Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результатами моніторингу кіровоградських інтернет-сайтів
Загальні тенденції
Упродовж виборчої кампанії кіровоградські інтернет-видання найактивніше серед інших ЗМІ регіону висвітлювали перебіг виборчої кампанії, однак здебільшого зовсім не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин на початку моніторингу була на рівні 5 – 10%, тоді як останній тиждень . засвідчив зростання контенту до 80 відсотків. Варто також відзначити, що інформації, яка підлягає моніторингу, у жовтні набагато маємо набагато більше порівняно з вереснем, визначальним чинником такого зростання очевидно стало введення до суб’єктів аналізу мажоритарників, проте й наближення самого дня виборів теж сприяло підвищенню активності учасників перегонів. Найбільше інформації пропонувалося в нейтральній тональності, найменше – у позитивній, однак на останньому тижні ця тенденція змінилася і негативна тональність стала превалюючою.
Загальна незбалансованість насамперед кількісного представлення визначальних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити висновок, що інтернет-видання не змогли забезпечити паритетний доступ до медіа-ресурсів усім політичним силам, що не сприяє наданню виборцям можливості отримати достатню й передусім об’єктивну інформацію для прийняття усвідомленого рішення (варто зауважити, що це стосується не всього загалу видань, які підлягали моніторингу). У матеріалах інтернет-видань переважно висвітлюються або фіксуються дії та заяви політиків або пов’язані з цим ситуації, здебільшого популістського наповнення, з фактичною відсутністю будь-якого аналізу виборчих програм кандидатів, партій та блоків, визначальні напрямки, шляхи й ресурси для реалізації передвиборних обіцянок тощо. Фактично всі статті й публікації на сайтах, які підлягали моніторингу, не маркуються як реклама.
Найактивніше на новинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники – 39,2%, «Опозиційний блок» – 11,8%, Петро Порошенко як Президент – 11%, «Блок Петра Порошенка» – 7,6%, і фактично паритетно «Батьківщина» – 6,5% і Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр – 5,6%, «Свобода» – 5,2%, «Самопоміч» – 4,6%. Менше були представлені «Радикальна партія» – 3,7%, «Народний фронт» і «Громадянська позиція» – по 1,7%. Мінімум інформації приділялось наступним суб’єктам моніторингу: КПУ та Петро Порошенко як партієць – по 0,5%, спікер Верховної Ради Олександр Турчинов – 0,3%. Жодної згадки не зафіксовано про «Сильну Україну» Сергія Тігіпка, що досить не очікувано, особливо у порівнянні із регіональною пресою, та про Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова як партійців.
Сайт «Весь Кіровоград» в лідерах має Опозиційний блок (з досить явними ознаками джинси) – 35,4%, тоді як «Блок Петра Порошенка» (11,1%), Петро Порошенко як виконавець обов’язків Президента (6,2%) разом із «Батьківщиною» (7,4%), «Самопоміччю» (7,2%) та Арсенієм Яценюком (прем’єр та уряд – 4,2%) мають приблизно паритетну кількість контенту, що є свідченням певної асиметрії у висвітленні перебігу кампанії, тим паче, що жодного вартого уваги заходу Опозиційним блоком (за винятком скандальної зустрічі одного з лідерів цієї політичної сили Сергія Ларіна з кіровоградцями під охороною «тітушок») не було зафіксовано. Більш помірковано цей ресурс презентував мажоритарників (21%), проте і в цьому випадку найбільше контенту присвячено висвітленню діяльності кіровоградського мажоритарника від «Блоку Петра Порошенка» по 99 округу.
Ресурс «Акула» досить активно і до певної міри паритетно відстежував ситуацію з висуванням та формуванням передвиборної платформи більшості провідних політичних сил протягом вересня. Ситуація кардинально змінилася з початком жовтня, оскільки за час відстеження мажоритарників як суб’єкта моніторингу їхній контент склав понад 72%, а загалом – 66,2%, до того ж серед мажоритарників фактично 90% матеріалів присвячено виключно двом кандидатам (здебільшого немаркована джинса), позаяк інші мають здебільшого негативно-нейтральну тональність висвітлення, насамперед якщо вони були суперниками зазначених вище кандидатів. Саме цим пояснюється наявність максимальних позитивних і негативних показників тональності у мажоритарників, хоч варто відзначити й досить відмітний негативний контент у Петра Порошенка як посадовця, що пояснюється скандальним призначенням Президентом губернатора області з числа екс-регіоналів. Загалом у відсотковому відношенні цей ресурс виглядає досить об’єктивним у паритетності висвітлення всіх інших суб’єктів моніторингу (за умови, якщо не враховувати показники мажоритарників), хоч і маємо представництво десяти суб’єктів моніторингу, на відміну від дванадцяти в ресурсу «Весь Кіровоград».
Найбільш активним у цьому контексті був сайт «Гречка», який найбільш паритетно і здебільшого у відповідності до важливості подій висвітлював політичну ситуацію на теренах області: Петро Порошенко як виконавець обов’язків Президента – 21%, мажоритарники – 15,4%, Арсеній Яценюк (уряд) – 11%, «Свобода» – 10,3% тощо, загалом на сайті представлено чотирнадцять учасників моніторингу, що є максимальною репрезентацією серед усіх ЗМІ Кіровоградщини. Разом із тим варто відзначити, що на цьому ресурсі маємо мінімальні показники тональності всіх лідерів парламентських перегонів, за винятком «Самопомочі», передусім це стосується Петра Порошенка як виконавця обов’язків Президента – 19076 знаків негативної тональності, мажоритарники – 12175 знаків, «Опозиційний блок» – 9085 знаків, «Свобода» – 8471 знак, Радикальна партія – 6356 знаків, «Блок Петра Порошенка» – 4331 знак, Арсеній Яценюк (уряд) – 3468 знаків тощо, проте доречно сказати, що й «Батьківщина», КПУ і той же Петро Порошенко як партієць теж отримали свою частку негативного контенту.
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
Загалом варто відзначити, що позитивна тональність порівняно з попередніми виборами стала досить спорадичною, у цій тональності мінімально були представлені переважно мажоритарники, особливо Лариса Онул (99 округ) та Радикальна партія, подекуди трапляється вона і в Президента Петра Порошенка та Блоку його імені.
У негативній тональності беззаперечне «лідерство» тримають ті ж мажоритарники (переважно стосовно перебігу кампанії Олеся Довгого (103 округ) зі звинуваченнями у підкупі виборців та застосуванні брудних технологій). Серед інших суб’єктів моніторингу значну частину негативної тональності має Президент Петро Порошенко, що спричинене досить не зрозумілим для громади та активістів призначенням на пост губернатора області екс-регіонала і антимайданівця Сергія Кузьменка, і оскільки ця епопея тривала маже місяць, тому й маємо такий результат. Відчутно менше такої тональності, однак досить вагомо має «Свобода», що знову ж таки пов’язано з губернатором, але вже екс-, який і був представником цієї політичної сили і фактично своєю діяльністю (чи бездіяльністю) сприяв розпаду місцевого осередку цієї сили. Також представлені Радикальна партія та Опозиційний блок, які основну масу негативу отримали після візиту лідерів цих сил до Кіровограда (Олег Ляшко – у зв’язку з «невдалою» спробою люстрації новопризначеного губернатора, внаслідок чого постраждав ні в чому не винний держслужбовець; Сергій Ларін – у зв’язку із посиленими заходами безпеки при організації його візиту до Кіровограда та використання тих же «тітушок» для запобігання провокаціям, які, врешті-решт, саме вони й спричинили, внаслідок чого постраждали прості виборці та журналісти).
Спікери
Петро Порошенко як Президент, Сергій Кузьменко (губернатор);
Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;
«Опозиційний блок» – Олександр Вілкул, Сергій Ларін, Юрій Бойко;
«Батьківщина» – Юлія Тимошенко;
«Блок Петра Порошенка» – Петро Плрошенко, представники партії Костянтин Яриніч (кандидат по 99 округу), Ольга Богомолець, Мустафа Найєм;
«Громадянська позиція» – Анатолій Гриценко;
«Самопоміч» – Єгор Соболєв;
«Свобода» – Олександр Петік;
Мажоритарники – Лариса Онул (99 округ), Костянтин Яриніч (99 округ), Артем Стрижаков (99 округ), Станіслав Березкін (100 округ), Микола Онул (100 округ), Олесь Довгий (102 округ).
Опис маніпуляцій та медіа ефектів
На сайті «Весь Кіровоград» публікації про Опозиційний блок чи його представників фактично завжди вказують на недоліки та прорахунки Президента і нинішнього уряду і мають ознаки немаркованої джинси (ствердження, напівправда та «анонімний авторитет»); на сайті «Акула» зафіксовано багато статей в нейтрально-позитивній тональності про мажоритарників подружжя Ларису та Миколу Онулів, що є відвертою джинсою та матеріали з негативною тональністю щодо їх основних опонентів; ресурс «Гречка» здебільшого подає інформацію оперативного характеру, не вдаючись до осмисленого аналізу передвиборчих програм політичних сил та кандидатів, хоч варто відзначити деяку критичність у висвітленні значної кількості поточних подій.