Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Проміжний звіт за результатами моніторингу кримських інтернет-сайтів (30.07 – 19.08.2012)
1. Загальні тенденції.
Упродовж місяця найбільшу увагу інтернет-видання приділили Партії регіонів з позитивним контекстом, значна частина таких публікацій присвячена інформації про досягнення влади та соціальні програми. Інформацію Об’єднану опозицію було подано втричі менше у негативному або нейтральному контексті, помітно менший обсяг публікацій – з позитивним контекстом. Значно меншою, в порівнянні з цими показниками була частка згадок про самовисуванців, УДАР, партію «Україна - Вперед!», «Свобода» та КПУ.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано в матеріалах Кримської інформаційної агенції.
Згадки з негативним контекстом частіше зустрічаються на порталі «Новоросс»: про Партію регіонів, Об’єднану опозицію, самовисуванців.
3. Пріоритетність представлення.
В інтернет-виданнях переважно представлена Партія регіонів. Інформації про Об’єднану опозицію та інших «партій-лідерів» передвиборчої гонки, а також про самовисуванців з середини липня стало більше. Незначна кількість згадок про «Свободу» та КПУ.
4. Теми.
Головні теми інтернет-видань цього місяця – мовний закон, пропозиція голови Ради міністрів АРК Анатолія Могильова підписати Меморандум про чесні і демократичні вибори мовний закон, урядові соціальні програми, активне облаштування кримської столиці, перебування Президента України Віктора Януковича в Криму. Також було висвітлено незадоволення Меджлісу кримськотатарського народу призначенням деяких кандидатів від Об’єднаної опозиції, на що представницький орган кримських татар вирішив висунути альтернативних кандидатів в двох округах.
Крім того, в багатьох виданнях процитували кримських політологів, які стверджують, що опозиція не бореться за голоси виборців у Криму та віддала його регіоналам без бою.
5. Спікери.
Провідними спікерами цього місяця стали Президент України Віктор Янукович, який перебував у Криму, голова Ради міністрів Криму Анатолій Могильов з повідомленнями про діяльність та досягнення кримської влади та ініціативою підписання політичними силами автономії Меморандуму про чесні вибори, а також з висловлюванням позиції щодо визнання регіональних мов у Криму, мер Сімферополя Віктор Агеєв, який фігурує в подіях, пов’язаних з облаштуванням кримської столиці, кримський політолог Олександр Форманчук, який розповів, що опозиція не бореться за Крим та віддала його регіоналам без бою.
6. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
Протягом місяця видання «Крымское информационное агентство» надає односторонню інформацію про партію влади, продовжуючи культивувати тези щодо слабкості опозиції.
Опозиція в очах громадськості прив'язується до негативних стереотипів масової свідомості – відсутність конструктивну, постійні мітинги-протести, незадоволення, у той час, коли регіонали при владі нібито методично та плідно працюють на користь суспільства.
Також у цьому виданні помітне використання стверджень, за якими ПР має більшу підтримку виборців-кримчан, ніж інші політичні сили, та опозиція сприймається як популістська політична сила, яка не зацікавлена у чесному проведенні виборів. Наприклад, заява голови Ради міністрів Криму та кримських регіоналів Анатолія Могильова про те, що кандидати від ПР отримають переконливу перемогу в усіх мажоритарних округах Криму, твердження іншого можновладця, заступника голови Верховної Ради Криму Григорія Іоффе, який пояснив відмову представників опозиції ставити підписи під Меморандумом про чесні і прозорі вибори народних депутатів тим, що вони не зацікавлені в проведенні чесних виборів у Криму. («Крымское информационное агентство»)
Часто використовується один з найефективніших методів впливу- звернення до авторитету: вагомої політичної фігури, експерта-політолога. Так, через виступи кримського політолога Олександра Форманчука пропагуються тези, що «Крим ввіддали регіоналам без бою», адже опозиція в Криму слабка та не бореться за голоси виборців.
Нерідко зустрічаємо таку технологію, коли журналіст приховує позитивну думку чи інформацію між негативним вступом і негативним висновком. Це знищує позитивне враження і за умови вдалого використання робить його прак¬тично непомітним. Наприклад, як про підписання Меморандуму про чесні вибори в одному з інтернет-видань було подано з негативним заголовком, та негативним реченням-висновком, що знівелювало позитивну складову цієї новини. Наприклад, повідомлення про мітинг на знак підтримки підписання Президентом мовного закону було подано під заголовком: «У Сімферополі бюджетники послухали виступи лідерів місцевих регіоналів про дбайливого Януковича» та з іронічним зауваженням: «Цікаво, що мітинг проводився в робочий час, тим не менш в ньому брали участь і співробітники Радміну, і міністри, і мери і рядові бюджетними». («Новоросс»)
У цілому, одна з головних з тем цього місяця – підписання Меморандуму про чесні вибори має ефект первинності та навіювання, без логічних доказів та підтверджень, що доносить до виборців стійку установку, що влада зацікавлена у чесному та прозорому проведенні виборів, що такими вони і будуть, якщо не буде втручання з боку опозиції, якій навішуються ярлики – неконструктивної, популістської, несуттєвої в Криму політичної сили - не зацікавленої в чесних виборах. Разом з тим, превентивна ініціатива кримської влади (регіоналів) замістила необхідність обговорення справжніх проблем – можливого використання адміністративного ресурсу та можливої фальсифікації результатів голосування.
Неможливо не помітити те, яким чином подавалася інформація про невизнання російської та кримськотатарської мов як регіональних в автономії, чого так і не дійшли кримські депутати.
Натомісь була поширена інформація щодо Постанову парламенту автономії «Про першочергові заходи з виконання в АРК Закону України «Про засади державної мовної політики», а також оприлюднювалася позиція кримського прем’єра, який спочатку прогнозував, що цим мовам нададуть такого статусу, а потім переніс свої прогнози на осінь. Спрвляється враження вже вирішеності мовного питання в Криму. Тільки одне видання, з переліку моніторингу, розмістило інформацію про незадоволеність кримських татар, які висловили побоювання, що їхній мові такого статусу так і не нададуть.
Протягом місяця видання «Новорос» продовжує публікувати односторонню інформацію-компромат на представників Партії регіонів, без висвітлення позиції останніх щодо наведення звинувачень.