Асоціація «Спільний простір» / Комітет «Рівність можливостей» реалізують синерговані проекти із медіа-моніторингу, просвіти виборців, підвищення стандартів і якості комунікації для розвитку демократії та зміцнення інформаційного суспільства в Україні за підтримки Ради Європи та Європейського Союзу, Національного фонду підтримки демократії (NED) та посольства США
ЗВІТ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ МОНІТОРИНГУ ХЕРСОНСЬКОЇ ПРЕСИ ЗА ПЕРІОД
З 10 ВЕРЕСНЯ ПО 16 ВЕРЕСНЯ 2012 РОКУ
Моніторинг включає аналіз 3-х херсонських друкованих видань:
– «Гривна»
– «Новий день»
– «Херсонський вісник»
Об’єкти моніторингу – діяльність 6-ти політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями:
1. Партія Регіонів (в їх контексті також такі ключові слова - президент, прем’єр, міністр...)
2. Об’єднана опозиція (у складі Батьківщини, Фронту Змін, Народної Самооборони, Громадянської Позиції, Партії "За Україну!", "Реформи і порядок", "Народний Рух України")
3. Комуністична партія України
4. УДАР
5. ВО "Свобода"
6. "Україна - Вперед!"
Мета дослідження: з’ясувати, чи надають місцеві газети повну, якісну, неупереджену та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час Парламентських виборів 2012 року, чи мають різні політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції у друкованих виданнях.
Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють газетні матеріали на читача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки змісту інформації та форми її подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності викладу, особливості верстки, графічного оформлення, стилістики, інтонації повідомлень).
З 10 по 16 вересня 2012 р. найбільшу увагу херсонська преса присвятила Партії регіонів, зокрема Віктору Пелиху, голові Херсонської обласної ради, члену Партії регіонів та Володимиру Сальдо, меру міста Херсон, голові міської організації Партії регіонів.
Інформація про Партію регіонів виявилась найбільшою не лише за об’ємом знаків. Але і за негативною тональністю. Зокрема, це інформація про проведення «провалених» переиборів у двох сільськіх районах області, що знайшло своє відображення в статті під назвою «Регионалы теряют позиції».
На другому місці по кількості інформації в херсонській пресі знаходиться партія "Україна - Вперед!", основний меседж якої був наступним: потрібно негайне вживання антикризових заходів для виводу з кризи економіки України. Однак, загальний об’єм цієї інформації про цю політичну силу, був втричі нижчий, ніж про Партію регіонів.
Найменше інформації на минулому тижні було про КПУ.
Максимальний позитивний показник тональності на цьому тижні був у Партії регіонів, зокрема в великій статті про поїздку Віктора Пелиха, голови обласної ради, члена Партії регіонів по районах області: ««Советский» десант в Цюрупинском районе». «Как вы уже заметили, уважаемые читатели, поездки председателей сельских советов по районам области «в поисках путей развития», как «Гривна» писала в прошлом номере, стали уже традиционными. «Объедем всё, - заявил инициатор - председатель облсовета Виктор Пелых. - Хватит вариться в собственном соку. Нужно обмениваться опытом. Польза от этого несомненна. А в конце октября ещё и форум проведём». То, что обмениваться действительно есть чем, показали посещения Белозёрского и Голопристанского районов. И вот в этот раз 6 сентября «председательский десант» высадился в Цюрупинском районе».
Найменше загального об’єму інформації в херсонській пресі було присвячено КПУ. В статті «На дерибан індульгенцій не дають», Катерина Самойлик попереджує владу, що за «дерибан» землі владі доведеться відповідати, і вказує на те, що чиновники не думають «про простих мешканців Херсонщини».
На цьому тижні найбільший показник негативної тональності був у Партії регіонів, зокрема «проваленим» виборам у двох районах, що знайшло своє відображення в статті: «Регионалы теряют позиції». «9 сентября в Чернянке Каховского района состоялись внеочередные выборы сельского головы. Они показали, что Партия регионов теряет свои позиции. Ее представитель Николай Гриценко проиграл выборы с разгромным результатом — из 1500 избирателей за него проголосовали лишь 316. В то же время за Юрия Серова, который шел самовыдвиженцем, отдали свои голоса 949 человек». «Кстати, в Отрадокаменке Бе-риславского района 9 сентября также состоялись внеочередные выборы сельского головы, на которых представитель ПР тоже проиграл. За самовыдвиженца Владимира Бацинюка проголосовали 438 человек, а за представителя Партии регионов Алину Лионову — 298».
В статті «Чиновникам соврать — что высморкаться» пишуть: «Глава Херсонской облгосадминистрации Николай Костяк и председатель областного совета Виктор Пелых — настоящие хозяева своего слова: захотели — дали, захотели — забрали. Еще 23 февраля 2012 года эти чиновники поставили свои подписи под официальным документом — меморандумом о дополнительном финансировании Государственной налоговой службы Херсон- щины. Пункт 5-й меморандума, в частности, оговаривает, что ГНС получает право использовать 30% от сумм, поступающих при перевыполнении местных бюджетов на строительство и реконструкцию сервисных помещений, закупку новых компьютеров и другого оборудования, повышающего эффективность ее работы. Сперва, конечно, требовалось добиться этого самого перевыполнения, однако налоговики постарались и свое слово сдержали: по итогам минувших 8 месяцев в районные и областной бюджеты поступило порядка 73 «сверхплановых» миллионов гривен. Следуя тексту меморандума, около 24 млн. гривен из упомянутых средств предстояло направить на развитие фискальной службы. Однако реально она... не получила ни гроша. Руководство ГНС области неоднократно просило Николая Костяка сдержать слово и посодействовать выделению бюджетных средств на свои неотложные нужды. Однако губернатор отделывался от настойчивых просителей только уклончивыми отписками».
Також критика Партії регіонів звучала в статті «Ініціативи Президента — гарне надійне?»: «Не дивно, що всі розмови про реформи і черепашачі кроки уперед хилять до сну і залишають байдужими не лише учасників наради в Бериславі, а й в інших районах і містах області. Поки все залишиться на рівні балаканини і програм на папері. Змін на краще ми, здається, не дочекаємося. В атмосфері майже цілковитої байдужості пройшло «обговорення» районної програми впровадження економічних реформ Віктора Януковича «За-можне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава» під час розширеної апаратної наради в Бериславській райдержадміністрації. Хтось позіхав, хтось куняв, дехто потайки читав книжку під час майже півгодинного переліку досягнень району представником управління економіки РДА».
Більше статей негативної тональності на цьому тижні не було.
3. Пріоритетність представлення.
Пріоритетність представлення у обраних херсонських газетах віддається Партії регіонів.
І тільки в незалежній газеті «Новий день» першою була стаття об "Україна - Вперед!"
4. Теми
- Тема економічної кризи та його подолання. Наталія Королевська: «пропонує прийняти 25 законопроектів, щоб запобігти кризі».
- Обмін досвідом між сільськими головами Херсонської області. «Советский» десант в Цюрупинском районе».
- Критика діючої влади, зокрема Президента. В статті «Ініціативи Президента — гарне снодійне».
- Розвиток соціальних програ:. «Бебі-бум по-українськи: що готує нам уряд?»; «Реальні механізми створювання робочих місць»
5. Опис маніпуляцій та медіаефектів.
В газеті «Херсонський вісник» була помічена маніпуляція версткою. В статті «Тут спасают от сиротства» в основному йдеться про роботу державного Центру: «За годы своей работы социальный Центр матери и ребенка (находится на улице Циолковского, 41), без преувеличения, спас от сиротства более сотни детей. И более чем сотне молодых женщин помог справиться с одиночеством и безысходностью». Але на початку статті розміщена фотографія мера Херсона, голови міської Партії регіонів, Володимира Сальдо і складається враження, що діяльність цього Центру - це повністю лише його заслуга. Однак в самій статті про В. Сальдо сказано тільки: «Недавно Центр с рабочим визитом посетил городской голова Херсона, который высоко оценил работу коллектива учреждения и пообещал свою дальнейшую всяческую поддержку».
Прийоми маніпуляції «останнє слово» були помічені, наприклад, в останньому абзаці про представника Партії регіонів: «Медицина - это та сфера, где главная цель - здоровье человека, где все задачи направлены на сохранение здоровья и спасение жизни. Поэтому мы стараемся откликаться на просьбы коллектива больницы. Я скажу просто: если есть возможность оказать поддержку тем, кто нуждается, мы всегда это делаем от всего сердца, - говорит Василий Федин». В статті про представників КПУ: «На думку Катерини Самойлик, ті, хто сьогодні при владі, херсонців взагалі за людей не сприймають: навіщо їм земля, поїзди, лікарні та школи? і так проживуть. Але найбільше її шокує зухвалість деяких керівників районів: «За півтора місяця в Україні - парламентські вибори. І можливість народного гніву за багаторічні знущання, можливість страшного, але справедливого реваншу цілком ймовірна. Де ж совість, де очі? Усі багатства Херсонщині дав Господь. І у вас немає індульгенції на дерибан і продаж їх за хабарі. Зупиніться! За все доведеться рано чи пізно відповідати, і куплені посади не врятують...». У статті представників «Україна вперед!»: «Тепер справа за підтримкою цих законопроектів парламентом. По суті, Королевська з однодумцями вже зробили роботу за Верховну Раду разом з Кабінетом міністрів. Але чи проголосують депутати, які захопилися виборами і не помічають, що економіка стоїть на краю прірви?» В статті про Об’єднану опозицію: «Але сама «винуватиця» скандалу — Юлія Тимошенко — виступає проти ізолювання всієї країни. «Як може бути країна покарана двічі? Усередині — диктатурою, а зовні — санкціями? Однак демократичний світ повинен переглянути свої відносини з диктаторами. Великі держави не повинні задовольнятися успіхами економіки, вони також повинні забезпечити дотримання їх цінностей: свободи, справедливості, демократії та мирного життя для людей», — цитує її слова прес-служба «Батьківщини»».
Таким чином, арсенал медіа ефектів в статтях різної політичної направленості на шостому тижні виборчої кампанії починає повторюватися. І лідером об’ємів як позитивної , так і негативної інформації на цьому тижні знову стала Партія регіонів.