укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральних інтернет-сайтів (27.08 -02.09.2012)


З 24.09.2012 по 02.09.2012
Медiа: Інтернет
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Загальні тенденції

Впродовж тижня найбільшу увагу інтернет-сайти вибірки моніторингу приділили діяльності Партії регіонів і Об’єднаній опозиції.  Усім іншим політичним силам сукупно приділялось приблизно в 6 разів менше контенту, ніж двом вищеназваним партіям. При цьому, як і минулого тижня, найменш активно висвітлювалась діяльність КПУ та самовисуванців. На поточному тижні частка нейтральних матеріалів щодо Партії регіонів лишалась значною, але суттєво побільшало й негативних матеріалів стосовно неї. Майже кожного робочого дня тижня у більшості сайтів вибірки (здебільшого, в трьох з п’яти) домінувала саме негативна тональність щодо діяльності «партії влади». Це, здебільшого, викликано значними обсягами критики з боку опонентів влади, більшою увагою й прискіпливістю ЗМІ до дій і заяв високопосадовців-«регіоналів».

Найбільше матеріалів з тематики виборів було розміщено на сайтах Главком, УП (в окремі дні – «Кореспондент»). Найменше – на сайті Обозреватель.

Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.

Нейтральна тональність інформації, переважно, була найбільш уживаною щодо всіх основних учасників виборів, окрім Партії регіонів. Негативне висвітлення її діяльності цього тижня вперше почало переважати нейтральне. Позитивно забарвленої інформації, як і раніше, було небагато. Найбільшою мірою вона стосувалась ПР та Об’єднаної опозиції (в абсолютних показниках) та «України-вперед» (в пропорції до нейтральних матеріалів щодо неї).

Найактивніше в позитивній та негативній тональності згадувалась ПР, найпасивніше (у обох тональностях) – Компартія та самовисуванці.

Пріоритетність представлення

Усіма джерелами моніторингу в інформповідомленнях та авторських, редакційних матеріалах найбільша пріоритетність надавалась Партії регіонів та Об’єднаній опозиції. Найменш представленою була діяльність незалежних кандидатів в одномандатних округах.

Теми

Найактивніше впродовж 27 серпня – 2 вересня в Інтернет ЗМІ висвітлювались такі теми:

  • рішення Вищого спецсуду з розгляду цивільних і кримінальних справ щодо касації захисту Юлії Тимошенко на вирок у "газовій справі", закордонна реакція на нього, а також – з боку учасників виборів.
  • початок слухань Європейського суду з прав людини щодо ув’язнення і засудження Ю.Тимошенко.
  • етапування  Ю. Луценка до Менської колонії.
  • судові процеси представників опозиції  проти ЦВК щодо не реєстрації окремих представників, присутності прізвищ лідерів опозиції у бюлетенях, процедури формування окружних виборчих комісій.
  • заяви високопосадовців-представників Партії регіонів щодо економічної  та політичної ситуації у країні.

Спікери

Здебільшого, спікери ПР – Президент та представники Уряду, губернатори (Азаров, Тігіпко, Богатирьова), зі складу ВРУ - Колесніченко, Ківалов, Чечетов, Олійник. З боку опозиції – Турчинов, Луценко, Власенко. КПУ – Симоненко, Кілінкаров. «Україна вперед» - Королевська, Шевченко. «Свобода» - Тягнибок. «Удар» - Геращенко, Володимир Кличко.

Опис маніпуляцій та медіаефектів

Найбільше спостерігались в блогах «Української правди» (подання неповної, однобічної, упередженої інформації) та авторських матеріалах «Обозревателя» - здебільшого, негативної тональності – щодо опозиції (29.08.12, С.Николаенко «Вершки и корешки. Правда о диагнозе Тимошенко»).

Навіть у формулюваннях питань розміщених «Обозревателем» інтерв’ю відчувається тенденційність журналістів – щодо представників опозиції (31.08.12, Н.Лебідь, «Фомин: Тимошенко имеет право на личную жизнь.» Ч.1; 29.08.12, «Володимир Бондаренко: Ми стали країною, з якої масово від’їжджає молодь»). Натомість, інтерв’ю представників влади мають ознаки “джинси”. Яскравий приклад – ексклюзивне інтерв’ю Б.Колесникова «Доступное жилье Украина получит уже следующей осенью», записане кореспондентом «Обозу» під час перебування міністра в Хельсінках, розміщене сайтом 29 серпня і перепощене – 30 та 31 серпня (щоби лишатись нагорі в списку публікацій).

Показово, що «Обозреватель», єдиний з сайтів вибірки, не розмістив в неділю повідомлення щодо участі автомобіля депутата ПР А.Яценка у ДТП біля Умані.

«Главком» на цьому тижні продовжував розміщувати повідомлення про діяльність кандидата від ПР в одномандатному окрузі В.Борисова, що мають ознаки замовності (30 та 31.08).