Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
Звіт за результатами телевізійного моніторингу 3-9 вересня 2012 року
Загальні тенденції
Головними інформаційними приводами четвертого тижня передвиборчої кампанії стали сюжети про кандидатів, котрі взяли на себе фінансування свят першого дзвоника. Політики всіх рангів з радістю позують перед камерами на фоні дітей, бо це ж нереально покращує імідж і додає людяності. Єдине про що забували говорити, що усі ці подарунки й акції – не безкорисливий дар, а купівля площадки для виступів за демпінговими цінами. Виняток хіба що Петро Порошенко, йому агітація обійдеться дорожче – він пообіцяв для дітей, одного з сіл, де балотується побудувати нову школу.
І телебачення всю цю шоуїзовану агітацію показує як новину, звичайно ж в абсолютно позитивній тональності.
Також до часто вживаних медіа-ефектів можна віднести показ робочих буднів влади, як щось дуже особливе й виняткове.
Найбільше у телеефірі подано інформації про дві політ сили – Партію регіонів та Комуністичну партію України. Інші партії цього тижня телеканалами згадувались лише як учасники свят першого дзвоника.
Маніпулятивні підходи – опускання важливих повідомлень, однобокість подачі на цьому тижні найяскравіше продемонстровані сюжетом з всесвітнього конгресу видавців друкованих ЗМІ, де було подано пряму мову президента: «..в Україні немає заборонених тем для преси» і жодним словом не згадалось про інцидент у залі охорони Януковича з головним редактором «Української правди» Оленою Притулою та випущено з уваги черговий перл президента - побажання пресі «бути політично заангажованими». Про що, до речі, говорив увесь інтернет і найпершою в області написала обласна газета “RIA” ( від 05.09.2012).
Навіть якщо не робити спеціальних спроб виявити тенденційну інформацію у новинних повідомленнях телеканалів, впадає в око домінуючий принцип подачі повідомлень на минулому тижні: хаотичний, без системної тематичної структурованості, з акцентом на уквітчані повідомлення, багато з яких не мають жодного стосунку до української дійсності. Отож навіть контекст такий не шукається.
У новинних блоках зустрічаються так звані рекомендовані сюжети – сучасний аналог темників, що працюють на позитивний імідж влади. Інформприводом стає ініціатива влади, уряду – а вже під неї підбирається решта інформації.
Частка виборчого контенту новин від загального
ТРК «Вінтера» - 50%
ТРК «Вінниччина» - 60%
Тенденції висвітлення діяльності політичних партій телепрограмами:
ТРК «Вінтера» . Випуск триває 30 хвилин, підсумкова програма – 40 хвилин, де дублюються сюжети «трудових подвигів» посадовців обласного і державного рівня. Політична інформація третього тижня займала половину новин. Помітно цього тижня збільшився обсяг прямої мови спікерів, у декотрих сюжетах він займає більше половини часу, ніж не пряма мова.
Не обійшов каналу вагою і початок роботи Верховної Ради після літніх канікул. У більшості випадків канал подає коментарі у вигляді прямої мови політиків – цей жанр використовується постійно і активно. У перших сюжетах новин здебільшого президент, прем’єр – міністр, керівники адміністрації президента з ініціативами, роз’ясненнями реформ – їх виключно позитивної ролі в нашому житті, або ж керівники області з їх реакцією на найрізноманітніші події та демонстрацією причетності партії влади до вирішення всіх нагальних проблем. Наприклад, стурбованість головою ОДА щодо ціноутворень на фармацевтичному ринку, або сюжет про особистий прийом громадян головою облради Сергієм Татусяком, що зайняв ледь не четверту частину всього випуску новин.
У глядача складається враження, що голова ОДА і влада в області загалом контролюють ситуацію, звертають увагу на важливі проблеми людей. Іноді це виглядає неприродно, штучно.
Інформація не збалансована. Про інші партії , окрім ПР та само висуванців канал показував у розрізі подарунків школам до дня Знань.
ТРК «Вінниччина». Випуск новинної програми триває 20 хвилин. Канал досить заполітизований, відстоює інтереси та позицію компартії. Основні партії, які можна побачити це звичайно КПУ та рідше – Партія регіонів. Інші партії на цьому тижні згадувались лише під кутом зору свят першого дзвоника на виборчих округах провладних кандидатів, багатих самовисуванців та високопосадовців, як от Петро Порошенко.
Каналом обрано курс передвиборчої агітації КПУ - партія влади вже стабільно подається менше у нейтральній, більше в негативній тональностях. У сюжетах завжди, з будь – якого соціального приводу є коментарі представників КПУ, в яких прямо, чи опосередковано означені програмні тези партії. Наприклад, цього тижня мусувалась теза « Заводи і фабрики – назад у державну власність. Землю - селянам». Журналісти телеканалу все більше висловлюють оціночні судження. У сюжеті про бездіяльність місцевої влади в особі конкретного ЖЕКу по відношенню будинку, де затоплено підвал і вода вже добирається до першого поверху, журналіст зробив висновок: « руїну не подолано – стабільності не досягнуто».
Іноді застосовується маніпуляція «наклеювання ярликів» щодо декотрих ініціатив нинішньої влади, як натяк на руйнівний потенціал реформ.
Також на цьому тижні було використано маніпуляцію «використання стереотипів». Зокрема мова про сюжет про рідного брата – засновника СТОВ «Михайлівське» одного з кандидатів у народні депутати від КПУ Валерія Бевза. Якості доброго господарника, справжнього господаря, порядної людини, яким показано Олександра Бевза в сюжеті підсвідомо приміряються глядачем і на самого кандидата. Що викликає довіру у виборця до цієї людини.
Теми
Основні спікери
1.Віктор Янукович
2. Микола Азаров
3. Петро Симоненко – лідер КПУ
4. Олександр Голуб – нардеп КПУ
5. Валерій Бевз, нардеп від КПУ, кандидат у народні депутати
6. Микола Джига – голова ОДА
7.Сергій Татусяк - голова облради
8. Лідія Діденко – начальник обласного управління охорони здоров’я
3-9 вересня:
ТРК «Вінтера» тональність синхр/несинхр
Партія регіонів 1620 - +1200 687 1734
Об’єднана опозиція «Батьківщина» - - - - -
«УДАР» - - - - -
«Свобода» - - - - -
КПУ - - - - -
«Україна – Вперед!» - - - - -
ТРК «Вінниччина» тональність синхр/несинхр
Партія регіонів - - 675 + 300 35 75
Об’єднана опозиція «Батьківщина» - - - - -
«УДАР» - - - - -
«Свобода» - - - - -
КПУ - - + 595 125 260
«Україна – Вперед!» - - - - -