Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результатами моніторингу львівської преси (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)
Друковані медіа Львівщини висвітлювали виборчий процес загалом нерівномірно, характерною рисою усіх є збільшення частки виборчого контенту з наближенням 26 жовтня. Типовим порушенням норм для всіх об’єктів моніторингу є відсутність в багатьох випадках маркування «політична реклама». Проте, порівняно з попередніми виборчими кампаніями, Президентською 2014 та Парламентською 2012, преса публікувала менше чорного PR та менше матеріалів на замовлення.
Найбільше представлення у львівській пресі впродовж моніторингового періоду мали партії-лідери соц.опитувань-Блок Петра Порошенка, Народний Фронт, а також ВО Батьківщина.
Найменше представлені, або не представлені взагалі партії Сильна Україна, Опозиційний блок і т.д.
За два місяці моніторингу «Експресу» можна зробити наступні висновки:
- Не відбувалось поступового опису виборчої кампанії, основною темою була військова ситуація в Україні;
- Відповідно виборці не мали змоги ознайомитись повноцінно з усіма політичними актора, які були задіяні в виборчій кампанії.
- До позитиву цієї виборчої кампанії можна віднести зменшення матеріалів на замовлення, тобто джинси.
Перші тижні моніторингу «Експресу» давали читачам змогу ознайомитись з відносинами України з Путіним, ситуація на Сході. Було лише декілька заміток про те, що розпочалась виборча кампанія. Експрес повідомляв свого читача про реєстрацію кандидатів і партій в ЦВК.
Третього тижня найбільш яскраво було висвітлено виборчу кампанію. Характерно, що до кінця виборчої кампанії новини про вибори майже зникли. Трохи була інформація про мажоритарників.
«Експрес» висвітлював вибори відносно пасивно, а також відносно не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 10%. Найбільше інформації було в нейтральній тональності, найменше в негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом дає змогу зробити попередній висновок про нерівномірний доступ кандидатів до медіа.
Також можна зробити висновок, що виборці не мали змоги отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення за рахунок відсутності опису дій кандидатів, відсутності висвітлення їх передвиборчої діяльності.
Найбільше представлення було в Петра Порошенка (як президента) та Арсенія Яценюка (як посадовця).
Мінімум інформації про Сильну Україну, Опозиційний блок.
Інформаційний потік по виборах був значний на останньому тижні виборчої кампанії. «Експрес» в зазначений період активно розглядав передвиборчу кампанію. З’явилось багато новин про процедуру голосування,вимоги до проведення виборів. Частка виборчого контенту в загальному обсязі сягала десь 40%. День тиші і День виборів не були порушені. Перші інформаційні повідомлення про результати виборів почали публікуватись після 20:00, тобто з дотриманням вимог законодавства.
Уваги конкретним політичним партіям або мажоритарникам майже не приділялось. Натомість щодня було купа новин про президента. Виглядає, що «Експрес» схвалює кожен крок гаранта.
Якихось заказних статей не помічено. Переважає нейтральна тональність. Одне повідомлення було в негативній тональності і декілька в яскраво позитивній.
Майже 85% всіх виборчих новин повязані з іменем Петра Порошенка.
Дуже багато скріншотів, але «Експрес» посилається при цьому на джерело. Авторського контенту замало.
Найбільше представлення за весь час моніторингу ЗМІ отримав Петро Порошенко. «Експрес» розповідав про кожний президентський крок, кожне рішення, кожну публічну заяву. На другому місці по представленню отримав Арсеній Яценюк. Це теж була своєрідна ода кожному кроку, жесту, дії.
Позитивним звісно є те, що «Експрес» не мав симпатії серед кандидатів. Проте часте згадування імені Петра Порошенка автоматично асоціює його з партією «Блок Петра Порошенка».
Газета РАТУША (за весь період моніторингу)
Газета Ратуша висвітлювала виборчий процес нерівномірно З початку моніторингу інформація про суб’єктів виборчого процесу займала до 20% газетної площі, проте з наближенням дня голосування відсоток виборчого контенту зростав і останній номер вже був наповнений ним на 75%.
Особливістю газети Ратуша є те, що видання абсолютно ігнорувало необхідність маркування явно рекламних матеріалів про суб’єктів виборчого процесу. Лише в останній тиждень політична реклама кандидата в одномандатному окрузі 115 Дмитра Добродомова мала належне маркування.
Контент, що стосувався виборів на 90% мав ознаки замовного, лише незначна частина матеріалів була нейтрального характеру.
Цікаво, що в газеті Ратуша не можливо відслідкувати тенденції прихильності до того чи іншого кандидата, або партії, адже кожен випуск газети містив матеріали позитивного забарвлення, щоразу про іншого суб’єкта виборчого процесу. Багато матеріалів присвячено ВО Свобода, замовного характеру, без маркування. В позитивному світлі були також представлені Громадянська Позиція, Народний Фронт, ВО Батьківщина, Опозиційний Блок.
Прослідковуються тенденції лише негативних матеріалів - про міського голову та його політичну силу САМОПОМІЧ.
В газеті відведено окрему шпальту під публікацію матеріалів про ВИБОРИ, однак з наближенням 26 жовтня все більше виборчого контенту біло опубліковано поза межами рубрики вибори.
Характерною рисою газети є також наявність інтерв’ю з кандидатами в мажоритарних округах, що однозначно представляють кандидатів в позитивному світлі.
Газета ВИСОКИЙ ЗАМОК
У період моніторингу газета Високий Замок висвітлювала виборчий процес не рівномірно, збільшувалася кількість виборчого контенту з наближенням 26 жовтня. Так само не можемо говорити про збалансовану подачу інформації
Найбільше преставлено ВО Батьківщина, як партія, так і окремі кандидати партії. У кожному номері газети Високий Замок є замітки про кандидата від ВО Батьківщина Надію Савченко.
Лише в останній тиждень моніторингу багато інформації про Блок Пертра Порошенка.
Особливістю газети Високий Замок є те, що багато контенту присвячено кандидатам, які голосували за закони 16 січня, проте жоден з них не балотується у Західному Регіоні карїни, на який власне і орієнтована газета.
Загалом, газета Високий Замок не містить великий відсоток матеріалів негативного забарвлення, в основному інформацію подано нейтрального характеру, лише нерівномірне представлення суб’єктів виборчого процесу.