Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Для моніторингу телебачення обрано інформаційні програми на довох телеканалах, що мають найпотужніші сигнали передавачів. Це теелвізійні новини Вінниччини (ТНВ) на державному телеканалі "Вінтера" та новини на каналі, що належить комуністам - ТРК "Вінниччина".
Загальні тенденції
За звітний період телеканали продовжували демонструвати обговрення закону про мови, але вже з місцевим акцентом, влада взялась за відновлення роботи цукрових заводів, (від проблем яких раніше відмахувалась). На обох каналах досить часто в перших сюжетах показували премєр-міністра Миколу Азарова, зокрема його візити на Вінниччину, його участь у гасінні пожежі на Херсонщині, його візити в Крим. Також цілий тиждень телеканали демонстрували, як губернатор області продовжує роздавати реанімобілі, в першу чергу на окрузі, де балотується до Верхованої ради, виділені Кабміном, як експериментальній області з медичної реформи. Також цей тиждень канали демонтсрували хід фестивалю аудіовізуальних мистецтв "Кришталеві джерела", що організувала кандидат у народні депутати по в.о. №18, член нацради з питань телебачення і радіомовлення Оксана Єлманова (Калетник). Також в одному й тому ж випуску новин був сюжет про інші піар-кроки кандидатки - проведення на своємуу виборчому окрузі етнопленеру для скульпторів та художників "Мальована хата". Була серія сюжетів про життя малокомплектних сільських шкіл, при чому на державному каналі з позитивною тональністю на адресу влади, на прокомуністичному - з негативною.
Найчастіше на телеекранах зявляються представники Партії регіонів та комуністичної партії. Коментарів представників ПР подано в 10 разів більше, ніж від КПУ. Для представників опозиції взагалі в новинах місця не було. Головними спікерами були президент Віктор Янукович, премєр-міністр Микола Азаров, голова вінницької ОДА Микола Джига, голова вінницької облради Сергій Татусяк, заступник голови ОДА Любов Спірідонова, начальник обласного управління охорони здоровя Лідія Діденко, лідер КПУ Петро Симоненко, Міністр економіки Петро Порошенко, самовисуванці - регіонал Григорій Калетнік та Оксана Єлманова (Калетник) .
Основні медіа - ефекти виражаються у використанні політиками свого службового становища для створення позитивного іміджу партії, плекання симпатій та антипатій, ігнорування опозиційних, або просто неугодних партій та політиків; створення негативного або позитивного контексту за допомогою послідовності сюжетів, іронія і т. д.
Частка виборчого контенту від загального в новинах
ТРК "Вінтера" 20%
ТРК Вінниччина" 40%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій телепрограмами
ТРК "Вінтера", програма ТНВ. Випуск триває 30 хвилин, підсумкова програма - 40 хвилин. Найактивніше телеканал представляв позицію Партії регіонів. Сюжети і нейтральної, і позитивної - більшою мірою - тональностей. Декілька згадок про кандидатів від комуністичної партії України та достатньо висвітлював висунення по мажоритарних округах кандидатами в депутати міністра економіки Петра Порошенка та його батька Олексія Порошенка. Чільне місце у політичному блоці відведено діяльності президента України: його коментарі щодо розвитку екстренної медичної допомоги, серія репортажів про підписання Януковичем низки соцальних законів, зустріч з олімпійськи чемпіонами та вручення нагород олімпійцям від Вінниччини. Також чимало надано місця для висвітлення стурбованості влади щодо відродження Кирнасівського та Браїлівського цукрових заводів. Найчастіше спікерами з цього питання були губернатор Микола Джига та його перший заступник Іван Мовчан. Траплялись малоінфрмативні новини, але з позитивом щодо правлячої партії. Синхрону представників ПР у 40 разів більше, ніж уі нших.
У підсумковій програмі було декілька згадувань про опозицію. На початку програми, аби довіряв глядач, ведучим використано маніпуляцію - навішування однакових ярликів на всіх: "Ідуть змагання за Україну - хто більше її любить. Як виявилось, усі- і влада, і опозиція, от тільки заміж ніхто не бере". А серед усіх представлених в огляд сюжетів опозиція потрапила лише в сюжет-підбірку про реєстрацію окремих кандидатів. Про "Удар" та "Свободу" взагалі не згадувалось.
ТРК "Вінниччина", програма новин триває 20 хвилин. Канал відкрито демонструє, що працює виключно на комуністичну партію України. Партія регіонів потрапляє в сюжети останнім тижнем більше з негативною, ніж нейтральною тональністю. Усі інші партії потрапляли в новини каналу лише один раз в сюжеті про реєстрацію кандидатів - самовисуванців по вінницьких округах. Активно навязується ідеологія КПУ - ще тісніше зближення з північним сусідом - Росією. Так в сюжеті про збільшення експорту товарів в Росію на 35% акцентується увага на тому, що якби ми не підписали нещодавано договір, то втартили б ринки збуту. Щодня минулого тижня демонстрував канал сюжети з глибинок - як виживають сільські школи. Демонструвався явний негатив стосовно байдужості місцевої влади щодо того, як малокомплектні сільські школи викручуються в умовах недофінансування. Стосовно коментарів комуністів, то чимало сюжетів містять оцінку, де прямо чи опосередковано означено програмні тези партії. Наприклад: " тарифи за послуги ЖКГ ростуть - люди живуть ще бідніше". Збільшення негативних сюжетів щодо Партії регіонів повязано з тим, що на Вінниччині потенційний електорат ПР плавно перетікає до КПУ.
Канал допускає журналістські оцінки.
Також цього тижня була задіяна цікава, на мій поглід, маніпулятивна технологія, я б її назвала передмова. Протягом тижня перед випуском новин показувався документальний фільм, знятий українською студією ще в 1978 році про Ямпільський цукровий завод і взагалі про розвиток цієї галузі в районі. В області знають, що в ті часи одним з керівників райну був батько регіонала, народного депутата Григорія Калетніка. Останній, власне,і є засновником каналу. До того моменту, поки його син, головний митник країни Ігор Калетник не став депутатом ВР і не ввійшов у фракцію КПУ, канал підтримував виключно ПР.
Обидва канали подають інформацію абсолютно незбалансовано .