укр eng

Проміжний звіт за результатами моніторингу кримської преси (30.07 – 19.08.2012)


З 30.07.2012 по 18.08.2012
Медiа: Преса
Регiон: АР Крим

Проміжний звіт за результатами моніторингу кримської преси (30.07 – 19.08.2012)

1.      Загальні тенденції.

Протягом місяця друковані ЗМІ Криму найбільшу увагу газети присвятили Партії регіонів, переважно в позитивній тональності. Значно менше публікували інформацію про Об’єднану Опозіцію, «Україну вперед», УДАР, «самовисуванів» - більше в негативному, ніж позитивному контексті. Мізерна кількість згадок про «Свободу» та КПУ, які в більшості видань взагалі не згадуються. Часто зустрічаються маніпуляції та матеріали з ознаками використання «джинси». Серед найбільш поширених тем: успіхи, досягнення та ініціативи партії влади, неспроможність та слабкість опозиційних сил, кримінал та катастрофи. Відчувається заполітизованість медіа-простору, триває монолог влади, голосу громадськості майже не чутно.

2.      Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано на сторінках видання «Крымская газета».

У цьому ж виданні найбільше згадок з негативним контекстом – про Об’єднану Опозіцію, «Україну вперед», самовисуванців та партію УДАР.

3.      Пріоритетність представлення.

На перших шпальтах переважно була представлена Партія регіонів. Найбільше – у виданні «Крымская газета». У цілому, інформація про ПР значно перевищує згадки про інші політичні сили.

Головною темою тижня стала ухвалена Верховною Радою автономії  Постанова «Про першочергові заходи з виконання в АРК Закону України «Про засади державної мовної політики». Також журналісти активно досліджували виборчі списки політичних партій та статки кандидатів у нардепи. Не оминули газетярі увагою і річницю смерті попереднього кримського прем’єра – «регіонала» Василя Джарти.

4.      Теми.

Упродовж зазначеного періоду кримська преса активно висвітлювала успіхи в діяльності партії влади, підписання за ініціативи голови Ради міністрів Криму Анатолія Могильова Меморандуму  про чесні вибори та «мовний» закон.

Також були висвітлені проведені з’їзди партій, обговорені виборчі списки та декларації про доходи та майно кандидатів.

Найбільша увага сфокусована на кандидатах у народні депутати від Партії регіонів, які презентовані як майбутні нардепи.

5.      Спікери.

Головним спікером цього місяця став Президент України Віктор Янукович, який підписав мовний закон та відвідав Крим, голова Ради міністрів Криму, «регіонал» Анатолій Могильов, який фігурував у контексті підписання Меморандуму  про чесні вибори, а також імплементації мовного закону в Криму. Інші спікери займають позиції на кілька порядків менше.

6.      Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Реальну картину політичного простору спотворено за допомогою неповної, односторонньої подачі інформації. Зокрема, у виданні «Крымская газета», замість того, щоб показати справжню політичну боротьбу та реальні проблеми та потреби суспільства, широко висвічується інформація щодо діяльності кримської влади та кандидатів від ПР у вигідному для них світлі.

Разом з тим, це ж видання використовує у публікаціях про інші політичні сили іронію та сарказм, щоб знівелювати їх, представити несуттєвими, смішними та недолугими: «Великий артист Леонід Утьосов стверджував, що краще піти зі сцени на три роки раніше, ніж на один день пізніше. Ах, якби до свого тезки прислухався кримський політик Леонід Грач!», «Русское единство» і «Союз»: списки не тягнемо... «Опозиція у свою чергу теж висунула на чолі списку жінку - Юлію Тимошенко. Заодно підкріпила квоту «сидельцев» Юрієм Луценко», «Наталія Королевська, одягнувшись у вечірню сукню, вийшла на ... кукурудзяне поле в глушині Київської області й представила таки свою команду». До такої «іронічної» подачі слід віднести й розміщену інформацію про кандидата у нардепи Льва Миримського в статті під заголовком «А ми на вас чекаємо, як з печі пиріжка…», де перебірливо наведені факти чітко відображають негативне відношення журналіста.

Також помітне використання стверджень, за якими кандидати від Партії регіонів сприймаються вже як майбутні нардепи «Сергій Брайко: слідчий, мер, міністр і майбутній депутат» (Про кандидата від ПР, «Крымская газета»). Інформація про кандидатів ПР подається в позитивній тональності, часто – з наведенням нарізки інтерв’ю з пересічними громадянами, які позитивно відгукуються на адресу кандидата.

Одна з головних тем місяця – підписання Меморандуму про чесні вибори мала ефект первинності та навіювання, без логічних доказів та підтверджень, що донесла до виборців стійку установку, що влада зацікавлена у чесному та прозорому проведенні виборів, що такими вони і будуть, якщо не буде втручання з боку опозиції, якій навішуються ярлики – неконструктивної, популістської, несуттєвої в Криму політичної сили - не зацікавленої в чесних виборах.

Разом з тим, превентивна ініціатива кримської влади (регіоналів) замістила необхідність обговорення справжніх проблем – можливого використання адміністративного ресурсу та можливої фальсифікації результатів голосування.

Крім того, інформація про розгляд Верховною Радою автономії питання регіональних мов також була спотворена за допомогою неповної подачі. Так, ухвалення Постанови «Про першочергові заходи з виконання в АРК Закону України «Про засади державної мовної політики» підміняє собою той факт, що депутати так і не проголосували за надання російській та кримськотатарській мовам статусу регіональних і створює враження того, що ще не відбулось.

У газеті «Первая Крымская» та «Крымская газета» дуже часто зустрічаються матеріали з ознаками політичної джинси.