Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу чернівецької преси за період 15.09-26.10.2014
Чернівецькі друковані ЗМІ висвітлювали вибори відносно активно та не завжди збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була у різних виданнях від 10 до 40%, з 13 по 26 жовтня в окремих виданнях частка зросла до 50-100%. Найбільше інформації було у нейтральній та позитивній тональності.
Газети висвітлювали виборчу кампанію в основному реактивно, а не аналітично: друкували партійні списки, інформували про партійні новини, біографічні дані місцевих мажоритарників, публікували результати соціологічних опитувань та коментарі місцевих політологів, результати спостережень від Опори, Чесно. Також були наявні матеріали замовного характеру («джинса») опубліковані без маркування «реклама» або «агітація». Найбільше таких матеріалів розмістили газети «Час», «Молодий буковинець», «Буковина», кількість замовних статей збільшилась після 6 жовтня.
Найактивніше на шпальтах газет були представлені Батьківщина та Блок Петра Порошенко.
Найменше інформації читачі отримали про КПУ (виключно негативна тональність) та Опозиційний блок.
Найактивніше у нейтральній тональності була представлена Батьківщина (матеріалів в 2– 10 разів більше, ніж у інших партій). В позитиві найчастіше писали про Блок Петра Порошенко та Батьківщину. Переважно критикували КПУ, Блок Петра Порошенко, роботу Уряду та президента.
На шпальтах газети «Чернівці» з 15 вересня по 26 жовтня практично не згадувалась виборча тематика. Видання декілька разів інформувало про роботу президента Петра Порошенко. Видання усунулось від висвітлення виборчого процесу і читачі не змогли отримати інформацію про політичні сили для того, щоби зробити усвідомлений вибір.
Газета «Погляд» майже не згадує тему виборів та політичні партії. Більше уваги видання приділяє роботі урядовців та президента Петра Порошенко. Багато матеріалів критичного характеру. Читачі цього видання до початку жовтня знайомились з інформацією про учасників парламентських виборів у вигляді списків та таблиць без коментарів. З 6 жовтня на сторінках видання з’явились матеріали про вибори, марковані рубрикою «реклама» та статті замовного характеру («джинса») від Блоку Петра Порошенко та Народного фронту. Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ і виборці не отримали збалансовану інформацію для прийняття усвідомленого рішення.
Найбільше інформації було про робота Уряду (негативна тональність) та Блок Петра Порошенко (позитивна).
Натомість виборці отримали мінімум інформації про Свободу та Громадянську позицію. Не було жодної згадки про Радикальну партію та Самопоміч.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримав Блок Петра Порошенко. Натомість роботу Уряду та президента Петра Порошенко переважно критикували. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені робота президента Петра Порошенко та партія Народний фронт.
У статтях, які мали ознаки замовних («джинса») використовується прийом «створення асоціацій» - успішне виконання програми реформ президента Петра Порошенко напряму залежить від його партії Блок Петра Порошенко буде втілювати програму реформ президента та прийом протиставлення Блоку Петра Порошенко (позитив) партіям Батьківщина, Народний фронт (негатив). В газеті автор статті В.Петренко, в інтернеті є подібна стаття на різних ресурсах, автори відповідно К Галушко або М.Прокопчук.
В матеріалі замовного характеру «Де Путін шукатиме нову «п’яту колону» в Україні» протиставляється прем’єр А.Яценюк та його команда «партіям миру» - Блок Петра Порошенко, Опозиційний блок, Сильна Україна (негативна тональність).
Також використовується прийом «відсутності альтернативи», виборця переконують, що єдиний спосіб протистояти Росії у війні – надати більше голосів Блоку Петра Порошенко.
«Буковина» висвітлювала вибори відносно активно та не збалансовано (тональність). Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 15-20% у вересні і 40-60% у жовтні. Найбільше інформації було у позитивній та нейтральній тональності. Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила рівний доступ і виборці не отримали збалансовану інформацію для прийняття усвідомленого рішення, варто відзначити, що КПУ згадувалась тільки у негативній тональності.
Газета висвітлювала виборчу кампанію реактивно, а не аналітично: друкували партійні списки, інформували про партійні новини, брали інтерв’ю у партійців та мажоритарників. Також була наявна велика кількість матеріалів замовного характеру («джинса») опублікованих без маркування «реклама» або «агітація».
Найактивніше на шпальтах газет були представлені Народний фронт та Батьківщина.
Натомість виборці отримали мінімум інформації про КПУ та Опозиційний блок.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Народний фронт та Батьківщина. В негативі згадували КПУ та Блок Петра Порошенко.
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Батьківщина, Народний фронт,Сильна Україна.
Газета друкувала велику кількість замовних матеріалів різних партій без маркування «реклама», в жовтні кількість таких матеріалів збільшилась (матеріали, присвячені діяльності Радикальної партії, Самопомочі, Батьківщини, Народного фронту, Блоку Петра Порошенко, Сильної України, кандидатам – самовисуванцям).
Однакові статті Радикальної партії, Батьківщини були розміщені у газетах Буковина та Час.
У статтях замовного характеру від Народного фронту використовується прем’єр-міністр А.Яценюк для реклами політичної сили, разом з тим читачу нав’язується думка, що на виборах обирається не тільки парламент, а і прем’єр-міністр.
«Час» висвітлював вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 50% у вересні і 75-100% у жовні. Найбільше інформації було у позитивній та нейтральній тональності. Головні політичні гравці представлені загалом та за тональністю не збалансовано, це, зокрема, дає можливість зробити попередній висновок про те, що газета не забезпечила відносно рівний доступ і виборці не отримали достатньо нейтральної інформації для прийняття усвідомленого рішення. Деякі політичні сили представляли або виключно в негативі (КПУ), або в переважно в позитиві (Блок Петра Порошенко). Газета висвітлювала виборчу кампанію реактивно, а не аналітично: друкувалась інформація про партійних діячів, заяви кандидатів, висвітлювались інформаційні приводи, створені партійцями. Також була наявна велика кількість матеріалів замовного характеру («джинса») опублікованих без маркування «реклама» або «агітація».
Про діяльність президента Петра Порошенко як виконавця своїх обов’язків писали переважно у негативі.
Найактивніше на шпальтах газет були представлена Батьківщина та Блок Петра Порошенко (інформації в відповідно в 2 рази більше, ніж про інших політичних гравців). Мінімум інформації читачі отримали про КПУ, Самопоміч, Опозиційний блок. Жодного разу не була згадана Свобода.
Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Блок Петра Порошенко та Батьківщина. Натомість переважно критикували президента Петра Порошенко як виконавця своїх обов’язків, Блок Петра Порошенко та КПУ. Найактивніше у нейтральній тональності була представлена Батьківщина.
На перших шпальтах були представлені Батьківщина, Радикальна партія Громадянська позиція, Народний фронт, Блок Петра Порошенка.
Більшість матеріалів, які були присвячені діяльності Батьківщини, Народного фронту, Радикальної партії, Блоку Петра Порошенко мали ознаки замовних («джинса») і не були марковані як рекламні.
В замовних матеріалах Блоку Петра Порошенко використовується прийом «створення асоціацій» - успішне виконання програми реформ президента та успіхи України напряму залежить від його партії, образ президента-посадовця Петра Порошенко використовується для реклами його політичної сили. Також Блок Петра Порошенко протиставляється іншим «не рейтинговим» партіям і використовується прийом «безальтернативності», який підкріплюється даними соціологічних опитувань.
В замовних матеріалах Народного фронту читача підводять до висновку, що позитивні зміни в законодавстві про освіту – це досягнення «Народного фронту» і захист освітян залежить від прем’єр-міністра та його соратників по партії, також наголошують, що вибори в парламент - це і вибори прем’єр-міністра, використовують прийом відсутності альтернативи А.Яценюку. Яценюк-посадовець використовується для реклами Політичної сили Народний фронт.
Газета «Молодий буковинець» висвітлювала вибори відносно пасивно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 15% у вересні та 25-30% у жовтні. Найбільше інформації було у нейтральній тональності. Газета висвітлювали виборчу кампанію реактивно: інформували про партійні прес-конференції, повідомляла про партійні новини. Публікували міркування політологів щодо шансів на перемогу мажоритарників, порівнювали передвиборчі обіцянки кандидатів. Також були наявні матеріали замовного характеру («джинса») опубліковані без маркування «реклама» або «агітація», але більшість замовних статей була маркована як «Передвиборча агітація».
Найактивніше на шпальтах газети були представлена Батьківщина (інформації в 2-10 разів більше, ніж у інших партій. Мінімум інформації було про Самопоміч, Сильну Україну, Опозиційний блок. Про діяльність партій КПУ, Свобода газета взагалі не інформувала читачів.
Найактивніше у нейтральній тональності була представлена Батьківщина та Радикальна партія. Блок Петра Порошенко, Громадянську позицію, Народний фронт переважно критикували. В позитивній тональності найчастіше писали про Батьківщину та, Блок Петра Порошенко.
Видання розміщувало матеріали Радикальної партії, Батьківщини, Громадянської позиції, Блоку Петра Порошенко з ознаками замовних («джинса») не марковані як рекламні. Після 28 вересня більша частина таких матеріалів отримала маркування «передвиборча агітація», кількість немаркованих статей значно зменшилась.
На перших шпальтах згадували Народний фронт, Радикальну партію, Опозиційний блок, Блок Петра Порошенко.
Тематика матеріалів наступна: Батьківщина – поїздки Ю.Тимошенко Україною, зустрічі з виборцями, Тимошенко – сильний лідер.
Радикальна партія – думки експертів-партійців про ситуацію в країні, допомога бійцям АТО.
В замовних матеріалах Блоку Петра Порошенко використовується прийом «створення асоціацій» - успішне виконання програми реформ президента та успіх України напряму залежить від його партії, образ президента-посадовця Петра Порошенко використовується для реклами його політичної сили. Також Блок Петра Порошенко протиставляється партіям Сильна Україна та Опозиційний блок і використовується прийом «безальтернативності», який підкріплюється даними соціологічних опитувань. Відбувається підміна понять: голосувати за Блок Петра Порошенко означає голосувати проти Москви.