укр eng

Звіт за результами моніторингу херсонської преси 13-19 серпня 2012 р.


З 13.08.2012 по 19.08.2012
Медiа: Преса
Регiон: Херсонська область

ІІІ тиждень -   13 – 19 серпня 2012 року

 

1.         Загальні тенденції.

Упродовж 13-19 серпня найбільшу увагу Херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема її лідеру - Президенту Віктору Януковичу.

Решта політичних сил згадувалась набагато скромніше: про "Україна - Вперед!", об’єднану опозицію та КПУ було подано інформації  приблизно в чотири рази менше. А партії УДАР та ВО "Свобода" не згадувались взагалі.

Найбільші показники у В. Януковича як Президента України, котрий в пресі фігурує як мудрий керівник,  під керівництвом якого  «Украина демонстрирует прогресс» у всіх соціальних сферах. Преса наголошує,  як «Президент Віктор Янукович мудро розв'язав мовне питання» та як уряд під керівництвом Прем'єр-міністра України Миколи Азарова успішно рятує  ліса від пожежі.

Найменша стаття на цьому тижні була про КПУ, де К. Самойлик звертається до аграріїв Херсонщини з лозунгом: «Продамо землю - зникне Україна».

 

2.         Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів - 19189 знаків.  Якщо в незалежній пресі кількість об’єму інформації приблизно однакова, то за рахунок комунальної  газети Херсонської міської ради «Херсонський вісник» об’єм інформації про владну партію  майже подвоюється.

Найменший позитивний показник був у КПУ - 3619 знаків. 

На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у ПР - 8232 знаків (Горностаївська рада, в якій більшість депутатів від Партії регіонів, захищає корупціонера).

Найменший негативний показник інформації в Херсонській пресі - у "Україна - Вперед!",  де бездоказово принижуються представники даної сили - 5481 знаків.

 

3.         Пріоритетність представлення (хто у перших сюжетах та на перших шпальтах - без цифр).

Пріоритетність представлення у всіх трьох  обраних херсонських  газетах  віддається Партії регіонів.

 

4.         Теми

Тема Президента України як  мудрого керівника,  під керівництвом якого  «Украина демонстрирует прогресс» у всіх соціальних сферах, а Уряд України під керівництвом М.Азарова успішно вирішує усі проблеми.

Тема Комуністичної партії, яка єдина зможе  захистити аграріїв Херсонщини.

Тема розвінчання політичної сили "Україна - Вперед!", яка зовсім не та, за кого себе видає,  і ніяк не допоможе пересічному громадянину.

Теми самореклами «України - Вперед!», у якій список партії - без олігархів та «старих політиків».

Тема  Об'єднаної  опозиції, у якій  «список  – сильніший».

 

5.         Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Протягом третього тижня агітаційної кампанії херсонська преса продемонструвала поширеність багатьох відомих медіа ефектів та маніпуляцій не тільки в статтях, націлених про підвищення рейтингу Партії регіонів, але і в опозиційних статтях.

  1. В газетних статтях про ПР використовуються наступні маніпуляції:  
  • Безпідставне ствердження факту, в якому бажане видається за дійсне:  «Социальные инициативы Президента позволили миллионам граждан почувствовать, что государство стремится рассчитаться со своими долгами перед ними. Повышены социальные выплаты и зарплаты бюджетников, пенсия практически вышла на уровень прожиточного минимума», «К этому следует добавить более активную позицию государственных органов в сфере регулирования цен на первоочередные лекарства… власть доказала гражданам, что способна защищать их права».
  • Прийом «буденна розповідь»: «Уряд недаремно звернув надзвичайну увагу на питання протипожежної безпеки в таке спекотне літо… Масштабна пожежа спалахнула в Цюрупинському районі Херсонської області. Вогонь охопив понад півтори тисячі гектарів хвойного лісу… ліквідацію пожежі було організовано рішуче і грамотно… вогонь швидко локалізували... люди не постраждали. Сильну пожежу вдалося повністю ліквідувати буквально за добу».
  1. Прийоми створення асоціацій шляхом іронії, приниження,  заміна імен або наклеювання ярликів широко використовувались в статі негативної тональності з назвою позитивної тональності: ««Україна Вперед!» веде в Раду команду нових політиків».
     
  2. В статтях про Об'єднану опозицію також використовуються  різні медіа ефекти, наприклад, ствердження та констатація факту, прийом анонімного авторитету: «Однак справжню причину таких дій влади знають усі — вона панічно боїться поразки, тому й влаштувала переслідування лідерів опозиції».
  •  Активно використовується прийом контрасту та подвійного сандвічу – бездоказові порівняння та протиставлення, без демонстрації якихось власних досягнень та суті цієї різниці:   «Принципи формування списків Партії регіонів та її основного опонента -  Об'єднаної опозиції «Батьківщина» -  справді відрізняються кардинально. Відрізнятиметься і мета перебування в парламенті цих політичних сил: одні працюватимуть на себе, а другі — на Україну».
  1. Медіаефект «стихійний шок»  використовують журналісти  в статті про  КПУ: «Аграрії Херсонщини б'ють на сполох: область очікує голодна зима. Страшна цьогорічна посуха знищила останні надії на більш-менш пристойний врожай. На полях все просто «горить». Не витримують навіть соняшник та кукурудза. Тільки у Бериславському районі загинуло 2536 гектарів ранніх зернових. Не краща ситуація і з пізніми культурами. Керівники фермерських господарств і приватних підприємств області масово звільняють працівників і попереджають, що не сплачуватимуть гроші за оренду землі. Причина - неврожайний рік і величезні збитки, які великі господарства рахують мільйонами».
     
  2. Майже у всіх статтях про  всі політичні сили використовується медіаефект «останнє слово», коли в останньому абзаці статті повторюється найбільш вигідне для  автора   та героїв статті ствердження.

 

Таким чином, медіа моніторинг херсонської преси за третій тиждень виборчої кампанії  дозволяє зробити висновок, що арсенал медіа ефектів в статтях різної політичної направленості  з кожним тижнем збагачується. Але лідером об’ємів позитивної інформації все  ще залишається партія влади.