Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Упродовж 30 липня - 19 серпня 2012 року телеканали Херсонщини, які досліджувалися, висвітлювали діяльність трьох політичних партій (Партії Регіонів, УДАРа, «України – вперед» та одного кандидата у народні депутати, само-висуванця (Федір Негой).
Найбільше уваги приділялося висвітленню діяльності Партії Регіонів, зокрема позиції та діяльності лідерів Партії Регіонів Віктора Януковича та Миколи Азарова, голові Херсонської обласної організації Партії Регіонів, який є одночасно головою облдержадміністрації Миколи Костяка, кандидатів у народні депутати від цієї партії Херсонського міського голови Володимира Сальдо, генерального директора Херсонського суднобудівного заводу Василя Федіна, народного депутата Олексія Журавко.
Відзначимо, що тенденцією є зменшення обсягу та кількості матеріалів, що присвячені політичним партіям, крім Партії Регіонів та її представників та зменшення сюжетів, які б пов’язувалися із суто політичними подіями. Наприклад, на останньому тижні, що минув, не було жодного сюжету на політичні або передвиборчі теми, не було жодного згадування політичних партій, хоча на Херсонщині перебувало із візитами кілька народних депутатів, відбулося кілька політичних заходів з боку у тому числі Об’єднаної опозиції. Обласна рада прийняла виключно політичне рішення про ведення російської мови як регіональної, але місцеві телевізійники не взяли жодного коментаря у представників різних політичних сил з цього приводу. Та й у перші тижні серпня «політичні» сюжети про «УДАР» та «Україну - вперед» стосувалися виключно висвітленню проведення всеукраїнських з’їздів. Місцеві політичні сюжети, якщо це – не стосується Партії Регіонів, - не потрапляють на місцеві телеканали.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Партія регіонів є безумовним лідером у висвітленні своєї діяльності у позитивній тональності (7340 с.) та нейтральній тональності (6140 с.). Для порівняння – на другому місці є позитивне висвітлення діяльності УДАРу та його кандидата у народні депутати по виборчому округу № 183, відомого промисловця Андрія Путілова (1065 с.), обсяг сюжетів про УДАР у сім разів менший, ніж про Партію Регіонів.
На третьому місці – позитивне висвітлення діяльності кандидата у народні депутати, який само висуванцям по виборчому округу № 186 Федіра Негоя (540 с.), на останньому місці – позитивне висвітлення представників партії «Україна – вперед» (230 с.).
Діяльність інших суб’єктів виборчого процесу, ні тих, кого ми аналізували, ні інших в місцевих інформаційно-аналітичних та інформаційних програмах двох телеканалів, які досліджуються («Скіфія» та «ВТВ+») не згадуються.
На третьому тижні ми вперше зафіксували три сюжети, в яких у негативній тональності висвітлювалися наслідки діяльності Партії Регіонів. Негативна тональність пов’язана із висвітленням реальної реалізації соціальних ініціатив, що входять до переліку передвиборчих тез Партії Регіонів: неефективне використання бюджетних коштів, які направлені на ремонт шляхів у місті (сюжет по «Новинам» ВТВ+), дефіцит підручників для учнів перших класів, в результаті батьки вимушені купляти їх за власні гроші (сюжет по «Новинам» ВТВ+), поганий врожай (сюжет по «Таврійським новинам») тощо.
3. Пріоритетність представлення
В програмах телеканалу «Скіфія» Херсонської обласної державної телерадіокомпанії сюжети вибудовуються по ієрархії. Спочатку про діяльність Прем’єр-Міністра Миколи Азарова або Президента України Віктора Януковича (саме у такому порядку за обсягом – на першому місці М.Я.Азаров), потім – про голову Херсонської обласної організації голові облдержадміністрації Миколу Костяка та голову Херсонської обласної Ради Віктора Пелеха. Потім висвітлюється діяльність інших посадових осіб або кандидатів від Партії Регіонів.
В програмах ВТВ+ ми не виявили такої жорсткої закономірності, але зазвичай сюжети про представників влади, які є виключно лідерами місцевої Партії Регіонів, а деякі з них й кандидатами у народні депутати (Херсонський міський голова Володимир Сальдо) демонструються першими.
4. Теми
Теми сюжетів можна розділити на три частини. Перша, яка має опосередковане відношення до Херсонської області, але висвітлює соціальні досягнення на загальноукраїнському рівні та ефективну турботу керівників держави за простий народ: розробка нової загальноукраїнської програми допомоги безробітним, яка проводиться в рамках підписаного Президентом України Законом про зайнятість безробітних, компенсаційні виплати, перепідготовки тих, хто не має роботи. Про підвищення якості медичної допомоги про яку говорив Президент України в Севастополі (цей сюжет був показаний в рамках інформаційної програми про життя Херсонської області «Таврійські новини»), про розвиток портів, шляхів та інших комунікацій (про це розповідав Микола Азаров в Одесі. Сюжет також демонструвався в «Таврійських новинах»). Про те, як Азаров вручав нагороди олімпійцям та обіцяв побудувати олімпійський центр в кожній області, що пане Азаров міркує щодо реорганізації ДАЇ та підвищення безпеки на шляхах, про стосунки Китаю та України, коментарі Миколи Азарова, безкоштовну адвокатську допомогу.
Друга частина: постійна робота обласної та міської влади на покращення життя звичайних людей. Ми можемо виділити такі сюжети, як нарада щодо ситуації із хлібом під керівництвом облдержадміністрації. Журналісти відзначили, що ситуація із хлібом під контролем, ціни на хліб підвищуватися не будуть, хоча чиновники відзначають, що херсонці стали більше їсти хліба. Виділимо інші сюжети: підготовка нової програми економічного розвитку, прийоми громадян, ефективна робота міського голови Володимира Сальдо, який балотується по виборчому округу № 182, його турбота проблемами городян, зокрема освітлення вулиць,
Третя частина: по-перше, епізодичне висвітлення діяльності інших політичних партій (були представлені загальноукраїнськими сюжетами про з’їзди двох партій «УДАРу» та «Україні – вперед»). На відміну від висвітлення загальноукраїнського партійного заходу «України – вперед», в сюжеті про «УДАР» хоча б розповіли про кандидатів у народні депутати від Херсонщини. По-друге, благодійницька діяльність кандидата у народні депутати від «УДАРу» Андрія Путілова та само висуванця Федора Негоя.
5. Спікери
Головними спікерами є Віктор Янукович, Микола Азаров, голова облдержадміністрації Микола Костяк, Херсонський міський голова Володимир Сальдо тощо.
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Головним методом «медіа ефекту» є замовчування. Реальне політичне життя області є поза увагою місцевий інформаційних телевізійників.