укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 30 липня-19 серпня 2012 року


З 30.07.2012 по 19.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 30 липня-19 серпня 2012 року

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

Головними темами трьох тижнів передвиборної кампанії - з 30 липня до 19 серпня 2012 року - на телеканалах стала реєстрація у ЦВК кандидатів у депутати за партійними списками та в мажоритарних округах; відмова у реєстрації ув’язненим опозиційним лідерам Юлії Тимошенко та Юрієві Луценку; підписання президентом мовного закону та визнання російської як регіональної мови у областях на сході та півдні країни; другий вирок Юрієві Луценку у справі отруєння Віктора Ющенка.

Найбільше інформації на телебаченні подано про дві політичні сили – Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Про решту партій – інформації в рази менше. Про партію влади говорили  удвічі більше, ніж про опозицію. Негативу про Партію регіонів – у 2,5 рази більше, але позитиву - у 13 разів більше.  

Канал ICTV позитивної інформації про Об’єднану опозиції не подавав зовсім, зате про ПР – стільки ж позитиву, як про решту партій разом узятих. Близько 60% негативної інформації про ПР на телебаченні припадає на канал TVi. Інтер майже не подавав негативу про ПР, а в позитивній та нейтральній тональності інформації про партію влади було найбільше. Новий канал розповідав про усі партії, тільки про "Свободу" – мінімум: 4 секунди.  Перший національний – єдиний канал, де позитивної інформації про ПР майже у 2,5 рази більше, ніж нейтральної.

   Основні медіа-ефекти пов’язані з використанням адмінресурсу – використання політиками службового становища для створення позитивного іміджу партії; плекання симпатій та антипатій каналами, створення позитивного або негативного контексту за допомогою послідовності сюжетів; оціночні судження, іронія.

Найчастіше на телеканалах з’являються представники Партії регіонів. Їхньої прямої мови у новинах подано у 2-3 рази більше, ніж представників опозиції, на ICTV – у 5 разів більше, а на Першому національному – майже у 10. Головним спікером провладної партії є прем’єр-міністр Микола Азаров. Відтак більшість позитиву про партію – це інформація про діяльність уряду. Пряма мова Об’єднаної опозиції найчастіше стосувалася справ Тимошенко та Луценка, головними спікерами  виступали Сергій Власенко, Ірина Луценко, рідше Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк.  

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

Новий канал                                    28%

1+1                                                       9%

Канал TVi                                           37%

ТРК «Україна»                                 19%

Інтер                                                   10%

Перший національний                  24%

СТБ                                                       10%

5 канал                                               23%

Канал ICTV                                        18%

 

 

Новий канал, програма Репортер. Випуск триває 10-12 хв. Політична інформація займає майже третину усіх повідомлень. Найбільше інформації Репортер подав про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Серед партій другого порядку за кількістю інформації  - найменше уваги приділено "Свободі". Але досить активно висвітлювалася діяльність КПУ та "України-Вперед!". Сюжети  про дві останні політсили мають ознаки замовних: завжди містять коментар, в якому прямо чи опосередковано означена програмна теза партії. Наприклад: у синхроні лідера КПУ є теза, що не стосується теми, але повторює рекламний слоган комуністів - "Вернуть страну народу" (Репортер, 9.08.12). Наталія Королевська презентувала свою книгу «Новая экономика – новая страна». (Репортер, 17.08.12)

Інформацію канал подає без явної симпатії до політичних сил. У більшості випадків слова ведучого продовжує пряма мова політика, діяльності якого стосується сюжет.  Але у Репортері є чимало інформації, яка позитивно характеризує владу, зокрема урядовців, що є членами Партії регіонів.

 

1+1, програма ТСН. Випуск триває 45 хв. Політична інформація займає до 9%. Політика – не є пріоритетом каналу, більшість випусків починаються із надзвичайних подій. Найбільше виборчої інформації – про Партію регіонів – і в позитивній, і в негативній тональності.

ТСН за три тижні подала досить багато негативну про Партію регіонів – утричі більше, ніж про опозицію.  Однак канал не критикує – ні президента, ні урядовців і навіть подає чимало позитиву про них – позитивної інформації про ПР було у 15 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. 1+1 цільово не критикує партію влади, але подає негатив про її окремих представників. Це  дає підстави припускати існування  "джинси" -  замовлених матеріалів. Зокрема, у сюжетах про губернатора-"регіонала" Бориса Клімчука, який балотується по мажоритарці. Протягом трьох тижнів було 4 сюжети негативного характеру про одного губернатора: Борис Клімчука не хоче виділяти квартири людям з аварійного будинку (ТСН, 31.07.12). Через губернатора в селі Гаразджа гальмується будівництво школи (ТСН, 1.08.12). Клімчук не дбає про місто, яке нівечиться хаотичною забудовою (ТСН, 13.08.12), Клімчук має дачу у селі біля Шацьких озер і гроші з бюджету вкладаються саме у те село (ТСН, 16.08.12).

Підсумковий випуск ТСН-тиждень за стилем подачі відрізняється від щоденних випусків. У ньому багато критикували владу, зокрема Партію регіонів як "батьків" мовного закону. Подано  велике дослідження про наслідки цього закону, який розколює країну, вносить хаос у оформлення документів тощо. ТСН-тиждень дав нарізку прямої мови представників різних громад, що проживають в Україні – румунської, болгарської, кримськотатарської, польської - із текстовим перекладом їхніх слів. Це ілюструє абсурдність рішення.

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 1 год. Більше третини повідомлень стосуються політики. Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Негативу про партію влади  майже у 6 разів більше, ніж про опозицію. Канал активно і послідовно критикує Партію регіонів. Допускає журналістські оцінки. Наприклад,  прем’єр Микола Азаров вважає, що  українських спортсменів позбавили медалей через дії попередньої влади, яка створила країні негативний імідж. Цьому повідомленню передують слова ведучого – "Папєрєднікі все стерплять" - в чому читається іронія над вимовою Азарова (Сьогодні, 17.08.12). Інформацію про підписання мовного закону президентом ведучий завершив словами: "Робочу групу очолив прем’єр Микола Азаров, якому українська не підкорюється 2 роки" (Сьогодні, 8.08.12).

У тижневику "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" 19 серпня говорили про декларації кандидатів – про багатіїв у списках усіх прохідних партій, про їхні дорогі машини в автопарках, задекларовані статки. Більшість такої інформації глядачем сприймається як негативна – до влади йдуть дуже багаті люди. Підсумковий випуск складається із кількох блоків-тем. Зокрема щотижнева рубрика "Владометр" – в якій в іронічному стилі аналізують обіцянки політиків. Цього тижня порівнювали виборчі програми КПУ та "Свободи" – з’ясувалося, що вони дуже подібні, майже однакові. Для ідеологічно протилежних партій  - крайньо правої та лівої - таке порівняння звучить як негатив. Гостей студії, з яким говорили про наслідки мовного закону, був народний депутат, член Партії регіонів Сергій Головатий. У цьому випуску склалася парадоксальна ситуація  - "регіонал" жорстко критикував позицію партії, і своїх однопартійців – авторів закону.        

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Інформаційний випуск триває 20-25 хв, підсумкова програма – 25-30 хв. Розпочинаються випуски з надзвичайних або резонансних подій. На політичний блок припадає близько 19% ефіру.

Упродовж трьох тижнів канал представив усі політичні сили. Найактивніше - Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Про решту партій інформація була скромніша: більшість сюжетів про КПУ, "Свободу", "Удар" та «Україну-Вперед!» подавалися стисло, в межах 1 хв. Позитиву про Партію регіонів було у 9 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію, нейтральної  – удвічі  більше.

Інформації про Партію регіонів за три тижні було стільки ж, як про решту політичних сил разом узятих. Канал активно представляє діяльність урядовців та президента. Сюжети націлені на зміцнення позитивного іміджу влади: прем’єр-міністр Микола Азаров доручив забезпечити водою жителів Запорізької області; Микола Азаров пообіцяв працівникам високотехнологічної галузі заробітну плату 8 тис. грн;  Азаров вручив ключі від нових осель людям за програмою «Доступне житло»;  прем’єр-міністр зобов’язав уряд остаточно вирішити питання перевантаження дошкільних закладів; після масштабних Херсонських пожеж Азаров зобов’язав відновити систему протипожежних водойм. Більшість таких сюжетів подаються розлого, із синхронами представників влади. Їхньої прямої мови  утричі більше за опозиціонерів.

Однак ТРК «Україна» критикує всі політичні сили. Партію влади  - за протести студентів через зменшення стипендій, за підписання президентом мовного закону. Щодо Об’єднаної опозиції , то при кожній нагоді канал нагадує - що їхні лідери Юлія Тимошенко та Юрій Луценко перебувають у в’язниці.  Негативну найбільше у підсумковій програмі «Події тижня». Іронічний стиль подачі надає інформації негативного забарвлення.  Сюжети політичного блоку підверстуються легкою музикою, штучно прискорюються відео фрагменти, що створює у глядача негативне враження.

 

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. У 30-хвилинному випуску подають  повноцінно політичні, міжнародні та соціальні теми. Інформації про політичні сили – 10% від загальної кількості ефіру. Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Поодинокі згадки про КПУ, «Свободу», «Удар» та «Україну-Вперед!». Упродовж трьох тижнів Інтер  лише 24 секунди приділив "Свободі" і не подав зовсім прямої мови її представників.

Політичні теми канал висвітлює розгорнуто. Не зловживає негативною інформацію. Негатив звучить, як правило, у прямій мові – у словах політиків на адресу опонентів. Найбільше негативу  щодо Об’єднаної опозиції - у 32 рази більше, ніж про Партію регіонів.

 Багато сюжетів про діяльність влади, зокрема уряду. Інформація позитивна та розгорнута. Телеканал відверто підтримує владу. Позитиву про Партію регіонів у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.

 Сюжети соціального спрямування завжди підкріплені урядовими рішеннями:  у київському гуртожитку  третій день немає світла – «Київенерго» відімкнуло за борги мешканців» (Подробиці, 1.08.12). «Инцидент исчерпан, свет включили. Правда, для этого пришлось вмешаться премьер-министр» (Подробиці, 2.08.12). Після сюжету, що спека позбавить урожаю картоплі, наступне повідомлення розпочинається так: «Правительство гарантирует стабильность цен на продукты» (Подробиці, 8.08.12).

Сюжети про партію влади обов’язково  містять пряму мову, а про решту партій інформація подається коротко та переважно  переказується ведучими.  Прямої мови представників Партії регіонів було майже у 3 рази більше, ніж представників опозиції.

Матеріали про КПУ та «Україна-Вперед» мають ознаки замовних. Сюжети, тривалістю до 1 хв, малоінформативні та подаються переважно у позитивній тональності.

 

Перший національний, програма Підсумки дня та Підсумки тижня. Тривалість випуску  - 12-20 хв. Канал надає перевагу подіям, які пов’язані з діяльністю влади. Інформаційні випуски розпочинаються з ініціатив Кабінету міністрів чи президента.  Тому інформації про партію влади – майже у 6 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. Про «Свободу» лише коротка згадка - 14 секунд. Про решту політичних сил у межах 1-2 хв.

Інформація про засідання, наради, поїздки урядовців подаються з синхронами, переважно у позитивній тональності. Сюжети  націлені на підвищення значимості влади.  Після підписання президентом мовного закону канал детально розповідав про позитивний досвід багатомовних країн-членів Євросоюзу. Сюжет  про відвідини Сорочинського ярмарку Миколою Азаровим, який говорив про найкращі зразки вітчизняного виробництва. Наступний сюжет теж починається з Азарова: «Слова Микола Азарова про престижні українські вироби можна віднести і до літаків заводу Антонова» (Підсумки дня, 16.08.12). Позитиву про Партію регіонів у 63 рази більше, ніж про опозицію. 

Негативна інформація подавалася лише про Об’єднану опозицію. Переважно це стосувалося  реєстрації Юлії Тимошенко та Юрія Луценка у списках партії.

Сюжети про КПУ та «Україна-Вперед!» мають ознаки замовних, вони дуже подібні на різних телеканалах. Наприклад,  у партійних списках КПУ буде більше молодих кандидатів, сказав лідер партії Петро Симоненко;  комуніст Олександр Голуб запропонував розробити нову гуманітарну політику в Україні; на Сорочинському ярмарку побувала Наталія Королевська, яка говорила про підтримку вітчизняного виробника, катаючись на КРАЗі.

 

ICTV, програма Факти. Випуск триває до 30 хв. Найактивніше висвітлюється діяльність провладної партії.  Позитиву про ПР у 30 разів більше порівняно з кожною іншою партією.

Позитивно подається діяльність президента, уряду, міністерств: «Аграріям, які зазнали збитків через неврожай, держава компенсує витрати, пообіцяв Микола Азаров» (Факти, 02.08.12); «Перші перемоги реформування фармацевтичного ринку – ліки для гіпертоніків подешевшали. Такі наслідки пілотного проекту з державного регулювання цін для хворих на гіпертонію» (Факти, 07.08.12).

 Найчастіше подають пряму мову прем’єра Миколи Азарова. Останнім часом  почали з’являтися інші спікери від ПР - очільники ОДА, облрад.

Про Об’єднану опозицію інформація нейтральна або негативна, позитивної – жодної. Негатив  стосується  повідомлень про засуджених лідерів  опозиції «У першій п’ятірці ще один арештант – Юрій Луценко» (Факти, 05.08.12). У сюжеті Фактів за 31.07.12 про перенесення суду над Юлією Тимошенко на відео показали плакати з написами «Юля подняла цены на газ, она нажила миллионы на нас!!!», «Yulka – Mafioso! Keep her in jail».

 

5 канал, програма Час. Триває до 10 хв. Майже однакову кількість ефірного часу приділяють Об’єднаній опозиції та Партії регіонів. Але негативу про провладну партію  - у 13 разів більше:  «До підкупу виборців та зловживання адмінресурсом вдаються найчастіше кандидати в депутати… Найчастіше це відбувається з кандидатами від Партії Регіонів» (Час, 01.08.12); «Это знаете такой шаг, когда криминал начинает управлять государством»  (Час, 06.08.12).

Негативно забарвлені сюжети щодо провладної партії стосувалися і прийняття мовного закону: "Голова товариства "Просвіта" Павло Мовчан: «Ми застерігали його, щоб не підписував, вказували на 9 суперечностей із Конституцією. Якщо він цього не знає, чи йому цього не кажуть, значить він тоді не президент України, а  генерал-губернатор Малоросії» (Час, 08.08.12).

Упродовж трьох тижнів не було жодної інформації про Комуністичну партію.

 

СТБ, програма Вікна-новини. Триває близько 25 хв. Політичні новини не є пріоритетом, головні теми  – кримінал, соціальні проблеми, цікаві факти. Найбільше інформації - нейтральної та позитивної - про Партію Регіонів. Це стосувалося урядових поїздок, зустрічей, засідань за участю Миколи Азарова: «Низькі ціни та стабільну гривню пообіцяв Микола Азаров під час робочої поїздки до Запоріжжя» (Вікна-новини, 02.08.12), «У країні достаток людей поліпшився. Економічне зростання хоча повільне, а все-таке є» (Вікна-новини, 03.08.12), «Микола Азаров пообіцяв профінансувати розширення Одеського міжнародного аеропорту» (Вікна-новини, 14.08.12).

Канал подав сюжети з ознаками замовних. «Ріст цін на харчі неминучий, бо виробники і реалізатори хочуть якомога більше заробити, - заявив народний депутат Сергій Гордієнко (КПУ)» (Вікна-новини, 07.08.12). Сюжет не мав інформаційного приводу, подавалась ні з чим не пов’язана думка депутата-комуніста.

 

КІЛЬКІСТЬ ПРЯМОЇ МОВИ ПРЕДСТАВНИКІВ ПОЛІТИЧНИХ СИЛ ТА ОПОСЕРЕДКОВАНОЇ ІНФОРМАЦІЇ ПРО ПАРТІЇ НА ЗАГАЛЬНОУКРАЇНСЬКИХ КАНАЛАХ

30 липня-19 серпня 2012 року

ТРК «Україна»:                                                                                                             синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                              664         2058     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                         247         1127

"Удар"                                                                                                                               24           178

"Свобода"                                                                                                                        43           129

КПУ                                                                                                                                    19           109

"Україна-Вперед!"                                                                                                          73           230

 

Інтер:                                                                                                                                синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                               583         1125     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                          243         1081

"Удар"                                                                                                                                 23           32

"Свобода"                                                                                                                         -              24

КПУ                                                                                                                                    55           114

"Україна-Вперед!"                                                                                                           77           82

 

Перший національний:                                                                                            синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                            1181      1797     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                        103         447

"Удар"                                                                                                                               28           47

"Свобода"                                                                                                                       -              14

КПУ                                                                                                                                   105         341

"Україна-Вперед!"                                                                                                         66           185

 

Новий канал:                                                                                                                 синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                               380         1267     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                          329         816

"Удар"                                                                                                                                69           37

"Свобода"                                                                                                                         -              4

КПУ                                                                                                                                     131         127

"Україна-Вперед!"                                                                                                           52           96

 

1+1:                                                                                                                                    синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 418         2775     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            146         1414

"Удар"                                                                                                                                   20           51

"Свобода"                                                                                                                            -              58

КПУ                                                                                                                                       54           85

"Україна-Вперед!"                                                                                                             -              42

 

Канал TVi:                                                                                                                       синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                               1176      6533     

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                         272         2575

"Удар"                                                                                                                               87           262

"Свобода"                                                                                                                       38           267

КПУ                                                                                                                                   -              277

"Україна-Вперед!"                                                                                                         37           266

 

СТБ                                                                                                                                     синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                               500         992

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                          129         496

"Удар"                                                                                                                               24           29

"Свобода"                                                                                                                         -              51

КПУ                                                                                                                                    62           45

"Україна-Вперед!"                                                                                                          30           66

 

5 канал                                                                                                                             синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                266         980

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                           194         1157

"Удар"                                                                                                                                22           38

"Свобода"                                                                                                                          48           149

КПУ                                                                                                                                        -              -

"Україна-Вперед!"                                                                                                            51           100

 

Канал ICTV                                                                                                              &nb