 року після випуску новин трансльовано сюжет під спеціальною рубрикою «Події» у якому йшлось про оприлюднення даних соціологічного дослідження Всеукраїнської соціологічної служби. З аналізу контенту сюжету стає зрозумілим факт про замовність даного сюжету однією із політичних сил, адже основним твердженням його є «Свобода» має 6,1 %». Такий сюжет є явним застосуванням маніпулятивної технології.
Щодо застосування медіаефектів, то заслуговує на увагу сюжет від 10 жовтня 2014 року про концерт Тараса Петриненка в Івано-Франківську. У ньому йдеться про подарунок вчителям з нагоди професійного свята та розвиток української культури. Сам же Петриненко виступає на фоні символіки ВО «Свобода» та дає свій коментар щодо ситуації в Україні на фоні прес-банеру ВО «Свобода». І тільки на завершення сюжету вказано про ініціативу проведення концерту народного депутата від ВО «Свободи» та його коментар. Медіаефект сюжету є очевидним.