укр eng

Проміжний звіт за результами моніторингу Херсонської преси: 30-го липня – 19 серпня


З 30.07.2012 по 19.08.2012
Медiа: Преса
Регiон: Херсонська область

Перший проміжний звіт – преса Херсонщини,  20/08/2012

1.         Загальні тенденції.

Упродовж 30 липня - 19 серпня найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів (68852 друковані знаки у позитивній тональності), зокрема її лідеру Президенту В. Януковичу та голові Херсонської міської організації Партії регіонів Володимиру Сальдо, який одночасно є міським головою.

Загальна кількість статей про різні  політичні сили в херсонській пресі за перші три тижні виборчої кампанії  розподіляється таким чином:  найбільша кількість статей в усіх трьох херсонських газетах, обраних для моніторингу, про Партію регіонів -  18 статей,  на другому місці - Україна - Вперед!" - 5 статей, на третьому – КПУ – 4 статті, на четвертому -  Об’єднана опозиція – 3 статті.  Про партії «Свобода» та «УДАР» взагалі не було жодної статті.

Для підвищення рейтингу партії влади та  задля агітації за Партію регіонів журналісти використовують різні підходи до публікацій.

Наприклад,  це  був передрук давніх матеріалів за минулі роки. В статті про кандидата по  округу № 186 від Партії регіонів О. Журавко (він же діючий народній депутат), в незалежній газеті "Новий день" використано матеріали багаторічної давнини: "Это интервью было публиковано несколько лет назад. Но за это время оно не утратило своей актуальности, потому что желание (и умение) творить добро, помогать людям по-прежнему входит в число главных человеческих ценностей. Интервью Алексея Журавко корреспонденту ТРК «Украина» — это рассказ о непростой судьбе человека, которого жизненные трудности, его спутники с детства, не сломали, не обозлили, но научили быть сильным и добрым. Фрагменты интервью прозвучали в сюжете о судьбах бездомных детей и детей, лишенных родительской опеки, показанном на телеканале «Украина» в программе «События недели»".

Автори статей про партію влади навмисне підмінюють поняття «державного та особистого» (як славнозвісний партійний функціонер у фільмі «Кавказська полонянка»). Так, в статі про голову держадміністрації М. Костяка "Хто потурбується про інвалідів?" говориться про наближення стандартів України до європейських стандартів як про головні досягнення Партії регіонів, а державна програма допомоги інвалідів видається за власні подарунки губернатора та партії влади.

Найбільші показники об’ємів позитивної інформації у В. Януковича як Президента України, котрий в пресі фігурує як мудрий керівник,  під керівництвом якого  «Украина демонстрирует прогресс» у всіх соціальних сферах, як «Президент Віктор Янукович мудро розв'язав мовне питання» та як уряд під керівництвом Прем'єр-міністра України Миколи Азарова успішно спасає ліса від пожежі. Але ж всі інформація про В.Януковича нерозривно пов'язувала його діяльність як Президента України з його роботою як  всеукраїнського лідера Партії регіонів. Таким чином проводилась опосередкована політична агітація за Партію регіонів через позитивне висвітлення діяльності посадових осіб при владі з використанням адмінресурсу (в комунальній газеті міської ради).

В  незалежній пресі інформація про Партію регіонів в негативній тональності зайняла втричі менший об'єм (17926 друкованих знаків у негативній тональності).

Решта політичних сил згадувалася набагато скромніше: про   партію "Україна - Вперед!" (25931 знак у позитивній тональності) , КПУ (11452 знака у позитивній тональності) та Об’єднану опозицію (8874 знака у позитивній тональності) – разом узятих було подано менше позитивної інформації, ніж про одну Партію Регіонів. А партії УДАР та ВО "Свобода" не згадувались взагалі.

 

2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальний позитивний показник тональності був у Партії Регіонів. Якщо в незалежній пресі кількість об’єму інформації приблизно однакова, то за рахунок комунальної газети Херсонської міської ради «Херсонський вісник» кількість знаків майже подвоюється. Найменший позитивний показник є в Об’єднаної опозиції.

При цьому за висвітленням діяльності Партії Регіонів також зберігається й найбільший показник негативної тональності. Найменший показник негативної тональності - у "України - Вперед!"

 

3.         Пріоритетність представлення

Приорітетність представлення у всіх трьох виданнях  - газетах Херсонщини - віддається Партії регіонів.

 

4.         Теми

Тема Президента України як  мудрого керівника,  під керівництвом якого  «Украина демонстрирует прогресс» у всіх соціальних сферах, а Уряд України під керівництвом М.Азарова успішно вирішує усі проблеми.

Тема Комуністичної партії, яка єдина зможе  захистити аграріїв Херсонщини.

Тема розвінчання політичної сили "Україна - Вперед!", яка зовсім не та, за кого себе видає,  і ніяк не допоможе пересічному громадянину.

Теми самореклами «України - Вперед!», у якій список партії - без олігархів та «старих політиків».

Тема   Об'єднаної  опозиції, у якій  «список  – сильніший».

 

5.         Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Протягом перших трьох тижнів агітаційної кампанії херсонська преса продемонструвала більшість з відомих медіаефектів та різних маніпуляцій.

1) Прийом двох "сендвічів": для підвищення рейтингу провладної партії (ПР) журналісти використовували фальшивий нейтралітет, принцип контрасту та прийом кільцевої композиції, що створило одразу два сендвічі: «отруйний сандвіч» для опозиції та «цукровий сандвіч» для партії влади. В нейтральній інформаційній статті про початок реєстрації кандидатів заголовок надано у вигляді риторичного запитання:  "...кто, откуда и куда?", інформація про Об'єднану опозицію та КПУ надавалась з заміною імен, наклеювання ярликів, з приниженням через створення ассоціацій шляхом іронії: "облюбовал округ", "ранее не замеченный в политике", "жаждет попасть", "с утра пораньше", "так называемая Об'єднанна опозиція". Прийом приниження через використання низького стилю просторіччя та побутової лексіки використано для інформації про реєстрацію кандидатів від КПУ: "Мажоритарщиком", "нардеп", "без особого успеха пытался стать мэром".

2) В цьому кільцевому оточенні негативно-іронічної інформації та відвертих насмішок всередині тексту розміщено інформацію про реєстрацію кандидатів від Партії регіонів зовсім іншим -  високим стилем: "не менее серьезная кандидатура", "баллотироваться в этом округе" (замість "мажоритарщик"), "действующий городской голова".

3) Прийоми ствердження, констатації факту та "останнього слова" використовується в статтях про В.Януковича, де бажане  видається за дійсне: "Украине нужен опыт Партии регионов, наш патриотизм, наша дисциплина, наша твердая и единая воля, чтобы созидать и строить новую страну. Лучший агитатор за Партию регионов - это результаты её работы: каждодневный упорный труд, новые дороги, мосты, вокзалы, школы, детские сады, больницы, перинатальные центры, оптовые рынки, овощехранилища, элеваторы, транспортные терминалы - все, что строится и будет построено буквально в каждой области" (це фінальний абзац великої статті).

4) Прийом констатації факту відверто видає бажане  покращення життя та стабільність за дійсне:  «Например, социальные инициативы Президента позволили миллионам граждан почувствовать, что государство стремится рассчитаться со своими долгами перед ними. Повышены социальные выплаты и зарплаты бюджетников, пенсия практически вышла на уровень прожиточного минимума», «К этому следует добавить более активную позицию государственных органов в сфере регулирования цен на первоочередные лекарства, ведь отдельные спекулянты от фармацевтики совсем обнаглели. Поставив последних на место, власть доказала гражданам, что способна защищать их права».

5) Прийом «буденна розповідь» навіть стихійні лиха використовує як звичайні будні партії влади, яка буденно - героїчно рятує людей:  «Уряд недаремно звернув надзвичайну увагу на питання протипожежної безпеки в таке спекотне літо. На жаль, уникнути надзвичайної ситуації не вдалося. Масштабна пожежа спалахнула в Цюрупинському районі Херсонської області. Вогонь охопив понад півтори тисячі гектарів хвойного лісу. Ми зробимо серйозні, принципові висновки з того, чому і через що не спрацювали запобіжні заходи. Але ліквідацію пожежі було організовано рішуче і грамотно. Головне, що вогонь швидко локалізували на безпечних рубежах від населених пунктів, люди не постраждали. Сильну пожежу вдалося повністю ліквідувати буквально за добу».

6) Прийом напівправди або замовчування використовується в великих статтях про діяльність місцевої влади як  власне про партійні досягнення, особливо про діяльність міського голови В.Сальдо у вигляді інтерв’ю, де висвічуються лише позитивні результати владної роботи, але приховуються всі негативні наслідки та корупційні складові діяльності провладної партії.

7) Негативна інформація про Партію регіонів  в незалежній пресі створюється з використанням прийомів іронії, формування асоціацій, свідчень очевидців події з кола простих людей та бідних пенсіонерів. Ситуативні противники Партії регіонів – лідери КПУ використовують медіа ефекти іронії та приниження, заміни імен та наклеювання ярликів: «Серед «героїв» - хабарники», "Катерина Самойлик переконана, що українське суспільство потребує лікування - термінового і «хірургічного».

8) Прийом останнього слова націлено на підвищення іміджу КПУ у контрасті з негативним образом ПР (піднесення себе за рахунок приниження інших), що створює такий собі «отруйний сандвіч» в останньому абзаці статті: «Необхідно чітко усвідомлювати, що коли мова йде про корупцію, мається на увазі ціла система в усіх гілках влади - серед чиновників, у правоохоронних органах, судах тощо. Корупція - кадрова проблема. І подолати її можна,тільки"очистивши" владу на всіх рівнях від казнокрадів, хабарників, випадкових людей. Зробити це потрібно по всій Україні - від найвіддаленішого району до Києва. Що стосується покарання за корупційні злочини, то воно має бути дуже суворим - аж до довічного ув'язнення. І тоді перед тим як вимагати хабара, чиновник чи податківець добре подумає, бо його домівкою надовго може стати в'язниця».

8) В матеріалах  про «Україна - Вперед!» активно використовуються  прийоми ствердження факту, думок  авторитету та останнього слова: «Яскравий приклад, що за нами майбутнє, - той факт, що середній вік наших кандидатів - 34 роки. 94% з них - з вищою освітою, у 17% одразу по дві», - заявив Суслов у своєму виступі». Принцип контрасту в цих статтях створює ефект солодкого сандвічу для «Україна - Вперед!» та «отруйного сандвічу» для партії влади: «У її оточенні немає осіб - фігурантів гучних скандалів. У неї новий підхід до передвиборчої агітації. Замість порожніх гасел її команда підготувала реальну програму "Нова економіка - нова країна».

9) Об’єднана опозиція представлена у найменших обсягах газетних статей,  і тому має дуже бідний набір медіа ефектів: в основному це принцип двох «сандвічів», коли на контрасті між приниженням супротивників та протиставлянням  владі об’єднаної опозиції створюється позитивний імідж останньої без достатніх доказів власної відмінності. Наприклад: «Попри провокації влади», «з'їзд головного опонента нинішнього режиму», «збиратися через перешкоди влади довелося просто неба», «На відміну від Партії регіонів, Об'єднана опозиція не побоялася», «Передвиборну програму ж Партії регіонів досі ніхто не бачив, навіть невідомо, чи вона взагалі існує. Вони провели помпезний і дорогий з'їзд, одностайно затвердивши виборчі списки. Біда лише в тому, що делегати проголосували за кота в мішку, адже прізвищ кандидатів їм так і не зачитали. Форум регіоналів дуже нагадував з'їзд КПРС. Як відомо, ця партія не витримала випробування вільними виборами — боїться їх і Партія регіонів».

10) Автори статей про Об'єднану опозицію також використовує медіа ефекти ствердження та констатації факту - без належних доказів, просто спираючись на анонімний авторитет типу "знають усі": «Однак справжню причину таких дій влади знають усі — вона панічно боїться поразки, тому й влаштувала переслідування лідерів опозиції» та «Принципи формування списків Партії регіонів та її основного опонента — Об'єднаної опозиції «Батьківщина» — справді відрізняються кардинально. Відрізнятиметься і мета перебування в парламенті цих політичних сил: одні працюватимуть на себе, а другі — на Україну».

11) Медіаефект «стихійний шок»  використовують автори статей про  КПУ: «Аграрії Херсонщини б'ють на сполох: область очікує голодна зима. Страшна цьогорічна посуха знищила останні надії на більш-менш пристойний врожай. На полях все просто «горить». Не витримують навіть соняшник та кукурудза. Тільки у Бериславському районі загинуло 2536 гектарів ранніх зернових. Не краща ситуація і з пізніми культурами. Керівники фермерських господарств і приватних підприємств області масово звільняють працівників і попереджають, що не сплачуватимуть гроші за оренду землі. Причина - неврожайний рік і величезні збитки, які великі господарства рахують мільйонами».

 

Висновок.

Таким чином,  підсумок перших трьох тижнів медіамоніторингу херсонської преси  дозволяє виділити абсолютну більшість позитивних публікацій про Партію регіонів як партію влади . Вже перший тиждень виборчої кампанії висвітлюється у херсонській пресі не об’єктивно і з порушенням рівних можливостей, активно використовуються різні медіаефекти  в основному лише на користь партії влади. Другий тиждень виборчої кампанії продемонстрував швидку здатність до навчання у місцевої опозиції. Всі маніпуляційні технології, що на першому тижні виборчої кампанії використовувались лише в іміджевих та агітаційних статях Партії регіонів, вже на другому тижні виборчої кампанії активно використовувались в позитивних статтях про опозиційні сили. На третьому тижні ми побачили, що  арсенал медіа ефектів в статтях різної політичної направленості  з кожним тижнем збагачується. Але лідером об’ємів позитивної інформації   та різних прийомів маніпуляцій все  ще залишаються матеріали про партію влади.