укр eng

Звіт за результатами моніторингу Чернігівської преси за період 15.09-26.10.2014 року


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Чернігівська область

Загальні тенденції

Чернігівська друкована преса впродовж періоду з 15 вересня по 26 жовтня 2014 року висвітлювала виборчу кампанію досить активно, однак не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 29%. Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності,  майже не було новин – в негативній.

Переважно всі газети (Весть, Деснянка вільна, Гарт, Деснянська правда, Вісник Ч) не забезпечили відносно рівний доступ до медіа політичних сил, що є суб’єктами нашого моніторингу. Так лідери інформаційного простору – «Блок Петра Порошенка» (31,9%), «Батьківщина» (16,3%) та мажоритарники-самовисуванці (15,1%). Інформація була відсутня чи майже відсутня по партіям «Самопоміч», КПУ та «Свобода». Майже на одному рівні по кількості інформації знаходяться «Народний фронт» (6,6%), «Радикальна партія» (5,7%), «Опозиційний блок» (5,1%), «Громадянська позиція» (4,7%) та «Сильна Україна» (3,6%).

Найбільше позитивної тональності отримали Блок Петра Порошенка та мажоритарники-самовисуванці. В той же час негативній тональності найбільше відображено «Батьківщину». Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Блок Петра Порошенка, «Батьківщина» та мажоритарники.

Спостереження можна поділити на декілька етапів. Перший, коли проходила офіційна реєстрація кандидатів та партій. Проводилися партійні з’їзди, висвітлювалися партійні програми та бачення їх лідерів нинішньої ситуації та після виборів. На другому етапі, ближче до виборів, з’являються маніпуляції, перекручування фактів, виливання бруду на опонентів. Теми для виборів багато партій беруть з нинішньої ситуації, критикуючи роботу Президента та Уряду в особі Прем’єр-міністра А.Яценюка. Зокрема, дуже критично описуються в пресі події щодо прийняття закону про «особливий статус» регіонів Донбасу. Деякі партії обирали тему війни на Донбасі для висвітлення виборчого процесу та піару саме в цій сфері. Так «Народний фронт» приділяв увагу війні, а також діяльності батальйону «Чернігів», наводилися інтерв’ю з комбатами АТО, «Опозиційний блок» - скасуванню пенсійної реформи та росту зарплати, «Сильна Україна» - підвищенню економіки країни та відродженню промисловості. Дуже часто одна партія піарилась за рахунок «облиття брудом» діяльність Уряду чи іншої партії.

Крім того, для підвищення рейтингу деякі партії чи кандидати від них розміщували привітання: з нагоди 71-ої річниці визволення Чернігівської області від фашистських загарбників («Сильна Україна»), Дня вчителя (О.Кодола, «Народний фронт», О.Аверянов, «Радикальна партія», А.Євлахов, Блок П.Порошенка, А.Долеско, самовисуванець, Олег Дмитренко, «Блок П.порошенко», В.Запорощук, самовисуванець), Дня целюлозно-паперової промисловості тощо (А.Євлахов, Блок П.Порошенка).

З'явилися маніпуляції соцопитуваннями, коли результати подаються з відповідними коментарями, що створюють необхідне враження. Тобто в різних статтях різні кандидати можуть займати перше місце по одному й тому округу згідно різних соцопитувань. Крім того, часто партії подаються через призму обласних кандидатів-мажоритарників.

Посадові особи, а в пресі, в основному, згадувалися Президент України Петро Порошенко та Прем’єр-міністр А.Яценюк, були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків. Поряд з позитивними досягненнями посадовців, не обходилося без критики на їх адресу, зокрема в статті «Кто или что мешает проводить реформы?» розкритикована робота А.Яценюка, який впродовж декількох місяців не провів значимої реформи. Цікаво, що через А.Яценюка проведено паралель з «Народним фронтом».

З усього виборчого контенту близько 50% – приховані рекламні матеріали.  Більшість видань і надалі не позначають відомих експертів, радників та громадських діячів як кандидатів у депутати від партій, що заплутує вибір громадян. Хоча в населення вже з’являються асоціації кандидатів із партіями, від яких вони балотуються.

Також можна зробити висновок за підсумками спостереження, що виборці поступово отримують достатню кількість інформації для прийняття усвідомленого рішення, адже в друкованих виданнях Чернігівської області  висвітлювалися новини:

  • Україна повертається до Європи
  • Зарплати українців можна індексувати
  • Опозиція йде на вибори єдиним фронтом
  • Військова рада – за сильну армію
  • Референдум о вступі до НАТО – це наша відповідь і Путіну і Європі, і українській владі
  • Батьківщина веде на вибори нову команду
  • Бійці економічного фронту (Сильна Україна).
  • Опозиція вимагає підняти пенсії та скасувати пенсійну реформу
  • Управління батальйоном Чернігів та програма дій Р.Піцківа
  • Відкриття приймалень кандидата в депутати Анатолія Долеска.
  • Майдан обєднав український народ
  •  Влада навіть не намагається врятувати промисловість
  • Опозиція вимагає підняти пенсії та скасувати пенсійну реформу
  • Вибори як момент істини (Леонід Каденюк)
  • За кого голосувати чернігівцям
  • Мирний план Президента захищає Україну
  • Кто заважає Яценюку проводить реформи
  • Яценюк змусив чиновників економити бюджетні кошти.
  • Яким міністром оборони був Анатолій Гриценко
  • Завдання на виборах – не програти в гібридній війні!
  • Округ 208: головне для кандидата...
  • Округ 205. А в кого тут найбільше шансів?
  • Прем’єр закриє російський кордон на замок
  • Комбата «Чернігова» Романа Пицківа нагородили іменною зброєю
  • Нестор Шуфрич про ситуацію на Сході та готовність до зими
  • П’ять причин голосувати за «Батькіщину»
  • Блок Петра Порошенко – шанс для України

Спікерами політичних сил були:

  • ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Валерій Дубіль;
  • Блок Петра Порошенка – Віктор Пинзеник, Юрій Луценко,Валерій Куліч, Владислав Атрошенко,  Анатолій Євлахов; Олег Дмитренко
  • «Радикальна партія» – Олег Ляшко, Олег Авер’янов.
  • «Сильна Україна» – Сергій Тігіпко, Ігор Мазепа.
  • «Опозиційний блок» – Олександр Вілкул, Юрій Бойко, Вадим Рабинович, Сергій Ларін, Наталія Королевська.
  • «Громадянська позиція» – Ігор Андрійченко, Анатолій Гриценко.
  • «Свобода» – Олег Тягнибок.
  • «Народний фронт» – Роман Піцків, Олександр Кодола, Андрій Парубій .
  • Мажоритарники – Валерій Запорощук, Анатолій Долеско, Ігор Рибаков, Микола Рудьковський, Віктор Лабазов, Олег Скварський, Петро Устенко, Анна Коваленко, Володимир Приходько, Леонід Каденюк

 Весть

«Весть» впродовж тижня висвітлювало виборчий процес дуже активно, згадуються майже всі політичні сили з нашої вибірки. На сторінках максимально представлено Блок П.Порошенка (55,4%), «Батьківщина» (19,5%) та «Опозиційний блок» (10,4%). В негативній тональності згадується «Батьківщина» (статті від 18.09 «Владислав Атрошенко считает аморальным отправлять бюджетников в от пуск за свій счет»та  від 16.10 «Черниговская люстрация попахивает заказухой»), в позитивній «Блок П.Порошенка» джинса в статті: «Валерий Кулич: Нужно вкладывать в технологии»). Ближче к кінцю виборчої кампанії з’являються публікації з поміткою «Передвиборна агітація» (найчастіше кандидати-самовисуванці, а також «Батьківщина», «Опозиційний блок»,  «Народний фронт», «Самопоміч», «Заступ», «Сильна Україна»).

Вісник Ч

«Вісник Ч» висвітлював виборчу кампанію досить активно, проте майже увесь матеріал був проплачений, що позначено відповідною позначкою. З того матеріалу, що ввійшов до статистики, можна зазначити, що максимально представлено Блок П.Порошенка (майже все в позитивній тональності, завдяки джинсі в статті «Сільське господарство – це наша незалежність, стабільність, економіка») та Батьківщина (в нейтральній тональності). Також в позитивній тональності зображено П.Порошенка як Президента України в публікації щодо мирного плану. Також було багато матеріалів як передвиборна агітація, стосувалися «Батьківщина», «Радикальна партія», «Народний фронт», а також кандидатів-самовисуванців.

Гарт 

«Гарт» висвітлював виборчу кампанію політичних сил досить різноманітно, майже всі партії представлено в газеті.  Найбільше представлено матеріалу «Блоку Петра Порошенко»(30%), «Батьківщини»(15,9%) та «Радикальної партії»(7,3%). В позитивній тональності зображено діяльність Блоку Петра Порошенко, «Сильної України», а також посадових осіб – Президента України П.Порошенка (стаття «Утрою усилия для мира») та Прем’єр-міністра України А.Яценюка («Яценюк планирует звеличить пенсии, несмотря на кризис» та «Завершит ли начатое Яценюк?»). Досить цікаво, що діяльність А.Яценюка плавно пов’язується з «Народним фронтом». Також Яценюка зображено в негативній тональності в статті «Кто или что мешает Яценюку проводить реформы?».

З позначкою «Предвиборна Агітація» опублікований: Олег Волощук (Радикальна партія), Олег Дмитренко (Блок П.Порошенка), Микола Рудьковський, Олександр Кодола («Народний фронт», Валерій Давиденко (Заступ). Олег Скварський (Радикальна партія), Валерій Куліч (Блок П.Порошенка) та «Громадянська позиція».

 Деснянка вільна

«Деснянка вільна» досить багато уваги приділяла виборчому процесу. Найбільше уваги було приділено мажоритарникам-самовисуванцям (33%), а також партіям «Народний фронт» (14,2%), «Батиьківщина» (13,4%), «Радикальна партія» (12,1%) та «Опозиційний блок»(10,3%). В нейтральній тональності максимально представлено «Народний фронт» та мажоритарників. В позитивній тональності найбільше приділено уваги мажоритарникам (найбільше джинси двох кандидатів-самовисуванців Валентина Запорощука та Анатолія Долеска) та «Батьківщині» (в номері від 09.10 в особі Валерія Дубіля допомога щодо вирішення земельних питань – стаття «Чернігівці змусили Держземагентство та прокуратуру вирішити питання про незаконне відчуження пасовища»), «Громадянській позиції» (стаття «Яким міністром оборони був Анатолій Гриценко»), «Народний фронт» (стаття «Комбата «Чернігова» Романа Пицківа нагородили іменною зброєю»).  В позитивній тональності також приділено увагу  Прем’єр-міністру А.Яценюку (стаття в номері від 16.10 "Яценюк змусив чиновників економити бюджетні кошти" та від 23.10 "Прем’єр закриє російський кордон на замок"). «Народний фронт» зазвичай в особі Романа Пицківа й будує свою виборчу політику на військових питаннях. Олександр Вілкул та «Опозиційний блок» послідовно розвивають тему щодо скасування пенсійної реформи та підвищення зарплат.

Деснянська правда

«Деснянська правда» на протягом періоду багато висвітлювала виборчий процес, проте не досить різноманітно. Це підтверджується, що в виданні інформації про «Блок Порошенка» було вдвічі більше (41,5%), ніж про «Батьківщину» (16,1%) чи мажоритарників (21,1%). Це пояснюється тим що в газеті спостерігалася джинса по двом представникам-мажоритарникам від Блоку П.Порошенко – Анатолія Євлахова та Валерія Куліча. В позитивній тональності згадувались «Громадянська позиція» (стаття «Яким міністром оборони був Анатолій Гриценко»), «Опозиційний блок» (стаття «Влада знищує соціальний захист людей») та П. Порошенко як Президент України (стаття «Завдання на виборах – не програти в гібридній війні!»).  Зустрічається в газеті негатив, так в статті «Тимошенко про люстрацію і профанацію» в негативній тональності «Блок П.Порошенка» в особі Владисалва Атрошенка, «Народний фронт» в особі Олекасандра Кодоли, в статті «Яке від Злати "золото" Олегові Ляшку?» в негативній тональності зображена «Радикальна партія» в особі Олега Ляшка, а в статті «Округ 205. А в кого тут найбільше шансів?» негатив на мажоритарника – Анатолія Долеска, Романа Пицківа «Народний фронт», Ігоря Андрійченка «Громадянська позиція» та  представників Блоку Петра Порошенка Владислава Атрошенка та Валерія Куліча.

Зустрічається й інформація про П. Порошенка як Президента України (в нейтральній тональності – у статті від 09.10 «Україна повертається до Європи» та в негативній – у статті Революція на Чернігівщині «захлинулася». Але ще все попереду…).