Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Фінальний звіт за результатами моніторингу львівських інтернет-сайтів (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)
Інтернет-медіа з-поміж інших типів медіа Львівщини вирізнялися найбільшою часткою виборчого контенту, проте й тут зберігалася тенденція збільшення частки виборого контенту безпосередньо перед днем голосування (за 2-3 тижні). Окрім цього партіїї були представлені більш повно ніж кандидати в одномандатних округах. Характерно, що Петро Порошенка та Арсеній Яценюк є лідерами у преставлені в інтернет-медіа й у 90% випадків мова йде не про кандидатів, лідерів партй, а про посадових осіб.
ЛЬВіВСЬКИЙ ПОРТАЛ
Протягом спостережуваного періоду ресурс висвітлював новини, що стосуються виборчого процесу пасивно та незбалансовано. В більшій мірі ресурс приділяє увагу новинам, які стосуються подій на Львівщині, ситуації на Сході країни та загальнодержавній політичній ситуації. В перший місяць спостереження новини, що стосуються виборчого процесу висвітлювалися поверхнево та недеталізовано. На приклад новини: ЦВК створила 213 окружкомів; УДАР піде на вибори з Блоком Петра Порошенка; Партія Регіонів не братиме участі у виборах; Юлія Тимошенко про закони 16 вересня, які «необхідно скасувати». Після закінчення реєстрації політичних партій та кандидатів (другий місяць спостереження), як суб’єктів виборчого процесу, кількість інформаційних повідомлень дещо збільшилася. Ресурс зробив підбірку інформації про кандидатів у всіх мажоритарних округах Львівщини, у яких згадувалося про найбільш впізнаваних/відомих кандидатів.
Протягом всього періоду серед високопосадовців найчастіше згадувалися Петро Порошенко та Арсеній Яценюк, як виконувачі обов’язків. Було 3(Петро Порошенко) та 4 (Арсеній Яценюк) новини, де вони згадувалися, як агітатори.
У період дослідження згадували практично усі політичні партії, які беруть участь у виборах, але у інформаційних повідомленнях наступного змісту: 1) констатація факту, що партія зареєструвалася у ЦВК; 2) дані соціологічних опитувань.
Серед усіх суб’єктів виборчого процесу виборці змогли отримати інформації про наступних: Блок Петра Порошенка, «Народний Фронт», «Батьківщина», Радикальна партія Олега Ляшка, «Свобода». Менше згадувалися партії Правий сектор, «Громадянська позиція» та «Самопоміч». Також варто зазначити, що інформація про останні три партії здебільшого мала негативне забарвлення(участь Правого Сектору у сутичках від Верховною Радою, скандальне розслідування корумпованості лідера «Громадянської позиції» Анатолія Гриценка, Садовий тягне в раду кримінальних авторитетів). А партія «Самопоміч» та її лідер Андрій Садовий за весь період згадувався близько 5 разів. Тобто виборці не змогли отримати достатньої та об’єктивної інформації про ці політичні партії.
Натомість виборці не отримали інформації про: Опозиційний блок, «Заступ», «Сильна Україна», КПУ, Ліберальна партія та ін.
«Львівський портал» виявляв свою прихильність до партій «Народний Фронт». Про це свідчать: 1.найчастіші згадки про цю політичну силу на даному ресурсі; 2. у позивному тоні статті про кандидатів від «Народного фронту»; 3. велике інтерв’ю з кандидатом списочником від «Народного Фронту» Андрієм Парубієм. Чого немає про кандидатів від інших політичних сил.
Також, цікавою є стаття з кандидатом у депутати про 122 виборчому окрузі, самовисуванкою Іриною Верещук. Стаття написана у формі інтерв’ю, у дуже позитивній тональності. Важливо те, що це єдине інтерв’ю з кандидатом мажоритарником у Львівській області.
Серед інших кандидатів, що згадувалися на ресурсі був Дмитро Ярош( виборчий округ №39 ), що пов’язано з його візитом до Львова.
Спікерами зазвичай були ті особи про яких новинне повідомлення, та інформація від третьої особи( соціологічні дані, участь кандидата чи партії в якомусь заході).
Якщо порівняти висвітлення інформації про виборчу кампанію у перший та останній тиждень, то: частка інформації по виборчому процесу в перший тиждень становить 2%, в останні тиждень- 15%.
Щодо основних маніпуляцій, які було виявлено під час спостереження є подання інформації про те, що хтось з кандидатів у мажоритарних округах лідирує. Такі повідомлення були про Володимира Парасюка, Ірину Сех, Ірину Фаріон. А також подання інформації, у одній статті про різних кандидатів у депутати: про когось інформація позивного забарвлення, про когось негативного.
Загалом, можна зробити висновок про те, що виборці читаючи даний інформаційний ресурс не змогли отримати цілісної картини перебігу виборчої кампанії, а також отримати достатньо інформації про всіх суб’єктів виборчого процесу.
ZAHID.NET
Загалом можна ствердити, що Захід.нет висвітлював діяльність певних партій та їх членів не рівномірно, як у кількості матеріалів, так і в їх тональності. Протягом періоду спостереження на інформаційному порталі Захід.Нет зафіксовано певні тенденції у висвітленні конкретних політичних партій та їх лідерів.
Блок Петра Порошенка:
Партія БПП згадувалася у матеріалах видання досить рідко. Натомість сам Петро Порошенко задувався стабільно часто. У абсолютній більшості випадків Президент був згаданий у контексті своїх посадових обов’язків, а саме у темах: про звільнення заручників, про кадрові рішення (звільнення\призначення), програму розвитку країни до 2020 року, підписання окремих законів, «мінські домовленості», переговори з світовими лідерами (часто телефонні), закордонні поїздки до США, Канади й Мілану (Італія).
Серед інших членів партії незначну кількість разів у матеріалах Захід.нету фігурував Юрій Луценко (у коментарях щодо з’їзду БПП у вересні), Віталій Кличко, Муста Найєм, Сергій Лещенко (у матеріалах які повідомляли що Найєм і Лещенко йдуть на вибори з БПП та у матеріалах про судовий позов проти Валерія Хорошковського).
Серед негативних матеріалів про Петра Порошенка можна зазначити його критику з боку інших політичних сил за підписання «Закону про особливий статус Донбасу». Серед критиків Самопоміч і Батьківщина.
Також час до часу зявлялися критичні матеріали які стосувалися або діяльності або стратегії Порошенка. Наприклад: "Порошенко плутає посади верховного головнокомандувача і дипломата, - політолог" (заголовок статті). Або – «Порошенкові прогнозують поганий кінець, якщо він покриватиме корупціонерів» (теж заголовок).
В останній тиждень спостереження (20.10 – 26-10) зафіксовано збільшення матеріалів у негативному тоні про Петра Порошенка. Серед таких: про цькування журналістів «Дзеркала Тижня» за викривальні матеріали про продаж зброї на внутрішньому ринку Міністерством Оборони (кілька матеріалів), бездіяльність у питанні звільнення Надії Савченко (про мітинг під АП організований її сестрою).
Народний Фронт:
Партія Народний Фронт як і БПП згадувалися Захід.нетом не надто часто. Натомість видання широко висвітлювало діяльність як посадовця Арсенія Яценюка. Він як прем’єр міністр фігурував і був цитований у таких важливих темах як газові переговори, забезпечення армії, економіка країни, війна з Росією, про санкції проти Росії, тощо. Поряд з цим, видання активно цитувало у свої матеріалах міністра МВС Арсена Авакова (у зв’язку з виконанням професійних обов’язків), спікера ВР Олександра Турчинова та Дмитра Тимчука (його як керівника «Інформаційного Опору» без упину цитують ще з березня й анексії Криму) Тетяни Чорновол.
Помічено, що найпозитивніше Народний Фронт і Арсеній Яценюк висвітлювалися між 6 і 12 жовтня. Протягом тижня помічено більше 10-ти матеріалів, в яких партія «Народний Фронт», та головні обличчя її передвиборчої агітації, подаються виключно в позитивному світлі. Активно обговорювалася теза про Яценюка як найкращого прем’єра для наступного парламенту (23 жовтня також опублікована соціологія згідно з якою більшість українців хочуть бачити Яценюка прем’єром) , згадувалися його виняткові здобутки у боротьбі з корупцією, у боротьбі за прийняття Закону про люстрацію та зняття Народним Фронтом певної кількості своїх депутатів на користь сильніших кандидатів, для перешкоджання проходженню у владу колишніх регіоналів.
В останні кілька тижнів активно експлуатувалася тема готовності Народного Фронту до створення коаліції з БПП. На цьому ж зауважувалося й протягом першого тижня спостереження у матеріалах про те, що БПП і Народний Фронт йдуть на вибори порізно, але в цей же момент вони є союзниками.
Негативних матеріалів проти Народного Фронту за окремими винятками не помічено. Серед винятків такі: Одна стаття: критика екс-регіонала і члена партії «Опозційний Блок» Юрія Бойка, щодо діяльності Уряду (у виданні чомусь не за потрібне звертати увагу на промови Юрія Бойка які він виголошує в час передвиборчих зустрічей). Інша стаття: «зізнання» діючого депутата Ігора Скосара у тому, що він заплатив 6 млн. доларів за місце у партійному списку, про що знав сам Яценюк.
Самопоміч:
Найпозитивніше видання Захід.нет висвітлювало діяльність Об’єднання Самопоміч (до слова сам сайт належить до медіахолдингу, більшість акцій якого належить дружині Андрія Садового). На відміну від всіх інших партій, не зафіксовано жодного негативного матеріалу про цю партію. Протягом першого тижня спостереження, коли безліч матеріалів були саме про списки партій, найширше висвітлювалися списки саме Самопомочі, при чому у позитивних тонах. Самопоміч чи не єдина партія чию політичну програму і ймовірні перші кроки у парламенті розглядає Захід.нет (лише один такий матеріал був про Народний Фронт). Також у перші кілька тижнів спостереження фіксувалися матеріали про Андрія Садового як мера Львова, при цьому такі матеріали були завжди безкритичними, нейтральними чи позитивними.
У період, коли в медіа активно поширювали інформацію проти Садового (наприклад про його присутність на дні народження Віктора Януковича 2011 року), видання уникнуло висвітлення цієї теми. Однак вже згодом опублікувало матеріал із поясненням і спростуванням всієї цієї інформації від Андрія Садового.
Публікувалися й абсолютно позитивні матеріали щодо Самопомочі, а саме коментарі Садового чим Самопоміч вигідно відрізняється від інших партій. Із прикладу останнього тижня спостереження: на Захід.неті був опублікований (20.10) матеріал в якому йшла мова про те, що Семен Семенченко (Самопоміч) привіз до Львова посібники із надання першої медичної допомоги при пораненнях й ця стаття супроводжувалася коментарем Андрія Садового, та згадкою, що без підтримки Самопомочі цей посібник надрукований за сприяння Самопомочі.
Також публікувалися статті, де повідомлялося про перемогу членів Самопомочі в теледебатах на каналі 1+1 (також лідерство Самопомочі в інтернет-опитуваннях). При цьому, заголовки таких статей обов’язково повідомляли що члени Самопомочі здобули симпатію українців, при тому що мова тут могла йти лише про обмежену аудиторію каналу 1+1.
В одній із статей за 28.09 йшлося про те, що Самопоміч набирає для агітації виключно волонтерів, щоб уникнути співпраці з «заробітчанами». У статті також подаються контактні дані та адреси, куди ці волонтери можуть звернутися.
Батьківщина:
По частоті згадок «Батьківщина» можна розмістити на 4 місце після БПП, Народного Фронту й Самопомочі. Однак матеріали про цю партію та її лідера Юлію Тимошенко публікувалися виключно в нейтральному та позитивному тонах. Перші кілька тижнів активно експлуатувалася тема референдуму ініційованого Батьківщиною про вступ до НАТО. Також Юлія Тимошенко в публікаціях видання, активно коментувала справу Надії Савченко, війну з Росією, Оборону кордонів України, тощо. Зафіксовані також матеріали в яких йдеться про зустріч Тимошенко з європейськими посадовцями, зокрема з головою комітету Європейського парламенту у закордонних справ Європейського парламенту Ельмаром Броком. Окрім Тимошенко Захід.нет повідомляв про зустрічі які стосувалися лише безпосередньо Петра Порошенка і Арсенія Яценюка як державних чиновників.
Зустрічалися й абсолютно позитивні матеріали. Нарпиклад: "Тимошенко передала бійцям АТО БТР і запевнила, що «Батьківщина» їх не залишить" (цитата це заголовок статті опублікованої 21.10.2014 року). 01.10.2014 року матеріал в якому цитується Тимошенко де вона говорить про те що змусить Порошенка і Яценюка реформувати армію.
Окремо слід зазначити, що видання широко висвітлювало судовий процес проти Надії Савченко (№1 у списку Батьківщини та «обличча» її передвиборчої кампанії). У більшості випадків ці матеріали жодним чином не стосувалися Батьківщини, однак в цей же момент видання час до часу публікувало матеріали які в тій чи іншій мірі повязували Савченко і Батьківщину. Наприклад про те, що члени партії Батьківщина і сама Тимошенко мають їхати на судове слухання проти Савченко в Росію. Однак наслідків такої ініціативи Захід.нет не висвітлював.
Також слід зауважити – абсолютна більшість матеріалів про Тимошенко й «Батьківщину» своїм джерелом мають сайт партії «Батьківщина» або ж її прес-центр.
Свобода:
Матеріалів про ВО Свобода за період спостереження зафіксовано досить мало. Досить часто діяльність Свободи висвітлювалася у досить негативних тонах (наприклад: агресія «свободівця» Рікоти у міській раді Львова проти мера Садового, про те що у заворушеннях під ВР приймав активну участь син свободівця (3 матеріали), про незаконне отримання прибутків фірмою «свободівця»), про брехню Ірини Сех щодо того, що її кандидатура по 119 окрузі є узгодженою з БПП.
Партія також згадується у нейтральних тонах, але досить рідко, наприклад: з критикою закону про особливий статус Донбасу.
Опозиційний Блок
Діяльність партії протягом часу спостереження висвітлювалася хвилеподібно й нерівномірно. Своєрідний сплеск інтересу Захід.нету до Опозиційного Блоку стосується побиття Нестора Шуфрича в Одесі. Також згадується, що у списках партії до ВР балотується 15 депутатів які голосували «за» прийняття 16 січня так званих «диктаторських законів». Видання також анонсувало представлення передвиборчої програми цієї партії та передавало інформацію про те, що Опозиційний Блок відхрещується від зв’язків з Віктором Януковичем.
Інші:
Решта партій видання згадувалися лише побіжно і суттєвого вітсотку серед політичного контенту сайту Захід.нет не мають.
Мажоритарники:
Не зважаючи на те, що Захід.нет є фактично регіональним інтернет-сайтом, особливого інтересу до кандидатів-мажоритарників він не проявив, навіть стосовно тих, що балотувалися по Львівській області.
Видання систематично згадувало про відомих спортсменів, активістів й військових які балотувалися по мажоритарних округах. Серед таких Володимир Парасюк, Андрій Дериземля (біатлоніст), Дмитро Ярош і т.д.
Певна кількість матеріалів висвітлювали певних кандидатів як фаворитів у певних округах, наприклад: Оксана Юринець (117 округ), Роман Ілик (121 округ). Також повідомляли про підтримку партіями Дмитра Добродомова (115 округ).
В цей же момент видання публікувало ряд матеріалів проти кандидата по 119 округу Ірини Сех. Так у статті за 22.10 йдеться про Андрія Андрущенка як єдиного кандидата проти Ірини Сех на користь якого зняв свою кандидатуру інший кандидат Мирослав Курилко. Теж 13.10 публікується стаття де особа Ірина Сех подається у негативному світлі тому що збрехала про свою підтримку в окрузі Блоком Петра Порошенка. Ще один матеріал за 14.10 має заголовок "Ірина Сех не є фаворитом у 119 окрузі".
В останній тиждень спостереження виявлено також матеріали які опосередковано згадують про Дмитра Добродомова, однак в негативному світлі.
Інтернет-сайт «Гал-info»
Протягом моніторингового періоду інтернет-сайт «Гал-info» висвітлював вибори відносно активно та відносно незбалансовано.
Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин - 30%, були тижні, коли тема виборів висвітлювалася вкрай кволо (характерно для перших двох тижнів виборчої кампанії), натомість – три останні тижні можна було спостерігати найбільше повідомлень, присвячених темі виборів.
Незбалансованість матеріалів на виборчу тематику знайшла відображення у тому, що:
Така незбалансованість у висвітленні виборчого процесу дає змогу зробити висновок, що
інтернет-сайту «Гал-info» не вдалося забезпечити рівного доступу до медіа основним політичним гравцям.
Також можна зробити висновок, що запропонована «Гал-info» продукція не дала змоги виборцям отримати достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення, оскільки мало місце реактивне, а не аналітичне висвітлення кампанії. «Гал-info» переважно висвітлювало дії та заяви політики або виборчих штабів, аналітики було вкрай мало. Варто зазначити, що в останні два тижні значно збільшилася кількість експертних коментарів та повідомлень, що мали соціальний характер: «як змінити місце голосування», «процедуру зміни місця голосування для переселенців спрощено», «безпеку в день голосування забезпечуватимуть 4,5 тисячі міліціонерів», «уточнені списки передано в ОВК».
Прослідковувалася також тенденція, що кількість новин про вибори та про суб’єктів виборчого процесу менше, ніж кількість новин, що стосувалися державних справ вцілому та посадовців, зокрема. Найбільше у «Гал-info» були представлені Петро Порошенко, Арсеній Яценюк та вцілому силовий блок уряду. Зазначені посадовці згадувалися у 95% повідомлень як виконавці своїх службових обов’язків.
Серед партій-суб’єктів виборчого процесу найактивніше були представлені: Блок Петра Порошенка, Народний Фронт та Батьківщина. Натомість майже не отримали інформації читачі про КПУ, Опозиційний блок, Громадянську позицію та ВО «Свобода».
Переважна більшість новин про партії подані у нейтральній тональності, як виняток, можна згадати хіба що кілька повідомлень із зверненням колективу медіа-холдингу «ЗІК» про те, що Народний Фронт відвертає увагу від корупції у партії. Два повідомлення такого змісту з’явилися у середині жовтня та мали радше негативний характер.
Однією з тенденцій, характерних для інтернет-сайту «Гал-info», можна зазначити те, що партії, за рідкісним винятком, не мали своїх чітких спікерів. Тобто, коментарі були від різних партійців, а дуже часто – просто заяви штабу. Винятком є ВО «Батьківщина», випадок, коли чітко зрозуміло, що спікер партії – Юлія Тимошенко.
Якщо брати до уваги перший та останній тижні моніторингу інтернет-сайту «Гал-info», то, не зважаючи на те, що в останній тиждень кількість виборчого контенту значно вища, можна простежити спільну тенденцію. Це велика кількість повідомлень, що мають загально інформативний характер, а не стосуються конкретного суб’єкта виборчого процесу.
Так, першого тижня спостереження були повідомлення про партійні списки, про важливі дати з календарного плану ЦВК, прогнози аналітиків щодо перебігу виборчого процесу. У тиждень з 20 до 26 жовтня – багато експертних коментарів, інформація про кількість українців, що змінили місце голосування, передвиборча соціологія, заяви із сподіванням, який буде новий парламент.
26 жовтня до закінчення голосування не було згадок про партії, що брали участь у виборчих перегонах, лише заяви незалежних експертів про перебіг голосування.