Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
На висвітлення виборчої кампанії в інтернеті суттєво повпливав той фактор, що на порталі «Про все» відбувся технічний збій, в зв’язку з чим зниклі новини в період з серпня 2014 року і перестали з’являтися оновлення. Колектив видання знаходиться в конфлікті з редактором порталу Галиною Березенко, і перспективи відновлення роботи сторінки невідомі. Тож моніторинг цього інформаційного ресурсу відновиться в разі відновлення його роботи.
Видання «ПроЧерк» висвітлювало вибори відносно активно, особливо порівняно з телебаченням, і відносно збалансовано. Частка виборчого контенту в загальному обсязі новин була на рівні 30% . Найбільше інформації було в нейтральній тональності, а найменше – у негативній.
Відносна збалансованість представлення головних політичних гравців загалом та за тональністю, зокрема, дає змогу зробити попередній висновок про те, що інтернет-видання забезпечило відносно рівний доступ до медіа.
В цей період виборці не отримали достатньо інформації для прийняття усвідомленого рішення. Це відбулося і в силу того, що виборчі перегони тільки на старті, і не всі гравці є зареєстрованими, і в силу реактивного, а не аналітичного висвітлення кампанії, коли переважно висвітлювалися дії та заяви політиків і передвиборчих штабів, зокрема, з приводу реєстрації кандидатів та виборчих списків, без аналізу інформації щодо потенційних та зареєстрованих кандидатів.
Посадові особи Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов були представлені тільки як виконавці своїх посадових обов’язків.
Найактивніше в просторі інтернет-новин були представлені «Народний фронт», «Сильна Україна» та «Батьківщина».
Натомість виборці завіс не отримали інформації про КПУ, Радикальну партію та Самопоміч.
Найбільше симпатій, тобто явно вираженої позитивної тональності, отримав «Опозиційний блок». Тільки «Батьківщина» стала об’єктом явно вираженої критики. Найактивніше у нейтральній тональності були представлені «Народний фронт», «Сильна України» та «Батьківщина».
Всі суб’єкти моніторингу були представлені в абсолютної більшості в контексті теми висування та реєстрації кандидатів депутати по одномандатних округах та загальнодержавному виборчому округу.
Основними спікерами «Батьківщини» були очільник обласної організації А.Бондаренко, «Народного фронту» - Арсеній Яценюк, Максим Поляков (списочник), Блоку Петра Порошенка – Віталій Ільяшенко (списочник, нардеп від УДАРу), «Свободи» - очільник обласної організації Юрій Ботнар, потенційний кандидат Сергій Рудик, голова черкаської міської організації Ярослав Нищик.
Серед матеріалів, які мають певні ознаки «джинси», можна відмітити велике інтерв’ю 39-го номеру в списку партії «Народний фронт» черкащанина Максима Полякова «Максим Поляков: «Я горджуся, що з нами люди, які воювали за Україну», розміщене на сайті 19 вересня. Інтерв’ю ілюстроване яскравими фото кандидата, що засвідчують його участь в акції «Україна, вставай» та подіях Євромайдану, утримує в собі біографічну довідку особи, його плани дій в майбутньому парламенті, оцінки команди «Народного фронту» тощо.
19 вересня на сайті також було розміщено матеріал «Колишній кандидат в нардепи поговорив з Бондаренком у спортзалі», який утримує негатив відносно очільника обласної організації «Батьківщини» А.Бондаренка, зокрема, ствердження колишнього кандидата в народні депутати Олександра Чуприни, що позиція, яку він висловив публічно щодо закону 16 вересня, насправді такою не є. При цьому, Олександр Чуприна радить Анатолію Бондаренко «піаритися інакше, ніж застосовуючи слова "зрада" та "антинародні дії".