Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу донецького інтернету (30 липня - 19 серпня)
Упродовж 30 липня - 19 серпня 2012 року найбільшу увагу інтернет-ЗМІ Донецького регіону присвятили Партії регіонів (562641 др. зн.). Досить багато було (у напрямку зниження) згадок у нейтральній, позитивній і негативній тональності. Крім того, інтернет-видання, на відміну від всіх інших видів ЗМІ, достатню увагу приділили і висвітленню діяльності об'єднаної опозиції – 3304330 др. зн. Ця політична сила в інтернет-просторі Донецького регіону посіла 1 місце за обсягом нейтральної інформації – 256258 др.зн. На третьому місці опинився УДАР – 76986 др.зн. Партії "Україна, Вперед" і КПУ було приділено набагато менше контенту. Згадки про них носили епізодичній, дуже маленькій за обсягом, характер.
Згадок про «Свободу» було настільки мало, що простежити тенденцію не виявляється можливим.
Таким чином, можна констатувати, що інтернет-видання на цьому тижні охопили, нехай різною мірою, діяльність усіх політичних сил, які є об'єктами нашого моніторингу.
Однак представленість партій на різних сайтах була різною як за обсягом, так і за тональністю.
Так, інтернет-видання КИД, редакція якого розміщується під одним дахом з обласною організацією Партії регіонів, є рекордсменом по згадках партії влади – 273333 др.зн.
Крім того, саме КИД став лідером публікацій "позитиву" на користь ПР - 117420 др.зн. Ще більше матеріалів було подано в нейтральній тональності - 134874 др.зн. Логіка стрічки новинного сайту обумовила наявність досить великого обсягу публікацій, які присвячені Партії регіонів, у негативній тональності. Однак кількість негативу не можна порівняти з матеріалами нейтральної та позитивної тональності – лише 21039 др.зн.
"Новости Донбасса" більше за все своєї віртуальної площі надали Партії регіонів. Більшість публікацій мають нейтральну тональність (47245 др.зн), приблизно однаковий обсяг контенту на сайту присвячений Партії регіонів в негативній та позитивній тональності – 99179 та 54717 др.зн. відповідно. На друге місце видання вивело об'єднану опозицію. Ця політична сила отримала від видання найбільшу кількість згадок у нейтральному контексті (99179 др.зн). Негативу було вкрай мало – 17487 др.зн. Позитиву й того менше – 2762.
Решта партій згадувалися епізодично. Однак на цьому тлі помітно відносно велику кількість негативу на адресу політичної партії УДАР (15753 др.зн.). Вербальний аналіз контенту показав, що приводом для критики були вельми незначні події. Автори "Новостей Донбасса" вельми докладно аналізували кожне слово спікерів УДАРу, кожну їх дію ("Донецкие сторонники Кличко начали кампанию с обмана журналистов") Негативні публікації проти УДАРу, на наш погляд, мають ознаки цілеспрямованого приниження цієї політичної сили.
Інтернет-видання "Новости Донбасса" позиціонує себе як незалежне. Однак на цьому тижні намітилася тенденція публікації матеріалів, які мають ознаки замовних. Для цього видання створило спеціальну рубрику "Робота в округах". У ній розміщуються іміджеві статті про представників чинної влади та членів Партії регіонів. Ці матеріали не тільки вставляються в стрічку новин, а й розміщуються на головній сторінці сайту, в самому центрі екрану. Статті, які мають ознаки замовних, таким чином, знаходяться в полі зору читачів набагато більше, ніж звичайні новини. За цей період "Новости Донбасса" "працювали в округах" з депутатами Партії регіонів і відомими "регіоналами" Тетяною Бахтєєвою і Ігорем Шкірею, та кандидатами в депутати від Партії регіонів Миколою Левченко і Олександром Бобковим. Видання розмістило в придуманій рубриці без позначки "Політична реклама", відверто пропагандистські передвиборні статті про цих представників влади. Показово, що вперше в регіональному інтернеті з'явилися стереотипні тексти, які традиційно масово тиражувалися лише в місцевих газетах. Так, на цьому тижні "Новости Донбасса" передрукували іміджеві матеріали "Татьяна Бахтеева стала первой, кто получил удостоверение кандидата в народные депутаты от Премьер-министра Украины Николая Азарова" та "Николай Левченко: Страна задолжала перед Донецком", які в якості своєрідних "темників" розміщувалися в друкованих виданнях Донецької області.
Матеріали, які мають усі ознаки політичної реклами, "Новости Донбасса" подали двічі - в новинній стрічці і в рубриці "Робота в округах", для якої на сайті виділено найкраще місце.
«Остров» найбільш за все уваги на цьому тижні приділив Партії регіонів. При цьому, слід зазначити, що більша частина контенту була у негативній тональності (57969 др.зн.). Приводом для негативу стали факти тиску влади на опозиційних кандидатів, а також заяви самих регіоналів, які у виборчі списки не потрапили і мажоритарного округу не отримали. Так, багато негативу на адресу Партії регіону було висловлено з вуст Володимира Ландика, слова якого процитував «Остров»: «Без их ведома и муха не пролетит», «Узкий сходняк из начальства и приближенных бизнесменов».
Негатив по відношенню до партії влади посилювався дублюванням деяких тем з новинної стрічки в так звані топ-новини (виносяться окремо на саме видне місце екрану і перебувають у полі зору читачів довше, ніж звичайна новина).
Великий обсяг своєї площі "Острів" надав для опозиції. Згадки про "Батьківщину" носили переважно нейтральний характер - 72240 др.зн. "Острів" лаяв опозицію дуже рідко - всього 7632 др.зн., а хвалив ще рідше - 2159 др.зн.
Досить велику увагу виданні приділено КПУ (15205 др.зн. в нейтральній тональності) та політичній партії УДАР (9247 др.зн у "негативі" і 11170 – у "нейтралі").
ВО "Свобода" і "Вперед Україна" згадувалися дуже мало.