Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
На цьому тижні (20-26 серпня) кримські газети приділили найбільшу увагу відзначенню Дня Незалежності України та реалізації « соціальних ініціатив Президента». Уперше з’явилися матеріали з позначкою «передвиборча агітація» – у виданні «1 Крымская» (матеріали про кандидата від ПР Олену Нетецьку та кандидата від партії «Союз» Льва Миримського). «Голос Криму» та «Кримська світлиця» згадували тільки партію влади в позитивній тональності, без згадок про інші політичні сили. Загалом, помітно переважає кількість загадок про партію влади. Попри приїзд на цьому тижні провідників партій КПУ та «України вперед» - Петра Симоненка та Андрія Шевченка, згадки про ці політичні сили в кримських газетах майже в усіх газетах відсутні – можливо через те, що приїзд їхніх лідерів припав на другу половину тижня. Серед кандидатів у групі «самовисуванці» відрізняється Лев Миримський, якого найбільше згадують.
Найбільше згадок з позитивним контекстом стосовно Партії регіонів зафіксовано на сторінках видання «Крымская газета». Найчастіше згадки з негативним контекстом про самовисуванців та партію УДАР зустрічаються у цьому ж виданні. «Крымская газета» - колишня державна газета, орган уряду автономії. Зараз – формально незалежне видання, однак перебуває під жорстким контролем кримського прем’єра та його першого заступника.
На перших шпальтах газет розміщено переважно інформацію про День Незалежності України. Політична інформація на перших шпальтах розміщена тільки у виданні «Крымская газета»: здебільше про Партію регіонів. Це ж видання на першій шпальті презентувало інформацію про затримання та відкриття кримінальної справи проти кандидата від опозиції Ігоря Лесіва.
Здебільшого в газетах публікується інформація про Партію регіонів. Про Об’єднану опозицію згадок вдвічі менше, половина з таких публікацій – негативної тональності. Незначна кількість згадок про УДАР та самовисуванців. Про КПУ та «Україна вперед» зустрічаються мізерні згадки тільки в газеті «1 Крымская».
Найбільшу увагу преси приділено Дню Незалежності України, обговоренню її сутності та питань патріотизму, також висвітлена реалізація «соціальних ініціатив Президента».
Інформацію про затримання та відкриття кримінальної справи проти кандидата від опозиції висвітило тільки видання «Крымская газета». Це ж видання проінформувало про незадоволення судових позовів проти ЗМІ кандидата від партії «Союз» Льва Миримського.
«1-Крымская» розповіла, що Меджліс висунув у двох округах кандидатів альтернативних висуванцям Об’єднаної опозиції.
«Голос Крыма» розмістив інтерв’ю з колишнім радником кримського прем’єра «регіонала» Анатолія Могильова, головою Рескомнацу АРК Рефатом Кенжалієвим, а також підняло питання про використання в Криму кримськотатарської мови як регіональної зі згадкою про позитивну позицію «регіонала» Могильова стосовно цього питання.
Провідними спікерами цього тижня стали перший заступник міністра соціальної політики автономії Ірина Кручек, яка піарила «соціальні ініціативи Президента», а також кандидати від ПР у вигідному для них світлі (Олена Нетецька в газеті «1-Крымская» та Валентина Лютикова у виданні «Крымская газета»).
У кримській пресі спостерігалося зростання обсягів використання маніпуляцій. Зокрема, видання «Крымская газета» презентувала читачам інформацію про політичну партію Віталія Кличка з використанням іронії та сарказму. У статті під заголовком «Ударимо УДАРОМ по-ударному? або Що виходить, коли спорт і шоу перетворюється в політику». Так, журналісти побачили приховану реклама партії «УДАР» на окремих бігбордах в Сімферополі, де зображена рука, що пробиває стіну, та зауважили, що цю стіну вже прозвали «стіною кольору «каки». «Гордість спорту, явно захопилася посадою і роллю Арнольда Шварценеггера в Штатах», - зазначає видання та підсумовує: «…коли проїжджаєш повз плакат кольору «каки» і здається, що рука ця зовсім не пробила стіну (до речі, чому стіну?), а скоріше була всунена в дірку якоюсь наївною, але любознавчою людиною - а що, там? У підсумку: рука нічого не знайшла, а от назад її витягнути наївний виборець вже не зможе. Тому як вибір один раз вже зроблений був, а за нього треба нести відповідальність». Подається така публікація разом з карикатурою самого Кличка.
До того ж, «Крымская газета» як і в попередній публікації про кандидата від партії «Союз» Льва Миримського, на яку він відреагував позовом до суду, знову використовує іронію стосовно цього кандидата. Так, видання зазначає, що «спроба Миримського закрити «Кримську газету» закінчилася провалом», «Льву Юлійовичу хотілося б нагадати, що не ЗМІ вирішують результат виборів, а виборці. І боротися варто за їхні голоси, щоб виборча гонка не закінчилася настільки ж анекдотично для Миримського, як і його боротьба в судах з неугодними виданнями».
У такому ж іронічному тоні це видання подає інформацію про затримання та відкриття кримінальної справи проти кандидата від опозиції Ігоря Лесіва. «Кандидат в депутати докотився до побутової поножовщини», - зауважує видання та ставить риторичне питання: «яких же кандидатів підібрала опозиція, якщо вони ось так, запросто пускають в хід не тільки кулаки, але і ніж? І чого від них чекати далі?»
Зовсім в іншій тональності видання розмістило інформацію кандидата від Партії влади Валентину Лютикову. Так, спочатку йде її публікація, де кандидат роздумує над питанням «Хто зупинить машину знищення духовності нації?», поряд розміщено статтю про успішну роботу центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, яку патронує Лютикова, нижче наведені інтерв’ю з її колегами, які позитивно відгукуються про кандидата.
У виданнях «1 Крымская» та «Крымская газета» знов зустрічаються матеріали з ознаками джинси.
У газеті «Первая Крымская» в рубриці «соціальний захист» розміщено інформацію про передвиборчу програму опозиції зі звернення до експертів-політологів, які схвально відгукуються на користь цієї програми.