укр eng

Звіт за результатами моніторингу черкаського телебачення за період 20.08. - 26.08.2012 р.


З 20.08.2012 по 26.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Черкаська область

1. Загальні тенденції

Впродовж 20-26 серпня продовжилось висвітлення ходу реєстрації кандидатів від партій та шляхомсамовисування. Партія регіонів продовжує значною мірою відриватися від інших суб’єктів моніторингу по кількості та обсягу згадок, особливо на державній телекомпанії - на ній, як і в попередні періоди, крім згадок про регіоналів, в «джинсових» сюжетах «засвітилися» тільки самовисуванці. Крім основних згадок про висунутих та зареєстрованих кандидатів, про Партію регіонів (прем’єр-міністра, кабмін, президента, голову ОДА) згадувалось в зв’язку з висвітленням реалізації соціальних ініціатив президента в Черкаській області.  На друге місце після Партії регіонів висунулася Об’єднана опозиція в основному в зв’язку з висвітленням ТРК «ВІККА» створення між фракційного об’єднання в обласної раді та заяв опозиційних кандидатів про порушення підчас виборчої кампанії. З самовисуванців в телевізійному просторі регіональних новин були присутніі з «джинсовими» сюжетами Б.Губський та П.Душейко.

2. Коментар найбільших та найменших показників.

Як і в попередньому періоду, максимальну кількість секунд отримала Партія регіонів в нейтральній тональності. При цьому розрив між показниками Партії регіонів та інших суб’єктів найбільш значним був на ОДТРК «Рось»: крім Партії регіонів, тільки самовисуванець В.Корж був згаданий на цьому телеканалі, інші суб’єкти моніторингу не були представлені.

В сюжетах ТК «ВІККА» були згадки про майже всіх суб’єктів моніторингу (за виключенням ВО «Свобода»), в тому числі і самовисуванці, хоча очевидно вперед вирвалася за кількістю згадок та секунд Партія регіонів, друге місце на цьому тижні обіймає Об’єднана опозиція, яка за кількістю нейтральної інформації майже наздогнала біло-блакитних завдяки висвітленню на телеканалі переліку депутатів від опозиційної сили, створення в обласної раді міжфракційного об’єднання (об’єдналися Фронт змін та «Батьківщина») та заяв опозиційних кандидатів про порушення підчас виборчої кампанії. 

3. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Максимальні показники інформації всіх тональностей належать Партії регіонів  –  збільшого позитивно повідомлялося про реалізацію соціальних ініціатив президента та уряду (програму «Доступне житло» та заходи з запобіганню безробіттю) та про місцеві ініціативи влади (заходи з відродження тваринництва в області (зокрема, роздача нетелей населенню), дарування автомобілів ветеранам війни та людям з інвалідністю). Позитивно ж висвітлювався старт участі регіоналів в виборчої кампанії, проведення обласного з’їду партії.

Мінімальні показники знову у ВО «Свобода» - ця політична сила не отримала жодних згадок на телебаченні протягом тижня.

Негативної інформації на телебаченні було мало порівняно з нейтральною та позитивною, і вся вона транслювалася на ТК ВІККА. Якщо на попередньому тижні негативна інформація в сюжетах новин утримувалася тільки відносно «Україна-вперед!», та в цьому моніторинговому періоді негатив отримала Партія регіонів - опозиція в особах Бондаренка та Булатецького заявила про порушення під час проведення виборчої кампанії.

4. Пріоритетність представлення.

В перших сюжетах на ОДТРК «Рось» завжди згадується Партія регіонів та діяльність уряду. Від Партії регіонів в головних сюжетах фігурує голова Черкаської ОДА Сергій Тулуб, прем’єр-міністр М.Азаров.

5. Теми (без цифр).

  • Реалізація соціальних ініціатив Президента, діяльність уряду (програма «Доступне житло», реалізація закону «Про зайнятість населення»).
  • Реєстрація кандидатів в народні депутати України, старт виборчої кампанії.
  • Розвиток тваринництва (надання компенсацій селянам за молодняк корів, роздача багатодітним сім’ям Черкащини нетелей).
  • Святкування Дня незалежності.
  • Підготовка до нового навчального року.

6. Спікери (без цифр)

С.Тулуб, М.Азаров, Табачник, С.Тігіпко, міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ А. Близнюк, голова КМДА О.Попова, голова Черкаської облради В. Черняк, заступник голови Черкаської ОДА О.Головко, кандидат від Партії регіонів В.Корж, кандидати від Об’єднаної опозиції А.Бондаренко та М.Булатецький, самовисуванці Б.Губський та П.Душейко.

7. Опис маніпуляцій та медіаефектів.

Власну «джинсу» на ОДТРК «Рось» розмістили В.Корж (кандидат від Партії регіонів), самовисуванці Б.Губський та П.Душейко.

Так, в новинах (ОДТРК «Рось», 20.08.) було розміщено сюжет під назвою «Духовне виховання - основа морального відродження українського суспільства», в якому йдеться про про бласловіння кандидата Митрополитом Черкаським та Канівським Софронієм. Синхрон: «Сам він з нагоди великого християнського свята – Спаса – разом з черкаськими прихожанами молився у храмі. І переконаний: так мають чинити всі українці. По завершенню літургії Віктор Корж привітав людей з празником. Натомість – отримав від священика благословення на служіння людям і передвиборчу кампанію».

«За чесні вибори!» (ТК ВІККА, 21.08., 90 с.) – сюжет про те, що самовисуванець Б.Губський звернувся до всіх своїх опонентів із пропозицією підписати меморандум про чесні вибори.  Ця подія насправді не є інформаційним приводом, адже до Б.Губського пропозиції підписати такі ж меморандуми поступали від різних політичних сил, які використовують це виключно як технологію ведення агітаційної кампанії. Такий самий сюжет транслювався на ОДТРК «Рось» 22.08., релізи з аналогічною інформацією були поширені через друковані та Інтернет-ЗМІ області. 

«Петро Душейко побореться за мандат народного депутата України» (ТК ВІККА, 23.08.)  - сюжет про те, що Петро Душейко вирішив балотуватися кандидатом в нардепи.  Сюжет явно рекламного характеру, без позначки «політична агітація», в рубриці «Політичні новини».  «Не керувати, а служити. Петро Душейко йде у Верховну Раду, аби представляти в парламенті інтереси простих черкащан. Рішення про участь у виборах, каже політик, ухвалив не відразу. На нього вплинули жителі Чорнобаївського, Чигиринського та Драбівського районів. Вони неодноразово прохали політика стати виразником їхніх інтересів. Тож Петро Душейко зважився на відповідальний крок».

 

 Серед медіаефектів, які використовувалися телеканалами, можна зазначити:

  • Констатація факту. На ТК ВІККА 21.08. транслювався сюжет «Майже 20 000 українців приєдналися до державної програми «Доступне житло». В назві констатується факт широкого поширення програми, а в самому сюжеті неодноразово зазначається про те, що досі пропозиція житла в кредит перевищує попит, і не пояснюється, чому саме, не беруться коментарі людей та експертів. 
  • Використання іміджу анонімних експертів: На ТК ВІККА 21.08. транслювався  сюжет «Новий закон «Про зайнятість населення» передбачає низку нововведень на ринку праці». В ньому наприкінці сюжету дається анонімна експертна оцінка закону, яка ставить позитивну крапку в розповіді «Міжнародні експерти вже визнали його норми одними з найкращих в Європі».
  • Принцип контрасту. На ОДТРК «Рось» 24.08. транслювався сюжет «У зоні сутінок», про проблеми черкаського мікрорайону Митниця та винесення їх за ініціативи С.Тулуба на громадське обговорення. Сюжет починався з емоційного описання край поганого стану мікрорайону та нагнітання страху. Синхрон: «Вулицю Героїв Дніпра в Черкасах увечері можна сміливо використовувати як знімальний майданчик для трилеру – вуличне освітлення на цьому чималому відрізку шляху взагалі відсутнє. Мешканці мікрорайону бідкаються6 ходити тут страшно і небезпечно…» Після синхрону – дається пряма мова мешканок мікрорайону, які кажуть про те, що їм страшно. Далі без переходу – синхрон: «Ці проблеми жителі Митниці винесли на громадські слухання, ініційовані головою черкаської ОДА С. Тулубом». І далі голова ОДА запевнює про розв’язання проблем ближчим часом.