Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
1. Загальні тенденції.
Найбільше матеріалів в газетах вже традиційно для всіх періодів присвчено Партії регіонів. Приблизно втричі менше матеріалів про Об’єднану опозицію, ще менше статей про самовисуванців. Найменше представлені КПУ, Свобода та УДАР. Про партію “Україна - вперед!” не було жодної згадки.
Газети «Акцент» та «Вечірні Черкаси» найбільше висвітлюють події, пов’язані з Партією регіонів. В них зустрілося багато замовних матеріалів на користь Партії регіонів, також були опубліковані деякі статті на користь Об’єднаної опозиції. В газеті «Прес-центр» також побільшало матеріалів про Партію регіонів.
Найбільше матеріалів в нейтральній та негативній тональностях опубліковано про Партію Регіонів. При цьому нейтральних матеріалів було втричі більше, ніж негативних. Найбільше матеріалів в позитивній тональності припадає на КПУ. Найменше згадок в пресі про УДАР.
Партія регіонів представлена переважно на перших шпальтах. Матеріалам про Об’єднану опозицію, партію УДАР, Свободу, КПУ відводяться останні сторінки блоку політичних матеріалів.
Найбільш обговорювана тема – це День незалежності та заходи різноманітних політичних сил в цей день. Також обговорювались склади новостворених окружних комісій та робота місцевої влади.
Найпомітнішим спікером був Сергій Тулуб, також виділявся з поміж інших Микола Азаров. Серед інших спікерів – кандидат від Партії регіонів Геннадій Бобов, самовисуванці Віктор Тимошенко та Любов Майборода, керівник обласної організації УДАРУ Віталій Ілляшенко.
Газети «Акцент» та «Вечірні Черкаси» стали лідерами за кількістю опублікованої «джинси». В цих газетах публікувалися замовні матеріали про Партію Регіонів, Об’єднану опозицію та самовисуванців Богдана Губського та Валентину Жуковську.
Приклади «джинси»
В газетах “Вечірні Черкаси” та “Акцент” №35 (від 29.08.2012 р., рубрика “Свято” та “Общество” відповідно) розміщений матеріал “Черкащина відсвяткувала 21-шу річницю незалежності”. В ньому є репліки, які можна розцінити як агітацію, зокрема Ірина Радзієвська, заступник директора Черкаського медичного коледжу, говорить: “Три роки тому вступила до Партії регіонів, відтоді проблеми медицини стали вирішувати оперативніше”.
В цих же газетах розміщений ідентичний матеріал “Сергій Тулуб: Заклади, де діти проводитимуть переважну частину свого часу, повинні бути комфортними та безпечними” з прямою мовою Сергія Тулуба (під рубриками “Актуальний коментар” та “Актуальне інтерв’ю” відповідно). Тут очільник області активно оперує статистичними даними, демонструючи здобутки влади та приховано критикуючи опозиціонерів: “До мережі інтернет сьогодні мають доступ 99% загальноосвітніх навчальних закладів області, тоді як ще у 2009 році до всесвітньої мережі мали доступ лише 68,5%. Якщо 2009 року було видано 14 автомобілів, то за два з половиною роки ця цифра зросла майже на 200(до 211 авто)”.
Слідом за цим матеріалом в обох газетах розміщена стаття “У місті шахтарів губернатор пригадав своє гірницьке минуле” (під рубриками ”Візит” та “Черкасщина – социальный барометр”). В статті висвітлюється візит голови ОДА до Ватутіного з нагоди дня шахтаря. Тут теж наводяться статистичні дані для того, щоб показати здобутки влади: “Під керівництвом Сергія Тулуба було введено 200 тисяч кв. м. житла, лікарні, поліклініки, стадіони, 2 кінотеатри, басейн”.
Ще один замовний матеріал під дещо різними заголовками, але з однаковим змістом, розміщений слідом за цими двома статтями в газеті “Вечірні Черкаси” під рубрикою “Реагування на критику” та в газеті “Акцент” під рубрикою “Среда обитания”. Статті називаються “Сергій Тулуб: Закон один для всіх! Доступ до державних водойм повинен бути у всіх однаковий” та “Закон один для всіх! Доступ до державних водойм повинен бути у всіх однаковий, - вважає губернатор”.
В обох газетах передрукована стаття “Ярослав Кендзьор: під прапори національної демократії налізло забагато шпани” (у газеті “Вечірні Черкаси” вона розміщена під рубрикою “Авторитетна думка”, в газеті “Акцент” – під рубрикою “Політика”). В ній здійснюється критика Об’єднаної опозиції: “Якщо лідери Об’єднаної опозиції переконані, що вони матимуть більшість у наступному парламенті – дай нашому ягняті та вовка з’їсти. Але знаючи з кого зліплена ця команда, я великих надій не маю”.
Поряд з вищезазначеним матеріалом в обох газетах надрукована ще одна стаття “Далекі вони від народу, бо не всі в них удома”. Вона вийшла під ідентичною рубрикою “Ракурс” та присвячена до акції протесту КПУ в Черкасах . В ній автор наводить критичні висловлювання самих учасників мітингу: “Чекаючи початку мітингу, люди між собою: а що ці комуністи зроблять? Двадцять років вони у Верховній Раді України і завжди входять як не до коаліції, то до більшості.”
В газеті “Акцент” під рубрикою “Точка зору” розміщена стаття “Агітатори за бюджетний кошт: що далі?” В цій статті народний депутат від Об’єднаної опозиції Леся Оробець критикує Партію регіонів та закидає їй використання адмінресурсу: “Соціальні працівники від Сергія Тігіпка вже давно ідентифікуються в народі як “бюджетні” агітатори за ПР.” Вона ж стаття надрукована і на інтернет-ресурсі ipress.ua, що свідчить про централізоване розповсюдження “джинси”.
В газеті “Вечірні Черкаси” під рубрикою “Оцінка” надрукована стаття “Народний позов проти Януковича”, яку також можна кваліфікувати як “джинсу”, в неї автор дозволяє собі різкі критичні висловлювання щодо Віктора Януковича, на фоні чого опозиційні сили виглядають позитивно: “Підсумки майбутніх виборів до Верховної ради визначать подальшу долю Януковича – як президента і як громадянина. Це усвідомлює Янукович, а тому програмує державну машину на боротьбу з власним народом.”
В газетах “Вечірні Черкаси” та “Акцент” продовжують з’являтись замовні матеріали на користь Богдана Губського. Зокрема, в обох газетах є матеріал: “Раритетний “Кобзар” у подарунок черкаському музею передав Богдан Губський”, стаття надрукована під рубриками “Творчість” та “Культура” відповідно. В ній наводиться пряма мова кандидата в нардепи: “Я давно захоплююсь не лише поезією Тараса Шевченка, а й усім, що пов’язано з його життям і тому, натрапивши на цю книгу, не міг не подарувати її саме черкаському музею, адже на Черкащині працюю давно, і вже як-то кажуть приріс до неї серцем…”
В обох газетах були розміщені статті на користь Валентини Жуковської. Це, зокрема матеріали “Відремонтований палац “Дружба народів” відкриють 8 вересня” та “Щодня “швидку медичну пораду” одержує понад 30 черкащан”. Статті розміщені під ідентичними рубриками в обох газетах “Подія” та “Турбота” відповідно, але в газеті “Акцент” вони подані на правах реклами, а в газеті “Вечірні Черкаси” – ні. В них висвітлюються ініціативи Валентини Жуковської щодо реконструкції палацу культури та наданню безкоштовної медичної консультації жителям Черкас.
В газеті “Вечірні Черкаси” та “Акцент” розміщені два ідентичні матеріали: “Гарантоване робоче місце для молоді – першочергове завдання держави”. В першій газеті матеріал поданий під рубрикою “Ініціатива” і може вважатися “джинсою” на користь Валентини Жуковської, яка рекламує свої ініціативи: “Вартість створення робочого місця у хімічній промисловості наближається до 50- ти тисяч доларів. Тому потрібно запропонувати спеціальні механізми стимулювання роботодавців. Ми пропонуємо низку заходів для поліпшення державної програми і створення робочих місць”. В другій газеті стаття надрукована на правах реклами.