укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу тернопільської преси (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Тернопільська область

Фінальний звіт за результатами моніторингу тернопільської преси (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)

Тернопільські газети «Свобода» (комунальна) та «Вільне життя» (приватна) почали приділяти увагу виборчому процесу з вересня. Якщо у вересні загальний виборчий контент становив 18% площі,  то у жовтні він збільшився до понад 50%, включаючи і рекламні блоки та марковані матеріали. Інформування щодо суб’єктів виборчих перегонів було активним. Однак, не було жодної інформації про КПУ і лише одна публікація стосувалася Опозиційного блоку та Сильної України. Відтак, представлення суб’єктів виборчого процесу не є повним, враховуючи навіть те, що було кілька згадок ще про Правий сектор та Блок лівих сил.

Так, на шпальтах газет найактивніше подавалася інформація про такі політичні сили – Блок Петра Порошенка, Радикальна партія, Батьківщина, Свобода, Громадянська позиція, Народний фронт. Про Самопоміч почали активно з’явитися публікації  з середини жовтня.

З преси Тернопільщини виборці отримували інформацію про головних  претендентів до парламенту України. Щоправда, здебільшого це є замовні статті про програми та взяті зобов’язання (однаковий текст в обох газетах, що дозволяє робити такі висновки), а не аналіз програм різних політичних сил тощо, активно у пресі виступали кандидати-мажоритарники від політичних сил (особливо від Блоку Петра Порошенка).

Арсеній Яценюк та Петро Порошенко практично на 100% в обох виданнях подавалися як виконавці своїх прямих обов’язків. Місцеве керівництво, яке представляє ВО «Свобода»,  у матеріалах подавалося винятково як виконувачі обов’язків.

Так, у газеті «Свобода»  публікацій про «Блок Петра Порошенка» загалом утричі більше, ніж про «Батьківщину» та удвічі, ніж про «Громадянську позицію». І це при тому, що матеріали про ці політичні сили присутні у кожному номері газет. Здебільшого вони свою політичну агітацію будували на критиці дій уряду та Президента. Блок Петра Порошенка, його програмні засади та подальші дії подавалися у 95%  від імені мажоритарників від цієї політичної сили. Матеріали були у позитивній та нейтральній тональностях.

Другою за кількістю та обсягів матеріалів є Радикальна партія. При цьому практично усі матеріали подавалися лише про політичну силу, а не мажоритарників, як у Блоці Петра Порошенка. 90% публікацій у позитивній тональності, менше 8% - у негативній, менше 5% - у нейтральній..

Третім за обсягом  публікацій є ВО «Свобода». 87% з них – у позитивній тональності. Разом з тим менше 8% - негативна тональність.

Про Громадянську позицію подавалися матеріали лише у позитивній (понад 90%0 та негативній тональностях.

Менш активно висвітлювалася діяльність  Народного фронту (лише у позитивній та нейтральній тональностях), Самопомочі (також лише у позитивній та нейтральній тональностях).

Серед мажоритарників найактивнішими були троє самовисуванців.

Майже удвічі більше матеріалів було про А.Яценюка-премєра, ніж про П.Порошенка як Президента. Майже однаково у позитивній та негативній тональності, у 5 разів менше – у нейтральній тональності. Критичні публікації були здебільшого з уст Громадянської позиції (А.Гриценка) та Батьківщини.

Про А.Яценюка як прем’єра удвічі більше позитивної інформації, ніж негативної. Про О.Турчинова як спікера за весь час моніторингу у газеті була одна згадка у негативній тональності.

У газеті «Вільне життя» найбільше інформації також про Блок Петра Порошенка – удвічі більше, ніж про Громадянську позицію. 80% - у позитивній тональності, 12% - у нейтральній тональності. Матеріали здебільшого подавалися через кандидатів-мажоритарників.  Другою за обсягами публікацій є Батьківщина. Майже 70% - у позитивній тональності., майже 30% - у нейтральній.

Третьою за обсягами згадувань у різних тональностях є Громадянська позиція. 50% матеріалів – у позитивній тональності.  Третина – у нейтральній, трохи більше 10% - у негативній.

Про Свободу подавалися матеріали переважно у позитивній тональності, так само і про Радикальну партію та Самопоміч, Опозиційний блок (одна публікація у позитивній тональності, одна – у негативній). Про Сильну Україну – один раз у негативній тональності.

Про КПУ у виданні не було жодної згадки..

Отже, у газеті «Вільне життя» більше, як у півтора рази позитивних матеріалів про Блок Петра Порошенка, ніж про Батьківщину, втричі більше, ніж про Громадянську позицію, Свободу  та Народний фронт, майже у п’ять разів більше, ніж про Самопоміч.

У газеті найбільше матеріалів про Петра Порошенка яку Президента, ніж про А.Яценюка як прем’єр-міністра. Однак, про Порошенка удвічі більше негативної інформації, ніж про Яценюка.  Критика на обох звучить з уст Громадянської позиції та Батьківщини. Позитиної інформації більше про Президента, ніж про прем’єра (приблизно на 20%).

У виданні подавалася інформація і про Порошенка як партійця – на більше, ніж 93% критична (щодо формування списків партії).  Про А.Яценюка як партійця  інформація у нейтральній та позитивній тональностях.

Загальні висновки. Виборець не отримував повної збалансованої  інформації про перебіг виборчої кампанії та про різні політичні сили, які  беруть у ньому участь. Основний акцент робився на ті партії, яких підтримує виборець Тернопільщини.  Передвиборчі програми публікувала комунальна газета «Свобода». У порівнянні з минулими роками не було  широких маніпуляцій із соціологічними дослідженнями, хоча в обох газетах двічі подавалися  дослідження з абсолютно різними даними. Просвітницьких матеріалів було обмаль. Великих маніпуляцій не було, хоча частина партій та їх представників-мажоритарників, як і самовисуванців, зачіпали тему допомоги  воякам в зоні проведення АТО. Нині армії допомагають усі, тому у час виборчих перегонів це може вважатися маніпуляцією.