Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 20 ПО 26 СЕРПНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
1. Загальні тенденції.
Упродовж 20-26 серпня найбільшу увагу Херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема голові Херсонської міської організації Партії регіонів Володимиру Сальдо, який одночасно є міським головою.
Складається враження, що на цьому тижні інші партії майже були відсутні в херсонській пресі: про КПУ та об’єднану опозицію було подано по одній невеличкі статті. А партії «Україна вперед», УДАР та ВО "Свобода", взагалі, згадувались тільки в офіційній інформації від ЦВК.
Найбільші показники по кількості знаків були у мера Херсона, Володимира Сальдо (ПР). В статті (24328 ) «Делу – время, горячей линии – час» В. Сальдо обіцяв всі питання вирішити відразу, чи в найближчому майбутньому. Одночасно редакція газети приводила результати вирішення проблеми по кожному питанню, наприклад: «Как доложили «Гривне». Уже на следующий день, во вторник, 21 августа, мэр дал задание управлению образования города сформировать по школам и детским садам Херсона реестр мебели, которая требует замены. На основании этого реестра в сентябре будет определяться сумма, которую нужно предусмотреть в горбюджете на 2013 год для обновления мебели».
Найменше інформації було про партії «Україна вперед», УДАР та ВО "Свобода" які згадувались тільки в офіційній інформації від ЦВК.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів. В основному це була інформація (24328) про плідну роботу мера, голови міського осередку ПР, В.Сальдо, який ефективно та своєчасно реагую на звернення громадян та успішно вирішує усі проблем громади.
Найменший позитивний показник був у об’єднаної опозиції в статті, де в основному йшлось про критику діючої влади.
На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у Партії регіонів. ЇЇ діяльність критикувалася представниками об’єднаної опозиції та КПУ.
Найменший негативний показник інформації в Херсонській пресі, приблизно однаковий - у партій «Україна вперед», об’єднаної опозиції, УДАР та ВО "Свобода". Тільки в комунальній газеті було перероблено та подано в негативній тональності офіційну інформацію від ЦВК.
3. Пріоритетність представлення.
Пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддається Партії регіонів.
На сьогодні, мабуть, як виключення, на першій сторінці газети «Новий день» був представлений самовисуванець, Борис Сіленков.
4. Теми
- «Социальную сферу ждет кардинальная модернизация», - віце-прем'єр-міністр України, заступник голови Партії регіонів Сергій Тігіпко.
- Мер Херсона, голова міської організації Партії регіонів, вирішить усі проблеми херсонців, яким тільки необхідно сповістити про це на «гарячу» лінію мера.
- Комуністична партія, стверджує, що в країні панує криза, олігархія та безладдя діючої влади: «На думку народного депутата від КПУ Катерини Самойлик (до речі, парламентарія з багаторічним досвідом), країна опинилася у тяжкій соціально-економічній та гуманітарній кризі. Диктатура олігархії, беззаконня та непідсудність багатіїв, зруйноване господарство, розтоптаний зовнішніми кредиторами державний суверенітет, бідність та відсутність соціальних гарантій, падіння суспільної моралі - це згубна реальність, яку нинішня модель влади принесла Україні».
- Офіційна інформація ЦВК о самовисуванцях.
- Критика діючої влади об’єднаною опозицією в статті: «В України дві біди: президент і депутати».
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
На цьому тижні були продемонстровані різні маніпуляції в комунальній газеті Херсонської міської влади, де, наприклад, нейтральна інформація від ЦВК перетворена в негативну, крім інформації про провладних кандидатів, яка була подана в позитивній тональності. Прийоми створення асоціацій шляхом іронії, приниження, заміна імен або наклеювання ярликів використовувались в повній мірі. Наприклад, «ДАМ ВАМ... НИЧЕГО. …То есть, логично предположить: в случае избрания этого человека в нардепы, ему будет все равно, каковы нужды граждан, голосовавших за других кандидатов? И как вообще он собрался определить, кто именно отдал за него голоса? Далее в программе следует стандартный набор обещаний о повышении пенсий, зарплат и поддержке малого бизнеса. И снова - ничего конкретного о херсонских проблемах».
Також використовувались маніпуляції «Останнє слово» та «констатація факту»: «Думаю, что прекрасно проведённый Форум склонит на сторону Партии регионов не один десяток человек. ... Я так думаю...».
Об’єднана опозиція використовувала маніпуляції «останнє слово», «ствердження» та «констатація факту»: «Очевидно, що в нашій державі Президент і його провладна більшість у парламенті давно стали гравцями закритого акціонерного клубу за інтересами, наплювавши на народ, завдяки якому вони і мають мільярдні статки. Як кажуть, вибрали на свою голову. А у відповідь влада кидає пенсіонерам подачку у 100 гривень перед виборами. Водночас ігноруючи поправку Арсенія Яценюка до пенсійного закону, за якою пенсія повинна була вже давно збільшитися на 334 гривні». «Загалом Об'єднана опозиція йде до нового парламенту із конкретною програмою першочергових кроків. Кандидати від опозиції ідуть з уже готовими 80 напрацьованими законами, які віддзеркалюють нагальні потреби суспільства, які стосуються не януковичівського покращення, а справжніх змін. І ці зміни неодмінно будуть!»
В статті про КПУ були замічені маніпуляції «ствердження»: «На думку народного депутата від КПУ Катерини Самойлик (до речі, парламентарія з багаторічним досвідом), країна опинилася у тяжкій соціально-економічній та гуманітарній кризі. Диктатура олігархії, беззаконня та непідсудність багатіїв, зруйноване господарство, розтоптаний зовнішніми кредиторами державний суверенітет, бідність та відсутність соціальних гарантій, падіння суспільної моралі - це згубна реальність, яку нинішня модель влади принесла Україні. Наш народ на своїй землі почувається безправним наймитом, у той час як можновладці з усіх трибун кричать про примарне покращення й подолану руїну, витрачаючи бюджетні кошти на передвиборний піар».