укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 20-26 серпня 2012 року


З 20.08.2012 по 26.08.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів

20-26 серпня 2012 року

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

 

ТЕМИ

Головними політичними темами тижня стали:

  • визнання облрадами російської мови як регіональної на сході та півдні країни супроводжувалися пікетами, сутичками з міліцією та суперечками у сесійних залах. Облради на заході країни – у Тернополі та Івано-Франківську – прийняли рішення про невизнання мовного закону;
  • слухання у газовій справі Юлії Тимошенко у Вищому спеціалізованому суді, який має прийняти остаточне рішення;
  • жеребкування політичних партій за місце у виборчому бюлетені;
  • мітинги провладної та опозиційної партій у День  Незалежності;
  • під стінами Київської мерії батьки вимагали виділити гроші на ліки для хворих на ревматоїдний артрит дітей;
  •  студенти позиватимуться до Кабміну за невиплату стипендій;
  • опозиція подає позивається до президента, після проведення акції  "Україна без Януковича";
  • у  Криму кандидат від опозиції Ігор Лесів поранив ножем чоловіка. Проти нього порушено кримінальну справу за статтею «навмисне вбивство». Опозиція називає це політичним переслідуванням;
  • Вищий Адмінсуд визнав протиправними дії  членів ЦВК від опозиції Валерія Шелудька та Андрія Магери щодо реєстрації кандидатом в депутати екс-заступника голови СБУ Володимира Сацюка, який не проживав на території України упродовж 7 років. 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

На телебаченні найбільше повідомлень про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію "Батьківщина". Партія влади лідирує – загалом повідомлень про цю політичну силу утричі більше, ніж про найближчого її конкурента за даними моніторингу – Об’єднану опозицію. Про Партію регіонів позитивних повідомлень у 25 разів більше, ніж про опозицію. Але і негативних – удвічі більше.

Про решту партій  -  "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!"- телеканали інформували значно менше, вони входять у другу групу за активністю представлення. Цього тижня було більше, ніж у попередні періоди повідомлень про "Свободу" – це пов’язано з участю політсили у мітингу опозиції 24 серпня. У деяких програмах представники "Свободи" коментували події у областях навколо мовного закону.  Про партію "Україна-Вперед" – інформація  переважно позитивна: сюжети за участі Наталії Королевської мають ознаки замовних. Так само інформація, що може кваліфікуватися як "джинса", подавалася про Компартію. Найпасивніше представлена партія Віталія Кличка "Удар".

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

 На Першому національному та ТРК "Україна" позитивної інформації про владу було більше, ніж нейтральної, ці канали відверто симпатизують партії влади. на Першому національному позитиву про партію влади у 33 рази більше, ніж про інших учасників виборчої кампанії.

Найбільше критикували владу цього тижня TVi  та Новий канал.

Решта каналів теж  активно представляли позицію Партії регіонів, але на них не спостерігалося чітких симпатій чи антипатій.

СПІКЕРИ

Обличчям Партії регіонів, головним її спікером залишається прем’єр Микола Азаров – він найчастіше з’являється на телеканалах. Цього тижня також подавали пряму мову президента Віктора Януковича, віце-прем’єра Сергія Тігіпка та представників влади в регіонах. Від Об’єднаної опозицій найчастіше виступає Сергій Власенко  - захисник Юлії Тимошенко. Цього тижня були також Арсеній Яценюк та Олександр Турчинов.  Комуністів представляє лідер партії  Петро Симоненко.  "Свободу" – Олег Тягнибок та представники партії в регіонах. Партію "Україна-Вперед" – лідер Наталія Королевська, рідше – однопартієць  Андрій Шевченко . Прямої мови представників "Удару" – практично немає на телебаченні.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

Новий канал                                    24%

1+1                                                        11%

Канал TVi                                          35%

ТРК «Україна»                                 27%

Інтер                                                   14%

Перший національний                              26%

СТБ                                                       9%

5 канал                                               34%

Канал ICTV                                        20%

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

Новий канал, програма Репортер. Цього тижня випуск збільшився з 13 хв до 17-20 хв. Політична інформація займає чверть повідомлень.  Канал  не плекає ні симпатії, ні антипатії до політичних сил. Але цього тижня Репортер був більш критичним до влади, порівняно з попередніми тижнями.  Негативної інформації про Партію регіонів у 7,5 разу більше ніж про Об’єднану опозицію. Але про опозицію – жодного позитиву. Третьою за активністю представлення стала партія "Свобода".  

Інформаційні програми містили багато критичних матеріалів про владу. 20 серпня випуск розпочато повідомленням: опозиція подає позов до Януковича за безлад у країні. У цьому ж  випуску – мер Харкова Геннадій Кернес порадив опозиції, яка на знак протесту залишила залу, виходити швидше. Ця інформація читається як грубість, як негідний і недипломатичний вчинок  керівника міста. (Репортер, 20.08.12). Критичне ставлення журналістів каналу до влади прочитується і в інших, дрібніших деталях сюжетів та підводок: у матеріалі про відкриття музею Києва подано довідку про попередній скандал навколо приміщення музею в центрі міста, а на відео – мітингувальники вішають лапшу над фото нинішнього очільника Києва – Олександра Попова.

Мали місце кілька сюжетів з ознаками замовних. Такі матеріали відрізняються від класичних каналів сюжету. Вони як правило короткі – до 1 хв, часто складаються з підводки та прямої мови політика: Азаров відкрив нову поліклініку в Білій Церкві під Києвом (Репортер, 21.08.12); Повідомлення без чіткого інформприводу: комуніст Адам Мартинюк вважає, що за 21 рік Україна нічого не досягла, кількість населення зменшується (Репортер, 23.08.12).

 

1+1, програма ТСН. Випуск триває 45 хв. Політична інформація цього тижня займала до 11% від загальної кількості повідомлень. Найбільше йшлося про дві політсили - Партію регіонів  та Об’єднану опозицію, про обидві  – у всіх трьох тональностях. У обох партій – негативу більше, ніж позитиву. Це тенденція цього тижня, але не каналу загалом.    

1+1подавав усі головні новини тижня: рішення по мовному закону в регіонах, суд  у справі Тимошенко, партійні мітинги на День незалежності, офіційні заходи за участі президента у цей день. Симпатії до якоїсь одної політичної сили не простежується. Негатив щодо Партії регіонів пов’язаний із мовною темою, сутичками на цьому ґрунті, виступами студентів. Негатив щодо опозиції – із справою Тимошенко. 

Однак у випуску 20 серпня містився сюжет, спрямований на негативне сприйняття Партії регіонів. Конфлікт  між журналісткою Мариною Фроловою та "регіоналкою" Світланою Єпіфанцевою. Остання виклала у соцмережі  своє фото у нижній білизні, журналістка розмістила його на своїй сторінці і в такий спосіб привернула увагу до цього знімку, його передрукували інші інтернет-ресурси. Єпіфанцева вимагала 1100 доларів і в телефонній розмові казала, що  вона би не радила виступати проти Партії регіонів.   

У ТСН було кілька матеріалів із ознаками замовних: коротких по тривалості, які по формі відрізняються від класичних сюжетів каналу, в яких звучать теми та ходи, що часто використовуються під час кожної виборчої кампанії (представник партії  відкриває заклади освіти, медицини, соціально важливі елементи інфраструктури, висловлює своє бачення зовнішньої та внутрішньої політики тощо):  Микола Азаров відкрив автостанцію "Видубичі"  (ТСН, 23.08.12); Комуністи бачать перспективи для України у покращенні відносин із Росією. (ТСН, 23.08.12).

У ТСН-тиждень  26 серпня, було мало політичної інформації. Коротко згадали про День Нзалежності -  у вигляді відео нарізки на початку випуску, затронуто тему мовного питання у регіонах та один не суто політичний сюжет, який стосується діяльності влади, про перспективи підписання угоди про зону вільної торгівлі з країнами СНД.  

 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 25 хв, підсумковий – 1 год. 35% повідомлень стосується політики. Цього тижня канал подав багато негативної інформації про різні політичні сили. Але найбільше - про Партію регіонів, її було у 7,5 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. TVi активно  критикує "регіоналів"  – і політику влади в цілому, і її представників найвищого рівня – прем’єра, президента. У матеріалах TVi влада часто виглядає смішно, недолуго.

У кожному випуску містилася негативна інформація про Партію регіонів.  20 серпня була низка сюжетів, що сприймаються негативно:

  • Уряд дозволив без тендеру закуповувати відеокамери для виборів у одного виробника;
  • "З куцого бюджету Януковичу на хату.  Ремонт резиденції в Криму обійдеться у 320 мільйонів гривень"
  • Мовний закон не має підтримки в людей – результати соцопитування;
  • У Харкові мову відстоювали з кулаками. (Сьогодні, 20.08.12)

22 серпня у випуску Сьогодні подано інформацію, що Віктор Янукович, відкриваючи у Харкові  монумент Незалежності, говорив російською, на прес-конференції в нього спитали, чому не державною. "Тема настільки спантеличила чи розсердила президента, що він пішов, не попрощавшись"(Сьогодні, 22.08.12).

Перший сюжет наступного дня: рейтинг президента впав з 40 до 13%. (Сьогодні, 23.08.12) А  ще наступного  - 24 серпня – випуск відкриває інформація, що журналіст Тетяна Чорновол прорвалася у президентську резиденцію "Межигір’я", зробила фото та відео, але її затримала охорона та стерла знімки. (Сьогодні, 24.08.12).

Зі святкування Дня незалежності, її політичної частини, канал подав сюжет, де паралельно показано два мітинги: Партії регіонів та опозиції (Об’єднаної опозиції "Батьківщина" та "Свобода"). Подано досить об’єктивно, хоча деякі паралелі  - все таки на користь опозиції:

  • Партія регіонів починає мітинг російською та з агітації:
  • Опозицію на під’їздах до Києві зустрічали даїшники, не пускали, завертали автобуси
  • Опозиціонери минають мітинг "регіонів" з традиційними закликами "Банду геть!", чути як грають "Мурку";
  • Юлію Тимошенко в запису бабусі слухають і ледь не плачуть
  • Організатори заходів закликають  слухати стоячи трансляцію президента, який виступає в палаці "Україна". І пояснюють – що в них прямий ефір, заохочують жваво реагувати, щоб президенту зробити  приємно.

Канал  TVi подавав негатив і про інші політичні партії. Наприклад, про порядковий номер у бюлетені:  "Шісткою" у виборчому списку буде партія Наталії Королевської"  (Сьогодні, 21.08.12); "Симоненко в Криму закидали яйцями, гнилими фруктами, вимагали вибачиться за геноцид свого народу" (Сьогодні, 22.08.12).

У тижневику "Підсумки з Вахтангом Кіпіані" традиційно найбільше негативної інформації про партію влади. І найбільше оціночних суджень.  Випуск починається словами ведучого: "Він полетів, але обіцяв повернутися. Мова не про добряка Карлсона, а про Віктора Януковича" – читається іронія, протиставлення не на користь політика (Підсумки з Вахтангом Кіпіані, 26.08.12). У сюжеті про присвоєння президентом звань героя до Дня Незалежності: "У скільки обійдеться цей золотий дощ на пагони і в гаманці тих, хто  вірою і правдою служить антидемократичному режиму, в указі не сказано" (Підсумки з Вахтангом Кіпіані, 26.08.12). У розмові з дисидентом Левком Лук’яненком ведучий ставить запитання: "Хто переможе у цій виборчій кампанії – ми чи вони?" (Підсумки з Вахтангом Кіпіані, 26.08.12). Останнє є цілковитим порушенням журналістської етики, оскільки ведучий позиціонує себе з представниками одного політичного табору.

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Щоденний інформаційний випуск новин  триває близько 20 хв, підсумковий – 30 хв. Упродовж тижня політична інформація зайняла близько 27%. Інформаційний випуск, як правило, розпочинається з надзвичайних новин. Багато уваги канал приділяє резонансним подіям, які викликали суспільний інтерес.

Найбільше матеріалів подано про Партію регіонів. Інформація має переважно позитивне забарвлення. Більшість сюжетів  про діяльність уряду та президента: Микола Азаров  зустрівся зі студентами та школярами – переможцями міжнародної олімпіади по хімії; на черговому засіданні Кабміну прем’єр повідомив, що в липні вітчизняне промислове виробництво  виросло на 3%; Микола Азаров  підкреслив, що програма «Доступне житло» стабільно  фінансуватиметься і в наступному році.

Канал досить часто повертається до сюжетів, які містили негатив про Кабінет міністрів, щоб  наголосити, як уряд та президент вирішують ці проблеми. Минулого тижня подано сюжет про акцію протестів студентів, яким недоплатили стипендії за липень. 21 серпня глядачів поінформували, що президент відправив у відставку першого заступника міністра соцполітики Василя Надаргу, якого, за словами Миколи Азарова, «... уволили ... за безответственность - и не только в работе со студентами...». А 23 серпня: «Дмитрий Табачник заверил – никакого урезания стипендий нет и не будет, а с 1 сентября ее даже незначительно повысят».

Мітинги щодо мовного закону та партійні мітинги на День Незалежності  канал подавав у ключі своїх політичних симпатій.  Два сюжети – мітинги Партії регіонів та Об’єднаної опозиції – мали різний емоційно-експресивний характер. Мітинг провладної партії подано у  позитивному вигляді, а сюжет про Об’єднану опозицію – в іронічному. Матеріал про опозиціонерів завершився словами: «... Максим тоже держал гигантское полотнище. Когда флаг свернули, - собрался уходить. Выступление с трибуны (на відео виступ Арсенія Яценюка) ему не интересны: «А що вони можуть розумного сказати? Розумні речі – їх не кажуть, їх роблять».  А Партії регіонів - позитивним виступом віце-прем’єр міністра України Сергія Тігіпко: «Це... – шанс зробити життя людей більш кращим. І я переконаний, що ми використаємо його сповна».

Попри явну підтримку Партії регіонів, канал не приховує інформації і акивно критикує владу. Серед каналів, прихильних до влади, лише ТРК «Україна» подав сюжет про проведення акції Об’єднаною опозицією «Україна без Януковича». Негатив на адресу влади звучав і в матеріалі про дітей хворих на ревматоїдний артрит, які пікетували мерію. Сюжет розпочинається зі слів «Между тем, 2 миллиона гривен, которые им выделили на лечение, так до адресатов и не дошли. Где деньги...?» (ТРК «Україна», 20.08.12).

Про Об’єднану опозицію упродовж тижня інформації у позитиві було у 36 раз менше, ніж про партію влади.

На каналі також були сюжети з ознаками  замовних: тривалістю  не більше 1 хв, позитивним змістом, коментарями представників політсили,  озвучення програмних засад. Наприклад, лідер  партії «Україна-Вперед!» «... впевнена, що вітчизняне авіабудівництво  – локомотив нової високотехнологічної економіки» (ТРК «Україна», 21.08.12); під час відкриття студентської республіки в Євпаторії, Наталія Королевська акцентувала на необхідності об’єднання політичних сил заради молоді (ТРК «Україна», 24.08.12).

Компартію порівняно з минулими тижнями теж активно критикував  ТРК "Україна". Лідера КПУ Петра Симоненка у Криму кримські татари  закидали яйцями, а у Севастополі учасники меджелісу скандували – «фашист и позор», вимагали вибачення за  депортацію кримськотатарського народу. (ТРК «Україна», 22.08.12).

А  у підсумковій програмі «Події тижня» часто використовують медіа-ефекти – оціночні судження. Явних симпатій не простежується – критикують усі політсили:

  • «... а сторонники Объединенной оппозиции слушали запись с речью Юлии Тимошенко. Судя по всему,  ее специально записали в колонии...»;
  • «... Правда, власти еще приходится объяснять  - зачем русскому языку особый статус. Вот и президенту в Харькове пришлось отвечать».

 

Інтер, програми «Подробиці» та «Подробиці тижня». Інформаційний випуск триває 30-35 хв. Політична інформація цього тижня зайняла близько 14% ефірного часу. Канал приділяє багато уваги соціальним темам. Новинний блок розпочинається завджи із суттєвого інформаційного приводу або резонансної події.

Найбільше інформації – як у позитиві, так і у негативі - подано про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Другою у списку - партія Наталії Королевської «Україна-Вперед!». Сюжети про цю політсилу, як правило, мають ознаки замовних.  «Свободі» приділено лише 19 сек  ефірного часу. Аутсайдери тижня – КПУ та «Удар».  

Інтер упродовж тижня політичну інформацію подавав більш лаконічно та без іронії.

Канал відчутно підтримує партію влади. Основні ньюзмейкери політичних новин - прем’єр-міністр Микола Азаров, президент Віктор Янукович,  віце-прем’єр міністр Сергій Тігіпко.  Позитивної інформації про Партію регіонів було у 20 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію. У сюжетах завжди озвучуються програмні засади Партії регіонів та підкреслюються суспільно важливі  наміри влади: Микола Азаров пообіцяв виділяти більше коштів на освіту і науку під час зустрічі з переможцями міжнародної олімпіади; Азаров закликав громадян довіряти уряду, зокрема програмі  «Доступне житло»; президент у Харкові  пообіцяв і далі будувати метро та внести зміни до мовного закону; Микола Азаров під час робочого візиту в Луганськ  вручив ключі від нових будинків і мікроавтобусів двом багатодітним сім’ям, а до Дня шахтаря кращі працівники отримали державні нагороди «из рук премьера».  

 

Перший національний, програми Підсумки дня та Підсумки тижня. Щоденний випуск триває від 15 до 20 хв, підсумковий – до 25 хв. Быльше як чверть новин - політичні. Найбільше йшлося про Партію регіонів. Інформації  про партію влади упродовж тижня було утричі більше, ніж про решту учасників передвиборчої кампанії. І переважно – це позитивна інформація. Перший національний  - це єдиний канал, який упродовж тижня не подав жодної негативної інформації про Партію регіонів.

 Випуск новин розпочинається з повідомлень про діяльність Кабінету міністрів чи президента. Сюжети – розлогі, емоційно теплі . Містять тези передвиборчої програми Партії регіонів. Особливо детально висвітлюється діяльність уряду, підкреслюються його успіхи та акцентується увага на подальших намірах. 20 серпня новинний блок розпочинається з сюжету про Миколу Азарова, який запевнив, що на розвиток освіти й науки та підтримку молодих науковців уряд щороку виділятиме більше грошей; 21 серпня – у Білій Церкві Микола Азаров сказав, що на розвиток невеликих міст держава виділятиме більше грошей; 22 серпня – президент у Харкові заявив, що житлово-комунальні послуги після виборів не подорожчають;  23 серпня – на День прапора молодіжне крило Партії регіонів організувало ходу до Адміністрації президента з найбільшим прапором, який внесли до Книги рекордів Гіннеса; 24 серпня – урочистості за участю президента та прем’єр-міністра до Дня Незалежності; 25 серпня – зустріч президента України та Росії у Сочі, наступний сюжет про Миколу Азарова, який пообіцяв шахтарським містам  - відродження, а гірникам - потужний соціальний захист.

Про інших учасників перегонів йшлося значно менше. Аутсайдер тижня – партія «Свобода». Сюжети про КПУ та партію «Україна-Вперед!» мають ознаки замовних. Упродовж тижня про ці політсили було подано 5 сюжетів: 3 – про «Україну-Вперед!» і 2 – про КПУ.

Негатив звучав лише про Об’єднану опозицію.

 

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Випуск триває бизько 30 хв, підсумковий – 45 хв. Більшість ефірного часу надається провладній партії - майже у 4 рази більше, порівняно з Об’єднаною опозицією, а позитиву у більш як  19 разів. Інформації про опозицію стало менше майже вдвічі порівняно з попереднім тижнем.

Пряма мова Партії регіонів  - Миколи Азарова, Віктора Януковича та Сергія Тігіпка - звучала у кожній програмі і майже в кожній ішлося про позитивні тенденції уряду: «В Україні подешевшали ліки для гіпертоніків. 1 серпня набув чинності пілотний проект Кабміну» (Факти, 21.08.12), «Держава піклуватиметься про громадян, запевнив президент, насамперед дбатимуть про виконання соціальних ініціатив, а це гарантії, що пенсії і зарплати зростатимуть, а середній бізнес розвиватиметься» (Факти, 22.08.12), «Уряд спростив процедуру отримання 3% кредиту на квартири», «Створення агрокооперативів дасть змогу не лише забезпечити стабільні ціни на харчі, а й сприятиме появі нових робочих місць на селі» (Факти, 23.08.12), «Через 10 – 15 років Україну буде не впізнати. Прем’єр-міністр Микола Азаров обіцяє світле майбутнє» (Факти, 25.08.12).

У кожному випуску послідовність сюжетів також створює позитивне сприйняття провладної  партії (Факти, 20.08.12):

  • відкриття у Білій Церкві Миколою Азаров нової поліклініки;
  • відвідання Сергієм Тігіпком заводу цивільної авіації у Києві;
  • позитивні здобутки податкової служби;
  • зниження цін на ліки завдяки програмі Кабміну.

Прямої мови представників інших партій  майже однаково. Про «Україну – вперед»  згадано лише  у повідомленні про порядкових номерів у виборчому списку.

Ознаки замовних є у матеріалах про КПУ: заяви лідера Петра Симоненка про  необхідності розвитку сільськогосподарського машинобудування (Факти, 22.08.12), заява Адама Мартинюка, що Україна і досі не досягла економічного і соціально розвитку через тотальну приватизацію державного майна (Факти, 23.08.12); і про партію «Удар», яка відсвяткувала День Незалежності екологічною акцією, прибираючи міський парк (Факти, 24.08.12).

У підсумкових новинах Факти тижня з Оксаною Соколовою інформація порівно збалансована, без оціночних суджень, подана об’єктивно.

 

5 канал, програма Час та Час-підсумки. Щоденний випуск тривав 5 – 7 хв, підсумковий – 30 хв. Частка виборчого контенту зросла з 16% минулого тижня до 34%. Майже однакову кількість часу було приділено Партії Регіонів та Об’єднаній опозиції, але прямої мови провладній партії надано у 4 рази більше. Канал часто допускає гострі висловлювання на адресу Партії регіонів: «щоб парк не виглядав порожнім, звезли учнів та вчителів із місцевих шкіл», «покататися на атракціоні закортіло і членам президентського супроводу» (Час, 22.08.12), а інформація про опозицію, як правило, підсилюється влучними цитатами: «Посилити тиск на українську владу закликала європейських політиків депутат Європарламенту Ребека Харіс» (щодо відмови  Юлії Тимошенко та Юрію Луценку у реєстрації на парламентських виборах) (Час, 21.08.12).

Випуск до Дня Незалежності (Час, 24.08.12) розпочато двома сюжетами. Політична акція журналістки Тетяни Чорновіл, яка пробралася у резиденцію Віктора Януковича у Межигір’ї . Другий сюжет стосувався акції журналісток СТБ, які з плакатом «Мову підписали – свято зіпсували», пройшлись вулицями.

Упродовж тижня жодної інформації не прозвучало про «Удар» та «Свободу».

Час-підсумки 26.08.12  розпочався іронічним анонсом «Незалежність як декорація. Рік 21; Незалежність в окремо взятому маєтку. Чи зможуть зайти тисячі сміливців до Межигір’я Віктора Янкуовича?; Незалежність від мови. Як тепер заговорить українське телебачення?; Незалежність від фантазій. Якої сексуальної орієнтації Капітошка?». Так само негативно звучать тези у самих сюжетах «Це була політична акція,  яка мусила продемонструвати, що жоден паркан, якої б висоти він не був, хоч шестиметровою, чи восьмиметровою не може захистити ворогів України від обуреного народу», «Хто свято зіпсував? – Свято нам зіпсував Янукович, Литвин і ще 248 зрадників України», «Нащо ви тут стоїте з флагом (ПР)? – За гроші».

 

СТБ, програма Вікна-новини. Ефір триває 25 хв. Симпатій каналу до якоїсь однієї політичної сили не відчувається, хоча і тут найбільше інформації було про Партію Регіонів – у 4 рази більше. Про опозицію – жодного позитиву. Про "Свободу" не подано жодної згадки.

Сюжети містили журналістські розслідування з іронічним підтекстом: «інша логіка в комітеті виборців, кажуть мало з кого обирати на Донеччині, бо там монополія однієї політичної сили» (Вікна-новини, 21.08.12), «пляж на нечистотах – такий під вибори відкрили під Києвом і є стічною ямою для Коцюбинського. Тамтешні депутати назвали чистим і дозволили купатися. Витрат на впорядкування – 300 тисяч бюджетних грошей» (Вікна-новини, 23.08.12). Сюжет про відкриття Віктором Януковичем монументу до Дня Незалежності у Харкові подали  з використанням прямої мови  людей, які наголошували, що прийшли на президента подивитися (Вікна-новини, 22.08.12).

Ознаки замовного матеріалу містив сюжет про відвідування Наталією Королевською Запорізького конструкторського бюро «Прогрес» (Вікна-новини, 21.08.12).