Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Нами проводився моніторинг двох дніпропетровських інтернет-сайтів – «056.ua» і «Дніпроград». За період 15 вересня-26 жовтня вони подали 227 інформації загалом на 450258 друкованих знаків.
Можна впевнено сказати про те, що вибори до Верховної Ради висвітлювалися активно, а ось зі збалансованістю подачі матеріалів є певні нюанси.
Сайт «056.ua» оприлюднив 161 інформацію на 322758 знаків, надаючи беззаперечну перевагу «Опозиційному блоку» і «Сильній Україні». Повідомлення про ці політичні сили друкувалися на сайті майже щодня за весь звітний період.
Так за період 15 вересня-26 жовтня вийшло 52 інформації про «Опозиційний блок» на 322758 знаків, що склало 37,4% від загальної кількості політичних матеріалів – це найвищий показник представлення. При цьому з них лише одна новина на 1946 знаків мала негативну тональність (дослідження, за яким «Опозиційний блок» на проходив до Верховної Ради), а ще одна, на 1074 знаки, – нейтральну (йшлося про створення «Опозиційного блоку» як такого). Решта ж – 50 повідомлень на 117568 друкованих знаків – були з позитивною тональністю. Основні теми – критика чинної влади, необхідність досягнення миру на Донбасі, соціальні негаразди, «голос промислових регіонів», дії політичної сили у новій Верховній Раді. Основний спікер – куратор передвиборної кампанії на Дніпропетровщині, екс-губернатор (за часів президентства Януковича), екс-Віце-Прем’єр-міністр в останньому Уряді Миколи Азарова Олександр Вілкул.
Щодо «Сильної України» Сергія Тігіпка, то вона була представлена трохи менше за лідера, але все одно активно. Загалом на «056.ua» вийшло 37 інформацій про цю політичну на 89289 знаків, при цьому всі – з позитивною тональністю. На цьому ресурсі показник партії – 27,7%. Теми повідомлень практично збігалися з меседжами «Опозиційного блоку».
Тобто, ці дві політичні сили разом зайняли 65% простору повідомлень політичного характеру за весь період спостереження на цьому ресурсі.
Для порівняння зазначимо, що частка інформацій про мажоритарних кандидатів (більшість – «Опозиційний блок») на «056.ua» склала 14%, «Свобода» – 8,3% (13 новин на 26739 знаків, тональність позитивна), «Блок Петра Порошенка» – 3,2%, «Батьківщина» і «Громадянська позиція» – по 1,3% на кожну політичну силу, «Народний фронт» – 0,6%, «Самопоміч» – 0,2%. Решта політичних партій взагалі не була представлена.
Низькі показники представлення на сайті у Прем’єр-міністра Арсенія Яценюка – 0,5% – і спікера Верховної Ради Олександра Турчинова – 0,3%.
А ось Президент Петро Порошенко був помітнішим – на сайті «056.ua» він «взяв» 5,4%. Зокрема, прес-конференція Президента 25 вересня подавалася майже у режимі стенограми, невеличкими повідомленнями по 250-400 знаків, але таких новин було аж 19).
Сайт «Дніпроград» (dniprograd.org) за весь моніторинговий період подав 66 повідомлень з політичним забарвленням на 127500 друкованих знаків (майже в 2,5 рази менше за «056.ua»), здебільшого присвячених «Блоку Петра Порошенка», Президенту Порошенку, а повідомлення про «Опозиційний блок» і «Сильну Україну» мали негативну тональність. Останніми тижнями таких інформацій з’являлося значно більше, аніж на початку моніторингу. При цьому мажоритарники від «Блоку Петра Порошенка» майже завжди мали приналежність до пропрезидентського виборчого блоку.
Отже, «Блокові Петра Порошенка» за весь моніторинговий період сайт «Дніпроград» присвятив 34 повідомлення на 73032 друкованих знаки, з яких левова частка – 26 на 62060 знаки – носили позитивну тональність, а 8 на 10972 знаки – нейтральну. Негативних матеріалів про політичну силу не було. Представлення політсили на сайті є найвищою серед інших партій – 57,3%
Власне Президент Петро Порошенко помічений у 11 повідомленнях загалом на 14463 друкованих знаки. 7 новин на 8067 знаків з нейтральною тональністю, 4 на 6396 – з нейтральною. Частка глави держави на сайті – 11,3%, що є другим показником активності.
Заслуговує на увагу ситуація з поданням «Дніпроградом» інформацій про «Опозиційний блок» і «Батьківщину» Юлії Тимошенко, зважаючи на те, що ці політичні гравці є третіми (9,5%) і четвертими (9%) за згадуваністю на ресурсі.
Так «Опозиційний блок» розміщений у 6 інформаціях на 12056 знаків, але виключно з негативною тональністю. Наводимо заголовки матеріалів: «Вілкул балотується, не зважаючи на застереження Люстраційного комітету», «Вілкул - зірка незаконної агітації в телевізорі», «Кандидати з "команди Вілкула" виявилися технічними пішаками регіоналів», «Коломойський упіймав "Опозиційний блок" на брехні», «Кривий Ріг Вілкулу: "Прощавай, Сашко!"», «Блок Льовочкіна просить звільнити Коломойського і забрати "бойовиків"». Власне, тональність є зрозумілою навіть з назв повідомлень.
Схожа ситуація й з «Батьківщиною», хоча матеріалів про цю політичну силу лише 3 на 11640 друкованих знаків, 2 з них («Вона працює. За Лазаренка такого не було» і «Кандидат від Батьківщини рекламується не з виборчого фонду» (Олексій Чеберда) на 10673 знаки – з негативною тональністю. Один матеріал про мажоритарників Дніпропетровщини від «Батьківщини» на 787 знаків – з нейтральною тональністю.
Інформації про мажоритарних кандидатів – таких повідомлень було 6 на 8845 знаків, це 6,5% на сайті – здебільшого були з негативною тональністю, спрямовані проти кандидатів Якова Безбаха (креатура олігарха Віктора Пінчука, кандидат переміг на своєму окрузі), Загіда Краснова (програв) та представниці «Опозиційного блоку» з «команди Вілкула» Наталі Власової (програла вибори). Серед цих матеріалів був лише один позитивний на 1474 знаки – «Висуванці демократичних партій в 27-му об'єднались навколо Філатова» (переміг на виборах).
Далі показники представлення є значно нижчими: Олександр Турчинов (спікер) – 2,5%, «Сильна Україна» – 1,8 % (дві інформації про цю політичну на 2331 знак з негативною тональністю), Арсеній Яценюк (Прем’єр) – 0,9%, «Самопоміч» Андрія Садового – 0,7%. Решта політичних сил та представників на сайті не помічені за весь період спостереження.
Серед маніпуляційних прийомів слід відзначити: прийом формування довіри аудиторії, маніпулятивний вплив на конкретні інтереси й потреби, прийом «зміщення акцентів», маніпуляція на основі створення іміджу, прийом застосування значущих символів.