Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 27 СЕРПНЯ ПО 2 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:
– «Голос України»
– «Газета по-українськи»
– «Дзеркало тижня»
– «Комментарии»
– «Сегодня»
– «Сільські вісті»
– «Факты и комментарии»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
– Партія регіонів
– «Батьківщина»
– УДАР
– «Свобода»
– КПУ
– «Україна – вперед!»
Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Цього тижня однозначним лідером інформаційного простору стала Партія регіонів – про неї загалом оприлюднено у 4 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію (позитивної – майже у 9 разів більше, негативної – у 7 разів). Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Трохи більше уваги цього тижня приділялося УДАРу через майбутній бій В.Кличка з М.Чарром.
Продовжують плекати негативний імідж Партії регіонів «Дзеркало тижня» (половина усієї негативної інформації про ПР), «Газета по-українськи», та «Сільські вісті». Відчутно критикують ПР як владну партію «Комментарии», хоча видання загалом досить критичне до всіх політсил. Натомість газета «Сегодня» і надалі плекає позитивний імідж Партії регіонів і негативний – Об’єднаної опозиції (лише позитивної інформації про ПР було стільки ж, як усієї про «Батьківщину» разом узятої). «Голос України» практично опозицію не згадував, видання друкувало переважно звітування урядовців про успіхи влади та заяви представників КПУ. «Свобода» та «Україна – вперед!» цього тижня висвітлювалися ситуативно.
Головними інформаційними приводами тижня стали репортажі зі святкування Дня незалежності, відхилення касації у справі Ю.Тимошенко та початок слухань щодо Ю.Тимошенко у Європейському суді з прав людини. Окрім того, активно висвітлювалися соціальні ініціатив уряду та діяльність президента, що зумовило найбільшу представленість у ЗМІ саме Партії регіонів. Ця інформація зазвичай публікувалася на приховано рекламних засадах, жодне видання не маркувало такі матеріали як рекламні, хоча вони повторювалися майже дослівно. Лідер по публікації «джинси» цього тижня – газета «Сегодня», подібні матеріали склали близько 70% виборчого контенту у виданні.
Газета «Сегодня» цього тижня також стала лідером по використанню маніпулятивних технологій – видання маніпулювало заголовками та анонсами на першій шпальті, а також фотографіями та інформаційними приводами.
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Відзначення Дня незалежності України.
2. Соціальні ініціативи уряду та президента.
3. Відхилення касації Ю.Тимошенко на вирок суду.
4. Європейський суд із прав людини почав розгляд справи Ю.Тимошенко.
5. Ю.Луценка перевозять до колонії. Майбутні умови перебування.
6. Підготування змін до мовного закону.
7. Бій В.Кличка з М.Чарром.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
1. ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, М.Присяжнюк (діяльність уряду), В.Забарський (відеоспостереження на виборах), М.Добкін, А.Костусєв, С.Ківалов, І.Попеску, В.Колесніченко (мовний закон), В.Олійник, М.Чечетов.
2. «Батьківщина» – О.Турчинов, А.Яценюк, А.Гриценко, В.Арьєв, С.Власенко, Є.Тимошенко, Р.Князевич, І.Луценко, Л.Оробець, О.Кужель, М.Томенко, Д.Павличко, С.Подгорний, К.Ляпіна.
3. УДАР – В.Кличко, В.Наливайченко.
4. «Україна – вперед!» – Н.Королевська.
5. «Свобода» – О.Тягнибок.
6. КПУ – П.Симоненко, А.Мартинюк, С.Кілінкаров.
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:
1. «Голос України» – 11,7%.
2. «Газета по-українськи» – 14%.
3. «Дзеркало тижня» – 21,9%.
4. «Комментарии» – 12,6%.
5. «Сегодня» – 9,5%.
6. «Сільські вісті» – 10,4%.
7. «Факты и комментарии» – 10,1%.
ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ
«Голос України» і надалі переважно висвітлює діяльність Партії регіонів через заяви президента, урядовців та керівників ОДА. Широко надається слово також представникам КПУ. Об’єднана опозиція практично не згадувалася – лише через короткі інформаційні повідомлення про судові справи Ю.Тимошенко та один коментар представника фракції БЮТ. Інші партії взагалі були присутні ситуативно, на рівні згадок.
Показники Партії регіонів, як і минулого тижня, переважно склали заяви президента з нагоди Дня незалежності, відверто агітаційно-орієнтовані урядовців про діяльність Кабміну та губернаторів. Цього тижня переважно заяви-звітування голів ОДА стосувалися підготовки до 1 вересня, ремонтування та відкриття шкіл, виділення шкільних автобусів за урядовою програмою тощо. Також було вміщено статтю на шпальту представника ПР В.Кисельова щодо мовного закону. Однак і негативні показники Партії регіонів зумовлені в першу чергу критикою влади саме за цей закон у експертному матеріалі.
Окрім того, редакція використовує прийом непрямої критики влади – через гумористичну сторінку «Курінь», де вміщує цитати політиків, переважно представників ПР і саркастично їх коментує від імені «Чергового»:
«Микола Азаров: — Нині у громадян з’явилися можливості дітей вчити, читати літературу, дивитися телебачення й вільно спілкуватися рідною мовою. Від чергового: — Ага, а до цього громадяни «скіглілі» і вчили мову винятково й тільки під час засідань Кабміну, які вів Микола Янович». («Голос України», 1.09.12)
«Газета по-українськи» цього тижня намагалася бути більш збалансованою – видання надавало слово представникам Партії регіонів та експертам, які висловлювали позитивні коментарі, однак загальна кількість негативної інформації на адресу владної партії все одно виявилася значно більшою. Відтак загалом негативний імідж партії влади плекається виданням і надалі. Те ж саме стосується Об’єднаної опозиції: в інтерв’ю та коментарях часто траплялися негативні оцінки, однак загалом залишається відчутним симпатія до цієї політичної сили.
Видання широко висвітлювало тему відзначення Дня незалежності у різних регіонах України, однак основний акцент зазвичай у матеріалах ставився на негативних оцінках діяльності влади чи Партії регіонів. Зазвичай це робилося через маніпулятивний прийом «голос народу», коли коментатори могли навіть бути не названі:
«Промову губернатора переривають оплесками. Сергій Тулуб вручає ключі від авто інвалідам та багатодітним. Одна з жінок на радощах береться цілувати губернатора. Той розгублено усміхається. — От народ, — каже чоловік у вишиванці. — Знала б ти, які Тулуб откати просить за відкриття бізнесу. А це ж ваші гроші на пенсії. А вона його цілувати лізе. Темнота. — Прямо в писок баба лизнула. Так сильно любить донецьких. Пху, гидко дивитися». («Газета по-українськи», 28.08.12)
Газета багато уваги приділяє історії з білбордом про бабусю і кота. Роблячи її важливим інформаційним приводом, видання бере відповідні, критичні до влади, коментарі у експертів, політиків та простих людей. Теж саме стосувалося візиту В. Януковича на Афон. Як інформаційний привід, це повідомлення було використано виданням для коментування експертом, при цьому коментар було змонтовано за маніпулятивним принципом «останнього слова», коли навіть позитивні відгуки нівелюються остаточним висновком:
«Ці поїздки — наслідок виховання президента, — вважає релігієзнавець Юрій Чорноморець, 38 років. — Янукович у молодості прийшов до церкви, бо зустрів там людей справді високої духовності… Янукович добре знається на церковних проблемах. Точно читав Біблію… Ну то й російські імператори теж були благочестиві, їздили на прощі, причащалися, але при цьому закручували гайки. І навіть знаходили собі радників, які казали, що це по-християнськи… От цього року уряд навіть недофінансував лікування дитячих онкологічних захворювань. Це вже моральна дилема самого Януковича. Як це все в ньому поєднується?» («Газета по-українськи», 29.08.12)
Об’єднана опозиція висвітлювалася через інтерв’ю А.Гриценка, а також репортаж із акцій протесту через відхилення касації у справі Ю.Тимошенко. Критикувалася політсила переважно у інтерв’ю представника «Нашої України» Г.Омельченка. Матеріали про початок розгляду справи Ю.Тимошенко у Європейському суді з прав людини мав всі ознаки «джинси», хоча не був маркований (майже ідентичний матеріал публікувався у «Фактах»).
Показники УДАРу та «Свободи» зумовлені досить позитивними матеріалами про акції політсил із відзначення Дня незалежності.
КПУ та «Україна – вперед!» практично не згадувалася.
«Дзеркало тижня» і надалі переважно приділяє увагу діяльності президента, уряду, окремих міністерств та міністрів, аргументовано критикуючи її. Відтак показники Партії регіонів, з якою асоціюється уряд та президент, надзвичайно високі порівняно з іншими політичними силами. Однак слід зазначити, що в матеріалах, які безпосередньо стосуються виборів та передвиборчої кампанії, газета приділяла увагу всім прохідним політичним силам, рівною мірою критикуючи кожну і не виявляючи особливих симпатій. Хоча звісно, до опозиційних сил вона прихильніша, ніж до владних партій.
Цього тижня видання приділило увагу діяльності оборонного відомства та махінаціям на ринку торгівлі зброєю, ініціативам М.Азарова щодо закупівель Держрезерву, роботі міністерства освіти у різних сферах (фінансування студентських програм, узгодження підручників для першокласників) та заявам Д.Табачника. Прикметно, що видання поза звичайною критикою схвально відгукнулось про ініціативу відміни ввізного мита на імпортні феросплави та частково про діяльність митної служби. Однак ці показники на фоні негативної інформації все ж мізерні.
Опозиція, як і інші партії, цього тижня досить рівномірно були представлені у кількох матеріалах на виборчу тематику (аналіз списків на предмет гендерної квоти, клони на округах, передвиборча ситуація в областях).
«Комментарии» переважно приділяли увагу діяльності влади – уряду та президента, що зумовило високі показники Партії регіонів. Видання активно користується оціночними судженнями, однак є в міру об’єктивним. Матеріали переважно аналітичні, не лише пов’язані з актуальними подіями, але і висвітлюють тему чи проблему в ширшому аспекті: наприклад, останні соцопитування подавалися через призму проблеми діяльності соціологічних служб в умовах нинішньої влади, чи заяви В.Януковича про ШОС через призму зовнішньополітичної стратегії влади загалом.
Газета переважно критикує владу майже в усіх аспектах її діяльності, хоча якщо є позитивні ініціативи, то відзначає це (приміром, як введення нульової ставки на імпорт феросплавів). Видання багато уваги приділяє внутрішній боротьбі між групами впливу у владі, що зумовлює негативні показники. Також на рекламних засадах публікувалося інтерв’ю з І.Шкірею з позитивним поглядом на діяльність уряду. Власне як партія, Партія регіонів була представлена паралельно з «Батьківщиною» у матеріалі про плагіат виборчої програми «регіоналів» щодо колишнього «Українського прориву» Ю.Тимошенко. Окрім цього матеріалу, опозиція згадувалася лише в контексті справ Ю.Луценка, Ю.Тимошенко та ситуації в ЦВК. Інші партії практично не згадувалися.
«Сегодня» в основному висвітлювала діяльність Партії регіонів. Її позиція подається переважно через діяльність уряду та президента. При цьому переважна більшість матеріалів друкувалися на приховано рекламних засадах і для читача це не було очевидним. Видання вмістило матеріали про святкування Партією регіонів Дня незалежності, «стахановські» здобутки у вугільній галузі завдяки уряду. Окрім того, було вміщено ряд матеріалів про соціальні ініціативи уряду – про контроль за цінами на ліки від гіпертонії, а також про соціальне забезпечення потреб фермерів (заяви М.Присяжнюка та С.Тигіпка). Ці матеріали за відстежуваний період становили левову частку всього політичного контенту. Більшість із цих матеріалів дублювалися у газеті «Факты и комментарии».
Редакційні матеріали щодо діяльності ПР стосувалися перспектив майбутньої сесії у ВР, новин щодо програми «Доступне житло», зустрічей В.Януковича. Значної уваги, як і раніше приділяється темі мовного закону – його впровадженню, змінам, що він несе (одні й ті ж тези повторюються з тижня в тиждень), а також про можливі зміни в цьому законі. Часто у таких матеріалах видання користується маніпулятивною технологією бездоказового ствердження:
«Договорились ли они о чем-то Янукович и Путин, пока не сообщается, но сам факт внеплановой встречи уже говорит о том, что изменения на российском направлении возможны». («Сегодня», 27.08.12)
Щодо Об’єднаної опозиції, як і раніше нагнітається негатив, зокрема щодо Ю.Тимошенко та Ю.Луценка. Протягом тижня видання вмістило три відверто маніпулятивних тексти – про відхилення касації щодо справи Ю.Тимошенко, про будинок її дочки Є.Тимошенко та про етапування Ю.Луценка до колонії. Видання маніпулювало першими шпальтами, анонсуючи на ній лише негативні месиджі: «Суд: Юля, с вас 1,5 млрд. Приговор окончательно оставили в силе. Фаны Тимошенко: «Революцию устраивать некому». Эксперты считают: «Болезни и сроки Леди Ю. уже всем надоели», — и оценивают шансы вернуть долг «Нефтегазу» («Сегодня», 30.08.12); «Камера для Луценко: спальня в 35 кв.м., стиралка и дворик» («Сегодня», 31.08.12).
При цьому в тексті щодо Ю.Тимошенко видання використало маніпулятивну технологію «атаки оточення», виставляючи її прихильників у негативному світлі: «Перед входом в суд шумела пестрая толпа Юлиных фанатов — человек 500. Пенсионеры лезли с громкоговорителями на забор, молодежь махала флагами… «Это похороны украинского правосудия!» — закричал киевлянин Дмитрий, и гроб зарыли на клумбе перед судом. «Придем через 9 дней», — пошутила одна из бабушек. «А сейчас пойдем помянем», — поддакнула ей вторая. Когда толпа выходила со двора, одна из девушек расспрашивала старушек, где дают деньги за митинг». («Сегодня», 30.08.12)
Матеріали про етапування Ю.Луценка та будинок Є.Тимошенко займали по цілій шпальті та супроводжувалися рядом маніпулятивних фотографій. У випадку з текстом про Ю.Луценка видання зманіпулювало заголовком «К приезду Луценко красят стены», хоча в тексті говориться, що це плановий ремонт. Фото, вміщені в матеріалі, ілюструють благоустрій та комфортні умови, які нібито чекають на екс-міністра: на одній з них навіть відображені нарди та ігровий стіл, на іншій – пральна машинка-автомат. Загалом виданням створюється враження, що Ю.Луценко житиме в колонії ліпше за пересічних українців.
Матеріал про Є.Тимошенко взагалі не мав інформаційного приводу, але був вміщений у тому ж номері, що і матеріал про вирок Ю.Тимошенко. Інформаційний привід до статті видання озвучило таким чином: «Дочь экс-премьера Женя Тимошенко не только ходит в суд и ездит по Европе, доказывая невиновность мамы. Как выяснила «Сегодня», ее нередко видят в ресторанах с новым бойфрендом, она любит поплавать с дельфинами в Одессе, а живет — среди писателей». Далі у тексті подається інформація кількарічної давнини про дизайн будинку Є.Тимошенко і кілька фото того ж часу. Видання змонтувало коментарі про життя та дозвілля дочки Тимошенко, створюючи враження про неї як про багату дочку, що насолоджується принадами життя та змінює чоловіків. Підписи під фото:
«Дом Жени. За высоким забором видна только крыша здания, где она обитает якобы с Артуром».
«Наследница. Дочь экс-премьера охраняют собаки, а расслабляют дельфины»
«Гостиная. Выполнена в стиле прованс с голубой мебелью» («Сегодня», 30.08.12).
Інші політичні сили згадувалися лише побіжно у двох матеріалах – про огляд програм партій-кандидатів та про ситуацію на мажоритарних округах. Позитивні показники УДАРУ зумовлені повідомленнями по майбутній бій В.Кличка.
«Сільські вісті» цього тижня переважно сконцентровані на критиці влади – через діяльність уряду та президента. Видання розлого цитувало виступ В.Януковича на святкуванні Дня незалежності, висловлюючи власну критичну позицію з приводу озвучених тез. Негативно оцінюються будь-які дії міністерства АПК, зокрема було надруковано кілька матеріалів про обіцянки М.Присяжнюка щодо сільських кооперативів чи компенсацій фермерам та реальний стан їх виконання на сьогоднішній день. Всі заяви міністра видання позиціонує як передвиборчу риторику. А ініціативу про опис живності на селі видання порівняло з аграрною політикою радянських часів:
«Віри в те, що влада піклується виключно про порядок у цифрах Держстату, немає. Недолугими є й посилання на «світовий досвід». Принаймні Європа не зазирає у двори тих, хто виживає самотужки завдяки приватному господарству. А такий рудимент як сільгоспперепис зберігся тільки в Росії… Живі ще люди, котрі пам'ятають, як у 1946-1957 роках піднімали країну з повоєнної руїни... оподаткуванням селянських господарств. З кожного двору треба було задурно віддати півцентнера м'яса, 240 літрів молока (як є корова), 240 яєць, шкіру забитої тварини, центнер картоплі, насушити яблук для солдатського компоту, сплатити за кожен вулик. Закінчилася ця історія тим, що в селянських дворах і хлівах живності майже не залишилося, а «садки вишневі коло хати» повирубували під корінь». («Сільські вісті», 31.08.12)
Видання продовжує публікувати листи читачів винятково з критикою влади. Однак цього тижня видання уникало маніпуляцій заголовками та оціночними судженнями в інформаційних повідомленнях.
Об’єднана опозиція згадувалася порівняно мало, лише у інформаційних повідомленнях щодо судових справ Ю.Тимошенко, а також у авторському матеріалі, де опозиція частково критикувалася, хоча загалом все одно протиставлялася владі як позитивна альтернатива. УДАР та КПУ згадувалися ситуативно.
«Факты и комментарии» цього тижня переважно публікували виборчий контент на приховано рекламних засадах під нейтральними рубриками, які сприймаються як редакційні матеріали. Виняток становив лише один матеріал про доходи перших п’ятірок виборчих списків прохідних партій, де видання дозволило собі ряд негативних оціночних суджень на адресу ПР та КПУ, а також кілька поточних інформаційних повідомлень щодо актуальних подій.
Прикметно, що навіть у «джинсі» інформаційна перевага залишається на боці Партії регіонів: опозиція розмістила два матеріали – про регіональні поїздки кандидатів та про звернення до Європейського суду з прав людини. Натомість владної партії стосувалися аж 7 матеріалів (заяви В.Забарського про відео спостереження на виборах, обіцянки С.Тигіпка та М.Присяжнюка щодо цін на хліб та підтримку сільських кооперативів, матеріал про святкування Партією регіонів Дня незалежності, привітання О.Костусєва з річницею Одеси, статті про рекорди вугільної галузі та будування ЛЕП, а також про ефективне впровадження податкового кодексу). Більшість матеріалів перенасичені переможною риторикою та звітують про успіхи уряду.
Окрім цього, у спортивній рубриці друкувався позитивний матеріал про В.Кличка та його майбутній бій з М.Чарром. Він також був зарахований до моніторингу, і хоча не містив прямої агітації, все ж таки формує позитивний імідж В.Кличка не лише як спортсмена, але і як кандидата.
Інші політичні сили згадувалися побіжно.