Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
У зв*язку із офіційним стартом передвиборчої кампанії значно збільшилася кількість замовних політичних матеріалів – як маркованих, так і не маркованих. Обсяги передвиборчих матеріалів в окремих виданнях складають до 40% від загального змістовного обсягу видання (за виключенням рекламних шпальт і телепрограми) і повністю замінюють авторські галузеві тексти.
Зростає кількість джинси, яка містить не тільки схвалення окремої політичної сили, а й приниження іншої. В першу чергу, це стосується Об*єднаної опозиції і Партії регіонів.
Значно зросла кількість візитів лідерів політичних сил, що робить основним жанром тижня звіт з відповідних заходів.
Вперше з*являється пряме маркування політичної реклами (газета Прав.Да).
КОМЕНТАР МАКСИМАЛЬНИХ ТА МІНІМАЛЬНИХ ПОКАЗНИКІВ ТОНАЛЬНОСТІ
За загальною кількістю тонованих повідомлень складається така картина:
ПР: нейтральної тональності – 3 210., позитивної – 1 806 зн., негативної – 22 614 зн. При цьому кількість негативних матеріалів найбільша у газетах «Субота Плюс» і Прав.Да, найменша – у «Мрії». Значне падіння позитивного показника зумовлене введенням маркованих рубрик політичної реклами, у яких виходять відповідні матеріали. Загальна кількість позитивної джинси майже не змінюється. Значне зростання негативу зумовлене, по-перше, авторським аналізом діяльності влади за останні роки, який журналісти проводять з нагоди Дня Незалежності; по-друге, великою кількістю замовних матеріалів опозиції, які будуються на контрасті «погана влада – добра опозиція». При цьому ПР залишається незмінним лідером за кількістю згадувань.
Об*єднана опозиція: нейтрально – 1 562 зн., позитивно – 2 045 зн., негативно – 3 627 зн. Нейтральні характеристики подаються, в першу чергу, в авторських матеріалах, присвячених аналізу діяльності влади за роки незалежності, а також у переліку кандидатів від ОО; позитивні й негативні – у матеріалах з ознаками замовності.
УДАР: нейтрально – 4 268 зн., позитивно – 702 зн., негативно – 594 зн.. Основний масив інформації припадає на газету МІГ, яка подає перелік кандидатів до ВР, негатив – в матеріалі із ознаками замовності (Мрія). Позитив – за рахунок матеріалу в газеті Субота+ (редактор – кандидат в ВР від УДАРу).
«Україна – вперед!»: негативно – 1 089 зн., нейтрально – 803 зн. Негатив – за рахунок матеріалу з ознаками замовності у газеті Мрія, нейтрально - у газеті МІГ, яка подає перелік кандидатів до ВР.
КПУ: нейтрально – 2 260 зн. Весь масив інформації припадає на газету МІГ, яка подає перелік кандидатів до ВР.
ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
Абсолютний пріоритет представлення має Партія регіонів, причому як в авторських, так і в замовних матеріалах, і як за кількісними, так і за якісними (за номерами шпальт) показниками. Цей факт зумовлений абсолютним домінуванням представників ПР у владі, а також активною роботою із розміщення «джинси».
Об*єднана опозиція цього тижня отримує пріоритет в газеті «Мрія», де немарковані замовні матеріали від ОО подаються на перших шпальтах.
УДАР отримує пріоритет в газеті «Субота+», редактор якої розміщує передвиборний матеріал про себе.
«Україна - вперед» хоча й не має пріоритетності за порядком висвітлення, але компенсує це об*ємними замовними матеріалами.
КПУ суттєво згадується тільки у виданні «МІГ» у загальному переліку кандидатів до ВР.
ВО «Свобода» згадується тільки у виданні «МІГ» у загальному переліку кандидатів до ВР.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Форум ПР із представленням кандидатів до Вреховної Ради.
2. Візити до області А.Гриценка й О.Кужель.
3. Позачергова сесія обласної ради, де російська мова отримала статус регіональної
4.Передвиборчі зустрічі кандидатів з електоратом.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
ПР: губернатор області А.Пеклушенко (поточна робота, представлення кандидатів на форумі ПР, прийняття російської мови в якості регіональної), П.Матвієнко (прийняття російської мови в якості регіональної)
Об*єднана опозиція: А.Гриценко, О.Кужель (загальні тези щодо програми опозиції)
УДАР: --
«Україна – вперед!»: --
КПУ: ---
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ ЦЬОГО ТИЖНЯ СКЛАДАЛА:
Мрия: 70,38% (близько 40% від загального обсягу видання)
МИГ: 68,52% (близько 37% від загального обсягу видання)
Прав.Да: 47,05% (близько 30% від загального обсягу видання)
Субота плюс: 37,55% (близько 27% від загального обсягу видання)
МЕДІАЕФЕКТИ
Найбільша кількість медіаефектів зафіксована у газетах «Прав.Да» (авторські матеріали) та «Мрія» (матеріали з ознаками замовності). Серед використовуваних медіаефектів – фальшивий комплімент, схвалення, приниження, іронія, сарказм, отруйний сандвіч, цукровий сандвіч, контраст, перспектива, риторичне запитання, констатація факту, створення асоціацій, звинувачення за асоціацією.