укр eng

Підсумковий звіт за результатами моніторингу загальнонаціонального радіо (01.09–26.10.2014)


З 01.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Радіо
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Загальні тенденції

 

Загальнонаціональне радіомовлення протягом зазначеного періоду висвітлювало передвиборчу кампанію відносно не збалансовано та недостатньо активно. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була близько 6 %. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше — в негативній.

Якщо на початку вересня відомості про вибори подавались в контексті соціологічних досліджень настроїв виборців, з’їздів партій, були роз’яснювальні сюжети про роботу ЦВК та проведення виборів в проблемних регіонах, то до кінця вересня й надалі збільшилась як інтенсивність висвітлення кампанії, так і активність застосування медіа маніпуляцій та кількість матеріалів із ознаками замовних. Варто зазначити, що у більшості випадків при оприлюдненні соціологічних даних медіа не дотримувались професійних стандартів та не вказували, наприклад, кількість опитаних чи статистичну похибку.

Найбільше ефірного часу виділили Петру Порошенку та Арсенію Яценюку як посадовим особам. Вони стали лідерами й за часом виділеним на пряму мову. Посадові особи були представлені переважно як виконавці. Як агітатор був представлений Петро Порошенко на радіо «Вести» (ефір від 25 вересня) в контексті проведеної ним прес-конференції. Зокрема, експерт Віталій Балабал відзначає: «Головний меседж, який був, якщо все узагальнити, те що «моя партія йде на вибори і вона буде виконувати все те, що я обіцяю».  Також були представлені як партійці Олександр Турчинов й Арсен Аваков в сюжеті УР1 про їхню поїздку до Маріуполя. (Створюється позитивний образ політиків, хоча конкретні заяви не наводяться, що дає нам підстави вважати цей інформаційний привід є недостатньо вагомим).

Партії «Батьківщина» були приділено значно більше ефірного часу, ніж іншим партіям: переважно в контексті розгляду справи Надії Савченко та парламентської діяльності партії. Про цю партію було найбільше інформації в позитивному та нейтральному тонах.

В негативній тональності найчастіше згадували Петра Порошенка, як партійця та Президента, а також партії «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт», «Радикальна партія Олега Ляшка», ВО «Батьківщина».

Партії «Народний фронт» і ВО «Батьківщина» отримала найбільше прямої мови, тоді як КПУ не отримали прямої мови на жодній з радіостанцій.

 Незбалансованість  представлення партій, як загалом, так і за тональністю, дозволяє стверджувати, що рівний доступ до медіа був забезпечений недостатньо.

Виборці отримали достатньо інформації про перебіг передвиборчої кампанії та, до прикладу, про популізм партій-кандидатів, звучав аналіз діяльності парламенту попередньої каденції. Проте слухачі не були забезпечені ні аналітикою виборчих програм, ні ретельним аналізом попередньої діяльності.

Найактивніше до маніпуляцій вдавалось радіо «Ера ФМ»: було багато матеріалів із ознаками замовності, незбалансованих сюжетів і регулярне надання переваги в ефірі ВО «Батьківщина», «Радикальній партії Олега Ляшка» та «Опозиційному блоку». Радіо «Вести» також вдавались до маніпуляцій, але робили це майстерніше: використовували маніпуляції версткою, повтори, спрямовані на створення негативного образу (переважно уряду та Президента).  УР1 найменш активно висвітлювало виборчу кампанію, здебільшого інформувало про діяльність Президента Петра Порошенка, прем’єра Арсенія Яценюка та міністрів. Незначний відсоток передвиборного контенту частково пов’язаний з тим, що після новинних випусків кілька разів на тиждень звучить трихвилинна програма «Передвиборчий щоденник», де розповідається про перебіг передвиборної кампанії.

 

Частка виборчого контенту від загального контенту новин на радіостанціях

(подано в порядку спадання)

«Ера ФМ»               10,3 %

УР1                          7,9 %

Радіо «Вести»         4,8 %

 

Пряма мова

УР1

Ера ФМ

Вести

Порошенко (президент)

167

252

166

Яценюк (прем’єр +

уряд)

455

1073

1257

Турчинов (спікер)

110

33

63

«Блок Петра

Порошенко»

22

26

68

«Народний фронт»

96

10

281

ВО «Батьківщина»

90

90

204

«Радикальна партія»

0

110

0

«Опозиційний блок»

0

29

0

«Громадянська

позиція»

0

42

0

«Свобода»

11

55

8

КПУ

0

0

0

«Самопоміч»

0

10

31

«Сильна Україна»

0

50

22

(Показники у секундах).

 

 

УР1, Інформаційно-аналітична програма, 19.05–19.30

(програма виходить лише в будні дні)

УР1 найменш активно висвітлювало виборчу кампанію, здебільшого інформувало про діяльність Президента Петра Порошенка, прем’єра Арсенія Яценюка та міністрів. Інколи звучали повідомлення про партію «Батьківщина» (у контексті арешту льотчиці Надії Савченко), Блок Петра Порошенка (повідомлення мера Києва Віталія Кличка, інформація про подачу гарячої води для жителів столиці, підтримання української науки). Інші політичні сили та окремі представники фігурували спорадично: «Свобода» згадувалася під час сутичок під Верховною Радою 14 жовтня, Юрій Береза, Антон Геращенко, Дмитро Тимчук (Народний фронт), Андрій Сенченко («Батьківщина»), Сергій Лещенко (Блок Петра Порошенка) виступали як коментатори певних подій.

Незначний відсоток передвиборного контенту частково пов’язаний з тим, що після новинних випусків кілька разів на тиждень звучить трихвилинна програма «Передвиборчий щоденник», де розповідається про перебіг передвиборної кампанії.

Натомість на УР1 неодноразово подавалася інформація про підготовку до виборів, результати опитувань виборців на предмет виявлення політичних уподобань, вивчення ситуації щодо можливості підкупу виборців тощо.

Використаними маніпулятивними прийомами стали створення позитивного та негативного образу, маніпулювання версткою.

В ефірі УР1 відверто критикували КПУ, партію «Сильна Україна» та «Опозиційний блок» за кандидатів із «заплямованою» репутацією. Тоді як у програмі за 30 вересня позитивний імідж Марії Матіос із «Блоку Петра Порошенка» створювався завдяки її участі в допомозі одному раненому на Сході вояку.

Також простежується тенденція до висвітлення діяльності уряду та Президента в позитивній тональності. Зокрема в сюжеті про поїздку до Маріуполя Олександра Турчинова та Арсена Авакова ( «Народний фронт») розповідається: «Спікер Верховної Ради Олександр Турчинов та очільник МВС Арсен Аваков сьогодні відвідали Маріуполь. Вони побували на двох блокпостах, розмовляли з особовим складом, а також ознайомилися з безпілотниками, які отримала українська армія від волонтерів. Високопосадовці назвали Маріуполь стратегічним містом і наголосили, що його оборона є пріоритетною…». Створюється позитивний образ політиків, хоча конкретні заяви не наводяться, що дає нам підстави вважати цей інформаційний привід є недостатньо вагомим.

Протягом програми від 6 жовтня двічі в позитивній тональності згадувався Віталій Кличко (також звучала і пряма мова).

«1) 95 % столичних будинків уже мають гарячу воду. Принаймні у цьому переконує міський голова Віталій Кличко. За його словами київська влада робить усе (наголос) можливе, аби відновити гаряче водопостачання у решті багатоповерхівок.

2) Київський міський голова сьогодні проїхався в метро і взяв участь у запуску вагонів київського метрополітену». 

У програмі від 7 жовтня знову позитивно відгукувалися про мера Києва. Зокрема йшлося про заяву голови підтримувати українську науку: «Столична влада у наступному році профінансує 11 наукових винаходів і розробок НАН, які будуть використовуватися в міському господарстві. Про це міський голова Віталій Кличко заявив на нараді щодо налагодження співпраці структурних підрозділів КМДА з науковими установами України». Крім цього, був і коментар мера столиці.

У випуску за третє жовтня за допомогою маніпуляції радіоверсткою та вживанні частки «нібито» створювався негативний контекст інциденту з Нестором Шуфричем (Опозиційний блок). Зокрема після загалом нейтрального повідомлення про побиття Нестора Шуфрича йшлося про те, що згаданий депутат «нібито» отримав струс мозку. Після цього — про те, що в мережі з’явилися фото, які підтверджують, що Шуфрич вже покинув лікарню.

«Ера ФМ», Інформаційна програма, «Віхи тижня», 19.00–19.30

Радіо «Ера» у представленні передвиборного контенту використовувало тематичну незбалансованість. Канал активно висвітлював діяльність Президента Петра Порошенка та уряду. Помітною тенденцією стало активне інформування про активність трьох політичних сил: «Батьківщини», Опозиційного блоку та Радикальної партії Олега Ляшка. Натомість інші політичні сили фактично лишалися не представленими і згадувалися лише в контексті інцидентів («Свобода» – сутички під Верховною Радою 14 жовтня, закидування Олега Махніцького тортами), окремі представники фігурували як коментатори та експерти (Андрій Сенченко з «Батьківщини», Дмитро Тимчук із «Народного фронту» тощо). Помітною була тенденція і до зростання кількості повідомлень та сюжетів з ознаками замовності (якщо на початку та в середині вересня це ще не можна було вважати трендом, то вже ближче до кінця місяця та упродовж жовтня «Ера» неодноразово поширювала джинсу).

Попри значну кількість матеріалів з ознаками замовності, радіо часто інформувало про використання джинси в ході передвиборної кампанії та способи підкупу виборців.

Серед використаних маніпулятивних прийомів були формування позитивного чи негативного іміджу, посилання на анонімні авторитети, маніпулювання версткою, використання для повідомлень та сюжетів не достатньо вагомих інформаційних приводів.

Значна кількість повідомлень та сюжетів мала ознаки замовності. Зокрема «джинсовими» можна вважати переважну більшість матеріалів про «Батьківщину», «Опозиційний блок» та Радикальну партію Олега Ляшка.

У програмі за 25 вересня під час інформування про прес-конференцію Президента України, використовувалися посилання на узагальнені анонімні джерела, емоційні висловлювання та асоціації: «Як свідчать практично всі соціологічні опитування, дії президента більшість вважає адекватними, його кадрові призначення не всіх задовольняють. Загалом же оцінка Петра Олексійовича в очах і серцях українців може бути схарактеризована як віра в «доброго царя»» (з акцентуванням на «віра в доброго царя»).

Одним із методів маніпулювання вважаємо закінчення новинних випусків інформуванням про діяльність конкретних партій.  Наприклад, випуск за 30 вересня завершувався інформуванням про заяву одного з лідерів «Опозиційного блоку» щодо пріоритетів їхньої політичної сили. Також останні повідомлення в інформаційних програмах інколи стосувалися діяльності Радикальної партії та «Батьківщини».

Матеріали з ознаками замовності про діяльність «Опозиційного блоку» ґрунтувалися на заявах про розвиток промисловості, активності політичної партії в соціальній сфері (підвищення пенсійних виплат та зниження пенсійного віку, підтримка сімей переселенців зі Сходу тощо). Наприклад, у програмі за 7 жовтня було таке повідомлення: «Опозиційний блок вимагає встановити пенсійний вік для жінок на рівні 55 років, для чоловіків – 60 років. Народний депутат, один з лідерів Опозиційного блоку Нестор Шуфрич закликав парламент розглянути й проголосувати 14 жовтня законопроекти про підвищення соціального захисту пенсіонерів, які фактично скасовують пенсійну реформу і встановлюють пенсійний вік для жінок на рівні 55 років, для чоловіків – 60. Про це він заявив з трибуни Верховної Ради. Крім того, в Опозиційному блоці вважають, що мінімальну пенсію потрібно підвищити вдвічі у зв’язку з падінням курсу гривні».

Багато маніпулятивних прийомів використовувалося і в повідомленні про шанси «Опозиційного блоку» на виборах до парламенту (10 жовтня). Перед загальним сюжетом про результати соцопитування настроїв виборців, йшлося про тенденцію зростання рейтингів партії. Це підкріплювалося коментарем: «Результати останніх соціологічних досліджень показують зростання рейтингів Опозиційного блоку. За словами політолога, директора Фонду української політики Костя Бондаренка в умовах політичної нестабільності у виборців виникає і емоційна нестабільність, а це може призвести до несподіваних результатів майбутніх виборів до Верховної Ради. На його думку, непогана динаміка в Опозиційного блоку – 4,9 %».

Зокрема протягом одного тижня звучало по три чи чотири повідомлення про діяльність опозиціонерів. Це впливало формуванню позитивного іміджу.

Також у повідомленнях про заяви «Опозиційного блоку» неодноразово використовувався прийом протиставлення: опозиція – офіційна влада. Наприклад, у випуску від 17 жовтня прозвучало повідомлення: « Влада цькує опозицію – так вважають в Опозиційному блоці. До нападів на Нестора Шуфрича в Миколаєві були задіяні бійці батальйону "Азов". На думку опозиціонерів, у такий спосіб влада намагається закрити опозиції рота, щоб люди не чули правди. Влада побачила загрозу, використовує всі засоби, щоб позбутися опонентів – упевнені в опозиції».

В ефірі від 21 жовтня було використано протиставлення «ми – вони»: «Лідер Опозиційного блоку Юрій Бойко вважає, що уряд провалив підготовку до опалювального сезону. Він заявив, що з сьогоднішнім урядом ми не перезимуємо, бо всі пішли на вибори займаються тільки своїми піар-кампаніями. Тому опозиція добиватиметься відставки уряду. За словами Бойка, через непрофесійні дії Кабміну економіка країни котиться у прірву…»

Маніпулятивні прийоми в інформуванні про діяльність партії «Батьківщина» застосовувалися переважно в сюжетах про заяви Юлії Тимошенко, її поїздки до різних регіонів. Також передвиборна агітація партії значною мірою пов’язана з іменем полоненої льотчиці Надії Савченко. Зокрема у випуску за 30 вересня наводилися слова адвоката льотчиці Марка Фейгіна: «Те, що партія "Батьківщина" довірила Надії Савченко бути першим номером у списку, виводить справу проти льотчиці на вищі щаблі, і за її порятунок тепер будуть боротися значно більше людей».

У програмі від 8 жовтня був сюжет, у якому йшлося про Вікторію Нуланд, яка говорила про звільнення Савченко як одну з вимог до Росії (щоб звільнити РФ від економічних санкцій). Далі інформували про участь Тимошенко у звільненні льотчиці: «Лідер партії Юлія Тимошенко постійно порушує питання звільнення Надії під час міжнародних зустрічей».

У програмі за 9 жовтня було повідомлення про фільм про Савченко «Наша Надія». Спочатку йшлося про стрічку загалом. Потім слідували слова ведучої: «Як відомо, українська льотчиця Надія Савченко є першим номером у списку партії «Батьківщина». На необхідності звільнення Наді з полону наголошують всі світові лідери».

Повідомлення у випуску за 10 жовтня також було побудоване на маніпулюванні іменем Надії Савченко: «Перебуваючи у в'язниці, вона написала заяву про вступ до партії "Батьківщина". Лідер партії Юлія Тимошенко поступилась Надії Савченко першим номером у списку».

Інколи використовувався прийом останнього слова: «Нагадаю, "Батьківщина" –єдина з-поміж політичних партій, яка провела внутрішню люстрацію і веде на вибори нову сильну команду. У першій десятці "Батьківщини" – сім нових для української політики облич».

Також в інформуванні використовувався прийом посилання на анонімні авторитети: «Європейці зазначили, той факт, що Надія Савченко очолила виборчий список «Батьківщини», є дуже важливим. Це сприятиме нашим спільним зусиллям щодо звільнення Надії з незаконного ув’язнення в Росії – наголосили євродепутати». Імена цих депутатів не називалися.

Наприклад, в ефірі від 21 жовтня є посилання на авторитет:  «Друге місце партії «Батьківщина» на парламентських виборах дозволить зберегти  в Україні демократію. Про це заявив політолог Дмитро Галкін в інтерв’ю порталу Ukrlife.TV. Він переконаний, що «Батьківщина» посяде друге місце, і це означатиме, що без неї неможливо буде створити парламентську більшість, а це партія не президентська і не прем’єрська, – зазначив політолог. На думку Дмитра Галкіна, виключно президентська або виключно прем’єрська більшість небезпечна, оскільки означає сповзання до напівтоталітарного режиму. Наявність не президентської і непрем’єрської більшості стане стабілізуючим фактором, оскільки збереже демократію в Україні, – наголосив політолог».

Використання радоіресурсу як майданчика для піару партії: «Корупція в органах влади – це така ж смертельна хвороба, як лихоманка Ебола, – про це в ефірі «ШустерLife» заявила лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко. […] Утім на думку лідера «Батьківщини», при всій жахливості й масштабності корупції, сьогодні цю хворобу можна лікувати. І партія «Батьківщина» цей рецепт знає. «В уряді я це робила і це спрацьовувало. За це потім розправлялися зі мною персонально і з нашою командою», – зазначила Юлія Тимошенко».

 

Радіоканал інколи подававінформацію про партію «Батьківщина» як активного учасника благодійності (про Юлію Тимошенко, яка разом з дочкою пожертвувала дорогоцінну книгу на благодійну акцію; згадка про те, що директор військового госпіталю подякував партії «Батьківщина» за допомогу).

Більшість згадок Радикальної партії мали ознаки замовності. Наприклад, повідомлення про те, що Олег Ляшко продав свій автомобіль для допомоги армії: «Аби допомогти фронту, лідер Радикальної партії Олег Ляшко продав свій автомобіль RangeRover. За нього депутат виручив 70 тисяч доларів, які вже спрямовані бійцям АТО. Гроші пішли на потреби спецбатальйонів «Свята Марія», «Луганськ-1», 25-го батальйону територіальної оборони «Київська Русь» та 72-ї бригади ЗСУ. На виручені кошти було придбано автомобілі КаМАЗ та МАЗ, 100 бронежилетів, бушлати, термобілизну, спальні мішки та інші необхідні речі».

Задля формування позитивного іміджу Радикальної партії 9 жовтня в інформаційній програмі прозвучало: «Саме Радикальна партія домоглася від Київради рішення, яке звільняє призваних зі столиці учасників АТО та членів їхніх сімей від плати за комунальні послуги. Про це заявив керівник фракції у Київраді Андрій Лозовий. Він розповів, що провладні фракції Віталія Кличка та Петра Порошенка намагалися завадити цьому, спровокувавши бійку. Та зрештою мета була досягнута: міська рада за ініціативи Радикальної партії звільнила учасників АТО та їхні сім’ї від сплати за комунальні послуги у столиці».

А вже 10 жовтня йшов частковий повтор в іншій формі: «Всі учасники АТО, не лише кияни, мають бути звільнені від сплати комунальних послуг – у цьому переконаний народний депутат, лідер Радикальної партії Олег Ляшко. Він закликав владу на місцях взяти за приклад столичну ініціативу . Нагадаю, у четвер депутати Радикальної партії на засіданні Київради із боєм вибили пільги за плату комунальних послуг жителям столиці, які воюють на Сході. За словами політика, сьогодні уряд не розробив реальної системи надання статусу учасника бойових дій, через це не виконуються соціальні гарантії для бійців АТО, поранених та сімей загиблих».

Ефект повторювання був використаний й у випусках 16 та 17 жовтня. В обох програмах були сюжети про ініціативу Радикальної партії та батальйону «Айдар» (командир якого також увійшов до списку партії) створити центр підтримки учасників АТО.

Крім цього, маніпулятивні прийоми використовувалися і для формування позитивного образу «Сильної України» та негативного іміджу Петра Порошенка. Наприклад, 8 жовтня пролунало повідомлення: «Схопили на газетах. В агітаційних наметах Блоку Петра Порошенка в 96 окрузі Київської області роздають вкладки й газети депутата регіонала Ярослава Москаленка – пише «Українська правда». Сам Москаленко є нині діючим депутатом Верховної Ради від групи "Суверенна європейська Україна". Відомий тим, що під час голосування за закони 16 січня зі сміхом на обличчі підняв обидві руки».

Використання посилання на авторитети задля формування іміджу політичної сили (22 жовтня): «Зауважу, що від старту передвиборчих перегонів у вересні вподобання українців дещо змінилися. Причому суттєва динаміка спостерігається протягом останніх двох тижнів. Цікаво, що в певних регіонах у цей час з’явилися нові політичні лідери, – говорить Інституту соціальної та політичної психології НАПН України Микола Слюсаревський: «Дещо зменшилася кількість прихильників Блоку Петра Порошенка, переважно за рахунок східного регіону. І це пов’язано з тим, що вийшов на арену так званий Опозиційний блок, який на Сході зумів переагітувати значну кількість прихильників Блоку Порошенка і значно  потіснив «Сильну Україну»».

 

Радіо «Вести», «Вечерние новости», 18.00–19.00
(програма виходить лише в будні дні)

 

В ефірі радіо «Вести» найактивніше критикували діяльність Петра Порошенка, як Президента, так і партійця. Активно висвітлювалась і діяльність уряду на чолі з Арсенієм Яценюком, при цьому переважала нейтральна тональність, але відомостей з негативним забарвлення прозвучало вдвічі більше, ніж з позитивним.

Найбільше у нейтральній тональності говорили про партію «Батьківщина», найчастіше в контексті справи Надії Савченко та парламентської діяльності партії. Окрім того, лише про цю партію позитивних згадок було більше, ніж у негативних.

На другому місці за кількістю інформації, що прозвучала в ефірі — «Народний фронт». Відносно збалансована кількість негативних та позитивних згадок.

Критикували також «Блок Петра Порошенка» та Радикальну партію Олега Ляшка.

В ефірі від 14 жовтня був згаданий «Правий сектор» (Борис Береза спростовував участь партії в сутичках під Верховною Радою).

Всього двічі були згадані мажоритарники, обидва рази в негативному контексті.

Спікерам партій виступали Антон Геращенко, Арсен Аваков («Народний фронт»), Олег Тягнибок, Олексій Кайда («Свобода»), Єгор Соболєв («Самопоміч»), Валерій Хорошковський («Сильна Україна»).

Радіо «Вести» вдавалось до зухвалого плекання негативного образу, замовчування, маніпуляцій версткою, емоційних висловлювань та іронії. Досить часто в анонсах, які повторюються протягом випуску новин, використовуються риторичні запитання чи емоційні висловлювання, що налаштовують на негативне сприйняття інформації: «Президент заявил, что к 10 октября в армии должны быть все необходимые теплые вещыи. НО возможно ли это?», «Разведка в помощь Президенту: глава государства поручил создать комитет, который буде курировать деятельность разведструктур Украины». В ефірі від 2 жовтня на початку та в середині програми звучить анонс: «Еще больше любви к Родине: премьер Арсений Яценюк заявляет, что в стране нужно усилить патриотическое воспитание. Как сделать так, чтобы не переборщить?».

Приміром, 20 жовтня у матеріалі про останнє засідання Верховної Ради діяльність Олександра Турчинова як спікера характеризується так: «Олександр Валентинович  заставлял депутатов голосовать, даже когда законы не проходили с первого, ни второго, ни пятого раза: «Шановні колеги, це принципове питання!», «Прошу, будь ласка, підтримайте, це важливо», «Прошу закрити буфет, чтоб ми не втратили відповідальних народних депутатів», «Едуард Йосифович, голосуємо», «Шановні колеги, ну я не можу після  такого виступу не поставити закон ще раз на голосування», «Давайте мобілізуємось — є можливість проголосувати», «Руслан, давай-давай, тисни на кнопку», «За 250  — тепер оплески. Дякую»». Використано іронію та повтори для створення негативного образу.

У контексті скандальної публікації «Дзеркала тижня» про Укроборонпром використовується емоційно забарвлена лексика: «И в скандал уже вмешался Президент Петр Порошенко. Он поручил генпрокуратуру привлечь к ответственности за подрыв обороноспособности государства автора статьи в случае подтверждения наличия состава преступления. В «Зеркале недели» реакциею Порошенко удивлены. Главред издания Юлия Мостовая заявила, что опубликованные документы фиксируют моральное преступление»

Повтор думки використовують і по-іншому: «В целом в украинской политике многие кадровые решения принимаются с опозданием, но за поскольку увольнение и назначение ключевых чиновников отвечает Президент, ему и решать, когда это должно произойти — заявил в радио «Вести» политолог Виталий Бала. «Все, що стосується кадрової політики, призначень чи звільнень, вони, напевне, не піддаються політичному поясненню, речі, які потрібно було зробити ще можливо місяць, два, три, а то й півроку тому, робляться зараз, а деякі речі взагалі не відбуваються і не робляться. Більше того, нові призначення, які вже зараз видно, що вони є помилковими, їх ніхто не виправляє.» У цьому сюжеті ведучий дублює й конкретизує критичну позицію експерта і таким чином акцентує на цьому увагу.

В ефірі від 25 вересня програма розпочинається з відомостей про проведену Петром Порошенком прес-конференцію, та перед тим, як окреслити її основні теми, в ефірі звучить негативний коментар експерта: «Головний меседж, який був, якщо все узагальнити, те, що моя партія йде на вибори, вона буде виконувати все те, що я вам обіцяю», «Я, на жаль, ще раз переконуюсь, що адміністрація Президента перетворилась на піар-агенство», «Абсолютно правильні речі були озвучені Президентом, але я наголошую, що він не другий і не третій [хто дає подібні обіцянки]», «…на цій конференції була передвиборча кампанія…». Усі подальші позитивні та нейтральні фрагменти сприймаються в контексті сказаного раніше, тобто в негативному світлі.

Щодо озвучених списків кандидатів від партій  звучав такий сюжет: «В армии жалуются на то, что информация в средствах массовой информации искажается. Победы военных часто приписывают совершенно другим батальонам, а отдельные главнокомандующие пиарятся на гибели военнослужащих — об этом заявил главный старшина вооруженных сил Украины прапорщик Александр Косицкий». Далі йде його емоційний коментар, який підтверджує озвучену ведучим думку. Після короткої замітки про обмін полоненими одразу в ефірі звучить інформація про комбатів батальйонів й учасників АТО, які балотуватимуться до Верховної Ради, яка відповідно сприймається негативно.

Схожим способом, через вибудувану послідовність сюжетів і коментарів, була подана й інформація про журналістів і громадських діячів, що балотуються в парламент: спочатку була сформована думка, що такі «новачки» будуть неефективно виконувати обов’язки парламентарів, а тоді аж озвучено перелік головних кандидатів партії «Сильна Україна», які переважно є досвідченими політиками.

Доволі іронічно було подано інформацію в ефірі від 14 жовтня, коли у Верховній Раді не змогли внести до порядку денного законопроект про ОУН-УПА: «Депутаты Верховной Рады пытались принять закон о признании ОУН и УПА воюющей стороной во Второй мировой войне за свободу и независимость Украины. В итоге парламент даже не смог внести законопроект на повестку дня. Спикер Турчинов призывал депутатов голосовать семь раз, но ни разу предложение не набирало достаточного  количества голосов. О том, как это происходило — Богдан Амосов». Далі подаються синхрони Олександра Турчинова, який неодноразово закликає депутатів проголосувати, а потім  — як він озвучує, що рішення не прийнято. Синхрони супроводжуються коментарями журналіста: «Спикер призвал проголосовать еще раз. Голоса можна найти, да и дата обязывает», «После этого уговаривать депутатов выбежал сам Тягныбок», «Спикер пытается перейти к другим вопросам, но свободовцы умаляют дать последний шанс», «Однако депутаты так больше и не собрались. Теперь подумывают о том, чтобы организовать внеочередное заседание, ведь пока меняли повестку дня, потратили время, предназначенное для других законов».