Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Інформаційна підтримка позачергових парламентських виборів у ЗМІ Донецької області здійснювалась в умовах серйозного руйнування медійного поля. Засоби масової інформації обласного рівня припинили своє існування, тому що Донецьк був окупований терористами самопроголошеної Донецької народної республіки. На територіях, на яких була збережена законна українська влада, багато ЗМІ так само припинили своє існування - телевізійна мережа була зруйнована в ході бойових дій, місцеві газети зіткнулися з фінансовими проблемами.
У цій ситуації нами була висунута гіпотеза про те, що в ході нинішньої виборчої кампанії основний упор в висвітленні перебігу підготовки до виборів буде зроблено на локальні інтернет-видання міст і районів Донецької області.
Виходячи з цього, нами були відібрані такі інтернет-ресурси:
Маріуполь - 0629 - http://www.0629.com.ua/
Красноармійськ - 06239 - http://www.06239.com.ua/
Телеканал "Орбіта" (сайт, новинна стрічка) - http://orbita.dn.ua/
Добропілля (Сайт міста Добропілля) - http://www.dobrepole.com.ua/news
Слов'янськ - "Славянские ведомости" - http://slavinfo.dn.ua/
"Славгород" - http://slavgorod.com.ua/
Краматорськ - "Краматорск.INFO" - http://www.kramatorsk.info/
Костянтинівка - Сайт міста Костянтинівка - http://konstantinovka.in.ua/
Артемівськ - 06274 - http://www.06274.com.ua/news
"Вечірній Бахмут" - http://bahmut.com.ua/
З початку вересня заявлені для моніторингу інтернет-ресурси Донецької області приділяли майбутнім виборам замало уваги. В умовах ведення бойових дій основний масив контенту був присвячений антитерористичній операції, яка проходить в регіоні. Однак на сторінках сайтів знайшли відображення новини про підготовку до парламентських виборів: календар виборів, створення виборчих дільниць і так далі. Але починаючи з 15 вересня активність ЗМІ значно зросла.
У вересні найбільш активними були ресурси "Красноармійськ", "06239", "0629", "Славгород" та "Славянские вести". На цих сайтах були представлені як президент України Порошенко, так і політичні сили, які планували взяти участь у виборах. Всі згадки у донецьких інтернет-ЗМІ про суб'єктів виборчого процесу в перші два тижні були обумовлені інформаційними приводами. Найчастіше видання писали про політичні сили в контексті включення в той чи інший виборчий список жителів Донецької області або висунення цими силами кандидатів - мажоритарників.
З початку жовтня можна говорити про появу на сторінках донецьких ЗМІ суто передвиборчих матеріалів, а також про появу певних маніпулятивних технологій.
У цілому за період спостереження більш за все уваги донецькі інтернет-видання надали мажоритарним кандидатам – 44, 4% всього контенту. Переважна більшість публікацій була представлена в нейтральній тональності – 83139 символів . Певна кількість контенту мало негативний характер - мова йде про "злив" компромату на політичних конкурентів – 21704 знаків. Саме ці матеріали можна вважати найбільш маніпулятивними. Зовсім небагато було позитивних згадок про мажоритарних кандидатів – лише 5323 символи.
Проявилася дуже цікава тенденція: мажоритарні кандидати від "Опозиційного блоку" активно рекламували себе своєю приналежністю саме до цієї політичної сили. Особливо зловживали цим подружжя Наталія Королевська (у першій десятці виборчого списку) і Юрій Солод (кандидат по мажоритарному округу). У місцевих ЗМІ регулярно з'являлися статті про благодійні акції, які проводив пан Солод, про "випадкові зустрічі" представників "Опозиційного блоку" з жителями, які насправді є виборцями в даному окрузі. Найбільше таких матеріалів, які мають явні ознаки замовних, надруковано у виданні "Славгород". На цьому ресурсі ближче до виборів з'явилася спеціальна рубрика "Головні новини". Вони були винесені на найпомітніше місце на сайті. "Головні новини" присвячені виключно "Опозиційному блоку" і його кандидатам.
Що стосується мажоритарних кандидатів від проукраїнських політичних сил, то учасники виборів воліли маскувати свій тісний зв'язок з блоком або партією, від якої вони йшли в парламент. Так, на видання 0629 велику кількість контенту присвятило кандидату Віталію Ключко. Його на вибори відправив «Блок Петра Порошенко», однак здобувач волів зайвий раз не акцентувати на цьому увагу. Матеріали, в яких розповідалося про кандидата, рекламували його як особистість, земляка-маріупольця.
Друге місце за кількістю контенту зайняв "Опозиційний блок" – 31,6% всього контенту. Численні згадки про цю політичну силу найчастіше мали ознаки замовних. Більшість публікацій формально були в нейтральній тональності (69619 друкованих знаків), але їх велика кількість і регулярність дозволили створити "Опозиційному блоку" стійкий інформаційний фон. Безпосередньо позитивних матеріалів про ОБ було значно менше - 7207 друкованих знаків, але в них дана політична сила була показана в найпривабливіших кольорах. Негативу на адресу "Опозиційного блоку" було вкрай мало - 1635 символів.
Видання дуже докладно розповідали про благодійні акції Наталії Королевської, яка входить у передвиборний список "Опозиційного блоку" та її чоловіка Юрія Солода, який балотувався в мажоритарному окрузі від цього ж блоку. Як ми зазначали вище, видання міста Слов'янська, в першу чергу, "Славгород", розміщували матеріали, які були дуже схожі на агітаційні. До слова, інтернет-видання 06274 подібні матеріали позначає плашкою "Реклама", що зайвий раз підтверджує, що з самого початку статті про "Опозиційний блок" писалися партійною прес-службою як рекламні. Політична реклама блоку та мажоритарного кандидата від "Опозиційного блоку" здійснювалася паралельно в одній загальній статті, тому ми такі матеріали рахували як за політичну силу, так і за окремих її кандидатів. Більшість з них написані в нейтральній тональності, іноді близької до позитивної ("На выборах нужно поддержать своих", "У лидера избирательной гонки в Славянске 20,1%"). Матеріали "прикрашені" великою кількістю фотографій, в них дуже часто згадується назва "Опозиційного блоку". Маріупольське видання 0629 присвятило "Опозиційному блоку" великий матеріал, який ми підрахували як відверто позитивний. Стаття, яка мала зовнішні ознаки аналітичної, насправді в хвалебних тонах малювала саме "Опозиційний блок". Одночасно з компліментами ОБ в статті містилася критика його конкурентів на парламентських виборах («Блок Петра Порошенка», "Батьківщина" та Радикальна партія). В цілому тональність матеріалу виглядала таким чином: "Поверят ли мариупольцы "Оппозиционному блоку"? Пойдут ли голосовать на него и за мир?... А пока в наших почтовых ящиках сплошная Юля и Олег".
На третьому місці за кількістю друкованих знаків в цей період виявився "Народний фронт" При цьому за кількістю контенту ця політична сила значно поступалася "Опозиційному блоку" – лише 5,5%. Приблизно стільки ж уваги ЗМІ Донецького регіону приділили «Блоку Петра Порошенко» (4,9%) та "Батьківщині" (4,4%). При цьому цей учасник виборних перегонів зовсім обходився без інформаційного приводу, що дає підстави вважати матеріали про "Батьківщину" такими, що мають ознаки замовних. Так, Маріупольське видання 0629 під виглядом новини розповіло про передвиборчу програму партії. Лейтмотивом новини стало твердження: "Батьківщина" – партия не войны, а партия победы".
Інші партії та блоки згадувалися або епізодично, або не згадувалися зовсім.
Слід зазначити, що не всі ЗМІ регіону в рівній мірі висвітлювали передвиборчу діяльність кандидатів та партій (блоків). Так про "Батьківщину" писали тільки маріупольський сайт "0629" і сайт "Краматорськ". 75% всього контенту про «Блок Петра Порошенко» надрукував маріупольський сайт 0629. Значно менше (13%) уваги цьому блоку приділило красноармійське видання "06239" і сайт красноармійського каналу "Орбіта" (2%). Про "Народний фронт" у кількісному вимірі писали, як ми вже відзначали, не дуже багато. При цьому виборчий блок був представлений в 5 виданнях, які входять в наш моніторинг. 50% контенту дав ресурс "06239", 25% - Артемівський сайт "06274". Сайт міста Костянтинівка присвятив "Народному фронту" 17% від кількості всіх згадувань. Невеликі за обсягом матеріали були надруковані на сайтах "Орбіта" і "Вечірній Бахмут".
"Опозиційний блок" був представлений на сторінках донецьких видань дуже широко. 46% контенту - "Славгород", 25% - "0629", 7% - "Слов'янські відомості". Крім того, невеликі згадки про блок були на сайтах "Краматорськ" (4%), "Орбіта" (3,5%) і "Добропілля" (1%).
Зі спікерів, які є керівниками держави, найбільше уваги було приділено президенту Петру Порошенко. Про главу держави писали як в нейтральній тональності, так і в негативній. Велика кількість негативу була обумовлена новинами про негативне сприйняття мирного плану по врегулюванню ситуації на Донбасі та новинами про 100 днів знаходження Порошенко на посаді президента. На другому місці за згадками - прем'єр-міністр Яценюк. Про вищих посадових осіб ЗМІ писали саме як про чиновників - без прив'язки до суб'єктів виборчого процесу, які вони контролюють.
Більшість видань уникали маніпулятивних технологій. Однак ряд публікацій мав ознаки замовних і таких, які можна вважати прихованою політичною рекламою. Найбільше таких матеріалів було присвячено "Опозиційному блоку". Інформаційним приводом, якому видання приділили невиправдано багато уваги, стали благодійні акції та "зустрічі з виборцями", які проводили Наталія Королівська та її чоловік (обидва підтримувалися "Опозиційним блоком"). Цим "грішили" "Славгород" та "Славянские вести". Видання "0629" на своєму ресурсі в стилі передвиборчої листівки розповіло про програму "Опозиційного блоку". Матеріал було розмічено нами як нейтральний. Але іноді він наближався до позитивної тональності.
Через благодійну акцію кандидата - мажоритарника був прорекламований і «Блок Петра Порошенко» (сайт "Орбіта"). На сайті "0629" у матеріалі "Когда мы едины, мы непобедимы" було надруковано оповідання про кандидатів від президентського блоку, яке за своїм змістом нагадувало передвиборчу програму БПП. В цілому стаття була подана в нейтральній тональності, однак іноді для підвищення привабливості блоку автор посилався на досягнення Петра Порошенка як президента. У такому контексті Президент Порошенко виступає в ролі партійного лідера.
"Народний фронт" практично весь свій контент набрав за рахунок новин про автопробіг на підтримку даного блоку. Колона автомобілів їздила по різних містах Донецької області, тому впродовж тривалого часу різні місцеві видання практично одними й тими ж словами розповідали про цю суто рекламну акцію. Звіти про автопробіг супроводжувалися великою кількістю фотографій, на яких щедро була присутня партійна символіка та партійні прапори "Народного фронту".
В цілому ЗМІ регіону в передвиборний період виглядають наступним чином:
0629 - http://www.0629.com.ua/: Найбільше уваги сайт приділив мажоритарним кандидатам. Матеріали мали переважно нейтральну тональність (32525 друкованих знаків). Невелика кількість публікацій мала позитивне забарвлення (5023 символів). Дане видання часто і не завжди з достатнім інформаційним приводом писало про діяльність екс-губернатора Донецької області Сергія Тарути, який, до речі, і здобув перемогу по одному з мажоритарних округів Маріуполя. Сайт "0629" розмістив відверто маніпулятивний матеріал на підтримку мажоритарного депутата Сергія Матвієнкова. Спеціально для того, щоб розповісти виборцям Маріуполя, яким чудовим депутатом був і буде в новому парламенті пан Матвієнков, була придумана рубрика "Народна трибуна". У ній був надрукований виключно в позитивній тональності матеріал під назвою "Ветеринар поддерживает кандидата в народные депутаты". Ще одним ньюсмейкером (одночасно в якості як мажоритарного кандидата, так і представника «Опозиційного блоку») став колишній регіонал Олексій Білий. Видання 0629 надало кандидату місце для великого (близько 10 тисяч друкованих знаків) інтерв'ю, яке було доповнено великою кількістю фотографій і передвиборної символіки «Опозиційного блоку».
На другому місці – «Опозиційний блок». У позитивній тональності про ОБ було надруковано 27257 символів, в позитивній - 6917. Кількість негативу на адресу "Опозиційного блоку" була мінімальною - 1384 друкованих знака. Епізодично 0629 згадував про "Батьківщину" і «Блок Петра Порошенко».
06239 - http://www.06239.com.ua/ Найбільше уваги сайт приділив мажоритарним кандидатам. Більшість публікацій мали нейтральну тональність (26986 друкованих знаків), але було й багато негативу (17321 друкований знак). Зокрема, видання відверто виступило рупором компромату на колишнього регіонала Леоніда Байсарова. Лише 14 жовтня цьому мажоритарному кандидату було присвячено кілька публікацій у негативній тональності. В одній статті його називали "депутатом времен диктатуры Януковича". Слідом йшла "новина" про появу у виборчому окрузі нової газети "Димитровський патріотичний рух". "Цінність" цієї нікому до цього часу невідомої газети полягає в тому, що в ній було надруковано цілу добірку компромату на Байсарова. Новина, по суті, складається з фотографій сторінок газети, на яких в негативній тональності розповідалося про діяльність кандидата. Багато негативу було спрямовано і на адресу кандидата в депутати, мера Димитрова Руслана Теребушкіна. Проти нього була розгорнута серйозна кампанія з дискредитації. Багато статей і новин розповідали про зловживання мера. Така кількість компромату дивує, тому що Теребушкін, можливо, був технічним кандидатом - 14 жовтня він зняв свою кандидатуру на користь колишнього регіонала Євгена Геллера.
Телеканал "Орбіта" (сайт, новинна стрічка) - http://orbita.dn.ua/. В цілому "Орбіту" не можна вважати активним інформаційним учасником передвиборної кампанії. У новинній стрічці лідером з невеликою кількістю друкованих знаків в нейтральній тональності-2284 став «Опозиційний блок». Мажоритарні кандидати "заробили" 1629 символів, «Блок Петра Порошенко» всього 357 (одна згадка). "Народний фронт» і "Свобода" згадувалися на сайті мигцем. При цьому на сайті було багато легальної політичної реклами, яка була відзначена спеціальними плашками.
Сайт міста Добропілля - http://www.dobrepole.com.ua/news. Даний ресурс приділяв виборам мало уваги. Невелика кількість контенту було присвячено мажоритарникам (1160 друкованих знаків в нейтральній тональності та 170 - у негативній), «Опозиційному блоку» (680 друкованих знаків) і "Народному фронту" (230 знаків)
"Славянские ведомости" - http://slavinfo.dn.ua/. Видання приблизно однакову кількість своєї площі віддало кандидатам по мажоритарним округам (5967 символів в нейтральній тональності) і Опозиційному блоку (5438 друкованих знаків в нейтральній тональності).
Найбільше уваги було приділено кандидату Юрію Солоду, про PR-кампанію якого ми говорили вже багато разів. Фактично він рекламував на сторінках сайту не тільки себе, а й політичну силу, яка його підтримує, тобто «Опозиційний блок».
"Славгород" - http://slavgorod.com.ua/. Видання основну увагу приділило «Опозиційному блоку» (30770 друкованих знаків в нейтральній тональності) і мажоритарним кандидатам від цієї політичної сили (6639 символів в нейтральній тональності). 3629 друкованих знаків у виданні було присвячено Радикальної Партії Олега Ляшка. Великий матеріал в нейтральній тональності розповідав про захід, який провела РП. Стаття "прикрашена" великою кількістю фотографій, які підвищують впізнаваність цієї політичної сили. Решта гравців передвиборчих перегонів практично не згадувалися.
"Краматорск.INFO" - http://www.kramatorsk.info/. Дане видання, на диво, не проявило великої активності в освітленні парламентських виборів. Лідером за згадками стали мажоритарні кандидати з показником всього 6535 друкованих знаків. «Опозиційний блок» отримав 3070 символів в нейтральній тональності. "Батьківщина", «Блок Петра Порошенко» і "Народний фронт" згадувалися побіжно. При цьому слід зазначити, що тільки в цьому виданні піддавалася критиці передвиборна діяльність Юрія Солода («Опозиційний блок»), а також передвиборча тактика «Блоку Петра Порошенко»: "В Славянске блок Порошенко сливает округ под мужа Королевской".
Сайт міста Костянтинівка - http://konstantinovka.in.ua/. Дане видання епізодично згадувало про "Народний фронт" (430 символів), мажоритарників (398 друкованих знаків). «Опозиційний блок», "Батьківщина" та "Сильна Україна" згадувалися побіжно.
06274 - http://www.06274.com.ua/news. Видання є лідером по негативу на адресу мажоритарних кандидатів - 4317 друкованих знаків. Об'єктом критики став кандидат Сергій Клюєв. Видання розповіло про його послужний список, акцентувавши при цьому увагу на негативі. Перш за все, упор робився на те, що С. Клюєв є людиною з команди Януковича (Сторонники Януковича через Сергея Клюева хотят вернуть диктаторський режим"). Вчетверо менше контенту про мажоритарників було надруковано в нейтральній тональності (1030 символів). 630 друкованих знаків було присвячено "Народному фронту" (нейтральна тональність). "Народний фронт" прозвучав в контексті того, що командир батальйону "Айдар" і ще один земляк мешканців Артемівська включені до виборчого списку блоку.
"Вечірній Бахмут" - http://bahmut.com.ua/. Видання можна віднести до абсолютних аутсайдерів інформаційного супроводу парламентських виборів. Рідкісні і епізодичні згадки були про мажоритарних кандидатів, "Сильну Україну" і "Народний фронт".
У той же самий час це видання можна відзначити як таке, що не займалося розміщенням прихованої політичної реклами. Велику кількість передвиборних матеріалів сайт давав виключно на правах реклами з відповідними плашками.