укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу друкованих видань Вінниччини в період з 15 вересня по 26 жовтня 2014р.


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Вінницька область

             Фінальний  звіт за результатами моніторингу друкованих видань Вінниччини в період з 15 вересня по 26 жовтня 2014р.

                                              Загальні тенденції.

Для аналізу взято п’ять обласних тижневиків: незалежні – «33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria”;формально  незалежна газета,однак її  асоціюють з нинішнім віце-прем’єром Володимиром Гройсманом – «Місто»; обласне комунальне видання – «Вінниччина».

Газетам кричуще не вистачає  фахових політичний журналістів та оглядачів. Це свідчить про кризу в журналістиці загалом і регіональній зокрема. А ті, хто можуть робити аналіз, зазвичай працюють у заангажованих владою виданнях. Через те, що до цього моменту комунальним виданням політичні теми спускались згори і політична журналістика була паркетною, тому немає фахівців, котрі б змогли робити самостійний, а не контрольовано –продиктований «згори» аналіз подій. 

Остаточні  результати моніторингу  показують  виборчі симпатії самих медіа області та редакційну політику, що визначалась здебільшого інтересами самих власників, а не читацької аудиторії.

Отже  загальний висновок за увесь виборчий період демонструє, що друковані ЗМІ Вінниччини  висвітлювали вибори достатньо  активно,  та відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30%.  Найбільше інформації  подавалось у  нейтральній  тональності, дещо менше -  в позитивній. Здебільшого щодо правлячої партії, це стосується медій, котрі  хоч неофіційно, але  мають відношення  до провладних сил та  матеріалів  з ознаками джинси.  Були і в негативній  тональності, але   в міру наближення до  завершення виборчої кампанії таких  матеріалів на шпальтах ставало дедалі менше. У негативній тональності подавались  взаємні звинувачення  мажоритарників - конкурентів.

  Вплив на редакційну політику власників найвідчутніший у  так званих незалежних газетах «Місто» та  “Ria”.                                  

            Загальна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити впевнений  висновок про те, що газети («33 канал», «Вінницькі реалії», “Ria” «Місто») забезпечили їм також відносно рівний  доступ до медіа.

   Також  висновок початку виборчої кампанії дещо відрізняється від останніх трьох  тижнів. На початку було очевидно, що виборці не змогли отримати  достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення  через відсутність послідовного аналітичного висвітлення кампанії.  Новини про вибори мали переважно реактивний характер на тлі інформації про перебіг АТО, зовнішню політику та стан економіки.   Газети переважно висвітлювали дії та заяви, бізнесовою чи службовою діяльністю, розміщували матеріали  передвиборчих штабів, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. В  останні  три  тижні  виборці певною мірою  отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Він базується на представленому в друкованих ЗМІ  різнобічного аналізу: від різкої критики до схвалення певних практичних кроків основних  політичних гравців та лідерів партій («33 канал», «Ria»), порівняння заяв політиків, котрі не вперше балотуються в нардепи  з їх попередньою депутатською діяльністю («Місто», Я»Вінницькі реалії»). Також  це стосується дій президента, аналізу його блоку; прем’єр – міністра та його партії; лідера й членів ВО «Батьківщина»;  аналізу роботи на посту міністра оборони та,  як члена  команди БЮТу  у  ВР Анатолія Гриценка та його «Громадянської позиції»; заяв та дій Олега Ляшка і  активістів його Радикальної партії; декотрих заяв і кроків лідера «Сильної України!» Сергія Тігіпка.  Однак, зовсім не аналізувались КПУ, Опозиційний блок , «Самопоміч». Щодо останньої, то тут відчувався тиск адмінресурсу. Також був детальний аналіз обіцянок та виконання їх нинішніми парламентарями від Вінниччини, котрі знову йдуть у Раду.  Представлявся  аналіз якості партійних списків рейтингових партій,  полярність поглядів на чимало  суспільних  проблем основних гравців цих виборів,  як претендентів зі списків, так і мажоритарників. А в останній  тиждень  була надзвичайно велика кількість інтерв’ю зі знаковими кандидатами  від Вінниччини, в тому числі – комдивами.    Однак і в останній тиждень виборчих перегонів значною мірою  виборча кампанія висвітлювалась реактивно, а не аналітично; медіа переважно висвітлювали дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, розміщали оплачені замовні матеріали, тобто джинсу,  а не надавали не упереджений  аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем; не аналізували рівень  популізму чи реалістичності програм.

Якщо на початку виборчої кампанії посадові особи  президент Петро Порошенко,  прем’єр – міністр Арсеній Яценюк, голова ВР Олександр Турчинов,  віце-прем’єр Володимир  Гройсман, міністр освіти Сергій Квіт,  голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, перший заступник голови ОДА Андрій Гижко,   голова облради Сергій Свитко, в.о. мера Вінниці  Сергій Моргунов були представлені лише як виконавці службових обов’язків, то в другій половині виборчої кампанії ситуація помінялась.   І президент Петро Порошенко,  і віце-прем’єр Володимир Гройсман,і голова ОДА Анатолій Олійник   лише частково, були представлені як виконавці посадових обов’язків, але в представленій  позитивній тональності під кутом  авторства  двох перших  посадовців програм економічного та  регіонального розвитку, що вказує, як  на приховану рекламу блоку  Порошенка, так і на використання своїх службових обов’язків згаданими посадовцями та адміністративного ресурсу. Крім того  віце-прем’єр Володимир Гройсман виступав   як агітатор,  представляючи вінничан зі  списку БПП . Також активно  висвітлювалось у пресі представлення його   програми децентралізації та програми президента «Стратегія 2020». 

  Найактивніше в газетах були представлені блок Петра Порошенка, Громадянська позиція,  ВО «Батьківщина» - це на початку виборчої кампанії та на її екваторі. Під завісу  – до названого списку приєднується Сильна Україна.

Натомість виборці отримали менше інформації про  Радикальну партію, Опозиційний блок, Народний фронт,  ВО «Свободу».  І зовсім мізер інформації про КПУ, «Самопоміч – Волю». 

Найбільше вплинуло на інформування виборців платна основа виборчих матеріалів, а не інформаційні приводи, чи тим більше, власні редакційні аналізи.

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали блок Петра Порошенка, Сильна Україна,  «Батьківщина» - водночас ця партія була представлена й  у негативній тональності, що складає всього п’яту частину від позитивної.  Так само як і Громадянська позиція, котра окрім позитивної тональності отримала й порцію критики.  Водночас, були випадки, як  критики Блоку Порошенка, так і негативна тональність щодо президента  Порошенка, як посадовця. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Громадянська позиція, Народний фронт, ВО«Свобода», Сильна Україна.

  На перших шпальтах  значною мірою представлялись агітатори  блоку Петра Порошенка,  лідер обласного осередку ВО «Свобода» (списочник) Олексій Фурман, радник міністра МВС Арсена Авакова – Антон Геращенко (Народний фронт) - «Місто», «Вінницькі реалії». Також в останні два тижні на перші шпальти  виносилась  реклама БПП та ВО»Батьківщина» («33 канал»), інтерв’ю з віце-прем’єром Володимиром Гройсманом (БПП) та комбатом Андрієм Тетеруком (Народний фронт) –«Вінницькі реалії».

  У контексті аналізу мажоритартників були представники Опозиційного блоку, Радикальної партії, КПУ. Також  абсолютно всі видання висвітлювали візит до Вінниці Володимира Гройсмана  з його представленням програми децентралізації  влади.

У контексті теми скандалу на прес – конференції мажоритарника – регіонала, колишнього мера Жмеринки  Віктора Жеребнюка була представлена «Батьківщина». У контексті теми як голосуватимуть військові на Сході була представлена «Свобода».

Блок Петра Порошенка  був  найчастіше представлений  у контексті тем  реформи самоврядування та європейського курсу  президента Порошенка.

 Лідер ВО «Батьківщини»,  цитується у контексті критики дії нинішнього президента.   Також у контексті тем критики «Батьківщиною» кадрових рішень Порошенка, тобто звільнень з посад декотрих чиновників, наприклад  колишнього в.о. губернатора Луганщини  Ірини Веригіної, за її словами на прес-конференції у Вінниці,  після того, як вона вирішила балотуватись до ВР за списками «Батьківщини». З іншого боку в контексті критики медичної реформи була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко. 

А також у темі участі у виборах комбатів згадувались і партії, в чиїх списках вони йдуть. 

Водночас останні три тижні вирізнились  тим, що було частіше політичної інформації маркованої, як «політична реклама». Це стосується партій -  БПП, Громадянська позиція, «Сильна Україна», Опозиційний блок.    

  Спікерами партій були:

Блок Петра Порошенка – Віце-прем’єр  Володимир Гройсман, Юрій Луценко, Микола Томенко,кандидати в депутати ВР Олександр Домбровський, Олексій Порошенко, Руслан Демчак;  генерал розвідки Ігор Смешко, генерал СБУ, екс-міністр оборони  Євген Марчук, легендарний полковник Юлій Мамчур.

Народного фронту – Арсеній Яценюк,  кандидати в депутати комбат Юрій Береза, комбат  Андрій Тетерук, генерал СБУ Василь Вовк

Громадянської позиції – Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин, Сергій Гайструк, Віталій Цибульський

ВО «Батьківщини» - Юлія Тимошенко, лідер обласного осередку, кандидати в депутати  до ВР Людмила Щербаківська,   Наталя Солейко, Сергій Сітарський, Януарій Шостак, екс – крівник Луганщини Ірина Веригіна.

Радикальної партії –  депутат київської міськради Ігор Мосейчук, кандидат до ВР громадський активіст Анатолій Банах, кандидат у нардепи по 18-му округу Олександр Качур, Сергій Рибалка

ВО»Свобода» - Олег Тягнибок, народний депутат Олександр Мирний, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман,  кандидат до ВР, голова вінницького міського осередку Володимир Базелюк

Опозиційний блок – Наталя Королевська,  Юрій Бойко, Вадим Рабінович

Сильної України – Сергій Тігіпко,  політолог Володимир Фесенко

«Самопоміч» - Андрій Садовий

 

На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити велику увагу перебігу військових дій у зоні війни, аналізу можливості  забезпечення усім необхідним зимовим обмундируванням солдат.

 Також на висвітлення виборчої кампанії наклали свій відбиток такі фактори,  як редакційна політика ЗМІ, підпорядкована членам провладного блоку («Місто»), та особливий інтерес власників видань знову ж таки щодо провладного блоку (“Ria”).                      Основними медіа  ефектами  можна вважати маніпулювання опитуваннями гро­мадської думки.  З одного боку - класичним  застосуванням так званої «спіралі замовчування», коли майже в усіх газетах, що потрапили до вибірки (окрім «Вінниччини»)  було  обнародувано  дані соціологічних опитувань, проведених,  як зазначається у тексті, «вінницьким центром соціологічних  і маркетингових досліджень «СОЦІНФО» на користь кандидата від Блоку Порошенка – Домбровського та самого  пропрезидентського блоку, де їм намальовано шалений відрив від конкурентів.

     З іншого -   хитро подане ще одне соціологічне дослідження, що його можна було б назвати перевернутою  «спіраллю замовчування», і частково  фальшивою серією.  У ЗМІ було  обнародувано  дані соціологічного  опитування « Подільським центром опитувань», проведеним на 14-му виборчому окрузі,  за яким лідирує колишній регіонал Віктор Жеребнюк. Далі інфографіка супроводжується текстом: « Не розпорошуй голоси. На 14- й округ рветься команда колишніх регіоналв. Щоб не допустити цього, потрібно проголосувати за єдиного лідера від демократичних сил…» У кінці вказано, що проголосувати потрібно за того, хто має другий результат – це висуванець від ВО «Батьківщини»  Володимир Білоіван .

Також застосовувалась  інформаційна блокада щодо висвітлення  того, як чинять спротив на місці та  на рівні ЦВК основним конкурентам сина Порошенка.

«Блокадна» стратегія в інформаційній виборчій тематиці  застосовується досить активно.

                                                                                                                                       Окремо по ЗМІ

Газета «33 канал»  у звітному періоді  висвітлювала вибори досить активно, а також відносно збалансовано.  Частка виборчого контенту складає 40%.  Найбільше інформації було подано  в нейтральній тональності. Найменше в позитивній. Але й було  достатньо матеріалів негативної тональності.                                              

Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що  «33 канал»  забезпечив  їм рівний доступ до власних шпальт.

     Також можна зробити  впевнений висновок, що виборці отримали  достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення у порівнянні з іншими друкованими ЗМІ, що ввійшли до вибірки  за рахунок представлення великої кількості інтерв’ю зі знаковими мажоритарниками – партійцями й самовисуванцями;  різнотонального аналізу: від різкої критики до схвалення певних практичних кроків основних  політичних гравців та лідерів партій. Це стосується дій президента, аналізу його блоку; прем’єр – міністра та його партії; лідера й членів ВО «Батьківщина»;  аналізу роботи на посту міністра оборони та як члена фракції  БЮТу  у  ВР Анатолія Гриценка та його «Громадянської позиції»; заяв та дій Олега Ляшка і  активістів його Радикальної партії; декотрих заяв і кроків лідера «Сильної України!» Сергія Тігіпка. Також був детальний аналіз обіцянок та виконання їх нинішніми парламентарями, котрі знову йдуть у Раду. Отже,  з одного боку достатньо інформації було  за рахунок публікації декотрих справедливих  претензій до основних гравців на виборчому полі ; з іншого відчувається  відсутність ґрунтовного аналізу сьогоднішніх  програм  та пропозицій, що мають працювати на перспективу,  скажімо, тієї ж реформи самоврядування того ж таки Володимира Гройсмана.                                                   Однак, оскільки аналіз робився на користь якоїсь певної політсили,  то виборці все-таки не змогли отримати повноцінного деталізування виборчих програм, рівня їх реалістичності та популізму.  Між тим саме  «33 канал» задавав тон на інформаційному просторі Вінниччини у висвітленні виборчої кампанії.

 

Посадові особи – президент Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк,  віце-прем’єр Гройсман були представлені як виконувачі своїх обвязків, але з рекламою своїх програм.  Голова ОДА Анатолій Олійник, голова облради, котрого підтримує ВО «Батьківщина», Сергій  Свитко,  в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов були представлені лише,  як посадовці. Найактивніше в газеті були представлені БПП, ВО «Батьківщина», Радикальна партія, ВО «Свобода», Сильна Україна.

Найактивніше видання  представило БПП,  ВО  «Батьківщину», «Сильну Україну», Громадянську позицію, Опозиційний блок.

Натомість  виборці, орієнтовні на «33 канал»  отримали менше інформації про  « Народний фронт», Радикальну партію, ВО «Свободу».

   Про таких, як КПУ, «Самопоміч – Воля» газета дала мінімум інформації. 

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Радикальна партія,  БПП, Громадянська позиція, Фронт змін. Парадоксально, але ледь менше половини ці ж останні три партії отримали й негативної тональності.  Найактивніше у нейтральній тональності були представлені ВО «Батьківщина», Опозиційний блок, Сильна Україна.

 Конкретно, були випадки, як критики Блоку Петра Порошенка, так і негативна тональність щодо президента  Порошенка, як посадовця. Зокрема, це звинувачення на адресу кандидата в депутати від блоку Порошенка Миколи Катеринчука від його конкурента по округу, колишнього регіонала Юрія Яремчука. Була й критика, треба сказати, докори мають місце, щодо способів ведення виборчої боротьби на минулих парламентських виборах із захопленням приміщення дільничної комісії, виключенням світла і т.д., що зрештою спрацювали на користь нардепа Олександра Домбровського. Також обґрунтовувалась  критика президентської ініціативи амністувати терористів.  У суто позитивній тональності  подано матеріали про депутата облради та кандидата до ВР, сина президента – Олексія Порошенка.

На перші шпальти  не виносились  політпартії. Натомість було винесено анонс матеріалу про те, як головного люстратора Вінниччини затримала міліція напередодні реєстрування в ЦВК – він мав балотуватись на одному окрузі з  сином президента  - Олексієм Порошенком; розповіді про воїнів, котрі виборюють свободу на Сході. Також анонс інтерв’ю з кандидатом у нардепи зі списку БПП полковником Юлієм Мамчуром. 

У контексті певних тем були цікаві представлення,як партій, так і одіозних  або знакових кандидатів. Скажімо, це інтерв’ю із нині діючим депутатом ВР Григорієм Калетніком, котрий  знову балотується. Інтервю з учорашньою депутатакою із фракції комуністів, а нині мажори тарницею – само висуванкою Оксаною Калетник.   Матеріали з ознаками джинси.  Ця ж депутат згадується і в  контексті теми про махінації  нинішнього виборчого сезону, де йдеться про битву клонів. На  окрузі, де балотувалась Оксана Калетник,  зареєстрована її тезка Ірина Калетник.

Також в  аналізі  того, чому комдиви йдуть у Раду, були спроби аналізу  партій,  в чиїх списках вони йдуть.

У контексті критики медичної реформи та  використання на біг-бордах фотографій з дітьми була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко. Також  ВО «Батьківщина» була представлена в контексті скандалу на прес- конференції мажоритарника колишнього регіонала Віктора Жеребнюка. 

Спікерами партій були:

Блок Петра Порошенка – Володимир Гройсман,  Олександр Домбровський, Олексій Порошенко, Юрій Луценко, генерал СБУ, екс-міністр оборони  Євген Марчук, легендарний полковник Юлій Мамчур,  генерал розвідки Ігор Смешко, Руслан Демчак

ВО «Батьківщини» - Юлія Тимошенко, кандидати до ВР: лідер обласного осередку Людмила Щербаківська,   Наталя Солейко,  екс – керівник Луганщини Ірина Веригіна,  Сергій Сітарський, Януарій Шостак.

Радикальної партії – Олег Ляшко,   кандидат до ВР Анатолій Банах, депутат київської міськради Ігор Мосейчук

Опозиційного блоку – Наталя Королевська,  Юрій Бойко, Вадим Рабінович

Народний фронт – Арсеній Яценюк, комбат Андрій Тетерук.

ВО»Свобода» - Олег Тягнибок,  кандидат до ВР  по мажоритарці Володимир Базелюк та лідер обласного осередку Олексій Фурман

Сильної України – Сергій Тігіпко

Громадянської позиції – Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин, Сергій Гайструк.

«Самопомочі» - Андрій Садовий

      

До медіа-ефектів можна віднести постійне перемішування на одній шпальті   газети джинсових матеріалів із редакційними, котрі йдуть під загальною рубрикою «велика політика», «у коридорах влади» та ін.. Також  медіа ефектом газети  можна вважати маніпулювання опитуваннями гро­мадської думки, але так хитро подана, що її можна було б назвати перевернутою  «спіраллю замовчування», а також частково і фальшивою серією.  У виданні  було  обнародувано  дані соціологічного  опитування « Подільським центром опитувань», проведеним на 14-му виборчому окрузі,  за яким лідирує колишній регіонал Віктор Жеребнюк. Далі інфографіка супроводжується текстом: « Не розпорошуй голоси. На 14- й округ рветься команда колишніх регіоналів. Щоб не допустити цього, потрібно проголосувати за єдиного лідера від демократичних сил…» У кінці вказано, що проголосувати потрібно за того, хто має другий результат – це висуванець від ВО «Батьківщини»  Володимир Білоіван .

 

Газета Riaу звітному періоді  висвітлювала вибори відносно активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту складає 25%.  Найбільше інформації було подано  в нейтральній тональності. Найменше в  негативній.                                                                                           

 Часткова збалансованість   представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити  попередній висновок про те, що газета забезпечила відносно рівний доступ до своїх шпальт.

        Також можна зробити висновок, що на початку виборчої кампанії  виборці  отримували часткову  інформацію для прийняття усвідомленого за рахунок широкого  представлення в газеті попередньої вибірки претендентів на мажоритарні округи.  У другій половині виборчих перегонів  виборцям не надавалось  достатньої інформації  для прийняття усвідомленого рішення через реактивне, а не послідовне висвітлення виборчої кампанії. Наразі перевага віддавалась  лише матеріалам,  запропонованим  виборчими штабами та подієвим.  Також  не було аналізу програм, або діяльності депутатів, котрі знову бажають стати депутатами ВР.  У  газеті увесь період  виборчих перегонів  домінували  лише пропрезидентські представники. 

Посадові особи – президент Петро Порошенко,голова вінницької обласної Ради Сергій Свитко,  голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов   були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.  Віце-прем’єр Володимир Гройсман з виконавця посадових обов’язків перейшов  на шпальтах видань останніх  трьох тижнів у статус агітатора за БПП. 

   На перші шпальти виборча тематика майже не виносилась, окрім анонсу огляду бажаючих піти за мандатами. А також скандал із арештом основного конкурента сина Петра Порошенка Олексія  – Юрія Хорта. Натомість у трьох  випусках газети була ціла рекламна  вкладка без характерної плашки типу «політична реклама»  на чотири шпальти за кандидатів від БПП:  Олексія Порошенка та Олександра Домбровського.

  У контексті теми  комбатів у списках згадувались і партії. Скажімо,  командир «Айдару», вінничанин  Сергій Мельничук   іде за списком   Радикальної партії та командир «Миротворця»  вінничанин Андрій Тетерук – у списку Народного фронту.

Блок Петра Порошенка  був представлений у контексті тем реформ  власне самого президента  Порошенка та  віце-прем’єра Гройсмана. У контексті скандалу на прес- конференції мажоритарника колишнього регіонала Віктора Жеребнюка   була представлена ВО «Батьківщина».

   Найактивніше в газеті  були представлені блок Петра Порошенка ,Радикальна партія, ВО «Батьківщина», Народний фронт,  Опозиційний блок.

Натомість  виборці  отримали менше інформації про «Сильну Україну», Громадянську позицію, ВО»Свободу».

Про таких, як «Самопоміч», КПУ видання  взагалі не інформувало.

Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності. У позитивній тональності подавались матеріали ( застосування адмінресурсу) від прес-служби облдержадміністрації на підтримку кандидата в депутати від блоку Порошенка Олександра Домбровського. Так само як і не обійшлось без солодкого  підігрівання пропрезидентським кандидатам – мажоритарникам – особливо сину президента Олексію Порошенку та Олександру Домбровському у блогерській колонці.  Джинса, де  застосовується маніпулятивна технологія «ствердження». Починаючи із заголовку,  втовкмачується, що лише «сильні кандидати вибирають мажоритарку». До цього ж розряду можна віднести й так званий «блог» в підтримку кандидата від Опозиційногоблоку Олександра Вілкула. 

   Також була критика дій міністерства внутрішніх справ щодо проекту реформи міліції устами відомої правозахисниці та кандидата в депутати ВР Тетяни Монтян.

Спікерами  Блоку Петра Порошенка були -  президент Порошенко, віце-прем’єр Гройсман, кандидати в депутати ВР Олександр Домбровський та Олексій Порошенко,  в інших випадках блок представляли аналітики

Громадянської позиції - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин

 Сильної України – Сергій Тігіпко

ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидат в депутати Януарій Шостак.

ВО «Свобода» - Олег Тягнибок

   Також у багатьох випадках   спікерами партій  були місцеві припартійні політологи із узагальненнями особливостей виборчої гонки на користь партій, котрі вони завуальовано  представляють.

      Основним медіа-ефектом можна вважати ігнорування інших рейтингових партій, а також публікацію результатів сумнівних соціологічних даних невідомого соціоцентру. 

Тут  було використано маніпуляцію «звинувачення за асоціаціями». Тобто постійна «прив'язка» тієї чи іншої політичної сили або політика до негативних уявлень та стереотипів. У даному випадку це стосується  ВО «Свобода».

    На висвітлення виборчої кампанії суттєвий вплив справляла необхідність приділити велику увагу подіям війни,  лікуванню  поранених у госпіталі.  Також місце було віддано й  під матеріали під грифом «політична реклама», але знову ж таки для  згаданих партій. 

Газета “Вінницькі реалії”        висвітлювала вибори відносно активно, а також відносно збалансовано.  Частка виборчого контенту складає 30%.  Найбільше інформації було подано  в нейтральній тональності. Найменше в  негативній.                                                

         Загальна відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити  ситуативний  висновок, що видання  забезпечило їм рівний  доступ.

Також можна зробити  висновок, що виборці отримали   часткову кількість  інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок детального аналізу кандидатів – мажоритарників від різних політичних партій ; ретельного аналізу діяльності парламенту попередньої каденції. Той короткий  розбір обіцянок та можливості їх виконати, що можна вважати аналізом популізму партійних програм, хоч і  цілком слушний,  але на користь однієї партії  - Сильної України.  Однак висвітлення кампанії проводилось реактивно,  а не послідовно  аналітично ; переважно висвітлювались  дії та заяви політиків та передвиборчих штабів; не було  аналізу виборчих програм, відмінностей  між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; рівня популізму чи реалістичності програм.

Посадові особи - президент Петро Порошенко ,прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, віце – прем’єр - міністр Володимир Гройсман, , міністр освіти  Сергій Квіт,   голова облради Сергій Свитко, голова вінницької ОДА Анатолій Олійник,  голова обласної ради Сергій Свитко, заступники міського голови Вінниці Андрій Рева,  Володимир Слишинський, Ігор Корольчук  були представлені тільки, як виконавці своїх посадових обов’язків.

Найактивніше в газеті  були представлені Опозиційний блок, Блок Петра Порошенка,   ВО «Батьківщина», ВО «Свобода», Народний фронт.

 Виборці  отримали дещо менше  інформації про  Громадянську позицію, Радикальну партію,  «Сильну Україну», «Самопоміч».

КПУ» в газеті взагалі не згадувалась.

  Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали БПП,  Сильна Україна (матеріали з ознаками джинси) та Народний фронт. Також достатньо  позитивної тональності було в  представника Блоку Порошенка, кандидата  до ВР  Олександра Домбровського.

Водночас і в нейтральній і в негативній тональностях було подано інформацію про ВО  «Батьківщину».  Зокрема, її лідера Юлію Тимошенко тижневик звинуватив у тому, що вона безпідставно критикує президента Порошенка, «граючи на почуттях українців», котрі бажають якнайшвидше влитись у європейську родину. Інформація щодо  загальнодержавного аналізу в ракурсі візиту лідера партії Юлії Тимошенко до Вінниці подана нейтрально. А протистояння між  двома гілками влади на обласному рівні, котрі представлені з одного боку президентським  блоком – губернатор Анатолій Олійник, з іншого рухівцем , який має  підтримку  «Батьківщини» - головою облради Сергієм Свитком подано в негативній тональності відносно місцевої «Батьківщини».   Про «Свободу» мова йшла у нейтральній тональності

Щодо аналізу кандидатів та партій  газета оціночними  судженнями у негативній тональності подала лідера  Радикальної партії Олега Ляшка, вказуючи на те, що серед відомих вінничан мало тих, хто готовий зв’язати свою політичну кар’єру із такою «ексцентричною фігурою, як Олег Ляшко».

  На перші шпальти першої частини виборчих перегонів виносились  проблемні матеріали щодо  солдат у зоні АТО,  скандали кадрових перепризначень,  екскурсії вінницьких активістів до власників від учорашньої влади «вінницьких межигір’їв». На середині гонки  перші шпальти почали займати лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко та голова обласного осередку «Свободи» Олексій Фурман; інтерв’ю з генералом СБУ Василем Вовком,  де він поміж іншого завуальовано  агітує за  Народний фронт.  А також на перших шпальтах  були  представлені віце-прем’єр Володимир Гройсман агітатор за представника БПП Олександра Домбровського екс-міністр оборони Євген Марчук,  комбат «Миротворця» кандидат у нардепи від Народного фронту Андрій Тетерук.  На першу шпальту також  виносився  анонс  (з фото)  інтерв’ю з помічником міністра МВС Арсена Авакова (Народний фронт) Антоном Геращенком. 

Власне, Народний фронт  і був представлений у контексті   розмов з Геращенком  про роботу міністра МВС Арсена Авакова.

Повідомляла газета про затримання міліцією головного люстратора області Юрія Хорта, котрий зібрався конкурувати на окрузі Олексія Порошенка.

    У контексті інтерв’ю з колишнім міністром оброни Євгеном Марчуком звучала агітація за представника блоку Порошенка – Олександра Домбровського.

У контексті скандалу на прес - конференції мажоритарника колишнього регіонала та мера Жмеринки  Віктора Жеребнюка   була представлена ВО «Батьківщина».

    У контексті теми часткового аналізу рівня популізму  програм були представлені  БПП, Радикальна партія, Сильна Україна, Опозиційний блок, ВО»Батьківщина».

Спікерами партій були:

БПП -  Віце-прем’єр Володимир Гройсман, Олександр Домбровський, екс-міністр оборони Євген Марчук, Олексій Порошенко

ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, кандидат в нардепи Наталія Солейко, кандидат у депутати Януарій Шостак,  депутат облради Олександр Мельник

Радикальної партії – Олег Ляшко,кандидат у нардепи по 18-му округу Олександр Качур

Сильної України – Сергій Тігіпко

ВО «Свободи» - Олег Тягнибок, лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман

Народний фронт – радник міністра МВС Антон Геращенко, генерал СБУ Василь Вовк, комбат  Андрій Тетерук.

Опозиційного блоку – Вадим Рабінович, Юрій Бойко, кандидат у депутати ВР Ольга Брига.

 У інших випадках партії чи їх представники подавались редакційними аналітиками.

На висвітлення виборчої кампанії  вплинула редакційна політика -  особисті мотиви редакції в наданні  політичних переваг.

       Слід зазначити, що в контексті вияснення стосунків  між двома гілками обласної влади, де подавалось протистояння місцевого рівня, застосована маніпуляція  ствердження, де перевага надана бездоказовим твердженням замість дискусії аргументів, обме­жуючи тим самим плюралізм думок і презентуючи тільки одну, вигідну для автора чи ЗМІ в цілому.  І також було застосовано технології  приниження та роздування деталі - журналіст розширив негативну де­таль, створюючи враження її тотальності. Наприклад,     « Председатель облсовета Сергей Свитко в своей многолетней упрямой борьбе с трио Порошенко – Домбровский – Гройсман кроме вполне оправданной критики  в предверие виборов иногда использует не совсем порядочные приёмы в стиле свого политического патрона Юлии Тимошенко». 

 

Газета «Місто»  висвітлювала вибори цілком активно, а також відносно збалансовано. Частка виборчого контенту від загального обсягу інформації сягає  25%.    Здебільшого інформацію було подано у нейтральній тональності. Менше – в позитивній.

    Не збалансованість  представлення головних політичних гравців загалом та  відносна збалансованість за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній  висновок про те, що газета забезпечила  їм хоч і не повний, але  відносно рівний  доступ до медіа.

           Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через брак аналітичної  інформації про всю палітру фаворитів виборчої гонки, котрі ввійшли до вибірки; через реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії,відсутність аналізу виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Хоча в газеті є політичні журналісти, котрі здатні це робити. Причиною відсутності подібного аналізу ймовірно є  приналежність видання до кандидата в депутати від Блоку Петра Порошенка – Володимира Гройсмана. Тому  незбалансованість   представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити  висновок про те, що газета не забезпечила їм рівний доступ до медіа.  Та часткова кількість інформації на старті кампанії для прийняття усвідомленого рішення була зроблена за рахунок представлення в газеті політсил та огляду кандидатів - мажоритарників, котрі йдуть на вибори.  Попри відсутність  аналізу програм,   був аналіз упущень  влади, що була обрана одразу після Євромайдану.

       Посадові особи президент Порошенко, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, Голова ВР Олександр Турчинов,  голова облради Сергій Свитко, голова ОДА Анатолій Олійник, перший заступник голови ОДА Андрій Гижко, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов,  заступник мера Вінниці Володимир Слишинський були представлені як виконавці своїх осадових обов’язків. Віце – прем’єр Володимир Гройсман, як агітатор за БПП.

Найактивніше були представлені БПП, Громадянська позиція, ВО «Батьківщина». Натомість виборці отримали мінімум інформації про Радикальну партію, ВО «Свободу»,  Сильну Україну,  Опозиційний блок.

Про таких, як Народний фронт, Самопоміч,  КПУ  газета взагалі не інформувала.

Найбільше симпатій, тобто позитивної тональності, отримали Блок Петра Порошенка, Сильна Україна. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Опозиційний блок, ВО «Свобода».

  На перші шпальти виносились анонс реформи Гройсмана у представленні  президента Порошенка та сам Володимир Гройсман.  Окремою вкладкою ішла реклама за порошенківського мажоритарника Домбровського, однак без відповідних «впізнавальних знаків».

Власне контекстом програми віце-прем’єра Гройсмана був представлений Блок Порошенка.

  У  огляді, чому комбати йдуть на вибори й що це дасть парламенту, згадувались партії по чиїх списках вони пішли: БПП, Радикальна партія, Народний фронт. У контексті критики використання на біг-бордах фотографій з дітьми була представлена мажоритарниця від «Батьківщини» Наталія Солейко.  Джинса.

У контексті скандалу на прес - конференції мажоритарника колишнього регіонала та мера Жмеринки  Віктора Жеребнюка   була представлена ВО «Батьківщина».

У контексті теми як голосуватимуть військові на Сході була представлена «Свобода».

Спікерами партій були: 

Блок Петра Порошенка – президент Порошенко, віце-прем’єр Володимир Гройсман,  Олександр Домбровський, губернатор Анатолій Олійник.

ВО «Батьківщина» - кандидат в депутати Януарій Шостак.

Громадянської позиції - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків

ВО»Свободи» - лідер обласного осередку, кандидат до ВР Олексій Фурман,  народний депутат Олександр Мирний

Сильна Україна  - Сергій Тігіпко

У інших випадках  спікерами партій  були політологи.

 

   Вдавалась  газета до маніпулятивної технології сугестія,  тобто спро­бу переконати інших у конкретних судженнях без самоочевидних логічних підстав, а саме один із її різновидів - ствердження,  надаючи перевагу бездоказовим твердженням замість дискусії аргументів, обме­жуючи тим самим плюралізм думок і презентуючи тільки одну, вигідну для них думку. Це стосується матеріалу «Зупинити Путіна – місія вінничан». Зокрема в ньому йдеться,  що лише вінницька команда Петра Порошенка здатна справитися з усіма проблемами й викликами сьогодення. Таким чином підводиться думка до того, що голосувати окрім блоку Порошенка немає за кого. Матеріал винесено на першу шпальту. 

Аналізуючи само висуванців, котрі мають намір йти по мажоритарних округах, видання резонно зауважує, що «серед висуванців найбільше непрацюючих і пенсіонерів» - матеріал подано в нейтральній тональності.  

На висвітлення виборчої кампанії видання  суттєво впливає підпорядкованість провладним кандидатам до ВР.

 

Обласне комунальне видання «Вінниччина»  висвітлювало вибори відносно   активно та не збалансовано.  Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 15%. Інформація подавалась  здебільшого  в нейтральній  тональності.  Менше -  в позитивній.                                         

Незбалансованість  представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що газета не забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.

Також можна зробити  висновок, що виборці  не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення  через не послідовність редакційної політики у висвітленні виборчого процесу; реактивне , а не аналітичне висвітлення кампанії, коли медіа переважно висвітлюють дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надають аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили; не аналізують  діяльність парламенту попередньої каденції;  не аналізують рівень рівня популізму чи реалістичності програм. Однак – це єдина газета, що найправдивіше  з усієї вибірки позначає  рекламні матеріали.

 Посадові особи – президент Петро Порошенко,  прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова ВР України Олександр Турчинов,  віце- прем’єр Володимир Гройсман, голова обласної ради Сергій Свитко, заступник голови обласної ради Ігор Кревський,  голова вінницької ОДА Анатолій Олійник, в.о. мера Вінниці Сергій Моргунов  були представлені, як виконавці своїх посадових обов’язків. Однак віце-прем’єр Володимир Гройсман,  подекуди виступав як агітатор.

Найактивніше в газеті  були представлені Громадянська позиція, Радикальна партія, «Сильна Україна», блок Петра Порошенка, ВО  «Батьківщина».

Натомість  виборці,   отримали мінімум  інформації про  «Самопоміч», Опозиційний блок,  Народний фронт,  КПУ, ВО «Свобода».  

Найбільше симпатій отримали БПП та ВО «Батьківщина». Усі інші партії представлялись у нейтральній тональності. У негативній тональності  в першій половині виборчої кампанії було подано матеріал про діяльність президента Петра Порошенка   в інтерпретації  лідера Соціалістичної партії Миколи Рудьковського.  Цей матеріал з ознаками джинси.                                              

   На перші шпальти не виносились ні політпартії, ні окремі кандидати – лише проблеми солдат у зоні АТО та чим живе сільська глибинка.

Партії не були представлені в контексті певних тем.

Спікерами партій були:

Блоку Петра Порошенка були -  президент Порошенко, віце-прем’єр Гройсман політолог та лідер соцпартії Микола Рудьковський.

Громадянської позиції - Анатолій Гриценко, Тарас Стецьків, Віталій Шабунін, Марина Соловйова, Олег Деревянко, Наталя Соколенко, Іван Апаршин, Сергій Гайструк

 Радикальної партії – Олег Ляшко,

 «Сильної України» - Сергій Тігіпко,

ВО «Свобода» - Олег Тягнибок та обласний лідер Олексій Фурман,

ВО»Батьківщина» - Юлія Тимошенко,   кандидат в депутати Януарій Шостак.