укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу Запорізьких Інтернет видань за період 15.09-26.10.2014


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Інтернет
Регiон: Запорізька область

  1. Загальні тенденції

Упродовж  15 вересня –  26 жовтня 2014 року Запорізькі Інтернет видання висвітлювали вибори відносно активно та не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35-40%. Слід зазначити, що інформації у жовтні  було набагато більше, ніж у вересні. Найбільше інформації було подано у позитивній тональності, найменше -  у негативній. 

Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю дає змогу зробити попередній висновок, що Інтернет видання не змогли забезпечити рівний доступ  до медіа всім політичним силам та не надали  виборцям можливості отримати достатньо  об’єктивної інформації для прийняття рішення. Статті  Інтернет видань переважно висвітлювали дії та заяви політиків, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінності між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили. Переважна більшість статей на всіх сайтах не маркується як реклама.

Найактивніше на новинних сайтах в Інтернеті за цей період були представлені мажоритарники, «Блок Петра Порошенка», Петро Порошенко як Президент,  «Опозиційний блок». Менше були представлені «Сильна Україна», Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Батьківщина». Мінімум інформації приділялось партіям «Народний фронт»,  «Радикальна партія», «Самопоміч»,  КПУ, «Громадянська позиція»,«Свобода», Олександру  Турчинову як спікеру.

 

  1. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності

В позитивній тональності були представлені мажоритарники (переважно Валерій Баранов (74 округ), Олександр Григорчук (79 округ), Євген Червоненко (79 округ), Євген Карташов (76 округ)) «Блок Петра Порошенка», «Опозиційний блок», «Сильна Україна».

В негативній тональності були представлені мажоритарники (переважно Микола Фурсенко(79 округ), Володимир Бандуров (79 округ)), Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр та КПУ.  

Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр, «Блок Петра Порошенка», мажоритарники, «Батьківщина».

 

  1. Пріоритетність представлення

На першому плані були представлені мажоритарники, «Опозиційний блок», «Сильна Україна», «Блок Петра Порошенка».  

 

  1. Теми

Найпоширенішими темами були списки кандидатів від різних партій,  підписання асоціації України з ЕС,  прес-конференції Петра Порошенка, візит Сергія Тігіпка до Запоріжжя, його коментарі стосовно ситуації в Україні, списки  мажоритарників, візит Андрія Садового та Семена Семенченко до Запоріжжя,  зустрічі з виборцями представників «Опозиційного блоку», зустрічі з виборцями та дії мажоритарників, візит до Запоріжжя Петра Порошенка та членів його партії, затримання машини із «чорним піаром» на мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка», публічні виступи Арсенія Яценюка як Прем’єр-міністра, візити представників «Опозиційного блоку» Тетяни Бахтєєвої та Юрія Павленко  до Запорізької області, пікет представниками «Правого Сектора» заводу «Запоріжсталь» та коментарі кандидатів щодо цього, візит до Запоріжжя представників  партії «Громадянська позиція», порушення, пов’язані з підкупами виборців, опитування громадської думки стосовно виборів та кандидатів.  

 

  1. Спікери

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант;

«Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Юрій Павленко, Наталія Королевська, Іван Кузьменко (кандидат по 74 округу);

 «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв,  Олександр Старух (лідер обласного осередку партії), Олександра Кужель, Олександр Рябцун (кандидат по 75 округу);

«Радикальна партія» - лідер партії Олег Ляшко,  Ірина Лех (76 округ);

«Блок Петра Порошенка» - представники партії  Ірина Геращенко, Ірина Луценко, Марія Іонова, Сергій Квіт, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Ольга Богомолец,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Микола Фролов (кандидат по 76 округу), Олександр Леховіцер (кандидат по 77 округу), Петро Собашук (кандидат по 74 округу);

«Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко,  голова Запорізької обласної партійної організації Вікторія Артьоменко, представники партії Віталій Шабунін і Наталія Соколенко;

КПУ – Олексій Бабурін (74 округ), Володимир Величко (79 округ);

«Народний Фронт» – Максим Ванат (колишній кандидат по 76 округу), Микола Милиця (колишній кандидат по 75 округу),  голова виборчого штабу партії Петро Ванат, політолог Андрій Окара;

«Самопоміч» - Андрій Садовий, Семен Семенченко;

«Свобода» -  Олег Тягнибок, Констянтин Денисов;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ), Євген Червоненко (79 округ), Микола Фурсенко (79 округ), Володимир Бандуров (79 округ), Євген Карташов (76 округ), Еліна Позднякова - Кірбят’єва (76 округ), Вячеслав Богуслаєв (77 округ), Інна Пенчук (74 округ).

 

  1. По  кожному окремому ЗМІ

«061»

 

Інтернет-ресурс «061» досить активно висвітлював  політичну компанію. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35-40%. Найбільше інформації було подано в позитивній тональності, найменше -  у негативній. Статті на тему виборів на цьому сайті не маркувались як рекламний матеріал.

 На цьому порталі максимально були  представлені мажоритарники,  «Сильна Україна», «Опозиційний блок», Петро Порошенко як Президент та   «Блок Петра Порошенка».  Набагато менше було інформації про  Арсенія Яценюка як  Прем’єр-міністра, КПУ, «Радикальну партію». Мінімум уваги приділялось партіям «Народний фронт», «Свобода», «Самопоміч» та «Батьківщина».

У позитивній тональності представлені мажоритарники, особливо Олександр Григорчук (округ 79), Євген Карташов (округ 76), Євген Червоненко (округ 79),  «Сильна Україна», «Опозиційний блок», «Блок Петра Порошенка». Матеріали із позитивною тональністю не маркуються як реклама. 

У  негативній тональності   була   інформація Арсенія  Яценюка  як очільника уряду, про  деяких мажоритарників, зокрема Володимира Бандурова (округ 79), Валерія  Баранова  (округ 75), Євгена  Карташова  (округ 76), Олександра  Вілкула та КПУ. 

В нейтральній тональності найактивніше були представлені Петро Порошенко як Президент, «Сильна Україна», «Блок Петра Порошенка».

На першому плані були представлені мажоритарник Олександр Григорчук, «Сильна  України», Петро Порошенко як Президент.

Основними темами були списки кандидатів від різних партій,   опитування громадської думки, прес-конференція Петра Порошенка, візит Сергія Тігіпка до Запоріжжя,  вислови цього політика та його соратника Валерія Хорошковського   про ситуацію в Україні, візити до Запоріжжя представників «Опозиційного блоку» Тетяни Бахтєєвої, Наталії  Королевскої та Юрія Павленка, соціальні ініціативи мажоритарника Олександра Григорчука, допомога Євгена Карташова лікарням,  візит до Запоріжжя Петра Порошенка та членів його партії, затримання машини із «чорним піаром» на  Ігоря Артюшенко.

Спікери:

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Світлана Фабрикант; «Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Юрій Павленко, Наталія Королевська;

 «Радикальна партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (76 округ);

«Блок Петра Порошенка» - Ірина Геращенко, Ірина Луценко, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Ольга Богомолец,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Олександр Леховицер (кандидат по 77 округу);

«Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;

КПУ – Олексій Бабурін (74 округ);

«Народний Фронт» –Микола Милиця (кандидат по 75 округу, який зняв свою кандидатуру);

«Самопоміч» - Андрій Садовий;

«Свобода» -  Олег Тягнибок;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ),Євген Червоненко (79 округ), Євген Карташов (76 округ).  

На даному сайті  було помічено  багато статей про  досягнення уряду Арбузова та недоліки нинішнього уряду. В  статтях на цю тему  присутня  прихована критика Арсенія Яценюка як очільника уряду,  ствердження, напівправда, «однослівна журналістика та  «анонімний авторитет, оскільки в серії  статей є посилання на сайти «Известия в Украине», «голос юа» та інші джерела. Наприклад, статті «СМИ: Правительство и Нацбанк откатили успехи предшественников на четыре года назад», «Кто затянул Украину в долговую яму», «Экономист: В банковскую систему необходимо вливать валюту». «СМИ: НБУ и правительство собственными руками помогали девальвировать гривню».

На сайті «061»  неодноразово помічений ефект  «спіраль замовчування» та «однослівна» журналістика.  Читачам були представлені опитування  громадської думки стосовно результатів виборів   з суб’єктивними коментарями до них. Яскравими прикладами є статті «Запорожье накануне выборов: «Оппозиционный блок» ушел в отрыв», «Запорожцы устойчиво симпатизируют Президенту и «Оппозиционному блоку».

На цьому сайті був помічений медіа ефект «анонімний авторитет» в статтях,  присвячених  позитивній оцінці діяльності Сергія Тігіпка та його партії експертами, не відомими широкому колу читачів.  Ще один приклад «анонімний авторитету» ми бачимо в   статті,  присвяченій Стратегії-2020 Петра Порошенка, де аналіз стратегії здійснюється на основі думок російських експертів.

 На цьому ж ресурсі представлені недостовірні факти  в  статті «Двое запорожцев идут в нардепи от партии «Відродження», де ця партія називається партією Анатолія Гриценко.

На сайті «061»  було виявлено багато статей про Сергія Тігіпка із його цитатами  з соціальної мережі  «Фейсбук» та його інтерв’ю із  суб’єктивними думками та критикою влади. Ця інформація подається в позитивній тональності та не маркується як рекламний матеріал.   Така сама ситуація спостерігається в статтях про візити представників «Опозиційного блоку» до Запоріжжя та області  та їх заяви стосовно недоліків нинішнього уряду.

Немає необхідного маркування і в статтях про  діяльність  мажоритарників Євгена Червоненка та Євгена Карташова.

Помічено багато статей в позитивній тональності про мажоритарника Олександра Григорчука, які майже  однакові на сайтах «Голос Запоріжжя» та «061». Згідно з опитуванням, представленим на цьому ресурсі, він виграє перегони в 79 окрузі, тобто присутні «спіраль замовчування» та принцип контрасту, адже в цьому самому опитуванні його опонент, Володимир Бандуров, був  представлений в негативній тональності.

 

«Голос Запоріжжя»

 

Сайт «Голос Запоріжжя» досить активно висвітлював виборчу компанію. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 35-45%. На  цьому  сайті представлено розділи  не тільки новин Запоріжжя (розділ «Новости»), але й  новини України (розділ «События в Украине») та аналітика подій в Запоріжжі (розділ «Статьи»), саме в останньому   спостерігаються яскраві вигадки джинси. Варто зазначити, що всі матеріали у розділі «Статьи»,  присвячені виборам, зникли у «день тиші».

Найбільше інформації було подано в нейтральній тональності, найменше – у негативній.

На сторінках цього ресурсу максимально представлені мажоритарники, Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як Прем’єр міністр, «Блок Петра Порошенка» та «Опозиційний блок». Набагато менше інформації було про партії «Батьківщина», «Громадянська позиція», «Народний Фронт». Мінімально були представлені «Радикальна партія», «Самопоміч», «Сильна Україна», КПУ. Не була представлена «Свобода».

У позитивній тональності представлені  мажоритарники, особливо Олександр Григорчук (79 округ), «Опозиційний блок» та мажоритарники від  «Блоку Петра Порошенка».

В негативній тональності представлені   мажоритарники  Володимир Бандуров (79 округ) та Микола Фурсенко (74 округ), «Радикальна партія», «Сильна Україна», КПУ.

В нейтральній тональності були переважно представлені Петро Порошенко як Президент, Арсеній Яценюк як очільник уряду, «Батьківщина». 

 Основними темами статей були списки кандидатів від різних партій,  підписання асоціації України з ЕС,  заяви Петра Порошенка,  візит  до Запоріжжя Ірини Геращенко, Ірини Луценко, постанови Кабінету міністрів, «чорний список», складений активістами «Чесно», візити Андрія Садового та Семена Семенченка  до Запоріжжя,  соціальні програми та зустрічі з виборцями Олександра Григорчука,  заяви кандидатів від «Блоку Петра Порошенка» Ігоря Артюшенко та Олександра Леховіцера, візит до Запоріжжя Петра Порошенка.  

Спікери:

Петро Порошенко як Президент;

Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр;

«Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський;

«Опозиційний блок» - Олександр Вілкул, Тетяна Бахтєєва, Юрій Павленко, Наталія Королевська, Іван Кузьменко (74 округ);

 «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Олександра Кужель, Олександр Рябцун (75 округ), Надія Савченко;

«Радикальна партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (76 округ);

«Блок Петра Порошенка» - Мустафа Найєм,  Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Микола Фролов (кандидат по 76 округу), Олександр Леховицер (кандидат по 77 округу);

«Громадянська позиція» - голова Запорізької обласної партійної організації Вікторія Артьоменко, представники партії Віталій Шабунін і Наталія Соколенко;

 «Народний Фронт» – Максим Ванат (колишній кандидат по 76 округу), Микола Милиця (колишній кандидат по 75 округу), політолог Андрій Окара;

«Самопоміч» - Андрій Садовий, Семен Семенченко;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ), Євген Червоненко (79 округ), Микола Фурсенко (79 округ), Володимир Бандуров (79 округ), Євген Карташов (76 округ), Еліна Позднякова - Кірбят’єва (76 округ), Вячеслав Богуслаєв (77 округ), Інна Пенчук (74 округ).

На першому плані представлені статті про мажоритарника Олександра  Григорчука, які не маркуються як рекламний матеріал.

Така ж ситуація простежується в статтях про зустрічі з виборцями та  дії представників  «Опозиційного блоку»  Олександра Вілкула, Юрія Павленко та  Тетяни Бахтєєвої.

На сайті «Голос Запоріжжя» помічений ефект  «спіраль замовчування». В статті про мажоритарних кандидатів від блоку Петра Порошенка представлені  результати опитування жителів Запоріжжя, в якому ця партія набирає 26%. Хто саме проводив опитування і коли не уточнюється. Цей же медіа ефект присутній в статті «Традиционно лидерство на 75-ом избирательном округе удерживает Сергей Кальцев».

Метерали в позитивній тональності  про мажоритарників від «Блоку Петра Порошенка»  Ігоря Артюшенка (75 округ) та Олександра Леховіцера (77) не маркуються як реклама.

В статті  із опитуваннями респондентів стосовно корупційної діяльності одного за кандидатів  «Запорожцы считают, что из-за коррупционного скандала Владимир Бандуров не имеет права быть депутатом»  були помічені «однослівна журналістика, «анонімний авторитет» та недостовірні дані.  Варто зазначити, що інші  статті про цього кандидата в депутати по 79 округу написані в негативній тональності.

 

 «Забор»

 

Порівняно з іншими, на цьому сайті виборчого контенту представлено найменше, приблизно 30-35 %.

Тут максимально представлені мажоритарники та  «Блок Петра Порошенка». Менше були представлені «Батьківщина», Петро Порошенко як Президент, «Опозиційний блок».   Мінімально – КПУ, «Самопоміч», «Радикальна партія», «Народний Фронт», «Свобода», «Сильна Україна», «Громадянська позиція».  Арсеній Яценюк як Прем’єр-міністр не був представлений.

Більшість матеріалів представлено в нейтральній тональності. В позитивній тональності представлені мажоритарники  Валерій Баранов (74 округ), Євген Червоненко (79 округ), Володимир Бандуров (79), «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина».  В негативній тональності представлені мажоритарники  Євген Карташов (76 округ) та Микола Фурсенко (74 округ), Олександр Григорчук (79 округ),  В’ячеслав Богуслаєв (77 округ),   «Опозиційний блок» та КПУ. В нейтральній тональності представлені «Блок Петра Порошенка», Петро Порошенко як Президент, деякі мажоритарники, «Батьківщина»,

Найпоширенішими темами були участь губернатора та мажоритарника Валерія Баранова в суботниках, його зустрічі  з виборцями та соціальні ініціативи, зустріч Семена Семенченко  з Самообороною Запоріжжя та військовими, скандали в партії КПУ,  візит до Запоріжжя Петра Порошенка, його зустріч з військовими та працівниками комбінату «Мотор Січ»,  візит до Запоріжжя представників «Інтернет партії України».

Спікери

Петро Порошенко як Президент;

 «Сильна  Україна» - Сергій Тігіпко;

«Опозиційний блок» - Олександр Вілкул;

 «Батьківщина» - Юлія Тимошенко, Сергій Соболєв,  Олександр Старух (лідер обласного осередку партії), Олександра Кужель, Олександр Рябцун (75 округ);

«Радикальна партія» - Олег Ляшко,  Ірина Лех (76 округ);

«Блок Петра Порошенка» - представники партії  Ірина Геращенко, Ірина Луценко, Марія Іонова, Сергій Квіт, Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Єгор Фірсов, Петро Собашук (кандидат по 74 округу),Ігор Артюшенко (кандидат по 75 округу), Микола Фролов (кандидат по 76 округу), Олександр Леховицер (кандидат по 77 округу);

«Громадянська позиція» - Анатолій Гриценко;

КПУ – Олексій Бабурін (74 округ), Володимир Величко (79 округ);

«Народний Фронт» – Максим Ванат (колишній кандидат по 76 округу), Микола Милиця (колишній кандидат по 75 округу),  голова виборчого штабу партії Петро Ванат; «Самопоміч» - Семен Семенченко;

«Свобода» -  Констянтин Денисов;

Мажоритарники -  Олександр Григорчук (79 округ), Валерій Баранов(74 округ), Сергій Кальцев (75 округ), Євген Червоненко (79 округ), Микола Фурсенко (79 округ), Володимир Бандуров (79 округ), Євген Карташов (76 округ), Еліна Позднякова - Кірбят’єва (76 округ), Вячеслав Богуслаєв (77 округ).

На сайті   «Забор»  інформація в позитивній тональності про  мажоритарників, їх діяльність та  зустрічі  з виборцями не  маркуються як реклама. 

Помічено багато таких статей про губернатора Запорізької області та безпартійного кандидата по 74 округу Валерія Баранова, Володимира Бандурова (79 округ), кандидатів  від партії «Блок Петра Порошенка» Олександра Леховіцера (77 округ) та Ігоря Артюшенко (75 округ), колишнього губернатора  та кандидата  по 79 округу  Євгена  Червоненка.

Останній був згаданий в заголовку опитування «В Запорожской области кандидат в народные депутаты Евгений Червоненко вырывается в лидеры», де присутня «спіраль замовчування», «однослівна» журналістика та ствердження.  В статті про Володимира Бандурова (79 округ) присутня напівправда та «однослівна» журналістика.

В матеріалі  про деяких кандидатів-мажоритарників присутній ефект "наклеювання ярликів" та напівправда, адже  їх називають «людьми  Ахметова», хоча прямих доказів не демонструють.