Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторингу Полтавських ЗМІ (15 вересня – 26 жовтня 2014 р.)
Загальні тенденції.
Полтавські ЗМІ висвітлювали вибори дуже активно, а також не дуже збалансовано.
З початку звітного періоду ЗМІ Полтавської області активно висвітлювали хід підготовки та проведення процедури парламентських виборів.
З передостаннього тижня вересня ЗМІ стали не дуже активно висвітлювати хід підготовки та проведення процедури парламентських виборів.
Наприкінці вересня та початку жовтня ЗМІ не проявляли велику активність висвітлення ходу проведення позачергових парламентських виборів.
На початку жовтня і надалі в ЗМІ майже всі політматеріали були лише рекламою, а не аналітикою чи інформаційніми повідомленнями.
Головною відзнакою цих виборів стало те, що майже всі новини про кандидатів чи партії в «Зорі Полтавщини» розміщували на правах реклами, а в «Вечірній Полтаві» навпаки – без відповідної позначки.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі була на рівні біля 50 -70 %. Найбільше інформації було в нейтральній та позитивній тональності .
Крім того, «Зоря Полтавщини» висвітлювала загальнодержавні події та діяльність високопосадовців. Що стосується діяльності політичних партій, то акцент більше робився на мажоритарниках, які активно включилися в передвиборчу кампанію.
Посадові особи — Президент та Прем’єр-міністр України — були представлені як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найбільша кількість матеріалів була про мажоритарників, «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщину».
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що полтавські ЗМІ не забезпечили їм відносно рівний доступ до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не змогли отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення через відсутність аналітичних журналістських матеріалів.
По кожному окремому ЗМІ
«Зоря Полтавщини» висвітлювала вибори активно, але всі матеріали були на правах реклами. Частка виборчого контенту в загальному обсязі була на рівні біля 70%. Інформація подавалась у нейтральній та позитивній тональності. Статей у негативній тональності було небагато.
Більше всього позитивних матеріалів було про Президента Петра Порошенко, прем’єр-міністра Арсенія Яценюка, мажоритарників.
Петро Порошенко згадувався як Президент в позитивній та нейтральній тональності.
Арсеній Яценюк, як прем’єр-міністр згадувався також в нейтральній та позитивній тональності.
Збалансованість представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити попередній висновок про те, що це полтавські ЗМІ не забезпечило читачам відносно рівний доступ до медіа.
Також це видання переважно висвітлювало дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, а не надавали аналіз виборчих програм, відмінностей між рецептами вирішення проблем, які пропонували ті чи інші політичні сили .
«Вечірня Полтава» висвітлювала новини на виборчу тематику активніше, ніж «Зоря Полтавщини». Частка контенту пов’язаного з виборами становила до 70%. Інформація подавалась не збалансовано.
Виборці отримали найбільше інформації про Петра Порошенка, Андрія Матковського, «Народний Фронт».
Всі рекламні матеріали не були помічені відповідно до законодавства.
Є приклад того, як «Зоря Полтавщини» ставила той же матеріал, як і у «Вечірній Полтаві» на правах реклами, а це видання не помічало цей же матеріал відповідною позначкою.