укр eng

Звіт за результатами моніторингу Чернігівських інтернет-ресурсів за вересень - жовтень 2014 рок


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Чернігівська область

Загальні тенденції

 

Чернігівські інтернет – ресурси протягом агітаційної кампнії висвітлювали вибори дуже активно. На початку вересня інформація була  відносно збалансованною, але чим ближче до виборів тим більше спостерігалось нерівномірності розміщення інформації про тих чи інших кандидатів. При цьому частка виборчого контенту в загальному обсязі новин з  19 – 21 % на початку вересня зросла до 32 – 35 % наприкінці жовтня. На початку аналізуємого періоду найбільшу частку інформації було подано у нейтральній тональності, наприкінці – у негативній. Загалом же найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше - у позитивній. 

Сайти ПіК та Високий Вал подавали рекламну інформацію з позначкою реклама, тобто читачі чітко  могли усвідомлювати, що це позиція самої політичної сили, чи кандидата. Питома вага такої інформації у загальному обсязі виборчого контенту на початку вересня становила близько 40-45%, а з наближенням виборів суттєво зросла: на сайті ПіК – до
48,7 % та на Високому Валу – до 73,6 %. Сайт 0462.ua майже взагалі не має позначення замовлених матеріалів, хоча зустрічалися матеріали, які на інших сайтах йдуть з позначкою реклама. За всю виборчу кампанію лише двічі було розміщено матеріали з позначкою «реклама» стосовно кандидата мажоритарника – Генадія Багмута.

Отже, можна зробити висновок, що на початку вересня виборці отримували більше інформації для прийняття усвідомленого рішення ніж у жовтні.

Загалом на інтернет – ресурсах переважно висвітлювалися новини щодо реєстрації у ЦВК тих чи інших кандидатів від партій, щодо процесу агітації в цілому, місцеві події пов’язані з кандидатами, в тому числі про проведення дебатів між кандидатами, аналітичні статті щодо діяльності кандидатів та результатів виборів, інформації про звинуваченні у підкупі виборців та результатів розгляду судів і міліції даних фактів.

В останній тиждень на сайтах з’явилась велика кількість результатів соцопитувань, проведених різними суб’єктами дослідження. В основному вони розміщувались з позначкою імідж чи позиція. Виходячи з їх  результатів, та на скільки вони відрізнялись один від одного, можна зробити висновок, що багато з них не були об’єктивними, та застосовувались як маніпулятивна технологія.

У день «тиші» ніяких рекламних матеріалів на аналізуємих сайтах не розміщувалось. Були матеріали щодо основних порушень розміщення та поширення агітації, заяви Андрія Дериземлі, щодо припинення агітації та Валерія Дубіля щодо застосування проти Дериземлі брудних технологій, щодо помилки ЦВК із плакатами кандидатів, щодо попередження Рибакову ЦВК та поширення проти нього чорного піару.

Посадові особи (Президент України Петро Порошенко, Прем'єр-міністр України Арсеній Яценюк, голова Верховної Ради України Олександр Турчинов) були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.

Найактивніше інтернет – ресурси згадували про ВО «Батьківщина», «Блок Петра Порошенка» та мажоритарників. Натомість читачі отримали мінімум інформації про «КПУ»,  «Самопоміч» та «Свободу».

Дуже активно висвітлювалась діяльність кандидатів – мажоритарщиків самовисуванців. Найбільше згадок з поміткою реклама було про Анатолія Долеско та Валерія Давиденко.

У нейтральній тональності згадувалися найбільше - ВО «Батьківщина» та «Блок Петра Порошенка» та мажоритарники, найменше – «КПУ» та «Самопоміч».
У позитивній тональності найбільше – ВО «Батьківщина» та «Сильна Україна», найменше – «Народний фронт»та ВО «Свобода».

Слід відмітити, що чим ближче до виборів, то більше з’являється негативної інформації, причому як проплаченої, так і без поміток реклами.
У негативній тональності згадувались майже всі партії окрім «Народного фронту», «Самопомічі» та ВО «Свобода». Найбльше – мажоритарники та «Блок Петра Порошенка», найменше – «КПУ» та «Народний фронт».

Найбільше рекламних матеріалів розміщено про таких суб’єктів виборчого процессу, як «Блок Петра Порошенка», «Сильна Україна», ВО «Батьківщина» та мажоритарників (Давиденко, Дериземля, Долеско).

Спікерами політичних сил були:

  • ВО «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Валерій Дубіль (19 місце в списку партії);

  • «Блок Петра Порошенка» - Юрій Луценко, Микола Томенко, Валерій Куліч (кандидат по 205 округу), Владислав Атрошенко (кандидат по 206 округу),  Анатолій Євлахов (кандидат по 207 округу)

  •  «Радикальна партія» – Олег Ляшко;

  • «Сильна Україна» – Валерій Хорошковський, Сергій Тігіпко

  • «Опозиційний блок» - Юрій Павленко, Вадим Рабінович, Юрій Бойко, Світлана Живенко, Олег Шеремет;

  • «Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко, Ігор Андрійченко;

  • «Народний фронт» - Андрій Парубій.

Події і коментарі

На сторінках даного інтернет - ресурсу максимально було представлено мажоритарників, «Блок Петра Порошенка» та ВО «Батьківщина», мінімально – «Самопоміч», КПУ та ВО «Свобода».

У позитивній тональності були присутні матеріали про Петра Порошенка, як про Президента.

 У нейтральній тональності найбільше інформації було присвячено «Блоку Петра Порошенка», найменше – «Самопомочі», у негативній найбільше – мажоритарникам, найменше – «Народному фронту».

Майже всі матеріали які розміщувались на сайті з позитивною тональністю були позначені, як реклама. Найбільше рекламних матеріалів було розміщено про «Блок Петра Порошенка». В деяких рекламних матеріалів згадувалась ВО «Батьківщина» в негативному контексті.

Також, у значній кількості були присутні рекламні матеріали від «Сильної України», «Опозиційного блоку», «Народного фронту» та мажоритарників (Долеско, Давиденко).

Високий Вал

Максимально представлені на сторінках Високого Валу партія ВО «Батьківщина», мінімально – «Сильна Україна» та «Самопоміч». У позитивній тональності найбільше представлено ВО «Батьківщина». У негативній тональності – Блок Петра Порошенка та мажоританики.

На сайті розміщено значну кількість рекламних матеріалів, найбільше матеріалів про 
ВО «Батьківщина», «Опозиційний блок», «Сильна Україна», «Громадянська позиція», «Блок Петра Порошенка» та мажоритарників (Дериземля, Давиденко) з позначко «Імідж».

Сайт надавав перевагу висвітленню діяльності ВО «Батьківщина», та іноді розміщував  матеріали, які можно розцінювати як приклади джинси, зокрема: «Валерій Дубіль відбув до Росії на суд над Надією Савченко», «Школа мудрості», «Поважним людям - повагу» та «Чернігівський ліцей №32 відзначив 25 років» про діяльність нардепа Валерія Дубіля та кандидата – мажоритарника Валерія Дериземлі.

0462.ua

На сторінках цього інтернет - ресурсу максимально представлена  «Сильна Україна» (у нейтральній, позитивній та негативній тональностях), мінімально – КПУ (негативно та нейтрально) та ВО «Свобода» (нейтрально).

У позитивній та нейтральній тональності максимально представлена «Сильна Україна», у негативній тональності -  «Блок Петра Порошенка» та Яценюк, як прем’єр - міністр.

Кожного тижня на сайті розміщувались 3-6 матеріалів про «Сильну Україну», які можно розцінювати як джинса. Цікаво, що в останні два тижні перед виборами на сайті вперше за весь період дослідження з’явилися матеріали з позначкою «Реклама», всі вони містили інформацію позитивної тональності про кандидата - мажоритарника Генадія Багмута.