Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Проміжний звіт за результати моніторингу сумської преси з 30.07 по 19.08.2012 року
Регіон: Сумська область
Моніторинг включає аналіз 3-х регіональних друкованих видань:
– «Ваш шанс»
– «Данкор»
– «Панорама»
Загальні тенденції.
У друкованій пресі за період моніторингу із 29.07 по 19.08.2012 року інформація про виборчі перегони подавалася не надто активно. Лише в останній тиждень іі кількість збільшилася. Публікацій різних відтінків. Газета «Ваш шанс» у двох номерах подала статті, що мають виключно негативну тональність і спрямовані проти опозиційних партій, жахає читачів «необандерівщиною» тощо. Публікації в «Данкорі» та «Панорамі» більш виважені, інформаційні.
Інтенсивно і врівноважено подає інформацію «Данкор».
Переважає обговорення процедур формування списків партій, складу кандидатів – мажоритарників. Найбільші як за обсягом та цікаві за змістом публікації у «Данкорі».
Головні теми тижня
«Ваш шанс»: «Анклав для развала страны». Стаття спрямована, щоб нажахати виборців і спробувати змінити думку тих, хто симпатизує опозиційним партіям. Стаття переповнена жахами про «хаос гражданской войны», «профашистской бандеровской идеологии», «необандеровцы» тощо.
«Данкор»: «Кто будет представлять Сумщину?», «Закон о языках - как повод для радикализации», «Премьер приезжали-с», «Самовыдвиженцами по оппозиции», «Юрий Луценко: Выбор между Партией регионов и «Батьківщиной» — это выбор между мафией и демократией», «Впечатления от «кукурузного съезда» Королевской», «Свободовцы нашли убийц своего однопартийца», «Азаров парализовал движение по Сумам». «Сумской горсовет попросил президента за язык» про дискусію на сесії Сумської міської ради щодо прийняття звернення до Президента країни щодо мовного закону. «Письмо как слабое звено» - про лист за підписом губернатора Юрія Чмиря жителям Сумщини. Ця публікація має критичну спрямованість, частина якої подана у негативній тональності. «Ставки сделаны. Чего ждать от будущего парламента?», «Сам себе партия», «Кто будет представлять Сумщину?» (ВШ). «На всех парах», ««Третьи силы» играют на руку власти», «Азаров в Сумах говорил загадками»
«Панорама»: «Оппозиция утвердила кандидатов по Сумщине», «Регионалы определились с мажоритарниками» - інформація про події у нейтральній тональності. «Губернатор Сумщины начал агитацию, не дожидаясь начала предвыборной кампании» та «Анонимные общественные активисты организовали в Сумах акцию “Задай вопрос губернатору” теж не мають негативної тональності. «От Сум в народные депутаты пойдет самовывиженка-нарушительница партийной дисциплны Вера Мотречко», «Кто кого: по Сумской области зарегистрированы 28 претендентов в нардепы», «Дашутина, Деркача, Саенко и Ногу зарегистрировали», «Гроза сумских голубей регионал Алексей Мовчан стал кандидатом в депутаты по избирательному округу №157 г. Сумы», «Владимир Токарь стал кандидатом», «Дело об убийстве свободовца Удода прокуратура взяла под свой контроль», «Коммунисты назвали своих кандидатов», «Привет электорашкам»
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій друкованими ЗМІ
Спостерігається спрямованість «Вашого шансу» на підрив авторитету опозиційних партій. Складається враження, що «Ваш шанс» просто працює на владу.
Найбільш різнобічно подає інформацію «Данкор». «Панорама» ще «не надрала швидкість» у цьому виборчому марафоні. У цих газетах публікації стосуються всього спектру суб’єктів виборчого процесу і упередженість в публікаціях не спостерігається.
Тональність інформації
Переважає інформація у нейтральній тональності. Найбільше інформації негативної тональності за кількістю знаків надав «Данкор». Але серед загального обсягу публікацій вона не є переважною. І назвати її стовідсотково негативною теж важко. Вона подана цікаво, із іронічним відтінком. Думаю, що читач її сприйме все ж як негативну проти суб’єктів у публікаціях.
Виключно негативну тональність має стаття у газеті «Ваш шанс»: «Анклав для развала страны». Інші публікації мають нейтральну тональність.
Переважає нейтральна тональність. Найбільша кількість негативної тональності міститься у «Ваш шанс» щодо опозиційних партій – 2724 зн., «Данкор» 3619 зн. з критикою як влади, так і опозиції, найменше – «Панорама» - 845 зн.
Публікації з негативною тональністю проти опозиції займають 12274 знаки, ПАР – 11499 зн., найменше – «Удар» - 1635 зн.
Нейтральна тональність: опозиція – 14387 зн., ПР – 11927 зн., найменше – «Удар» - 296 зн.
Публікації у позитивній тональності відсутні.
Спікери
Юрій Луценко, Андрій Шкіль - народний депутат, Геннадій Мінаєв – мер Сум, Юрій Чмир – губернатор Сумщини,
Анатолій Єпіфанов – кандидат по ВО 157.
Маніпуляції та медіаефекти
Не помічено.