укр eng

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів 10 - 16 вересня 2012 року


З 10.09.2012 по 16.09.2012
Медiа: ТБ
Регiон: Загальнонаціональні медіа (Kиїв)

Звіт за результатами моніторингу загальноукраїнських телеканалів

10 - 16 вересня 2012 року

Експерти аналізували інформаційні програми на 9 загальноукраїнських каналах:  1+1, TVi,  Новий канал,  Інтер, Перший Національний, ТРК "Україна", ICTV, СТБ, 5 канал. Відстежували висвітлення діяльності 6 політичних партій з найвищим рейтингом за останніми соцопитуваннями: Партія регіонів, Об’єднана опозиція "Батьківщина", "Удар", "Свобода", КПУ, "Україна – Вперед!". Мета дослідження: з’ясувати, чи надають телеканали повну, якісну, неупереджену  та збалансовану інформацію про політичні сили для прийняття громадянами усвідомленого рішення під час парламентських виборів 2012 року. А також чи мають політичні сили рівний доступ для представлення своєї позиції на телеканалах.

Тональність (емоційна забарвленість) інформації відображає, яке враження справляють телевізійні повідомлення на глядача. Тональність інформації визначається за допомогою сукупної оцінки  змісту інформації та форми подачі, тобто непрямої оцінки політичної сили (послідовності сюжетів, стилістики, інтонації повідомлень).

ГОЛОВНІ ТЕНДЕНЦІЇ ТЕЛЕБАЧЕННЯ

ТЕМИ

Головними політичними темами 10 - 16 вересня 2012 року стали:

  • Саміт Ялтинської економічної стратегії, в якому взяли участь президент, прем’єр, опозиційні політики; 
  • Уряд передав до Верховної ради проект Держбюджету на 2013 рік.  
  • Президент Віктор Янукович зустрівся з генсеком Ради Європи Турбйорном Ягландом;
  • Розгляд справи ЄЕСУ відклали до середини жовтня через відмову Юлії Тимошенко брати участь у засіданні через хворобу;
  • В Інтернеті з’явилось інтерв’ю колишньої співкамерниці Тимошенко - Юлії Абаплової та колишньої  сусідки по палаті Оксани Мельник. Вони повідомили, що Тимошенко вдавала із себе хвору. Захисники екс-прем’єра впевнені, що жінок змусили до наклепу;
  • Микола Мельниченко завив, що у нього  є докази причетності Юлії Тимошенко до вбивства Євгена Щербаня;
  • У палаті Тимошенко знайшли схованку: два дозиметри та ліки невідомого походження;

 

АКТИВНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

На телебаченні є дві партії-лідери: Партія регіонів та Об’єднана опозиція "Батьківщина".

Повідомлень про партію влади удвічі більше, ніж про Об’єднану опозицію. А позитиву про Партію регіонів – майже у 40 разів більше. Але й негативних повідомлень про партію регіонів  у 2,5 рази більше за опозицію.  

Про решту партій  телеканали інформували значно менше.  "Удар" та КПУ мали приблизно однакову кількість часу. Про "Україну – Вперед!" – позитивної інформації більше, ніж нейтральної  - такого схвалення не має жодна інша партія на телеканалах.

Найменше інформації подано про партію "Свобода".

ПРІОРИТЕТНІСТЬ ПРЕДСТАВЛЕННЯ

Жодна   програма не представляє позицію партій збалансовано. Можна говорити лише про дотримання певного паритету в межах двох груп партій. До першої входять  Партія регіонів та Об’єднана опозиція – про них телебачення розповідає найбільше. До другої групи  -"Свобода", "Удар", КПУ та "Україна-Вперед!". Їхні позиції канали представляють значно пасивніше і порівняно збалансовано в межах  групи. 

Найбільше повідомлень на усіх каналах – про дві політичні сили Партію регіонів та Об’єднану опозицію.

Перший національний симпатизує владі. Про Партію регіонів інформації у 10-30 разів більше, ніж про кожного із з п’яти інших учасників передвиборчої кампанії. Позитивної інформації про Партію регіонів утричі більше, ніж нейтральної. Про партію "Свобода" не подано жодного повідомлення.

Канал TVi активно критикує партію влади. Часто подає інформацію, яку інші канали або не допускають, або подають зовсім коротко. Кількість негативу про Партію регіонів на TVi у 4 рази більше, ніж негативу про Об’єднану позицію. Але якщо порівняти кількість інформації про ці партії в інших тональностях  - нейтральній та позитивній  - то в них канал дотримується балансу. Про інших учасників виборів – подано значно менше повідомлень. 

5 канал  - прихильний до Об’єднаної опозиції. Єдиний канал, де нейтральної інформації про Об’єднану опозицію більше, ніж про Партію регіонів – удвічі. А в інших тональностях щодо цих двох партій – подано порівняно збалансовано. 

Новий канал – не плекає симпатій чи антипатій, оперує фактами, але найбільше розповідає про Партію регіонів. Не було жодного повідомлення  про "Свободу". Емоційно забарвлена інформація подавалася про дві політичні сили  – Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Про інших учасників  – тільки у нейтральній тональності. 

СТБ – найпасивніше серед каналів представив виборчі новини. Подано інформацію про три партії – Партію регіонів, Об’єднану опозицію та "Україна-Вперед!". Найбільше – про партію влади. При чому  без жодного негативу.  

ТСН –  у новинах не відчувається прихильності до одної партії. Найактивніше представлена Партія регіонів – у всіх трьох тональностях. 

ICTV – прихильний до влади. Позитиву про Партію регіонів у 40 разів більше, ніж позитиву про Об’єднану опозицію.

ТРК «Україна» - лідирують дві основні партії. Але про Партію регіонів є позитивна інформація, а про опозиційну партію – немає, зате негативу удвічі більше за провладну політичну силу.

Інтер подає  критичні сюжети, але у цілому прихильний до влади.  Позитивної інформації про Партію регіонів більше, ніж нейтральної. Схвальних оцінок щодо влади у 35 разів більше, ніж щодо опозиції. Про партію "Свобода" – жодних повідомлень. А про партію "Україна-Вперед!" – тільки позитив.

 

СПІКЕРИ

Позицію Партії регіонів найчастіше озвучують прем’єр-міністр Микола Азаров та президент Віктор Янукович. Менше - Сергій Тігіпко, Валерій Хорошковський, Ірина Акімова та Борис Колесніков. Також цього тижня була пряма мова "регіоналів" -  Максима Луцького, Ірини Клімової, Владислава Забарського, Олександра Вілкуна.

Об’єднану опозицію представляли Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, Сергій Власенко, Павло Петренко, Степан Барна, Руслан Князевич, Сергій Сас, Володимир Бондаренко.

Думку комуністів озвучував лідер  партії Петро Симоненко. 

Позицію партії «Україна-Вперед!» представляла  Наталія Королевська та її однопартієць Ілля Ємець.

Точку зору партії «Удар» озвучував Віталій Кличко, а партії «Свобода» - Олег Тягнибок.

 

ЧАСТКА ВИБОРЧОГО КОНТЕНТУ ВІД ЗАГАЛЬНОГО КОНТЕНТУ НОВИН У ТЕЛЕНОВИНАХ

Новий канал                                    22%

1+1                                                       9%

Канал TVi                                           42%

ТРК «Україна»                                 20%

Інтер                                                   13%

Перший національний                   18%

СТБ                                                       6%

5 канал                                               34%

Канал ICTV                                        20%

 

ТЕНДЕНЦІЇ ВИСВІТЛЕННЯ ДІЯЛЬНОСТІ ПОЛІТИЧНИХ ПАРТІЙ ТЕЛЕПРОГРАМАМИ

TVi, програми Сьогодні та Підсумки. Щоденний випуск триває 20-25 хв, підсумковий – близько 1 год.  Інформаційні випуски розпочинаються з політичних новин. Канал протягом тижня представив усі політичні сили.  Найбільше йшлося про Партію регіонів та Об’єднану опозицію. Про решту політичних сил згадували побіжно.

TVi новини подає переважно об’єктивно. Інформація не приховується, викладають усі факти, які підтверджуються прямою мовою. Але є дисбаланс у висвітленні діяльності влади. Сюжети про  президента та прем’єр-міністра часто іронічні, підбираються  факти, які представляють представників влади у негативному світлі:

« Найдорожчий письменник України порадував іноземних гостей Ялтинського саміту добіркою літературних ляпів»(Сьогодні, 14.09.12). До цієї теми канал повернувся і в підсумковому випуску  16 вересня; після матеріалу, що Партія регіонів вирішила підрахувати, як часто їхні опоненти порушують виборче законодавство, сказано: «Нагадаю, за даними останнього дослідження незалежного громадського об’єднання «Опора», найбільшими порушниками виборчого законодавства були названі саме «регіонали» (Сьогодні, 13.09.12).

Програма Підсумки з Вахтангом Кіпіані цього тижня подала практично однакову кількість нейтральної інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію: 462 та 432 секунди відповідно. Гостями студії, які обговорювали урядовий проект державного бюджету на 2013 рік, були члени парламентського бюджетного комітету  Владислав Лук’янов із Партії регіонів та "бютівець" Володимир Бондаренко. Цим пояснюється баланс  ефірного часу та прямої мови. Але негативної інформації про партію влади у випуску було у 6 разів більше.

 

ТРК «Україна», програми Події та Події тижня. Випуск триває 20 хв, підсумкова програма – 30 хв. Випуски, як правило, розпочинаються з надзвичайних подій. Найбільше інформації про Партію регіонів та Об’єднану опозицію.  Про останню - найбільше негативу, і жодного позитиву. Решті учасників виборчого процесу приділено до 1 хв ефіру.

Протягом тижня політичну інформацію канал подавав  без явних зловживань. Усі теми тижня  активно висвітлені. Канал іноді критикує провладну партію, але більшість сюжетів про діяльність президента та уряду - позитивні.  Це дає підстави стверджувати про прихильність каналу до партії влади.

ТРК «Україна» кожного тижня подає соцопитування.  Цього разу  - рейтинги партій та політичних лідерів.  За цими дослідженнями лідирують Партія регіонів та  Віктор Янукович.

 

Телеканал Інтер, програми Подробиці та Подробиці тижня. Щоденний блок новин триває 30 хв, підсумкова програма - 55 хв. За кількістю інформації лідерами залишаються Партія регіонів та Об’єднана опозиція. Аутсайдер тижня - партія «Свобода».

Інформації про партію влади було утричі більше, ніж про опозицію. Канал прихильний до  влади. Більшість сюжетів - позитивні. Але канал подає і критику на адресу влади, але вона зазвичай безособистісна й опосередкована  - у міністерстві соціальної політики немає грошей на будівництво гуртожитків для дітей-сиріт: «...Пока государство обещает построить социальные общежития, большинство детей-сирот, окончив ПТУ - в 18-19 лет вынуждены сами заниматься поиском жилья. И учиться выживать» (Подробиці, 10.09.12).

Мають місце  сюжети з ознаками замовних. Вони стосуються партії «Україна-Вперед!» та КПУ. Наприклад, дані дослідження, що  кожен четвертий українець жива за межею бідності, і переважна більшість – це сім’ї, які мають 2-3 дітей, подано  коментар лідера КПУ про потребу націоналізувати базові галузі промислові , щоб створити більше робочих місць  і скоротити чисельність бідних. 

 

Перший національний, програма Підсумки дня. Тривалість випуску 15-20 хв. Найбільше інформації надавали про Партії регіонів  - поїздки, зустрічі, наради президента України та прем’єр-міністра, рідше – віце-прем’єр-міністра Сергія Тігіпка. Майже половина з цих повідомлень – пряма мова чиновників, які є представниками провладної партії. Про решту учасників виборчого процесу інформації було майже у 4 рази менше. Негативу канал уникає. Виключно позитивні сюжети стосувалися і діяльності КПУ та партії «Україна-Вперед!». Сюжети мають ознаки замовних. Їх тривалість, як правило, не перевищує 1 хв та обов’язково підкріплені прямою мовою  лідерів.

 

Новий канал, Репортер. Випуск триває до 18 хв.  Представлені  всі партії, крім «Свободи» . Найбільше інформації та прямої мови - у Партії Регіонів, потім за кількістю - Об’єднана опозиція.

Явної підтримки  політсил  канал не проявляє. Але чимало позитивної інформації подається про робочі зустрічі президента та уряду: «Зарплати – підняти, допомогу по народженню – збільшити, молодим сім’ям – житло в кредит під 3%, хворим – дешеві ліки і кожному вкладнику радянських заощаджень по 1 000 гривень. Принаймні все це прописали в бюджеті на наступний рік, який сьогодні презентував Кабінет Міністрів» (Репортер, 12.09.12). Поряд із цим  матеріали містять і негативні висловлювання щодо провладної партії «Мы, жители Донбасса, можем прямо сказать, мы против этой бандитской власти» (Репортер, 11.09.12).

Матеріали із ознаками замовних були про КПУ «Комуністи пропонують продовжити мораторій на землю до 2014 року і розробити новий законопроект» (Репортер, 10.09.12); «Виборча кампанія буде як ніколи брудною, заявляє Петро Симоненко» (Репортер, 12.09.12).

 

СТБ, Вікна-новини. Новинний випуск тривав 25-30 хв. Представлені позиції трьох партій - Партії Регіонів, Об’єднаної опозиції та «України-Вперед!», останні дві - стисло. Політична інформація не є пріоритетною для каналу, першими у випуску йдуть сюжети соціального характеру, надзвичайні ситуації у областях.

Лідером за кількістю новин є провладна партія, майже половина інформації – позитивна, яка містить пряму мову представників партії.

У випусках СТБ містилися матеріали з ознаками замовних. Вони містять  обіцянки політиків, але у сюжетах немає жодного пояснення, як цього буде досягнуто: «Українській медицині потрібна реанімація, пацієнтам – доступне та якісне лікування, лікарням – європейські умови праці та зарплати, про це лідерка партії "Україна–Вперед!" Наталія Королевська заявляє під час презентації програми доступна та якісна медицина» (Вікна-новини, 10.09.12), «6 млн робочих місць за 8 років – таке завдання поставив перед урядом міністр соціальної політики Сергій Тігіпко» (Вікна-новини, 11.09.12).

 

1+1, ТСН, ТСН-тиждень. Програма триває 45 хв. Представлені позиції всіх партії, що входять у дослідження, але лідером  залишається Партія регіонів – в усіх тональностях. Часто партію влади критикують опосередковано. Наприклад, талановиті студенти не можуть поїхати за кордон на навчання, бо міністерство освіти, яке очолює Дмитро Табачник, не перерахувало вчасно гроші  (ТСН, 15.09.12).  Або -  іронічно оцінюють постанову Кабміну про утилізаційний збір на російські авто, в якій немає слів "утилізаційний збір". (ТСН-тиждень, 16.09.12).  

У ТСН-тиждень  більше критикують владу, ніж у щоденних випусках новин. Програма подає більше політичної інформації і практично не розповідає про надзвичайні події, якими переповнені щоденні випуски ТСН.  16 вересня ТСН-тиждень  розповів про декларації  кандидатів у депутати. Більшість із них, на думку журналістів, не вписують у декларації свої справжні статки, бо законодавчо ніхто не уповноважений перевіряти цю інформацію. У цьому контексті згадували співачку Таїсію Повалій, що входить у першу п’ятірку списку Партії регіонів. Лідера партії "Удар" Віталія Кличка,  футболіста Андрія Шевченка та актора Остапа Ступку із партії "Україна-Вперед!" – називають одними з тих, хто подав найбільш правдоподібні фінансові звіти.

 

5 канал, Час та Час-підсумки. Щоденний випуск триває близько 7 хв, підсумковий – 35 хв. Головна дійова особа політичних новин  - Юлія Тимошенко. За кількістю наданого на каналі часу Об’єднана опозиція у 1,5 разу випереджає провладну партію.

Підтримка опозиції і плекання негативного іміджу  провладної партії відчувається під час перегляду новин 5 каналу. Негатив про Партію регіонів підсилюється прямою мовою громадян, іронічними висловлюваннями журналістів, виокремленням цитат урядовців, які представляють "регіоналів" у негативному світлі, відео з плакатами проти влади тощо. Наприклад, по акції чорнобильців: «Байдужість влади, взагалі ніякої реакції на нас немає, одні відписки і більше абсолютно нічого» (Час, 11.09.12), наводять обмовки Віктора Януковича на ялтинському саміті «Творив свою Іладу і Одісею ГОмер… На теренах сучасної України побував і Геракл»  (Час, 14.09.12).

Негативна інформація про Об’єднану опозицію  стосувалася заяви Миколи Мельниченка щодо причетності Юлії Тимошенко до вбивства Євгена Щербаня. А також заяв співкамерниць  Юлії Абаплової та Оксани Мельник про симуляцію екс-прем’єрки. Канал на цю тему подав журналістське розслідування у програмі Час-підсумки, 16.09.12. Проаналізовано, що співкамерниці, як під диктовку повторюють одні й ті ж слова.

Побіжно згадані протягом тижня партії «Свобода» та «Україна-Вперед!».

 

ICTV, Факти та Факти тижня з Оксаною Соколовою. Щоденний випуск триває до 30 хв, підсумковий – 47 хв. Канал прихильний до провладної партії: про Партію регіонів у 4 рази більше інформації, порівняно з Об’єднаною опозицією.

На цьому тижні канал надав ефірний час усім політичним силам. Перші сюжети містять інформацію про позитивні здобутку президента та уряду, зустрічі, наради, засідання за участі урядовців-"регіоналів": «Розвиток економіки, нові підприємства дадуть людям роботу, а відтак і гідну зарплату, переконаний президент України Віктор Янукович» (Факти, 11.09.12). Сюжети з негативом про партію влади зазвичай подають у кінці програми.

Сюжети про КПУ та партію «Україна-Вперед!» мають ознаки замовних. Найчастіше розпочинаються тезою,  співзвучною із передвиборними гаслами: «Держава зобов’язана підтримувати молодь і має забезпечити їй перше місце роботи, адже 40% випускників – безробітні, наголошує лідер комуністів Петро Симоненко» (Факти ,13.09.12), «Вихід із кризи, навіть із найкращими новаторськими ідеями, як правило, не обходиться, без втрат. Головне – правильно їх розподілити, вважає Наталія Королевська» (Факти, 15.09.2012).

Підсумковий випуск Факти тижня з Оксаною Соколовою, 16.09.12, як завжди, подає інформацію стримано, виважено, об’єктивно. Гостем студії цього тижня стала колишній держсекретар США Кондоліза Райс.

 

ТВі:                                                                                                                                        синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                  604         2080

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                           464         1009

"Удар"                                                                                                                                  -              24

"Свобода"                                                                                                                          -              16

КПУ                                                                                                                                    -              25

"Україна-Вперед!"                                                                                                         -              20

 

 

ТРК «Україна»:                                                                                                                 синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                  290         696

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            67           601

"Удар"                                                                                                                                  12           13

"Свобода"                                                                                                                          13           12

КПУ                                                                                                                                     14           48

"Україна-Вперед!"                                                                                                           30           28

 

Інтер:                                                                                                                                    синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                  334         718

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                             57           298

"Удар"                                                                                                                                  39           25

"Свобода"                                                                                                                            -              -

КПУ                                                                                                                                       43           56

"Україна-Вперед!"                                                                                                            48           46

 

Перший національний:                                                                                               синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                  400         619

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                              -              36

"Удар"                                                                                                                                  26           33

"Свобода"                                                                                                                           -              -

КПУ                                                                                                                                     18           32

"Україна-Вперед!"                                                                                                             49           61

 

Новий канал:                                                                                                                    синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 194         438

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            41           244

"Удар"                                                                                                                                  31           57

"Свобода"                                                                                                                             -              -

КПУ                                                                                                                                      43           101

"Україна-Вперед!"                                                                                                              -              21

           

СТБ:                                                                                                                                       синхр/несинхр

Партія регіонів                                                                                                                 178         237

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            14           14

"Удар"                                                                                                                                  -              -

"Свобода"                                                                                                                             -              -

КПУ                                                                                                                                        -              -

"Україна-Вперед!"                                                                                                           24           30

           

1+1:                                                                                                                                         синхр/несинхр                  

Партія регіонів                                                                                                                 338         994

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            30           303

"Удар"                                                                                                                                  43           35

"Свобода"                                                                                                                          12           -

КПУ                                                                                                                                     35           15

"Україна-Вперед!"                                                                                                            -              16

 

5 канал:                                                                                                                                 синхр/несинхр                  

Партія регіонів                                                                                                                 206         381

Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                            156         771

"Удар"                                                                                                                                  -              -

"Свобода"                                                                                                                          -              10

КПУ   

 

ICTV:                                                                                                                                     синхр/несинхр                 

Партія регіонів                                                                                                                  446         1059
Об’єднана опозиція "Батьківщина"                                                                               60           303
"Удар"                                                                                                                                    77           126
"Свобода"                                                                                                                               -              11
КПУ                                                                                                                                         36           70
"Україна-Вперед!"                                                                                                               48           62