Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Загальні тенденції.
За кількістю матеріалів за звітній період впевнено лідирує Партія Регіонів – 27 матеріалів. На другому місці - Об’єднана опозиція – 24 матеріали, 6 матеріалів про КПУ, 4 про УДАР та 3 про Україна Вперед.
Лідерство партії влади визначено тим, що ми відносили до неї всю інформацію, яка стосувалась не лише суто партійних питань, але і представників Партії регіонів у владі: від Президента, Прем’єр-міністра до міських голів.
За обсягом інформації перевага влади ще переконливіше: у Партії Регіонів – 42507 знаків, у «Батьківщини» 26749; КПУ - 7144; «Україна – Вперед» – 1453; УДАР – 2649. Така перевага влади пояснюється тим, що про неї друкуються більш об’ємні матеріали, із застосуванням прямої мови, цитуванням документів, плюс додаткові довідки.
Щодо опозиції автори Інтернет - публікацій більш лаконічні, але не менш гострі та оперативні.
За тональністю.
Партія Регіонів знову лідер за позитивом – 17803 знаків, на другому місці - «Батьківщина» (5273); на третьому – УДАР – 1379 знаків, і найменший об’єм позитивної інформації про КПУ - всього 432 знаки.
За негативною тональністю Партія Регіонів також лідирує – 6674 знаків; у КПУ – 4046, у опозиції всього 299 знаків негативу. Цікаво, що КПУ трохи поступається партії влади у показнику щодо негативної інформації. Високий рівень негативу до комуністів пов’язаний з негативним ставленням місцевих журналістів до цієї партії через передвиборчу імітацію опозиційності та зухвале ставлення до колег - журналістів. Скандальним стала заборона одній журналістці робити фотозйомку під час передвиборчого заходу народного депутата України від КПУ Катерини Самойлик.
Виникає контраверсійна ситуація, коли КПУ є електоральним лідером в нашому регіоні, але інтернет-видання їх або ігнорують, або критикують. Опозицію, яка, навпаки, дуже пасивна поки що на Херсонщині та втрачає свої позиції, висвітлюють більш охоче і в більш пристойних тонах. Відповідно, партія влади отримала багато негативу через переслідування опозиції. Так, однією з гострих топ-тем минулих трьох тижнів стало закриття приймальні народного депутата В’ячеслава Кириленко та його помічника за ініціативи місцевої влади.
Висновок.
Інтернет журналісти, суб’єктивно та більш поблажливо ставляться до представників демократичної опозиції. Інші партії поки що не можна оцінювати за тональністю, як правило, про них пишуться нейтральні матеріали, їхня діяльність в регіоні пасивна, тому і відповідні без емоційні оцінки.
Тематика.
На протязі перших трьох тижнів серпня політичні теми були в центрі уваги авторів херсонських інтернет-видань, які досліджувалися. На початку серпня інтернет-видання приділяли більше уваги висуванню кандидатів, на наступному тижні топ темою стала ініціатива депутата Херсонської міської ради від Партії Регіонів, директора Херсонського Суднобудівного заводу Василя Федіна «Південна Дуга». Пан Федін є кандидатом у народні депутати від ПР по виборчому округу № 183. Зазначена ініціатива є ключовим проектом його передвиборчої кампанії, який, за словами самого кандидата, виведе економіку регіону з кризи. Тому до цієї теми була особливо підвищена увага. За звітний період їй присвячено 11 матеріалів.
На початку другої половини місяця ця тема практично зникає з сайтів і несподівано найбільшу увагу інтернет-видань привертає Об’єднана опозиція, завдяки активної роботи її прес-служби та непопулярними діями влади по утискам опозиції, які, навпаки, активізують симпатії інтернет-журналістів до опозиції.
Аналіз конкретних інтернет-видань
Ми аналізуємо матеріали двох відомих інтернет-видань – «Херсонської правди» та «Площи Свободи». За кількістю матеріалів, за весь час дослідження переважає «Херсонська Правда» - 52 проти 15 у «Площі Свободи». При чому показники останнього видання постійно зменшувались: 10 на першому тижні, 4 на другому і всього 1 на третьому.
Можливо, сайт «Площи Свободи» вирішив не друкувати інформацію про діяльність партій після їхньої реєстрації безкоштовно.
Обсяги та тональність. На «Херсонській Правді» обсяг інформації про Партію Регіонів склав 30082 знаки, з них позитивна інформація – 13905. Але висвітлення діяльності Партії Регіонів у негативній тональності також явно лідирує – 5726 знаків.
Цікаво, що майже всі матеріали про «Батьківщину» саме на «Херсонській Правді» – 25642 знаків. На «Площі свободи» – всього пара нейтральних інформацій на півтори тисячі знаків обсягом.
Інформація про КПУ розподілена приблизно порівну: 5064 на «Херсонській Правді» та 5176 на «Площі Свободи», але у першому інтернет-виданні практично вся інформація – негативна: 4046 знаків.
УДАР має 2075 знаків на ХП та 574 на ПС.
І на закінчення про само висуванців. На третьому тижні нарешті з’явилась інформація про Володимира Стретовича, який вирішив балотуватись у 184 окрузі (центр Нова Каховка). Інформація на сайті Херсонська Правда - 864 знаків за обсягом, нейтральна інформація