Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу чернівецького телебачення за період 15.09-26.10.2014
Чернівецькі телеканали висвітлювали тему парламентських виборів відносно пасивно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 10% -15%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше – у негативній.
Головні політичні гравці були представлені не збалансовано, телеканали не забезпечили їм рівний доступ, глядачі отримали недостатньо інформації про політичні сили для прийняття усвідомленого рішення.
Телеканали не аналізували хід виборчої кампанії, переважно висвітлювали дії та заяви політиків, прес-конференції, візити політиків до Чернівців. Виборча тематика частіше з’являється у жовтні здебільшого як реакція на інформаційні приводи ініційовані політичними партіями. Не завжди в сюжетах зазначалась партійна приналежність спікера або не надавалась інформація про його участь у виборах по мажоритарному округу. Активніше телеканали інформували виборців про правила голосування, роботу виборчих комісій, результати досліджень організацій Опора, Чесно, соціологічні опитування (ЧДТРК в сюжетах про соцопитування не називає прізвища мажоритарників та назви партій).
Посадовці згадуються найчастіше у нейтральній тональності як виконавці своїх посадових обов’язків. Державна ТРК подає офіційну інформацію про роботу Уряду та президента на початку випусків.
Найактивніше на телеканалах були представлені Батьківщина, Народний фронт, Блок Петра Порошенко. Мінімум інформації було про Радикальну партію. Взагалі не згадувались КПУ та Опозиційний блок.
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Батьківщина, Народний фронт, Блок Петра Порошенко. Критикували роботу Уряду та президента Петра Порошенко. В позитивній тональності найбільше повідомлень у Блоку Петра Порошенко та Самопомочі.
Сюжети про вибори не потрапляли у перші сюжети випусків новин та з’являлись в середині випусків.
Характерною особливістю висвітлення парламентських виборів є те, що в частині сюжетів, які по суті стосуються виборчого процесу не зазначалась партійна приналежність спікерів або не повідомлялось, що герой сюжету балотується по мажоритарному округу як партієць або самовисуванець.
ЧДТРК інформує глядачів про вибори відносно активно та не збалансовано. ТРК реагує на інформаційні приводи, створені різними політичними силами, висвітлює прес-конференції, візити в Чернівці партійців, подає інформацію від Опори, руху Чесно, громадських організацій. Частка виборчого контенту 10-15%. Головні політичні гравці були представлені відносно не збалансовано, ЧДТРК не забезпечило їм рівний доступ, глядачі змогли отримати достатньо інформації про частину політичних сил для прийняття усвідомленого рішення. Тональність повідомлень була переважно нейтральна.
Президент Петро Порошенко та Уряд згадувалися на початку випусків у нейтральній тональності як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше на каналі представлені Батьківщина, Народний фронт, Блок Петра Порошенко. Мінімальна кількість інформації була про Сильну Україну, Радикальну партію. Жодного разу не були згадані КПУ та Опозиційний блок.
В нейтральній тональності найчастіше згадували Батьківщину, Народний фронт, Блок Петра Порошенко та президента Петра Порошенко, як виконавця посадових обов’язків. В позитиві найбільше інформації було про Блок Петра Порошенко та Самопоміч.
Оприлюднення даних соцопитувань на ЧДТРК проходить без згадок назв партій та прізвищ кандидатів. Також на ЧДТРК партійці та мажоритарники виступають коментарями з різних питань без зазначення партійної приналежності (Громадянська позиція – В.Філіпчук, Народний фронт – М.Бурбак, О.Фищук та ін., Блок Петра Порошенко – В.Куліш, Н.Якимчук, Ю.Мамчур, І.Рибак, О.Богомолець). Виникає ситуація «прихованої реклами» політичної сили у випадках, коли посадовець і партієць – одна особа (А.Яценюк, П.Порошенко).
В день виборів 26 жовтня ЧДТРК демонструвала запис виступу П.Порошенко та В.Гройсмана в університеті (24.10).
ТРК «Чернівці» висвітлювала вибори відносно пасивно та не збалансовано. ТРК реагувала на інформаційні приводи, створені партіями, заяви політиків, інформувала про заяви громадських організацій (Чесно, Опора та ін.), подавала дані соціологічних опитувань (на відміну від ЧДТРК називаються лідери - партії та прізвища мажоритарників). Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин становила 10-15%. Тональність повідомлень переважно нейтральна. Головні політичні гравці були представлені не збалансовано, ТРК «Чернівці» не забезпечило їм рівний доступ, глядачі не змогли отримати достатньої інформації про політичні сили для прийняття усвідомленого рішення. У випусках новин не аналізували хід виборчої кампанії, переважно висвітлювали дії та заяви політиків, місцеві інформаційні приводи.
Найактивніше на телеканалі були представлені Батьківщина, Народний фронт. Мінімум інформації було про Громадянську позицію, Радикальну партію, кандидатів-мажоритарників. Жодного разу не були згадані КПУ, Опозиційний блок, Самопоміч, Свобода.
Можна сказати, що ТРК реагувала на політичні події в краї вибірково. Наприклад, двічі прес-конференції, візити до Чернівців партійців Свободи та Самопомочі, Батьківщини не висвітлювались, а про подібні заходи Народного фронту були великі сюжети, також ТРК не повідомляла глядачів про візит до Чернівців президента Петра Порошенко.
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Народний фронт та Батьківщина. В позитиві згадували Блок Петра Порошенко, Громадянську позицію, Батьківщину, Народний фронт. Критикували Уряд та президента Петра Порошенко.
В частині сюжетів, які по суті стосуються виборчого процесу не зазначалась партійна приналежність спікерів або не повідомлялось, що герой сюжету балотується по мажоритарному округу як партієць або самовисуванець (Громадянська позиція, Народний фронт, Блок Петра Порошенко). У жовтні з’явились сюжети з ознаками замовних («джинса») від Сильної України «Голос на виборах – право кожного» та «Реформа децентралізації», Батьківщини – сюжет про успішний бізнес мажоритарника В.Добровольського, Громадянської позиції (коментарі А.Гриценко).