укр eng

Фінальний звіт за підсумками моніторингу дніпропетровського телебачення за період 15.09 - 26.10.2014 р.


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Дніпропетровська область

Основні тенденції по ТБ

 

     Протягом 15 вересня-26 жовтня 2014 року моніторинг проводився у випусках новин двох телевізійних каналів Дніпропетровська – ДОДТРК («Дніпропетровський державний»,  51 канал) і 11 каналі (фактично належить олігарху Віктору Пінчуку). За цей час телеканали в цілому дотримувалися медійного законодавства, адже політичні сили і мажоритарні кандидати, що були представлені, на момент початку моніторингового періоду ще не були зареєстровані ЦВК і фактично не являли собою суб’єктів політичного процесу. Втім, не можна й не зауважити, що певні порушення мали місце.

 

     Абсолютний лідер серед політичних сил – «Сильна Україна» Сергія Тігіпка. Трохи відстав, але був представлений активно порівняно з іншими «Опозиційний блок» (кампанією  в регіоні керував екс-губернатор часів Януковича, екс-Віце-прем’єр в останньому Уряді Миколи Азарова Олександр Вілкул). До речі, саме з приїздом Вілкула на Дніпропетровщину медійна активність «Опозиційного блоку» значно зросла. Пояснити лідерство в ТБ ефірах  «Сильної України» і «Опозиційного блоку» не складно – це їхній базовий регіон, де вони сподівалися  на прихильність виборців.

 

     Загалом на двох каналах вийшло 17 політичних сюжетів загальною тривалістю 1972 секунди.

 

     Показово, що на каналі ДОДТРК («Дніпропетровський державний», 51 канал) ці сюжети здебільшого виходили після основного блоку новин, у блоці з відбивкою «Реклама», а з 25 вересня – з відбивками «Передвиборна агітація» перед блоком новин економіки.  

     11 ТБ канал на початку моніторингу транслював деякі політичні сюжети в основному блоці (маскуючи під суспільно-важливу або просто інформацію). Втім, більшість політичних сюжетів виходили у другій частині програми новин. Згодом сюжети виходили після основного блоку новин через відбивки «Вибори-2014. Передвиборна агітація». Останній політичний сюжет в основному блоці без відповідних відбивок вийшов на 11 ТБ каналі 26 вересня, після цього законодавство було дотримано.

 

     Відзначимо, що на обох каналах неабияку активність виявляли мажоритарні кандидати – Олексій Чеберда («Батьківщина», киянин), Андрій Горник («Батьківщина», киянин), Ігор Циркін, Загід Краснов (обидва - самовисуванці), Максим Курячий («Блок Петра Порошенка»), Віталій Купрій («Блок Петра Порошенка»), Андрій Денисенко («Блок Петра Порошенка»), Яків Безбах (протеже Віктора Пінчука, чинний нардеп ВР, сюжети про нього – лише на 11 ТБ каналі Пінчука). Перші двоє з’являються в ефірах обох каналів ЩОВИПУСКУ новин. Сюжети про цих осіб подавалися не як політичні – вони виступали як «політики», «меценати», «економісти», «експерти» з того чи іншого питання. Безбах – як депутат ВР.

 

      22 вересня на каналі ДОДТРК («Дніпропетровський державний», 51 канал) через рекламну відбивку був сюжет, присвячений Наталі Королевській («Опозиційний блок»).

     Подив викликав сюжет від 24 вересня (поза блоком новин) про подачу документів для рєестрації до ЦВК командиром батальйону «Донбас» Тарасом Костанчуком, який балотується по … 114 округу Луганської області!

 

     Від 27 вересня всі агітаційні сюжети виходять згідно із медійним законодавством, через відповідні відбивки. Найактивниші – «Сильна Україна», «Опозиційний блок», мажоритарники Олексій Чеберда, Андрій Горник, Загід Краснов, Ігор Циркін, Яків Безбах, кандидати від «Блоку Петра Порошенка» Максим Курячий, Віталій Купрій, Андрій Денисенко.

 

     Відзначимо, що два дні поспіль – 15 і 16 жовтня – в основному блоці новин 11 телеканалу виходив однаковий сюжет про відсутність на 24 окрузі кандидата від «Блоку Петра Порошенка». Мовляв, до редакції телеканалу звернулися глядачі, які не можуть розібратися, чи є на їхньому окрузі кандидат від президентської політичної сили. Людям пояснили, що офіційно «Блок Порошенка» нікого на цьому окрузі не висував, а стурбування виборців пояснити можна – багато хто намагається використовувати у своїх агітматеріалах красно-білі кольори. Насправді ж, цілком зрозуміло, що «Блок Порошенка» нині має найвищий рейтинг, а по 24 округу до Верховної Ради самовисуванцем йде нинішній нардеп, протеже Віктора Пінчука Яків Безбах. Тому саме на каналі Пінчука людям роз’яснюють, що кандидата від «Блоку Порошенка» немає, розуміючи, що він був би складним конкурентом.

 

     21 жовтня Дніпропетровськ відвідав Президент Петро Порошенко, тож в новинах були сюжети про робочу поїздку Глави держави. Власне, в ефір вийшло по одному такому сюжету на кожному з каналів в основному блоці.

 

     11 ТБ канал надавав перевагу «Сильній Україні» Сергія Тігіпка. Про цю політичну силу вийшло 4 сюжети протягом 15-26 вересня тривалістю 524 секунди (прямої мови – 248 секунд, непрямої – 276 секунд). Здебільшого тональність нейтральна, лише сюжет від 26 вересня тривалістю 97 секунд (прямої мови – 43 секунди, непрямої – 54 секунди) – з позитивною тональністю. Частка серед всіх політичних сюжетів – 39,8%.

 

     «Опозиційний блок» представлений 4 сюжетами, які виходили протягом 15-25 вересня. Тривалість – 365 секунд (прямої мови – 163 секунди, непрямої – 202 секунди). За тональністю: нейтральна – 194 секунди (з яких прямої мови – 80 секунд, непрямої – 114 секунд), позитивна – 171 секунда (83 секунди – пряма мова, непряма - 88). Частка – 27,7%.

 

     «Свобода» Олега Тягнибока – 1 сюжет від 16 жовтня про з’їзд партії. Тривалість – 146 секунд (пряма мова – 82 секунди, непряма - 64), тональність нейтральна. Частка представлення – 11%.

 

     «Батьківщина» помічена з одним сюжетом про свій з’їзд у випуску новин від 15 вересня, який тривав 111 секунд (пряма – 59 секунд, непряма – 52 секунди) і мав нейтральну тональність. 8,4% від всіх політичних сюжетів на каналі за час моніторингу.

 

     «Блок Петра Порошенка» (мажоритарник Максим Курячий, з приналежністю до президентської політичної сили) – 1 сюжет від 25 вересня на 95 секунд ефіру з позитивною тональністю (пряма мова – 64 секунди, 31 – непряма). Частка – 7,2%.

 

     Петро Порошенко (Президент). 1 сюжет про робочу поїздку на Дніпропетровщину тривалістю 77 секунд (26 секунд прямої мови Порошенка + 51 секунда непрямої) з позитивною тональністю.

 

     Інші політичні сили представлені не були.

 

     ДОДТРК (Дніпропетровський державний, 51 телеканал) найбільше уваги також приділив «Сильній Україні» – 2 сюжети майже однакового хронометражу протягом 15-16 вересня зі з’їзду політичної партії загальною тривалістю 284 секунди (131 секунда прямої мови, 153 секунди непрямої) з нейтральною тональністю. Частка – 43,4%.

 

     «Опозиційний блок» представлений одним сюжетом зі з’їзду тривалістю 135 секунд (пряма – 61 секунда, непряма – 74 секунди) в новинах 15 вересня з нейтральною тональністю. Частка – 20,6%.

 

Петро Порошенко (Президент) – 1 сюжет 21 жовтня про робочу поїздку на Дніпропетровщину тривалістю 122 секунди (58 секунд прямої мови, 64 секунди непрямої) з позитивною тональністю. Частка – 18,7%.

 

«Батьківщина». Сюжет зі з’їзду партії тривалістю 113 секунд (59 секунди прямої, 54 секунди непрямої мови) з нейтральною тональністю. 17,3%.

 

     Спікери: Сергій Тігіпко, Світлана Фабрикант, Євген Жадан (всі - «Сильна Україна»), Юлія Тимошенко («Батьківщина»), Сергій Ларін, Олександр Вілкул Вадим Рабинович (всі – «Опозиційний блок»), Олег Тягнибок, політологи Єрмолаєв, Фесенко, Президент Петро Порошенко.

 

     Синхрони. Найдовший синхрон – 82 секунди – був у Олега Тягнибока – три фрагменти в сюжеті: 31+27+24 секунди.

 

     Опис маніпуляцій та медіаефектів:

 

  • прийом застосування значущих символів,
  • прийом формування довіри аудиторії,
  • маніпулятивний вплив на конкретні інтереси й потреби,
  • прийом «зміщення акцентів»,
  • маніпуляція на основі створення іміджу.