укр eng

Підсумковий звіт за результатами моніторингу харківського телебачення (вересень – жовтень 2014 р.)


З 01.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: ТБ
Регiон: Харківська область

1.               Загальні тенденції.

І. Харківське телебачення висвітлювало вибори пасивно, але учасники парламентських перегонів з’являлися у телесюжетах як виконавці своїх посадових обов’язків. Щоправда, у міських «Харьковских известиях» це відбувалося не збалансовано. Частка виключно виборчого контенту в загальному обсязі новин була на дуже низькому рівні – приблизно 5-10%.

Проте нардепів, що вирішили балотуватися у Харкові до нового складу Верховної Ради, «Харьковские известия» показували ледь не у 80% своїх новостійних сюжетів (при цьому не згадуючи, що вони є кандидатами у народні депутати та не називаючи партії, що їх висунули/підтримують). В усіх випадках тональність була виключно позитивною. «ОТБ-новини» в своїх випусках показували частіше очільників області та держави, тональність – теж здебільшого позитивна.

Фактична відсутність представлення головних політичних гравців у теленовинах загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити висновок про те, що місцеві телеканали так і не забезпечили їм рівний доступ до медіа.

Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення.

Посадові особи були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків, але в разі з народними депутатами, чиї «подвиги» регулярно демонстрували «Харьковские известия», цей фактор був штучним, оскільки обранці відкрито піарилися, використовуючи свій статус нардепів лише як привід.

Найактивніше на телеканалах були представлені декілька нардепів, депутат Харківської міської ради Скоробагач (який, до речі, за підсумками виборів так і не зміг стати народним), урядовці, голова Харківської ОДА Ігор Балута.

Про певні політичні сили телеканали у своїх випусках новин фактично не інформували.

Представники політичних партій практично не виступали. Лише з’являлася (у контексті заборони мирного заходу) Алла Александровська (очільниця Харківського обкому КПУ), також 1 раз у випуску «Харьковских известий» виступав представник політичної партії, що цьогоріч не підлягає моніторингу (Партії регіонів) Михайло Добкін, який заявив, що партія не йде на вибори та він не балотуватиметься у нардепи в мажоритарному окрузі.

Президенту Порошенку дісталося загалом 1006 сек. позитиву та 865 сек. нейтрального забарвлення і жодної (!) секунди негативної тональності. Уряду та урядовцям – 1193 сек. позитиву, 1055 сек. нейтральної тональності та 191 сек. негативу.

 

2. По кожному окремому ЗМІ

Харьковские известия:

У новинах з’являлися міський голова Геннадій Кернес, голова облради Сергій Чернов, Михайло Добкін як депутат облради.

Нардепи Анатолій Денисенко, Володимир Мисик, Віталій Хомутиннік, Євгеній Мураєв та Дмитро Святаш, Валерій Писаренко, депутат Харківської міської ради Володимир Скоробагач буквально не сходили з телеекранів. Показово, що 1 раз з’явився і Віталій Немилостивий, який був кандидатом-мажоритарником від "Блоку Петра Порошенка".

Не забували «Харьковские известия» і завдавати критичних випадів кандидату у нардепи Анатолію Родзинському, конкурентом якому на 170-му окрузі виступав Святаш.

При цьому, якщо діяльність уряду та урядовців висвітлювалася доволі критично (лише 151 сек. позитиву, 272 сек. нейтральної тональності та 191 сек. негативу), то Петру Порошенку діставалося значно більше позитивної тональності (579 сек.) та 145 сек. нейтральної. Вочевидь, це викликано певною позицією Харківської міської влади, очільнику якої належить «7 канал».

ОТБ-новини

Основними спікерами були губернатор Ігор Балута, уряд і урядовці та президент – виключно як виконавці своїх службових обов’язків. Усі – у контексті мирних переговорів, вирішення проблем переселенців, підготовки до зими, прийняття нового законодавства, візитів до Харкова.

Новини подавалися сухо та некритично. Владникам завжди діставалися лише нейтральна та позитивна тональність. Так, президенту дісталося 427 сек. позитивної тональності та 720 сек. – нейтральної, а уряду й урядовцям – 1042 сек. позитивної та 783 сек. – нейтральної.

Маніпуляцій не зафіксовано. Втім, як і аналітичного та детального висвітлення перегонів.