Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД 03-09 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6-ти політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)
2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")
3. Комуністична партія України
4. УДАР
5. ВО "Свобода"
6. "Україна - Вперед!"
Мета дослідження: з’ясувати, чи надають місцеві газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час Парламентських виборів 2012 року, чи мають різні політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
1. Загальні тенденції.
З 3 по 9 вересня 2012 р. найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема члену Партії регіонів, голові Херсонської обласної ради Віктору Пелиху в статті «Cільські голови шукають шлях до розвитку».
На цьому тижні інші партії були майже відсутні в херсонській пресі: про Об’єднана опозиція, КПУ та партію УДАР! було подано по одній невеличкій статті.
Об’єднана опозиція та КПУ в цьому рейтингу зайняли друге та третє місце.
Найбільші показники по кількості знаків були у Партії регіонів.
Найменше інформації було про партію УДАР.
2. Коментар максимальних та мінімальних показників тональності.
Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів. Це була інформація про спілкування голови облради та сільських голів під час проведення другого виїзного засідання Ради 29 серпня в Голопристанському районі. «Аби відшукати шляхи розвитку, в області створена Рада сільських і селищних голів при голові облради. Сільські очільники регулярно збираються, доносять наболіле до керівництва Херсонщини та разом шукають способи вирішення проблем. А також їздять один до одного по досвід у рамках нещодавно започаткованого облрадою проекту «Місцеве самоврядування».
«Нашим завданням було показати, що є найкращого в Голопристанському районі, щоб усі сільські голови, які тут присутні, могли перенести цей досвід на свої райони, - підбив підсумки голова облради Віктор Пелих. - Коли ми розпочинали цей проект, то не знали, як він піде. А сьогодні, побувавши вже в двох районах, я можу сказати: ми правильно зробили, що його започаткували. Тому що сільським головам треба було побачити, який досвід є в їхніх колег У кожного району своя "фішка". Це і земля, і залучення коштів міжнародних організацій. Правильно роблять ті, хто почав хоч якийсь рух, і зрозуміли, що спасіння потопаючих - у руках тих, хто хоче виплисти. Багато залежить від самих людей, від сільського голови, від бізнесменів, які працюють на цій території. І ми хочемо в цьому проекті об'єднати всі зусилля й показати, що можна міняти своє життя своїми руками. Ми повинні показати все, що є найкращого. Заявити, що є дієве місцеве самоврядування, що воно готове взяти на себе відповідальність за те, що відбувається в державі. А найголовніше - змінити життя нашої громади на краще. Це те, заради чого ми пішли у владу. Хочу побажати всім присутнім зробити для людей усе, що вони обіцяли».
Найменше інформації було про партію УДАР в заяві кандидата від партії УДАР А. Путілова.
На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у «Україна – вперед!» в критичній статті представників Партії регіонів.
Трохи менший кількісний показник знаків негативної тональності був у ПР в критичній статті від представників КПУ.
3. Пріоритетність представлення.
Пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддається Партії регіонів.
4. Теми
- «Cільські голови шукають шлях до розвитку» - зустріч члена Партії регіонів, голови Херсонської обласної ради Віктора Пелиха з сільськими головами.
- «Вчитися ніколи не пізно!» - Центр занятості інформує населення про можливості працевлаштування та перекваліфікації.
- Захист екс-прем'ера - «Тимошенко змушена боротися проти всієї державної машини». В Страсбурзі Європейський суд з прав людини розпочав розгляд скарги лідера опозиції.
- Вища освіта в Україні. Влада пропонує: «… Це — ті інновації, які пропонуються кожному. Чи скористатися ними — справа особиста».
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
На цьому тижні в статтях від представників КПУ використовувались прийоми створення асоціацій шляхом приниження, заміна імен або наклеювання ярликів: «Починаючи з перших днів незалежності, система виборчих фальсифікацій в Україні постійно вдосконалювалася і вже вийшла на рівень державної політики. Усі знають, як влаштовують виборчі «каруселі», реєструють «двійників», відбувається вкидання бюлетенів тощо. Так було при Кучмі, нічого не змінилося під час правління Ющенка... Але нинішня влада пішла ще далі. «Цивілізований» шлях фальсифікацій здається їй занадто складним. Набагато простіше й, що гріха таїти, звичайніше для «донецьких» своїх опонентів просто «мочити». У будь-який спосіб».
Прийоми маніпуляції «Останнє слово» та «констатація факту» без всяких доказів використовують представники Партії регіонів проти «Україна – вперед!». Наприклад, «Я никогда не писал статей в газетах, тем более на политические темы, но уж больно нечистыми методами пользуется данный кандидат в депутаты. Уж слишком много вранья, и за самые больные места пытается он зацепить людей, чтобы прорваться в депутаты». «Очень обидно, когда политические цели достигаются откровенным враньем, обманом и подкупом избирателей».
Майже у всіх статтях представників Партії регіонів та в статті Об’єднаної опозиції використовувались медіа ефекти «Останнє слово» та «констатація факту», коли в останньому абзаці статті повторюється найбільш вигідне для автора ствердження. Наприклад, в статті Об’єднаної опозиції «Захист екс-прем’єра: «Тимошенко змушена боротися проти всієї державної машини». В Страсбурзі Європейський суд І прав людини розпочав розгляд скарги лідера опозиції»: «Цим рішенням суд фактично визнав, що в Україні можливе переслідування з політичних міркувань. На жаль, віднині однозначно ясно, ще Віктор Янукович увійде в історію України як Президент, за правління якого суд і судову систему використовували з метою вирішення політичних забаганок», — підкреслила вона». В статті від представників Партії регіонів: «Що ж, Україна нині виходить на новий рівень виробництва, економіки. Проте, запроваджуючи нові технології та інновації, не можна забувати про головне багатство країни - її громадян і той неоціненний професійний досвід, носіями якого вони є. Тож масштабна програма перенавчання трудових кадрів дуже своєчасна. Люди, нехай уже не молоді, але ще сповнені сил і бажання працювати, не повинні лишатися «на узбіччі» життя. Нині у країні для них створені можливості працювати і бути активними членами суспільства».
Таким чином, арсенал медіа ефектів в статтях різної політичної направленості на кожному тижні повторюється. Лідером об’ємів позитивної інформації на цьому тижні була Партія регіонів.