укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 3 вересня -9 вересня 2012 року


З 03.09.2012 по 09.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів
3 вересня -9 вересня 2012 року

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ТЕМИ
Головними політичними темами тижня 3 вересня - 9 вересня стали:
- Відкриття 11 сесії Верховної Ради. Купол ВР може впасти, заявляє «бютівець» Сергій Сас. Провладна більшість вважає, що опозиція блефує.
- ЦВК надрукувала бюлетені, в яких немає прізвищ Тимошенко та Луценко;;
- Відкриття Всесвітнього газетного конгресу в Києві. Президент заявив, що в Україні немає проблем зі свободою слова. Активістів руху «Стоп-цензура» під час виступу президента провели мітинг. На їхніх плакатах містилися гасла, про зупинення цензуру та тиску з боку влади на ЗМІ;
- Україна розпочинає видобуток газу одразу на двох родовищах. Віктор Янукович з диспетчерської «Укртрансгазу»дав старт роботам на Чорноморському шельфі та зі свердловини на Руновщинській площі в Полтавській області;
- Різке зростання курса долара. В уряді не бачать причин різкої девальвації гривні. Азаров звинуватив банки у валютних спекуляціях;
- Мовний закон. Російську оголосили регіональною у Запоріжжі. Мітинги противників і прихильників мовного закону;
- Міноборони Росії вимагає від України повернути борги корпорації ЄЕСУ.  Тимошенко за це засуджена. У Міністерстві юстиції ствердують, що Україна, як держава, нічого не винна. Заборгованість - за приватною компанією ЄЕСУ.
- Вибух газу у харківській багатоповерхівці. Мер Харкова Геннадій Кернес обіцяє відновити зруйнований будинок до нового року;
- Провайдери кабельних мереж  – «Воля» та «Тріолан» відключили сигнал ТВі. Керівництво телеканалу звинувачує у цьому діючу владу. У 20 містах України на підтримку ТВі відбулися мітинги.

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
 Жоден із каналів не подає інформацію про учасників виборчої кампанії збалансовано. Найбільше інформації - про дві політичні сили:  Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Провладна партія за кількісними показниками  лідирує – загалом повідомлень про цю політичну силу у 18 разів більше, ніж про решту учасників передвиборчої кампанії. Про Партію регіонів позитивної інформації у 75 разів більше, ніж про опозицію. Але і негативної  – у 15 разів більше.
Решта партій представлена значно скромніше.  «Удар», «Свобода», КПУ, «Україна-Вперед!» - входять до другої групи за активністю представлень. Цього тижня було більше повідомлень, ніж на минулих тижнях, представлена позиція партії «Удар» – це пов’язано з майбутній боєм Віталія Кличка з Мануелом Чарром та з відкриттям у регіонах України спортмайданчиків від фонду братів Кличків. Про партії «Україна-Вперед!»та КПУ - інформація переважно позитивна та може кваліфікуватися як «джинса». Найпасивніше представлена партія Олега Тягнибока «Свобода».

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ
Жодна інформаційна програма не представляє позицію партій збалансовано. Однак  можна говорити про більшу та меншу заангажованість каналів.
Перший національний відверто симпатизує владі. Лише позитивної інформації про Партію регіонів утричі більше, ніж про інших учасників виборчої кампанії.
Канал TVi  та 5 канал  - багато критикують Партію регіонів – як її представників, так і політику влади в цілому.  Кількість негативних повідомлень на каналі TVi про Партію регіонів  - це половина усього негативу про партію на телебаченні цього тижня.
Новий канал та СТБ - порівняно збалансовано за змістом подають політичні новини – висвітлюють діяльність  і Партії регіонів, і Об’єднаної опозиції. Критикує обидві партії.
Але на Новому каналі мають місце сюжети із ознаками замовних, у тому числі з позитивною оцінкою діяльності влади. Тому кількісно – позитиву про Партію регіонів значно більше, ніж про інші політсили.
ТСН – подає політичні події порівняно незаангажовано, у новинах не відчувається прихильності до одної партії. Але так само, як на Новому каналі, подають сюжети з ознаками замовних, зокрема про діяльність влади. 
ICTV – прихильний до влади. Перше слово у програмах завжди за представниками цієї політичної сили. У кожному випуску є сюжети про позитивну робота уряду.
ТРК «Україна» та Інтер у цілому прихильні до влади. Але не приховують інформації, подають багато критичних сюжетів.

СПІКЕРИ
Найчастіше Партію регіонів на екрані представляють: прем’єр-міністр Микола Азаров, президент Віктор Янукович. Рідше - Сергій Тігіпко та Юрій Бойко. У зв’язку з відкриттям чергової  сесії Верховної  Ради пряму мову подавали лідера фракції Партії регіонів Олександра Єфремова.  На екрані події коментували також члени провладної партії Ярослав Сухий, Юрій Мірошниченко, Геннадій Кернес, Григорій Калетнік, Олександр Вілкун, Іван Куліченко.
Від Об’єднаної опозицій виступали голова фракції БЮТ-«Батьківщина» Андрій Кожем’якін, Сергій Сас та Арсеній Яценюк.
 Від комуністів подавали думки Петра Симоненка,  Спиридона Кілінкарова, Олександра Голуба, Валерія Бевза. 
Партію «Україна-Вперед!» найчастіше позиціонує її лідерка Наталія Королевська та однопартієць Андрій Шевченко.
Прямої мови представників «Удару» та «Свобода» практично немає на телебаченні. Цього тижня позицію партії «Удар» коротко представила  Юлія Кухарчук, а партії «Свобода» - лідер Запорізького осередку Віталій Підлобник.


ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ
Новий канал     27%
1+1     8%
Канал TVi    46%
ТРК «Україна»   16%
Інтер    11%
Перший національний  28%
СТБ     11%
5 канал    20%
Канал ICTV   16%

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ
 

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 17-25 хв, підсумковий – близько 1 годи. 49% - суто політична  інформація. Упродож тижня канал подав негативну інформацію про чотири політсили – КПУ, партію «Україна-Вперед!», Об’єднану опозицію та Партію регіонів. Про останню негативу було у 21 раз більше, ніж про опозицію.
TVi продовжує жорстко критикувати провладну партію і політику влади зокрема.  Кожен випуск новин має негативні факти про діяльність представників Партії регіонів, президента та уряду. 3 вересня була подана низка негативних сюжетів, які мали одголосок і упродовж тижня:
- «Президент сів у калюжу перед іноземними журналістами» – форум преси. Майже 5-хвилинний сюжет – суто негативний щодо президента, влади, реакції охоронців та організаторів, критичні коментарі іноземних журналістів. (Подібна інформація вийшла в ефір і 5 вересня: «Потенційно небезпечний папір. Журналістські плакати могли загрожувати здоров'ю Президента. Саме тому їх і відібрали... На відкритті Всесвітнього конгресу газетярів, під час мирної акції журналістів, охорона силою почала видирати плакати. Все це відбувалося просто на очах Януковича. Та той, начебто, нічого не бачив» (Сьогодні, 05.09.12);
- Аварія за участю Антона Яценка – наводять факти, що опосередковано підтверджують участь народного депутата: свідки кажуть, що нібито він там був;
- Мовний закон – прокуратура Тернопільської області оскаржила рішення облради про те, що мовний закон не буде виконуватися на території області, (7 вересня – Райцентр Закарпаття переходить на угорську. Сюжет розпочинається зі слів: «Перший приклад того, до якої какофонії може призвести мовний закон» (Сьогодні, 07.09.12);
- Законопроект «регіонала» Василя Грицака – про єдиний демографічний реєстр, аби туди вносити всі дані про людину. Юристи вважають це порушенням прав людини, бо вона не дає згоди на те, щоб надавати цю інформацію (Сьогодні, 03.09.12).
6 вересня у програмі Сьогодні подано інформацію, що мер Харкова – Геннаді Кернес - під час наради, присвяченій вибуху газу у житловому будинку, облаяв голову «Харківміськліфт». Журналісти не зрозуміли, чому дісталося саме йому. Пряма мова Геннадія Кернеса: «Ты, Кандауров, ану встань. Смотри сучий пес, если ты, внимательно слушай то, что я тебе говорю, еще я раз узнаю о том, что ты лично, как директор, не проконтролировал те обещания и обязательства, которые ты взял на себя, я тебя умножу на ноль»  (Сьогодні, 06.09.12).
У тижневику «Підсумки з Вахтангом Кіпіані»
вже традиційно найбільше негативних повідомлень про Партію регіонів, уряд та президента. Цієї неділі гостем студії був головний редатор ТВі Віталій Портников, який звинувачує діючу владу у масовому відключенні мовлення телеканалу провідними провайдерами кабельних мереж, аби «... унеможливити повторення Майдану 2004 року». Він називає її «інтернаціоналом тих, хто знищує мораль».
Програма зловживає оціночними судженнями, що суперечить правилам та нормам журналістської етики. Практично в кожному сюжеті журналісти оцінюють ситуацію, нав’язуючи власну думку глядачеві. Так, сюжет про тижневе коливання курсу долара розпочинається зі слів: «... Якщо ви відчуваєте обіцяне урядом покращення, то щастя буде недовгим. Курс долара буде відносно стабільним хіба що до парламентських виборів... Чи то стабільність,чи то покращення, та довго не триватиме (на відео передвиборчий ролик Партії регіонів)». А в матеріалі про електоральні насторії напередодні виборів в селі Пересопниця, що на Рівненщині,  про партію влади йшлося так: «... президентська партія готується перемогти в цьому регіоні на парламентських виборах. Це не просте завдання з огляду на те, що рейтинг Партії регіонів в області не високий... Артисти місцевого хору..., попри те, що хор дежавний, збираються голосувати за опозицію... На Волині, де рейтинг Партії регіонів ще нищий, їх кандидати здебільшого маловідомі чиновники...».

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Випуск триває 20 хв, підсумкова програма – 30 хв. Найбільше йшлося про  Партію регіонів та Об’єднану опозицію.  Друга, за кількістю представлень, - партія «Україна-Вперед!». По 8 секунд ефірного часу приділено  КПУ та партії «Удар» - йшлося про соціологічне дослідження.  Жодного повідомлення - про «Свободу».   
Політичну інформацію канал подає переважно об’єктивно: інформація розгорнута та  з представленням різних точок зору. Проте є певний дисбаланс. Упродовж тижня про Партію регіонів було подано у 26 разів більше позитиву, ніж про Об’єднану опозицію. ТРК «Україна» відчутно прихильний до провладної партії. Більшість сюжетів мають переважно позитивний характер. Чільне місце у політичному блоці  відведено діяльності Президента та Кабміну. 5 вересня подано сюжет про позитивні ініціативи уряду, які мають плідний результат у регіонах. У Луганській області за 2,5 роки відновлюють роботу дитсадки; за підтримки влади у одній із шкіл закінчився масштабний ремонт – старі дошки замінили мультимедійними екранами, а зношені таблиці - на яскравий і барвистий роздатковий матеріал; учбові навчальні заклади Дніпропетровська на 100% забезпечені комп’ютерами з виходом в Інтернет; вища школа також відчула зміни – у Донбаському технічному університет працевлаштування, як за часів Радянського Союзу.
 У програмі «Події» негативу про Об’єднану опозицію було майже у 12 разів більше, ніж про Партію регіонів. 7 вересня завдяки медіа-ефекту був створений негативний контекст про Об’єднану опозицію. Після сюжету про арт-акцію, яку провели громадські активісти під стінами Верховної Ради. Прощаючись з обранцями цього скликання, вони надували гелем презервативи і відпускали їх в небо. Наступний сюжет - про виїзд агітаційних бригад Об’єднаної опозиції у регіони України.
Мають місце і замовні матеріали. Переважна їх більшість стосувалася партії «Україна-Вперед!»: Наталія Королевська подала до Парламенту низку антикризових законів, вимагаючи їхнього негайного прийняття (Події, 03.09.12); виступаючи на Форумі підприємців, лідерка «України-Вперед!» наголосила, чиновники мають менше втручатися в бізнес (Події, 06.09.12) тощо. Такі сюжети короткі – не більше 1 хв, позитивні, з озвученням програмних засад та прямою мовою.  
Підсумковому випуску «Події тижня» притамання іронічна подача. Тому вся інформація сприймається негативно. Ведучий у своїх висловлюваннях досить часто допускає оціночні судження.  Наприклад, у сюжеті, що Юрія Луценка та Юлію Тимошенко немає у надрукованих виборчих бюлетенях було зазначено так: «... Несмотря на то,что оба сидят, оппозиция собиралась включить их в партийные списк... Логика понятна. Фамилии Тимошенко и Луценка в списке были бы только на руку оппозиции» - інформація не на користь  Об’єднаної опозиції. 

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Щоденний блок новин триває 30 хв, підсумкова програма – 55 хв. Найбільше інформації про Партію регіонів. Друга у списку - Об’єднана опозиція. Лише 4 сек присвячено партії «Свобода».
Упродовж тижня канал інформацію хоч і подавав переважно об’єктивно, проте незабалансовано. Партія регіонів залишається лідером ефірного часу Інтера. Інформації про провладу партію було удвічі більше, ніж про інших учасників виборчих перегонів. Сюжети – переважно позитивні. Це дає підстави стверджувати, про прихильність каналу до партії влади. Будь-які засіданн, наради та поїзди очільників влади знаходять місце в ефірі Інтера. А матеріали з порушенням певної проблеми, як правило, підкріплені соціальними ініціативами влади. 6 вересня після сюжету про страйк шахтарів у Луганську, які вимагають від обладміністрації забезпечити їх роботою, адже їх масово відправляють в безоплатні відпустки, наступний матеріал - з засідання Ради з економічних реформ, де президент Віктор Янукович вимагає від уряду прискорити погашення заборгованості з зарплат, а також передбачити кошти у бюджеті на наступний рік для подальшого розвитку соціальних програм.
Проте до ефіру також допускають і негатив. Критиці підлягають переважно профільні міністерства уряду. Наприклад,  студенти проживають у нелюдських умовах – грибок на стінах, миші в коморах, одна шафа на сім чоловік, а у Міністерстві освіти, куди зверталися журналісти каналу, не можуть вирішити у чиїй компетенції це питання (Подробиці, 06.09.12); чиновники відправляють ліквідаторів Чорнобильської аварії відпочивати та оздоровлюватися за льготними путівками в санаторії з нелюдськими умовами. Міністерство соцполітики твердить, що такі порушеня має розслідувати спеціальна комісія (Подробиці, 05.09.12).
Матеріали про КПУ та партію «Україна-Вперед!», як правило, замовні. Сюжетів - кілька за тиждень і вони переважно позитивні. Цього тижня цим двом політисилам було присвячено лише 3 сюжети.

Перший національний, програма Підсумки дня. Тривалість випуску 15-20 хв. Політичній інформації було відведено чверть ефірного часу.
На тижні провладній партії було приділено утричі більше інформації, ніж решті політичним силам. Лише позитиву прозвучало у 2,5 рази більше. Негатив подавався лише про Об’єднану опозицію.  Виключно позитивні сюжети стосувалися і діяльності КПУ і партії «Україна-Вперед!» - матеріали замовні.
Випуски зазвичай  розпочинаються з інформації про уряд чи президента. Більшість сюжетів позитивно характеризують владу, зокрема урядовців та президента: виступаючи перед студентами Київського університету будівництва та архітектури Микола Азаров заявив, що будівельна галузь пережила економічні негаразди і вийшла на докризовий рівень (Підсумки дня, 03.09.12); під час засідання уряду Микола Азаров наголосив, що жодних затримок із виплатою заробітної плати та доплат учителям не повинно бути (Підсумки дня, 05.09.12); підсумки засідання Комітету з економічних реформ - соціальні ініціативи президента виконані на 85% (Підсумки дня, 06.09.12); під час урочистостей з нагоди 69-ї річниці визволення Донеччини від фашистів Микола Азаров наголосив, що держава не залишить ветеранів ВВВ без своєї уваги. Усі соціальні питання, які нині їх турбують, уряд вирішить (Підсумки дня, 07.09.12).
Основні ньюзмейкери від Партії регіонів - прем’єр-міністр України Микола Азаров та президент Віктор Янукович, рідше – Сергій Тігіпок та Микола Присяжнюк.
Перший національний відрізняється від прихильних до влади каналів тим, що про Партію регіонів практично відсутня негативна інформація.Так, Всесвітній газетний конгрес, прихильні до влади канали, зокрема Інтер та ТРК «Україна» подали, що конгрес проходив під мітинги активістів руху «Стоп-цензура», які вимагають зупинити цензуру та тиск з боку влади на ЗМІ. А Перший національний замовчав цю інформацію, наголосивши, що «...головне в державній політиці - розбудова незалежних ЗМІ та вільного медіапростору в Україні».

Новий канал, Репортер. На цьому тижні випуск тривав до 18 хв. Частка виборчого контенту - 27%. Інформації про партію влади у 2,5 рази більше за Об’єднану опозицію, хоча позитиву і негативу про Партію регіонів було також порівну. На третьому місці – КПУ.
Канал не симпатизує жодній політичні силі, проте зустрічаються матеріали з ознаками замовних: Олександр Голуб (КПУ) заявляє, що Україна має припинити будь-які відносини з МВФ, бо ті гроші йдуть в кишені олігархів (Репортер, 03.09.12); акція партії «Удар» з назвою «Люстрація влади» (Репортер, 04.09.12); «захистити малий і середній бізнес, а також обкласти податками всі офшорні компанії і так врятувати гривню пропонує Наталія Королевська», «стратегічні об’єкти держави, які були приватизовані, має контролювати держава, бо вони працюють вкрай неефективно, про це заявляють комуністи» (Репортер, 06.09.12).
Сюжети іноді подаються в контексті іронічних висловлювань журналістів, тому і не сприймаються серйозно: «Михайло Добкін відбувся легким переляком, бо Азаров заїхав до аптеки, яку йому заздалегідь приготували» (Репортер, 06.09.12); «депутатів послали у вирій, під порожньою ВР акцію провели митці… як побачиш депутата, подаруй презерватив, щоб таких самих злочинців, він бува не наробив» (Репортер, 07.09.12).

СТБ, програма Вікна-новини. Триває до 25 хв. Лише 11% ефіру присвячена політичним новинам, які подаються, як правило, у другій частині програми, решта – соціальні, кримінальні тощо.
На цьому тижні СТБ представив чотири партії із шести досліджуваних: Партію регіонів, Об’єднану опозицію, «Україну-Вперед!» й «Удар». Інформації про партію влади було у 3,5 рази більше, ніж про Об’єданну опозицію. Сюжети про діяльності президента і уряду, які інколи мають ознаки замовних, починаються, як правило, з прямої мови одного з представників її почесних лідерів. Матеріали - з позитивним забарвленням: «Віктор Янукович: Україна налаштована на розбудову сучасного медійного простору"; «Микола Азаров: в цьому році надруковано рекордну кількість книг – 16 млн, із них половина – українською мовою» (Вікна-новини, 04.09.12); «знайти і обігріти задовго до настання холодів. Прем’єр-міністра Микола Азаров доручив прихистити всіх безхатченків» (Вікна-новини, 05.09.12).
Сюжети про партії «Україна-Вперед!» та «Удар» також мають ознаки замовних: у Сімферополі запрацював перший клуб професійного боксу за сприяння Фонду братів Кличко (Вікна-новини, 04.09.12); нову економічну модель України представила Наталія Королевська на економічному форумі у Польщі (Вікна-новини, 05.09.12).
Іноді канал вдається од маніпуляцій. Це робиться, як правило, завдяки послідовності сюжетів. Так, у Вікнах-новини 5 вересня після сюжету про відкриття Віктором Януковичем газових свердловин, які стануть першим позитивним кроком на шляху до незалежності України від Росії, наступний сюжет - про Донеччан, яким вимкнули газ, і вони готують їжу просто неба.

ICTV, програма Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Програма триває до 30 хв, підсумкові новини – 45 хв. Політичні новини займають 16% від усього ефірного часу.
Перші теми і право першого слова надається, як і на минулих тижнях, провладній партії. Упродовж тижня інформації про Партію регіонів було майже у 5 разів більше, ніж про Об’єднану опозицію.
 Новини про діяльність урядовців подаються виключно у першій частині програми.  Позитивні сюжети про роботу президента, уряду, обласних та міських очільників змінюють один одного, підсилюючи значимість влади: «Прем’єр-міністр України Микола Азаров не задоволений засиллям російської літератури і заявляє про готовність уряду розглянути систему податкових пільг для видавництв» (Факти, 04.09.12); «вивести з тіні ринок землі і відмовитись від імпорту харчів України, до цього закликає Президент України Віктор Янукович» (Факти, 05.09.12); «доступне житло, медична реформа, будівництво доріг, виплата компенсацій Ощадбанку, комітет економічних реформ підбив проміжні підсумки, як вдається втілювати у життя соціальні ініціативи Президента» (Факти, 06.09.12); «попри непросту ситуацію в світі, зокрема в Європі, українська економіка підіймається, заявляє Прем’єр-міністр» (Факти, 07.09.12).
Інші політичні партії, окрім Об’єднаної опозиції, згадувались лише у матеріалах з ознаками замовних: акція партії «Удару» - удар по корупції; нова економічна модель від Наталії Королевської (Факти, 05.09.12), антикризовий план від Наталії Королевської; комуністи хочуть повернути у державну власність всі ключові підприємства (Факти, 06.09.12).
Про партії «Свободу» вже вкотре не було жодної згадки.
На противагу щоденним новинам, у підсумковій програмі «Факти тижня з Оксаною Соколовою» новини подаються стримано, об’єктивно та без оціночних суджень. На цьому тижні гостем студії став голова Національного банку України – Сергій Арбузов, який коментував ситуацію, яка склалася упродовж тижня на валютному ринку. Прикметно, що цього ж дня Сергій Арбузов був також гостем студії телеканала Інтер у програмі «Підсумки тижня».

5 канал, програма Час, Час-підсумки. Щоденний випуск триває до 7 хв, підсумковий – 30 хв. Канал не є об’єктивним у висвітленні інформації, переважна більшість ефірного часу надається чи Партії Регіонів, чи Об’єднаній опозиції.
Цього тижня провладній партії ефірного часу було надано у 4,5 рази більше, ніж Об’єднаній опозиції. Лише негативу прозвучало майже у 9 разів більше: «падіння гривні сталося через те, що уряд штучно стримував її курс перед виборами» (Час, 04.09.12); «зважаючи на любов українських керманичів наслідувати російських приклад, залишається лише здогадатись чию зграю надумає очолити Президент України» (Час-підсумки, 09.09.12).
Аутсайдерами тижня стали «Свобода», КПУ та «Україна-Вперед!». В контексті спортивної діяльності – двобій з Мануелом Чарром - 33 сек було приділено лідеру партії «Удар» Віталію Кличку.
 1+1, ТСН і ТСН-тиждень. Програма триває до 45 хв. У кількісному еквіваленті найбільше йшлося про Партію регіонів, хоча не можна стверджувати, що канал надає перевагу якійсь одній із політичних сил.
Цього тижня інформації про Партію регіонів було у 5 разів більше, порівняно з Об’єднаною опозицією. І саме про ці дві політсили канал подає найбільше негативу. У опозиції кількість негативної і нейтральної інформації майже однакова. Друге місце за партією «Удар». Кілька згадок стосувалося КПУ та «Свободи». Аутсайдер - партія Наталії Королевської «Україна-Вперед!».
Ознаки замовних матеріалів присутні у сюжетах, де йдеться про діяльність уряду та президента: Янукович виступив перед іноземними журналістами на міжнародному форумі преси; Азаров зустрівся із письменником Андрієм Куркович, говорили про книговидавництво (ТСН, 04.09.12).
Канал вдається до використання маніпуляційних технологій:
- акція в Росії: представники Грінпісу виступали проти намірів Газпрому видобувати газ і нафту із дна Північного льодовитого океану, ходили в костюмах ведмедів, які символізують тварин, яким шкодить це;
- Віктор Янукович дав старт видобутку газу з дна моря на Одещині.
Вже вшосте у серії сюжетів із 30 липня канал подає новини з Волинського регіону – йдеться про губернатора Волині, який зняв свою кандидатуру і не балотуватиметься (ТСН, 06.09.12).

ТВі:                                                                  синхр/несинхр
Партія регіонів                                                  265 2943
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                 51 448
"Удар"                                                                18 90
"Свобода"                                                          32 38
КПУ                                                                    52 71
"Україна-Вперед!"                                             24 137

СТБ:                                                                      синхр/несинхр
Партія регіонів                                                          249 351
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                         45 124
"Удар"                                                                          - 38
"Свобода"                                                                    - 
КПУ                                                                                - 
"Україна-Вперед!"                                                     65 26
 
Новий канал:                                                        синхр/несинхр
Партія регіонів                                                         331 452
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                         65 242
"Удар"                                                                        16 23
"Свобода"                                                                  24 22
КПУ                                                                            19 166
"Україна-Вперед!"                                                     19 27
 
ICTV                                                                      синх/несинхр
Партія регіонів                                                        565 961
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                       120 145
"Удар"                                                                       - 67
"Свобода"                                                                 - -
КПУ                                                                           14 35
"Україна-Вперед!"                                                    49 61

5 канал                                                              синх/несинхр
Партія регіонів                                                   150 670
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                   19 163
"Удар"                                                                   - 33
"Свобода"                                                            - -
КПУ                                                                      - -
"Україна-Вперед!"                                               - -

1+1:                                                                 синхр/несинхр
Партія регіонів                                                   444 673
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                  19 188
"Удар"                                                                 69 158
"Свобода"                                                            - 24
КПУ                                                                    51    5
"Україна-Вперед!"                                              - -

ТРК «Україна»:                                         синхр/несинхр
Партія регіонів                                                374 484
Об’єднана опозиція "Батьківщина"               46 361
"Удар"                                                                 - 8
"Свобода"                                                          - -
КПУ                                                                  - 8
"Україна-Вперед!"                                           52 64

Інтер:                                                            синхр/несинхр
Партія регіонів                                                332 535
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                50 164
"Удар"                                                                - 13
"Свобода"                                                          - 4
КПУ                                                                   33 46
"Україна-Вперед!"                                           41 57

Перший національний:                         синхр/несинхр
Партія регіонів                                          608 817
Об’єднана опозиція "Батьківщина"               - 76
"Удар"                                                             - -
"Свобода"                                                       - -
КПУ                                                              78 82
"Україна-Вперед!"                                   100 109