укр eng

Фінальний звіт за результатами моніторингу закарпатської преси (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)


З 15.09.2014 по 26.10.2014
Медiа: Преса
Регiон: Закарпатська область

Фінальний звіт за результатами моніторингу закарпатської преси (15 вересня - 26 жовтня 2014р.)

Серед закарпатських ЗМІ найактивніше у цій виборчій кампанії себе показали друковані видання. Виборча агітація (без спеціальних позначок) доходила в окремих числа газет до 60%, включаючи агітацію за мажоритарників. Водночас саме у газетах використовувалися активно маніпулятивні технології. Закарпатські газети на відміну від ТБ та інтернет - ЗМІ активно включилися в оприлюднення агітаційної інформації. Тут було де розгорнутися джинсі, і вона процвітала. Відчувалося замовлення київських структур, це стосується таких політ сил як «Батьківщина», «Радикальна партія», «Сильна Україна», спеціальних відміток не було. Досить багато замовних антиматеріалів фіксувалися у першій половині виборчої кампанії про Блок Порошенка, у передостанній тиждень жовтня з’явились такі публікації і про Гриценка, і «Самопоміч» (в одній з газет, «РІО»).

За весь виборчих період Закарпатську область відвідали лідери та перші особи списків з таких політсил: Блок Порошенка, «Самопоміч», «Громадянська позиція», «Народний Фронт», «Правий сектор».

Треба зазначити, що друковані видання оминули постать Петра Порошенка в якості президента і зосередилися більше на Блоку Порошенка. Саме  у друкованих ЗМІ можна відслідковувати використання маніпуляційних технологій. Зокрема, в одному з номерів за цей період в  газеті «РІО» подано саркастичний матеріал «Пижити по-новому» - підбірка дій нинішнього президента (не називаючи його) та вказання негативних наслідків від цих дій. Це ж видання опублікувало ще один саркастичний матеріал, який «кидає тінь» на Порошенка: йдеться про родину Балог (трьох братів та одного кузена) які йдуть мажоритарниками від Блоку Порошенка. «Прихильники клану Балог обурені, що Порошенко підтримав тільки чотирьох братів» - пише видання. Треба зауважити, що атипорошенківські матеріали публікувалися частіше у другій половині вересня-перший тиждень жовтня. Вже в останніх числах газети (видання «РІО» подавало такі статті) їх вже не було. Зате в останніх номерах з’явилися замовні публікації проти «Народного фронту». Наприклад стаття «Псевдонародний фронт» «розвінчувала» діяльність уряду, який «коли країна у небезпеці, повним складом іде до парламенту». Стаття була проілюстрована фото Яценюка разом з Турчиновим з гидкими посмішками, що додавало публікації ще більш негативного ефекту.

З другого тижня жовтня видання активно почали приділяти увагу мажоритарникам. По-перше, кожна з газет посилено рекламувала «свого» кандидата (чи то власника, чи особу, особливо наближену до редакції, або ж просто продавала площу. Фігурували такі мажоритарними : С.Ратушняк, О.Ледида, В.Щадей, Р.Горват, О.Довгош, В.Ковач. Цієї виборчої кампанії мажоритарними основний акцент зробили на видання спецвипусків: кожен видав по кілька газет. Дешевше, ніж окремі публікації у ЗМІ та безпосередня доставка для виборця – одні з переваг власної друкованої агітаційної продукції.

Вже у передостанній тиждень моніторингу на відміну від попередніх періодів закарпатські газети на 90% подавали інформацію про партії виключно у позитиві. Решта 10% висвітлювалися у нейтральній тональності. Не було «чорного піару», піарники зосередилися на позитивному іміджі політсил і не витрачали гроші на негатив щодо своїх конкурентів.  У маніпулятивних технологіях крім надзвичайної активності «Батьківщини» (у вересні, першій половині жовтня), відзначилась точково Радикальна партія, одна з останніх -  стаття про гірку долю пенсіонерів та Пенсійного фонду завершувалась абзацом, що саме Радикальна партія все змінить. «Свобода» також де-не-де закидала статейки з маніпуляціями, зокрема, щодо закону про люстрацію: після опису переваг наприкінці тексті додавалась інформація про виключну причетність «Свободи» до прийняття закону.

Треба зазначити, що в останній тиждень у пресі з’явилася партія «Самопоміч», яка була взагалі відсутня в інформаційному просторі Закарпаття. Одна стаття вийшла у газеті «РІО». В останній тиждень агітації у закарпатських друкованих ЗМІ більше вийшло текстів (джинси) від тих політсил, які до цього особливо не піарилися. Зокрема, йдеться про «Самопоміч» та «Громадянську позицію» ( в особі А.Гриценка) та «Заступ». «Громадянська позиція» взагалі лідирувала по площі останнього тижня у друкованих ЗМІ (дві з трьох газет подали значні по площі матеріали).

Майже всі партії вдавалися до інформаційних маніпуляцій: активно цим зловживали «Батьківщина», «Народний фронт, Радикальна партія, а наприкінці виборчої кампанії «Блок Петра Порошенка» який подавав публікації, схиляючи голосувати за Блок і застосовуючи «чорний піар» проти інших демократичних сил.  Зокрема, стаття у газеті «Закарпатська правда» під назвою «Допоможіть Україні –проголосуйте проти Москви» схиляє читача до думки, що єдина демократична сила, за яку варто голосувати , щоб зупинити проросійських політиків – Блок Порошенка, і водночас наїжджають на «Самопоміч» та Садового, який «вітав Януковича з днем народження», зазначаючи, що «Самопоміч до парламенту все-одно не пройде». Подібна стаття розміщена у газеті «РІО», суть - така сама, але крім того, що «Садовий вітав Януковича», «розвінчують» «Народний фронт», Гриценка тощо

Можна відзначити також партії, інформація про яких була виключно у позитивній тональності і дублювалася у кількох ЗМІ, відповідно це один з показників замовності. Це такі політсили : Радикальна партія, «Сильна Україна» та «Батьківщина» (98,5 % площі  у позитиві).

Загалом найбільше площі за цей період  було віддано майже в однакових об’ємах Блоку Порошенка та «Сильній Україні», найменше – «Самопомочі». Дещо менше, але також у солідних об’ємах подавалася інформація про «Народний фронт». Щоправда 10% з усього обсягу було у негативі, та кілька % у нейтральній тональності, решта - у позитиві. «Батьківщина», яка на початку виборчої кампанії активно друкувалася у газеті «РІО», дещо збавила оберти наприкінці кампанії. У 2,5 рази менше від лідерів у друкованих ЗМІ площі зайняли  «Свобода» та «Батьківщина». 

У негативі найчастіше писали про Блок Порошенка (30% від усієї площі про Блок), найменше – про «Громадянську позицію». У нейтральній тональності найчастіше йшлося про «Блок Петра Порошенка», найменше – про «Народний фронт».

Порошенко у якості Президента теж був пропіарений , але тільки у негативі в об’ємах, менших за тексти про свій Блок на чверть. Фігурував у якості прем’єр-міністра і Арсеній Яценюк (незначна площа).

Найбільше виборчої інформації охопила газета «РІО», яка представила широку політичну «палітру», об’єднавши на своїх шпальтах всі п’ять  політсил, які переважно були активно представлені в закарпатській пресі: «Батьківщина», «СУ», «Блок Петра Порошенка», «Народний фронт»  та Радикальна партія. А наприкінці ще й «Самопоміч».

Газета «Новини Закарпаття» писала про політичні партії та лідерів на 99% у позитиві. Найбільше площі було виділено «Сильній Україні», найменше - Радикальній партії. Кілька рядків нейтрального забарвлення стосувалося «Блоку Петра Порошенка» та «Народного фронту». На відміну від інших ЗМІ, у газеті не йшлося про Порошенка, але максимально піарився Арсеній Яценюк.

Газета «РІО» переважно подавала тексти теж у позитивній тональності. Найбільше площі виділили для «Блоку Петра Порошенка» та дещо менше для «Батьківщини». Проте про «Батьківщину» писали на 98% у позитивній тональності, тоді як про Блок Порошенка на60% - у негативній тональності. Найменше друкованих знаків стосувалося «Самопомочі». Щодо керівництва, то на рівні «світився» Порошенко як президент та Яценюк як прем’єр-міністр. У негативі йшлося найчастіше про Блок Порошенка, найменше – про «Сильну Україну». У нейтральній тональності згадувалися «Народний фронт» та «Блок Петра Порошенка» в однаковій мірі (у кількох рядках).

Газета «Закарпатська правда» висвітлювала більш-менш активно діяльність трьох політсил: Блоку Порошенка(найбільше), на 20% менше і в однаковій кількості діяльність «Громадянської позиції» та «Народного фронту». Найменше площі припало на «Самопоміч» (одна публікація у негативі) Найбільше у позитиві писали про «Блок Петра Порошенка», найменше – про «Сильну Україну» та Порошенка як Президента. Найбільше негативної інформації стосувалося «Громадянської позиції» та Порошенка як Президента, нейтральної – «Свободи».