Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції
Кіровоградське телебачення в контексті інших ЗМІ регіону виглядає найменш презентабельно з позиції представлення гравців політичного поля. Це медіа висвітлювало підготовку до виборів відносно пасивно, а також цілковито не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була і залишається на рівні 2 – 5%, фактично вся інформація була подана на каналі КОДТРК «Кіровоград» зі спорадичними згадками про цей процес на каналі TTV-Кіровоград.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю зокрема дає змогу зробити впевнений висновок про те, що обидва кіровоградські телеканали не змогли забезпечити паритетний доступ до медіа інших учасників перегонів, що не сприяє наданню виборцям можливості отримати достатню й передусім об’єктивну інформацію для прийняття усвідомленого рішення. Насамперед це стосується каналу TTV-Кіровоград, на якому за час моніторингу представлено всього три суб’єкти нашого моніторингу: фактично порівну поділили весь ефір «Блок Петра Порошенка» – 44,9% або всього 224 секунди та власне сам Президент Петро Порошенко – 37,3% або всього 186 секунд (контент відповідно пов'язаний з агітаційною роботою кандидата від президентського блоку по виборчому округу №99 Костянтина Яриніча та щодо перипетій з призначенням Президентом губернатором області екс-регіонала Сергія Кузьменка, окрім цього маємо 89 секунд контенту негативної тональності про Арсенія Яценюка (прем’єр та уряд), що складає 17,8%; про будь-які інші політичні сили на цьому медійному ресурсі згадок не зафіксовано.
Канал КОДТРК «Кіровоград» більше уваги присвятив передвиборчим перегонам, однак про паритетність представлення політичних сил теж говорити не доводиться. Протягом звітного періоду було зафіксовано 40 сюжетів про шістьох учасників кампанії, проте серед них Петро Порошенко (Президент) – 43,5% і Блок Петра Порошенка – 16,1% (разом 59,6%) мають абсолютну перевагу над іншими, на противагу їм Радикальна партія (13,9%) та «Опозиційний блок» (9,9%) висвітлені переважно в негативній тональності, Батьківщина має 11% нейтрально-позитивної тональності.
Посадові особи були представлені тільки в якості виконавців своїх посадових обов’язків.
Найактивніше на телеканалах були представлені представники виключно Блоку Петра Порошенка та Радикальної партії. Спікерами від Блоку Порошенка та власне самого Президента виступав місцевий висуванець цієї політичної сили Костянтин Яриніч та новий губернатор Сергій Кузьменко, від Радикальної партії – Олег Ляшко, від Батьківщини – Юлія Тимошенко, під кінець періоду моніторингу на каналі почав з’являтися Арсеній Яценюк у якості керівника уряду з негативно-нейтральною тональністю.
Натомість виборці не отримали інформації про всіх інших учасників перегонів, зокрема дивує повна відсутність представлення мажоритарників регіону.
Як наслідок, лідером симпатій, тобто позитивної тональності є Блок Петра Порошенка, а лідером негативної тональності є власне сам Президент у зв’язку з одіозним призначенням губернатора. Значну долю негативної тональності отримав і візит лідера радикалів Олега Ляшка, насамперед його незрозуміла процедура «люстрації» через сміттєвий бак людини, яка є зовсім не причетною до фактів, наведених власне самим лідером Радикальної партії.
Спікери
Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;
«Опозиційний блок» – Сергій Ларін;
«Батьківщина» – Юлія Тимошенко;
«Блок Петра Порошенка» –Костянтин Яриніч (кандидат по 99 округу), Ольга Богомолець, Мустафа Найєм.
Опис маніпуляцій та медіа ефектів
Представник Блоку Петра Порошенка Костянтин Яриніч вдався до певних маніпуляцій, коли давав інтерв’ю на тлі робітників, які кладуть асфальт на одній із вулиць Кіровограда. Один із його конкурентів відзначив, що Костянтин Яриніч у якості депутата обласної ради не може мати жодного відношення до дорожньо-ремонтних робіт у місті, і це є яскравим прикладом маніпулювання свідомістю виборців.