Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
Черкаська преса з наростаючою активністю висвітлювала вибори, однак – в цілому не збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі контенту була на рівні 40% . Найбільше інформації було в позитивної тональності, а найменше – у негативній.
Незбалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що черкаська преса не забезпечила рівний доступ до медіа.
В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося в першу чергу в силу реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювалися дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, зокрема, з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків, проведення форумів, та розміщувалися рекламні по суті матеріали, чи не марковані взагалі як політична реклама, чи марковані тільки в вихідних даних, що не є очевидним для виборців і впливає на адекватне сприйняття ними інформації.
Арсеній Яценюк частіше був представлений як партієць, ніж посадова особа, Петро Порошенко – частіше як посадова особа, ніж партієць, а Олександр Турчинов майже відсутній був в просторі друкованих новин.
Найактивніше були представлені на шпальтах газет «Батьківщина», «Народний фронт» та «Радикальна партія».
Менше були представлені «Сильна Україна», «Опозиційний блок» та «Блок Петра Порошенка».
Натомість виборці зовсім не отримали інформації про Самопоміч.
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримали «Батьківщина», «Радикальна партія» та «Народний фронт» (за рахунок немаркованої політичної реклами)
Найбільше негативу на свою адресу отримали в цей період «Народний фронт» , «Блок Петра Порошенка» та Петро Порошенко як посадова особа (за рахунок негативних оцінок в немаркованій політичній рекламі інших суб’єктів моніторингу та критики законів 16 вересня та підписання угоди про асоціацію України з ЄС в нечисленних аналітичних статтях).
Найактивніше у нейтральній тональності були представлені Петро Порошенко як посадова особа, «Блок Петра Порошенка» та «Батьківщина».
Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу. Арсеній Яценюк – як представник «Народного фронту» та в контексті висвітлення ситуації з соціально-економічними процесами в країні , Петро Порошенко – в контексті виконання службових обов’язків (підписання законів, Угода про асоціацію з ЄС) та як представник «Блоку Петра Порошенко» .
Основними спікерами «Батьківщини» були Ю.Тимошенко та очільник обласної організації - потенційний кандидат в народні депутати А.Бондаренко, «Свободи» - очільник обласної організації Юрій Ботнар, «Сильної України» - Сергій Тігіпко, «Народного фронту» - 39-тий в списку черкащанин М.Поляков та А.Яценюк, Опозиційного блоку» - О.Вілкул.
Матеріали про суб’єктів моніторингу часто утримували в собі пряму мову експертів – політологів, економістів.
В останній тиждень в газетах почали з’являтися інтерв’ю комбатів, які заявили про намір балотуватися від «Народного фронту».
Джинса.
«Акцент» полишається, як і на попередніх виборах, лідером за кількістю «джинси» - за увесь період тільки один рекламний матеріал був маркований як «політична агітація». «Вечірні Черкаси» продовжують маркувати рекламні по суті матеріали в вихідних даних газети дрібним шрифтом, в кожному номері видання є стаття аналітичного змісту щодо виборчих перегонів, як правило, негативної тональності.
Найбільше інформації про суб’єктів моніторингу розмістила газета «Акцент», найменше – газета «Черкаський край».
Всі видання друкують рекламні за змістом статті про ще не зареєстрованих мажоритарників (Н.Нетовкіну, В.Зубика, В.Жуковську, Г.Бобова – найчастіше).
Медіаефекти. Найчастіше використовувалися такі медіа ефекти, як маніпуляції заголовками, іронія, припущення (щодо шансів суб’єктів моніторингу на перемогу в виборчих перегонах), посилання на анонімних експертів.
Прикладом візуальної маніпуляції можна привести першу сторінку газети «Вечірні Черкаси» №38 від 17 вересня. На першій сторінці видання розміщено колаж – анонс статті «Усе заради перемоги?! Прикриваючись народними героями та військовими, до Верховної ради знову рвуться зрадники та пройдисвіти». На колажі зображена символіка Батьківщини, Радикальної партії, УДАРу і Солідарності, що дає читачеві вказівку, яких політичних сил стосується висловлювання.
Відповідний матеріал в рубриці «Корпорація монстрів» негативно оцінює висування в якості кандидатів в депутати осіб, які балотувалися раніше чи мали депутатський досвід, і включення комбатів та військових в першу чергу до списків Блоку Петра Порошенка.