укр eng

Фінальний звіт за підсумками моніторингу дніпропетровської преси за період 15.09 - 26.10.2014 р.


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Дніпропетровська область

    

     Протягом 15 вересня-26 жовтня 2014 року проведено моніторинг матеріалів трьох газет Дніпропетровщини – «Вісті Придніпров’я», «Зоря» і «Лица».

     Найактивніше тема виборів висвітлювалася у «Вістях Придніпров’я», менше – у «Зорі», практично не висвітлювалася у газеті «Лица».

     Загалом у газетах «Вісті Придніпров’я», «Зоря» і «Лица» за звітний період вийшло 51 матеріал на політичну тематику загалом на 170587 друкованих знаків.

 

     Зокрема, 39 статей на 112537 знаків надруковані у  газеті «Вісті Придніпров’я». Матеріали про «Опозиційний блок», «Громадянську позицію», частина статей про Радикальну партію подавалися з позначкою «політична реклама». Натомість статті про «Батьківщину», «Народний фронт», «Блок Петра Порошенка» здебільшого не позначалися як політично-агітаційні. Втім, й реклама в них була прихованою. Матеріали про перших осіб держави друкувалися лише в цьому виданні. Виключенням є приїзд Президента Порошенка на Дніпропетровщину – цю подію висвітлювало не лише зазначене видання.

 

     «Зоря» подала найбільше матеріалів про «Опозиційний блок», «Сильну Україну» і мажоритарника Ігоря Циркіна. Решту маркує позначкою «Політична реклама». Втім, в від 8 жовтня матеріали про Циркіна і «Опозиційний блок» були позначені як рекламні. Також позначені як політична реклама статті про мажоритарників Івана Метелицю, Андрія Горника, Сергія Суханова (всі – ½ шпальти А3), а 15 жовтня як рекламні подані статті про «Опозиційний блок», мажоритарників від «Батьківщини» Олексія Чеберду і Андрія Горника, частину «команди Вілкула» Світлану Єпіфанцеву, самовисуванця (нинішнього нардепа від Партії регіонів) Євгена Морозенка.

 

     Натомість в газеті «Лица» за весь час – один, але величезний матеріал на 12412 знаків, присвячений Єгору Соболєву (передрук з «Української правди»). Були в «Лицах» й статті про дніпродзержинського мажоритарника від «Блоку Петра Порошенка» Олександра Дубініна, втім, позначена як рекламна. В жовтневих номерах «Лиц» мажоритарників побільшало: до Дубініна (ціла шпальта формату А3) приєдналися Віталій Купрій, Максим Курячий (обидва представляють «Блок Петра Порошенка»), Юрій Дегтярьов (партійна приналежність не прописана у матеріалі), Валентин Дідич, також з’явилася Юлія Тимошенко з «Батьківщиною».

 

     Лідерами представлення в пресі є «Сильна Україна», «Опозиційний блок» і «Батьківщина».

     Зазначимо, що матеріали, які виходили до офіційної реєстрації партійних сил учасниками виборів, подавалися без відповідних рекламних позначок.

    

     Газета «Вісті Придніпровя» за період моніторингу подала 39 статей на 112537 друкованих знаків. Найбільше – 24,2% з усіх цікавих нам матеріалів в газеті –  про «Батьківщину» Юлії Тимошенко. Це 6 матеріалів на 27228 знаків виключно з позитивною тональністю. Серед тем – Тимошенко-лідер, критика влади, необхідність проведення референдуму про вступ до НАТО, ініційований політичною силою.

 

     «Народний фронт» представлений 5 матеріалами на 20728 друкованих знаків, серед них одна стаття на 4117 знаків з негативною тональністю («Кто или что мешает Яценюку проводить реформы?», надрукована 16 жовтня). Решта матеріалів – з позитивною тональністю. Того ж 16 жовтня у газеті вийшов й стаття «Вибори-2014: одні говорять, інші роблять», але вже з позитивною тональністю… Також за час моніторингу надруковані  матеріал з командиром добровольчого батальйону «Дніпро-1» Юрієм Березою, розповідь про будівництво прикордонної стіни із Росією, тема присутності комбатів у виборчих списках. Частка представлення політичної сили у газеті – 18,4% – це другий показник представлення у цій газеті після «Батьківщини».

 

     «Блоку Петра Порошенка» присвячено три великі матеріали, що дозволило президентській політичній силі стати третьою за представленням у газеті «Вісті Придніпров’я». 20053 друкованих знаків з позитивною тональністю. Теми статей зрозумілі з їхніх назв – «Українці повертаються в європейську сім’ю» («26 жовтня Україна завершить перезавантаження центральної влади і обере новий парламент. У Президента кращі фахівці, громадські активісти будуть розробляти проекти їх рішень. Тому експерти наголошують, що потрібно якнайшвише сформувати потужну пропрезидентську більшість у новій Верховній Раді»), «Время объединяться!», «Помогите Украине - проголосуйте против Москвы» («…чем меньше получит "Блок Петра Порошенко" на выборах, тем большими будут возможности для давления на украинского президента и российской игры в украинской политике…», «…26 октября нужно помочь Украине и ее президенту — проголосовать против Москвы»). Всі матеріали розміщені на 4-ій шпальті у різних номерах газети. Загалом 17,8%.

 

     «Радикальна партія» Олега Ляшка помічена у 4 статтях на 15851 знак з позитивною тональністю. Серед цих матеріалів – два за авторством Юрія Чижмаря. «Радикали» у газеті «зайняли» 14,1% політично-агітаційних матеріалів.

 

     Далі показники представлення значно нижчі. Приміром, «Сильна Україна» Сергія Тігіпка – 8,8%. Три статті на 9849 знаків з позитивною тональністю. Серед тем: як проголосувати переселенцю, нездатність й небажання чинного Уряду вирішувати проблеми промисловості, сильна команда «Сильної України».

 

     Президенту Петру Порошенку присвячено аж 11 матеріалів, але їхній розмір є невеликим – здебільшого 300-600 друкованих знаків (поточні новини діяльності глави держави), лише один матеріал (про робочу поїздку на Дніпропетровщину) більший за обсягом – 2548 знаків. Здебільшого тональність нейтральна. 3528 знаків із загалом 7494 – з позитивною тональністю. У Президента – 6,7%.

 

     Немаркована стаття про мажоритарників лише одна. Присвячена вона міському голові Павлограда Івану Метелиці, який в підсумку програв вибори нардепу-самовисуванцю Артуру Мартовицькому (в 2012 році переміг як представник Партії регіонів). 4421 знак з позитивною тональністю (3,9%).

 

     Яценюк-партієць помічений в одному матеріалі від 9 жовтня з назвою «Арсеній Яценюк: «У конфлікті між Міністерством фінансів і Міністерством освіти я стою на боці Міносвіти». Зокрема, у тексті зазначено: «…Прем’єр-міністр нагадав про спільну перемогу українських освітян: ухвалення закону про вищу освіту, співавторами якого були Лілія Гриневич та діючий Глава Кабміну – партнери по політичній партії «Народний фронт»…». 4361 друкований знак з позитивною тональністю або 3,9%.

 

     А ось Яценюку-посадовцю присвячено ще менше – 5 невеликих матеріалів про діяльність глави Уряду, в середньому 450-550 друкованих знаків на кожну інформацію. Тональність здебільшого позитивна. Всі матеріали – на першій шпальті газети.

 

     Решта суб’єктів виборчого процесу у виданні представлена не була.

 

     Газета «Зоря» надавала перевагу «Опозиційному блоку», матеріали про який почала маркувати як політичну агітацію з 8 жовтня. Про цю політичну силу надруковано 6 немаркованих статей на 21973 знаків з позитивною тональністю. Серед матеріалів – «Оппозиционный блок идет на выборы, чтобы защитить жителей юго-востока», «Оппозиция идет на выборы единым фронтом», «Вилкул: 90% результата – это деньги, которые мы для региона выбили из Киева», «А.Вилкул: Власть провалила подготовку к отопительному сезону». 48,1% політичних статей в газеті.

 

     Якщо матеріали про «Опозиційний блок» маркувалися хоча б у другій половині ходу кампанії, то статті «Сильної України» не позначалися як агітаційні. А їх у «Зорі» 4 на 22823 друкованих знаки з позитивною тональністю, тобто, навіть більше за «Опозиційний блок» - рівно 50%! Два матеріали про Сергія Тігіпка з меседжами про необхідність реформ і збереження індустрії країни, ще два – про важливість децентралізації і зниження соціальних стандартів від №6 виборчого списку «Сильної України», першого заступника голови Дніпропетровської обласної ради Євгена Жадана. За збігом обставин газета «Зоря» є друкованим органом саме обласної ради.

 

     Президенту Петру Порошенку присвячено один матеріал за весь час моніторингу. 22 жовтня газета надрукувала 843 знаки з нейтральною тональністю про робочу поїздку Глави держави. Це 1,8%...

 

     Більше ніхто з політичних партій та керівників центральних органів влади представлений у «Зорі» не був.

 

     Газета «Лица» за весь час моніторингу надрукувала лише один немаркований, але величезний матеріал на 12412 знаків з позитивною тональністю, присвячений Єгору Соболєву (Єгор Соболєв: "Основним люстратором має бути кожен український громадянин" (передрук з УП "Добрі люди" переконували, що Льовочкін і Азаров не мають підпадати під люстрацію"). Розміщено на другій шпальті.

 

     Пріоритетність представлення. У «Вістях Придніпров’я» на першій шпальті друкувалися матеріали про посадовців Порошенка і Яценюка, далі – «Блок Петра Порошенка», «Батьківщина», «Сильна Україна», Радикальна партія. Всі – в першій частині газети.

Газета «Зоря» подавала статті про «Опозиційний блок» і Олександра Вілкула на 5-6-ій шпальтах, «Сильна Україна» - 7-8 шпальти, у першій частині газети. Мажоритарник Циркін – 3 шпальта.

«Лица» надрукували матеріал про Єгора Соболєва на 2-ій сторінці.

 

     Серед маніпуляційних прийомів:

 

  • прийом формування довіри аудиторії,
  • маніпулятивний вплив на конкретні інтереси й потреби,
  • маніпуляція на основі створення іміджу.