Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами моніторінгу запорізької преси (03.09 - 09.09)
ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ
Поріз минулим тижнем кількість перевиборчої інформації дещо зменшилась, залишаючи місце авторським матеріалам (чого не було за минулий звітній період). Така ситуація може бути пов*язана із тим, що штаби перейшли до більш ретельної роботи й почали зважувати свої ресурси.
Якщо джинса від ПР (принаймні, відверта) містить виключно позитив про власну партію, то матеріали від опозиції усі без виключення побудовані на протиставленні себе ПР. В той же час, відслідковується цілеспрямоване розміщення замовних статей, спрямованих виключно проти КПУ. Аналіз електорального поля дозволяє зробити припущення, що розміщення таких матеріалів профінансовано ПР, але це ніяк не відображається у текстах. Фактично відсутня цього тижня інформація стосовно партії «Україна - вперед», як авторська, так і замовна. Згадки про «Свободу» традиційно поодинокі, оскільки партія не проводить власної інформаційної політики в регіоні. Активну позицію, натомість, зайняв самовисуванець Петро Сабашук, більшість матеріалів про якого, однак, мають однозначне маркування «Політична реклама».
Продовжується використання у передвиборчих цілях рубрики «Пряма лінія», однак нарешті під такими матеріалами з*являється позначка «На правах політичної реклами».
КОМЕНТАР МАКСИМАЛЬНИХ ТА МІНІМАЛЬНИХ ПОКАЗНИКІВ ТОНАЛЬНОСТІ
За загальною кількістю тонованих повідомлень складається така картина:
ПР: нейтральної тональності – 2 898 зн., позитивної – 1 109 зн., негативної – 19 892 зн. Як і зазвичай, обсяги негативних матеріалів найбільші у газетах «Субота Плюс» і Прав.Да, однак цього тижня велика кількість негативної інформації з*являється й у газеті «Мрія», що пов*язано із розміщенням одразу кількох замовних матеріалів від Об*єднаної опозиції. Невеликі позитивні показники зумовлені використанням маркованих рубрик політичної реклами, у яких виходять відповідні матеріали. Загальна кількість позитивної джинси майже не змінюється. ПР залишається незмінним лідером за кількістю згадувань.
Об*єднана опозиція: нейтрально – 415 зн., позитивно – 6 380 зн., негативно – 716 зн. Зростання масиву позитивної інформації зумовлене великою кількістю замовних матеріалів у газеті «Мрія», яка зазвичай нехтує маркуванням політичної реклами. Водночас, інші газети містять не менше аналогічних статей, але вже маркованих. За обсягами згадувань опозиція цього тижня наближається до ПР.
УДАР: нейтрально – 1 808 зн., позитивно – 643 зн., негативно – 0 зн.. Більшість інформації про партію подає газета «Субота плюс», редактор якої балотується від УДАРу. Невелике нейтральне згадування подає також газета МІГ (у зв*язку із відмовою від балотування одного з УДАР-івських кандидатів).
«Україна – вперед!»: немає згадувань
КПУ: позитивно – 491 зн., негативно – 8 357 зн. Значний негативний масив інформації з*являється завдяки розміщенню у газеті «Мрія» джинси проти комуністів, а також через конфлікт із самовисуванцем П.Сабашуком.
ВО «Свобода»: нейтрально – 527 зн. Згадується лише побіжно у газеті «Прав.Да».
Самовисув (П.Сабашук): позитивно – 2 871зн., нейтрально – 348зн., негативно – 491 зн. У той же час треба відзначити, що загальний обсяг позитивних статей про П.Сабашука значно більший, проте вони марковані як політична реклама.
ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
Абсолютний пріоритет представлення має Партія регіонів, причому як в авторських, так і в замовних матеріалах, і як за кількісними, так і за якісними (за номерами шпальт) показниками. Цей факт зумовлений абсолютним домінуванням представників ПР у владі, а також активною роботою із розміщення «джинси».
Об*єднана опозиція цього тижня отримує пріоритет в газеті «Мрія», де немарковані замовні матеріали від ОО подаються на перших шпальтах. В інших газетах за цим показником ОО майже наздоганяє ПР.
УДАР отримує пріоритет в газеті «Субота+», редактор якої балотується від УДАРу.
«Україна - вперед» цього тижня в аналізованих виданнях не представлена взагалі.
КПУ суттєво згадується тільки у виданні «Мрія», а також у «Суботі+» у зв*язку із конфліктом із само висуванцем П.Сабашуком.
ВО «Свобода» згадується тільки у виданні «Прав.Да» у зв*язку із протестами проти надання російській мові статусу регіональної
ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:
1. Сессія міської ради надала російській мові статусу регіональної.
2. Візит до Запоріжжя А.Яценюка.
3. Кандидат від УДАРу О.Волков відмовився балотуватися до ВР. Згадуються анонімні погрози на адресу кандидата
4. Рекламний щит від УДАРу зрізано й вивезено з траси Харків-Симферополь (Субота+).
5. Мер Запоріжжя А.Сін продовжує наполягати на тому, що перша черга мостів у Запоріжжі буде здана цього року.
6. Конфлікт між КПУ та само висуванцем П.Сабашуком: останній звинуватив комуністів у тому, що вони зруйнували дитячий майданчик, щойно ним відреставрований. КПУ стверджує, що просто провела власну реконструкцію того ж майданчику, що було заплановано задовго до цього.
ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:
ПР: губернатор області А.Пеклушенко (пропонує запоріжцям робити продуктові запаси на зиму), мер Запоріжжя А.Сін (надання російської мови статусу регіональної, будівництво мостів через Дніпро)
Об*єднана опозиція: А.Яценюк (критика ПР, обіцянки змінити життя на краще)
УДАР: --
«Україна – вперед!»: --
КПУ: А.Бабурин (ствердження, що комуністи не розвалювали дитячій майданчик, який щойно від реставрував П.Сабашук)
Самовисув: П.Сабашук (звинувачення КПУ у руйнації відреставрованого ним дитячого майданчика).
ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ ЦЬОГО ТИЖНЯ СКЛАДАЛА:
Мрия: 65,15% (близько 14,47% від загального обсягу видання)
МИГ: 52,19% (близько 20,31% від загального обсягу видання)
Прав.Да: 23,64% (близько 14,63% від загального обсягу видання)
Субота плюс: 24,84% (близько 12,5% від загального обсягу видання)
МЕДІАЕФЕКТИ
Найбільша кількість медіаефектів зафіксована у газетах «Прав.Да» (авторські матеріали) та «Мрія» (матеріали з ознаками замовності). Серед використовуваних медіаефектів – фальшивий комплімент, схвалення, приниження, іронія, сарказм, отруйний сандвіч, цукровий сандвіч, контраст, звинувачення за асоціацією.