Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Основні тенденції по інтернет-сайтам.
Нами проводився моніторинг двох дніпропетровських інтернет-сайтів – «056.ua» і «Дніпроград». За період 15-25 вересня вони подали 45 інформацій загалом на 75641 друкований знак.
Сайт «056.ua» оприлюднив 31 інформацію на 52449 знаків, надаючи перевагу «Опозиційному блоку», «Сильній Україні» і Президенту Петру Порошенку (його прес-конференція 25 вересня подавалася майже у режимі стенограми невеличкими повідомленнями по 250-400 знаків).
Сайт «Дніпроград» подав 14 повідомлень з політичним забарвленням на 23192 друкованих знаки, здебільшого присвячених «Блоку Петра Порошенка», Президенту Порошенку та «Сильній Україні». Щоправда партії Сергія Тігіпка не пощастило з тональністю матеріалів – вона була негативною.
Беззаперечними чемпіонами за кількістю інформацій в інтернет просторі Дніпропетровщини є Президент Порошенко (завдяки частим прес-конференціям), «Опозиційний блок» (на місцевому рівні його курує Олександр Вілкул), «Сильна Україна», «Блок Петра Порошенка».
2. Представлення в абсолютних показниках і за тональністю
Протягом звітного періоду наших спостережень ситуація на сайтах Дніпропетровська є такою:
З них 15 на 17429 друкованих знаків з нейтральною тональністю, 4 повідомлення на 2055 знаків – з позитивною тональністю;
З них 5 на 16116 знак з позитивною тональністю, 1 інформація на 1074 друкованих знаків з нейтральною тональністю, 1 повідомлення на 1043 знаки з негативною тональністю;
З них 5 повідомлень на 14379 друкованих знаків з позитивною тональністю, 2 інформації на 2331 знак – з негативною;
З них 3 на 6846 знаків з позитивною тональністю, 3 на 6465 знаків – з нейтральною.
Решта суб’єктів виборчого процесу представлена не була.
% представлення суб’єктів виборчого процесу
Протягом 15-25 вересня в інтернет медіа:
4. Спікери
Сергій Тігіпко, Євген Жадан («Сильна Україна»), Іван Мазепа («Сильна Україна»), Сергій Ларін, Олександр Вілкул, Вадим Рабинович, Петро Порошенко.
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів
Новини про політичні партії подавалися як інформаційні, а не агітаційні, хоча, звісно, носили такий характер, незважаючи на те, що на час оприлюднення матеріалів подані політичні сили ще не були суб’єктами виборчого процесу.
Серед маніпуляційних прийомів варто видзначити прийом застосування значущих символів, прийом формування довіри аудиторії, маніпулятивнний вплив на конкретні інтереси й потреби, прийом «зміщення акцентів», маніпуляція на основі створення іміджу.