Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції Інтернет-видань
Очевидно, на перебіг висвітлення передвиборчої кампанії в Україні вплинули події цього року: 16 березня на території Криму і міста Севастополя пройшов так званий референдум про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали це голосування і вважають, що Крим Росія анексувала.
Медіа, які підконтрольні новій «владі» півострова, активно висвітлювали її діяльність, переважно у позитивній тональності і не згадували про політичні процеси в Україні.
ЗМІ, щодо яких велося спостереження, доволі пасивно висвітлювали парламентські вибори. Зустрічалися поодинокі згадки про політичні партії, але незбалансовані, що не надавало можливості скласти уявлення про перебіг передвиборчого процесу, різноманіття політичних сил і програм. Також спостерігалася стійка тенденція – кримські ЗМІ оминали увагою мажоритарників. Не зустрічалося згадок про партію Самопіч.
Зазначимо, що українська влада не мала можливості організувати виборчий процес на «тимчасово окупованій території», кандидати у народні депутати України не мали рівного доступу до кримських медіа.
У цілому, можна зробити попередній висновок, що кримські виборці (яким все ж таки передбачається можливість проголосувати на материковій Україні) не отримали достатньо інформації для ухвалення усвідомленого рішення.
Разом з тим, медіа активно згадували Президента України Петра Порошенка. Значно менше уваги приділяли спікеру Верховної Ради України Олександру Турчинову і прем'єр-міністру Арсенію Яценюку. Цих високопосадовців згадували як виконавців своїх обов’язків переважно у нейтральній тональності.
15.09.2014 по 21.09.2014: зустрічається згадка про «Радикальну партію» Олега Ляшка (на сайті Крим.Реалії) та згадка про партію «Батьківщина» (інформаційна агенція «Крымские новости»).
22.09.2014 по 28.09.2014: новинне повідомлення про партію «Свобода» (сайт Крим.Реалії).
29.09.2014 по 05.10.2014: поодиноко згадується про «Блок Петра Порошенка», партії «Батьківщина», «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка, Радикальна партія Олега Ляшка, «Народний фронт», Правий сектор, КПУ, «Сильна Україна», «Опозиційний блок».
Так, на сайті Крим.Реалії був розміщений матеріал «Як обіцяють вирішувати проблему Криму партії, що балотуються в Раду?» (де наводиться спостереження, у передвиборчих програмах яких рейтингових партій йдеться про Крим).
У цьому ж виданні було опублікована інформація щодо того, як проголосувати вимушеним переселенцям на материковій частині України: «Перед виборами до парламенту активісти склали пам'ятку для переселенців з Криму і Донбасі» та відео громадянської мережі «Опора» - «Як змінити місце голосування на виборах 26 жовтня 2014».
06.102014 по 12.10.2014: тема виборів дещо актуалізувалася на сайті Крим.Реалії, чому були присвячені текстові матеріали та сюжети у теле-програмі цього тижня, також було розміщено соціальний ролік «А чи є ти у списках виборців?». У матеріалах сайту порушувалося питання голосування кримчан – як тих, хто був вимушений залишити півострів, так і тих, хто лишається там і хотів би проголосувати на виборах до українського парламенту.
У цьому ж виданні було висвітлено позицію помічника держсекретаря США Вікторії Нуланд, яка у Києві зазначила важливість проведення вільних і справедливих виборів до Верховної Ради та позачергових місцевих виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей, а також закликала українців ретельно вивчати інформацію про кандидатів у народні депутати напередодні голосування 26 жовтня.
13.10.2014 по 19.10.2014: згадки про Батьківщину, Свободу та Радикальну партію (Аргументы недели-Крым).
Знаки
Батьківщина (нейтрально - 7387, позитивно - 926, негативно - 0)
Блок Петра Порошенка (нейтрально - 2075, позитивно - 1512, негативно - 0)
Громадянська позиція (нейтрально -963, позитивно - 0, негативно - 0)
КПУ (нейтрально - 1262, позитивно - 0, негативно - 0)
Народний фронт (нейтрально - 582, позитивно - 0, негативно - 0)
Опозиційний блок (нейтрально - 804, позитивно - 0, негативно - 0)
Радикальна партія (нейтрально -0, позитивно - 0, негативно – 5476)
Самопоміч (нейтрально - 0, позитивно - 0, негативно - 0)
Свобода (нейтрально - 2513, позитивно - 0, негативно - 0)
Сильна Україна (нейтрально - 883, позитивно – 0, негативно - 0)
Яценюк — партієць (нейтрально - 1212, позитивно - 0, негативно -0)
Яценюк — урядовець (нейтрально – 39417, позитивно - 0, негативно - 0)
Турчинов — партієць (нейтрально - 0, позитивно - 0, негативно - 0)
Турчинов — спікер ВР (нейтрально – 5872, позитивно - 0, негативно - 0)
Порошенко — партієць (нейтрально - 3680, позитивно - 14811, негативно - 0)
Порошенко — Президент (нейтрально – 133166, позитивно – 5911, негативно - 0)
Коментар максимальних та мінімальних показників тональності
Більшість матеріалів у нейтральній тональності міститься про Петра Порошенка як Президента України (133166 зн.), позитивній – про Петра Порошенка як партійця (14811 зн.), негативній – про Радикальну партію (5476).
Теми:
Видання активно висвітлювали діяльність та заяви Президента України Петра Порошенка, зрідка згадували інших українських високопосадовців та суб’єктів виборчого процесу:
Президент України представив свою програму реформ «Стратегія – 2020»
Порошенко: першим результатом реформ в Україні повинно стати верховенство права
Луценко: В Криму і на Донбасі виберуть народних депутатів після повернення туди української влади
Блок Петра Порошенка і «Батьківщина» згадали про проблеми Криму в своїх програмах
Надія Савченко очолить «Батьківщину» на виборах
Злата Огневич йде до Верховної Ради від «Радикальної партії», яку очолив Ляшко
Турчинов пообіцяв колегам з Європи провести довибори в Криму і на Донбасі
Спікери: Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Юрій Луценко, Юлія Тимошенко, Олег Ляшко, Олександр Турчинов
Маніпулятивні технології
Про Олега Ляшка та його партію створюються негативні асоціації шляхом періодичних публікацій у негативній тональності.