укр eng

Звіт за результатами моніторингу центральної преси за період з 3 по 9 вересня 2012 року


З 03.09.2012 по 09.09.2012
Медiа: Преса
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

 

ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ЦЕНТРАЛЬНОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД З 3 ПО 9 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ

 

Моніторинг включає аналіз 7-ми загальнонаціональних друкованих видань:

–       «Голос України»

–       «Газета по-українськи»

–       «Дзеркало тижня»

–       «Комментарии»

–       «Сегодня»

–       «Сільські вісті»

–       «Факты и комментарии»

 

Об’єкти моніторингу – діяльність 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:

–       Партія регіонів

–       «Батьківщина»

–       УДАР

–       «Свобода»

–       КПУ

–       «Україна – вперед!»

 

Мета дослідження: з’ясувати чи надають газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.

 

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).

 

ЗАГАЛЬНІ ТЕНДЕНЦІЇ

 

Цього тижня однозначним лідером інформаційного простору стала Партія регіонів – про неї загалом оприлюднено у 4 рази більше інформації, ніж про Об’єднану опозицію (позитивної – майже у 13 разів більше, негативної – у 8 разів, рівна кількість була лише нейтральної інформації). Діяльність інших партії у порівнянні з цими двома практично не висвітлюються. Трохи більше уваги цього тижня приділялося УДАРу через бій В.Кличка з М.Чарром, однак все одно його показники у 10 разів менші, ніж Партії регіонів і втричі менші, ніж «Батьківщини».

Найбільш об’єктивним виданням можна назвати газету «Комментарии», оскільки вона публікує як негативні, так і позитивні факти про всі політичні сили. Загалом видання досить критичне до представників ПР, однак намагається утримувати баланс і не плекати винятково негативного іміджу. Найбільш заангажовані – «Дзеркало тижня» та «Сільські вісті». Вони, як і «Газета по-українськи», продовжують плекати негативний імідж Партії регіонів – публікації саме цих видань складають негативні показники владної партії. Газета «Сегодня» та «Факты и комментарии» навпаки плекають позитивний імідж ПР, в основному через матеріали, що є «джинсою» (вони складають левову частку виборчого контету цих видань). «Голос України» почав висвітлювати діяльність опозиції, щоправда лише завдяки початку сесії Верховної Ради (поза інформацією з брифінгів про опозицію відстежено лише згадки та короткі повідомлення).

Показники УДАРу в основному зумовлені матеріалами про боксерський бій В.Кличка. «Свобода» та «Україна – вперед!» цього тижня висвітлювалися ситуативно. «Сегодня» вперше промаркувало текст про «Україна – вперед!» як політичну рекламу.

Головними інформаційними приводами тижня стали відкриття чергової сесії Верховної Ради, перевезення Ю.Луценка до колонії та інформація про його побут. На прикладі висвітлення теми ДТП за участю авто депутата від Партії регіонів А.Яценка та акції журналістів на Всесвітньому газетному конгресі було добре видно симпатії та антипатії видань: «Сегодня» обійшлося короткими формальними згадками, а «Газета по-українськи» зробила їх приводом для коментарів та розлогих матеріалів.

 

ГОЛОВНІ ТЕМИ ТИЖНЯ:

 

1.                    Відкриття чергової сесії Верховної Ради.

2.                    Ю.Луценка перевезено до колонії. Побут екс-міністра та умови перебування.

3.                    ДТП за участю авто депутата від Партії регіонів А.Яценка.

4.                    Протестна акція журналістів на Всесвітньому газетному конгресі та Всесвітньому форумі редакторів у Києві.

5.                    Дискусії довкола мовного закону.

6.                    Аналіз програм прохідних партій.

7.                    Бій В.Кличка з М.Чарром.

8.                    Соціальні ініціативи уряду.

9.                    Президент відкрив нову газокомпресорну станцію.

 

ГОЛОВНИМИ СПІКЕРАМИ, ЩО ОЗВУЧУВАЛИ ПОЗИЦІЮ ПАРТІЇ, ЦЬОГО ТИЖНЯ СТАЛИ:

 

1.     ПР – В.Янукович, М.Азаров, С.Тігіпко, Ю.Бойко, М.Присяжнюк, Р.Богатирьова (діяльність уряду), І.Попеску, М.Добкін, М.Чечетов. О.Єфремов, А.Кінах, М.Луцький.

2.     «Батьківщина» – Ю.Тимошенко, А.Яценюк, В.Арьєв, М.Томенко, К.Ляпіна, А.Кожемякін, А.Гриценко, І.Луценко, А.Павловський, В.Швець,

3.     УДАР – В.Кличко.

4.     «Україна – вперед!» – не представлена.

5.     «Свобода» – О.Кайда.

6.     КПУ – П.Симоненко, В.Даниленко, С.Храпов, А.Мартинюк.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ВИДАННЯХ НА ЦЬОМУ ТИЖНІ СТАНОВИЛА:

 

1.     «Голос України» – 12,1%.

2.     «Газета по-українськи» – 13,2%.

3.     «Дзеркало тижня» – 10,8%.

4.     «Комментарии» – 27,6%.

5.     «Сегодня» – 12,9%.

6.     «Сільські вісті» – 15,7%.

7.     «Факты и комментарии» – 8,4%.

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ДРУКОВАНИМИ ВИДАННЯМИ

 

«Голос України» цього тижня більше висвітлював діяльність опозиційних політиків, що стало можливим завдяки початку чергової сесії Верховної Ради. Видання подавало всі заяви з брифінгів – як представників ПР, КПУ, так і опозиції.

Однак загалом все ж зберігається тенденція до пріоритетного висвітлення діяльності Партії регіонів саме через представників владної вертикалі та влади на місцях. Так, видання цитує всі заяви В.Януковича, М.Азарова, публікує фоторепортаж із засідання уряду, друкує всі повідомлення-звіти про вручення шкількних автобусів, перевірок та соціальних ініціатив губернаторів. Прикметно, що навіть у матеріалі із жеребкування в ЦВК видання вмістило фото саме з депутатом від ПР В.Забарським. Незначні негативні показники Партії регіонів зумовлені критичними зауваженнями в аналітичних авторських статтях, яких не так багато, а також у гумористичній рубриці «Курінь» через продовження цитат політиків. Критика ПР зазвичай стосується невиконання обіцянок, які дають можновладці.

Значні показники «Батьківщини» зумовлені публікацією об’ємного (на шпальту) матеріалу про державну символіку депутата від БЮТ В.Коржа (не було вказано, що він друкується на рекламних засадах чи за квотним принципом). Цей матеріал і склав 80% показників Об’єднаної опозиції. «Свобода» висвітлювалася одноразово через коментар голови Тернопільської облради О.Кайди у матеріалі про розвиток області і більше не згадувалася. УДАР та «Україна – вперед!» взагалі не були представлені.

 

«Газета по-українськи» переважно висвітлювала діяльність Партії регіонів, плекаючи її негативний імідж. Видання широко висвітлювала факт ДТП за участі авто депутата А.Яценка, де використовувала коментарі очевидців та родичів постраждалих, які висловлювали на адресу депутата негативні відгуки. Свідчення ж тих, хто стверджував, що Яценка на місці події не бачили, газета подала коротко, і ця інформація загубилася на фоні негативу.

Окрім того, видання присвятило розлогі матеріали відкриттям двох шкіл – у Києві за участі В.Януковича та оновленої школи, де він сам вчився, в Єнакієвому. Обидва матеріали плекають негатив до В.Януковича через опосередковані коментарі журналістів та прямі цитати простих людей:

«Батьки й діти аплодують хвилину. Лунає гімн України. Школярі співають. Діти кладуть руку на серце. Янукович слухає мовчки, як і міністр освіти Дмитро Табачник. Сумська та Герман ворушать губами» (прийом протиставлення: президент, на відміну від дітей, не знає гімну – експ.) («Газета по-українськи», 4.09.12).

«Віктор Янукович виріс у селищі Півнівка. Йду розбитою дорогою повз покинуті та зруйновані будинки. За похиленою огорожею чути голоси. Запитую, чи на цій вулиці жив президент. — Нечего здесь лазить, идите нах…й! — чую старечий жіночий голос із-за паркану… – Витя тут в детстве жил — они с бабушкой во флигельке, а отец с семьей в доме… — виглядає з хвіртки Галина Кирієнко… Каже, що Півнівка розчарувалася в нинішній владі. — Ну что это за жизнь — куда не поткнись, везде давай деньги. У кума Витиного — Рухадзе… было 30 машин и заправочная, а нам — вот, — показує дулю. — Раньше вся Пивновка за Витю была руками и ногами. И я по дворам ходила: «Голосуйте за Витьку». А тепер многие против него поперли» (Це завершення матеріалу. Маніпуляція «голос народу» плюс «останнє слово»: попередньо вміщений позитивний відгук першої вчительки В.Януковича у тексті знівельовано – експ.) («Газета по-українськи», 7.09.12).

Опозиція висвітлювалася значно менше, переважно у контексті відкриття сесії Верховної Ради. Мав місце також вочевидь проплачений матеріал про реакцію світу на відхилення касації у справі Ю.Тимошенко. Також висвітлювалося перевезення Ю.Луценка до колонії. Тональність переважно нейтральна. УДАР висвітлювався в основному в контексті бою В.Кличка. Інші партії лише коротко згадувалися.

 

«Дзеркало тижня» висвітлювало винятково діяльність Партії регіонів. Всі інші партії згадувалися буквально двома словами. Виборчий контент у виданні цього тижня був розподілений більш рівномірно – близько 40% матеріалів стосувалися саме Партії регіонів як партійної структури, що бере участь у виборах, та її діяльності у передвиборчий період. 60% стосувалися діяльності владної вертикалі та президентського оточення. Газета продовжила розслідувати скандальну діяльність міністра оборони Д.Саламатіна у сфері торгівлі зброєю, а також вмістило матеріал про приватизаційні махінації структур, пов’язаних з сином президента О.Януковича. Критикувалася також нова концепція реформування податкової системи та бюджетна політика уряду через експертні коментарі.

Власне виборчі матеріали стосувалися агітації кандидатів від ПР у донецьких школах 1 вересня та створення окружних виборчкомів після жеребкування в ЦВК. Діяльність владної партії виданням жорстко критикується, використовуються прямі оціночні судження та іронія.

 

«Комментарии» висвітлювали виборчу тематику різнопланово. Видання аналізувало проблеми Партії регіонів на мажоритарних округах через відсутність партійної дисципліни, а також конфлікти опозиції на Львівщині через неспроможність налагодити співпрацю з мером Львова А.Садовим. Однак переважна більшість матеріалів стосується саме діяльності влади, хоч і у виборчому контексті. Поза тим, що видання досить критично ставиться до Партії регіонів та діяльності чинного уряду, воно намагається бути об’єктивним. У матеріалах щодо діяльності Нацбанку та підсумків роботи губернаторів за півріччя містилася не лише критика, але і ряд позитивних оцінок: видання не приховує досягнення, навіть якщо вони належать представникам партії, якій воно не симпатизує.

Інші партії на фоні партії влади висвітлюються мало. Діяльність Об’єднаної опозиції та «Свободи» висвітлювалася лише в одному матеріалі. КПУ та УДАР лише згадувалися.

 

«Сегодня» цього тижня публікувало багато приховано рекламних текстів про діяльність владної партії та її кандидатів на мажоритарних округах, що зумовило значні позитивні показники Партії регіонів. Так, було вміщено інтерв’ю В.Борисова (на шпальту), привітання В.Януковичем працівників нафтогазового комплексу з професійним святом (супроводжувалося розворотом про досягнення та перспективи нафтогазового комплексу України), репортаж з відкриття президентом нових родовищ газу. Окрім того, до позитивних показників Партії регіонів було зараховано приховано маркований як рекламний матеріал з прес-конференції організації «За справедливі вибори», його лейтмотивом було те, що влада забезпечила прозорість виборів та рівний доступ усім суб’єктам. Загалом такі матеріали складають 70% виборчого контенту у виданні. Вони не маркуються прямо як політична реклама.

Редакційні матеріали щодо діяльності ПР, як і раніше, маніпулятивні і створюють позитивний імідж партії влади та негативний – опозиції. Зазвичай, видання надає слово як представникам ПР, так і опозиціонерам, однак маніпулює коментарями експертів, посилається на анонімні авторитети, робить власні висновки, користуючись маніпуляцією бездоказового ствердження:

«Политологи, правда, считают, что подобные заявления беспочвенны: «Один из поводов для любых восстаний – состояние экономики, а сейчас все стабильно. Поэтому предпосылок в стране для революции нет. Она возможно только, если ее профинансируют извне». (імені політолога в усьому тексті не названо, однак авторитетне ствердження озвучено – експ.) («Сегодня», 4.09.12)

Для опозиції і надалі формується негативний імідж. Цього тижня – це переважно імідж тюремно-кримінальний. Поза кількома матеріалами про побут Ю.Луценка у колонії та про початок розгляду скарги Росії щодо боргів ЄЕСУ, видання також вмістило розлогий матеріал про відкриття «еко-магазину від зеків», де продаватимуться товари, вироблені ув’язненими. Видання без очевидної на те потреби долучає імена лідерів опозиції до події, що їх не стосується, тим самим формуючи для них імідж зеків:

«Например, Менская колония, где сидит экс-глава МВД Юрий Луценко и другие бывшие правоохранители, рекламирует гипсовые фигурки Будды и бюст Тараса Шевченко… в Качановской колонии, где до отъезда в больницу отбывала срок Юлия Тимошенко, раньше на продажу предлагали мягкие игрушки в виде горилл и собак (сейчас шьют постельное белье и спецодежду)». («Сегодня», 6.09.12)

Видання приховує негатив, що стосується Партії регіонів: про аварію за участі авто А.Яценка та про протести на форумі газетярів газета повідомляла коротко і побіжно, як про несуттєві події.

Інші партії згадувалися мало. Значні показники УДАРУ зумовлені матеріалами про бій В.Кличка, а також інтерв’ю №5 у списках В.Ковальчука на шпальту, опублікованого на приховано рекламних засадах. Матеріал про «Україна – вперед!» на шпальту вперше був маркований як політична реклама, відтак не враховувався.

 

«Сільські вісті» переважно висвітлювали діяльність Партії регіонів, плекаючи її негативний імідж. Це стосувалося будь-яких інформаційних приводів – відкриття сесії Верховної Ради, візиту В.Януковича до Харкова та відкриття пам’ятника до Дня незалежності, домовленості уряду про кредит з Китаєм тощо. Загалом видання практично не згадує цю політичну силу позитивно чи нейтрально. Виняток цього тижня становив експертний коментар щодо китайського кредиту, однак після цього видання привело ряд негативних аргументів такого кроку, створивши загальне негативне враження. І надалі публікуються листи читачів з відверто негативними відгуками про владу та ПР зокрема.

Об’єднана опозиція висвітлювалася більше, ніж раніше, однак переважно в контексті двох тем – реакції світу на відхилення касації у справі Ю.Тимошенко та перевезення Ю.Луценка до колонії. Коротко цитувалися також заяви А.Яценюка з Верховної Ради. КПУ лише коротко згадувалася у негативному контексті, інші партії навіть не згадувалися.

 

«Факты и комментарии» і надалі переважно публікують виборчий контент на приховано рекламних засадах під нейтральними рубриками, які сприймаються як редакційні матеріали. При цьому навіть у «джинсі» інформаційна перевага залишається на боці Партії регіонів. Опозиція розмістила лише два матеріали: про освітні ініціативи та шкільну акцію за участі О.Третякова. Натомість матеріали про діяльність уряду становили весь виборчий контент, що залишився – це матеріали про діяльність Міністерства палива та енергетики (які з’являються щотижня з коментарями Ю.Бойка), про відкриття нового газового родовища В.Януковичем (повтор у «Сегодня»), про участь А.Кінаха у форумі підприємців, про підвищення виплат військовим пенсіонерам та про позицію Г.Калетніка щодо цін на молоко.

Виняток становив лише редакційний матеріал про початок роботи Верховної Ради, який подавався у репортажному ключі з цитуванням опозиціонерів, однак позиція Партії регіонів чи інших фракцій представлена не була. Також слід відзначити статті про Всесвітній газетний конгрес та інцидент з ДТП довкола А.Яценка. Видання досить критично поставилося до заяв нардепа та відбирання плакатів у представників «Без цензури», щодо чого висловила непрямі негативні оціночні судження, використовуючи іронічний виклад.

Позитивні показники УДАРУ зумовлені матеріалами про бій В.Кличка з М.Чарром. Інші політичні сили практично не згадувалися.